مهاجرت

بهترین روش مهاجرت به کانادا + شرایط و هزینه ها【2023】✈️

امروزه مهاجرت یکی از تصمیم های بسیار مهم برای هر خانواده و یا هر شخص در زندگی می باشد. تصمیم برای مهاجرت دلایل متفاوتی دارد و افراد زیادی به دلیل کار، تحصیل، زندگی، کارآفرینی و غیره به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند. کشورهای زیادی برای مهاجرت وجود دارد ولیکن کشور کانادا یکی از کشورهایی است که دارای مزایای زیادی می باشد و هرساله مهاجران زیادی را پذیرش می کند. در این مقاله به بررسی بهترین روش مهاجرت به کانادا می پردازیم تا بهتر بتوانید در این باره تصمیم گرفته و آگاهی کاملی برای مهاجرت به این کشور را داشته باشید.

دلایل مهاجرت به کشور کانادا

بهترین روش مهاجرت به کانادا

کشورهای زیادی وجود دارد که مهاجرپذیر هستند و هرساله افراد زیادی بنا به دلایل مختلف به این کشورها مهاجرت می کنند. اما در چندین سال اخیر، مهاجرت به کشور کانادا بسیار زیاد شده است و یکی از محبوب ترین مقصد های مهاجرتی در جهان شناخته شده است، خصوصا برای ایرانیان که تصمیم برای زندگی، کار و یا تحصیل در این کشور را نسبت به کشورهای دیگر ترجیح می دهند. در کشور کانادا بیشتر از 166 هزار نفر از جمعیت را، ایرانیان تشکیل داده اند. درواقع دلایل انتخاب کشور کانادا برای مهاجرت، نرخ بیکاری پایین، دریافت مزایای شهروندی، رفاه اجتماعی بالا و داشتن یک زندگی ایده آل است که باعث محبوبیت در این کشور شده است.

به طور کلی تصمیم برای مهاجرت، وجود مسائل و مشکلاتی است تا هر شخص تصمیم می گیرد تا کشور خود را ترک کند. مشکلاتی مانند فقر، مشکلات اقتصادی، مسائل سیاسی و فرهنگی، جنگ، ادامه تحصیل، کار، مسائل امنیتی و غیره می باشد. طبق تحقیق و بررسی که سازمان بین المللی مهاجرت اعلام کرده است، آمار کل مهاجران در دنیا را، در حدود 281 میلیون نفر تخمین زده است و هر ساله این آمار افزایش پیدا می کند.

مهم ترین مدارک عمومی موردنیاز برای مهاجرت به کانادا

مدارک مهاجرت با توجه به کشور و نوع مهاجرت متفاوت می باشد. ولیکن مدارکی وجود دارد که عمومی است و برای انواع مهاجرت به کار برده می شود. بنابراین برای اخذ ویزا، مدارک زیر باید ارائه گردد:

 1. پاسپورت معتبر با حداقل یک سال اعتبار
 2. ترجمه کارت ملی و شناسنامه
 3. ترجمه سند ازدواج در صورت متاهل بودن
 4. تکمیل کردن فرم های مربوط به سفارت کانادا
 5. داشتن پاسپورت های گذشته که در آن ها مهر ویزای کشورهای دیگری که سفر کرده اید درج شده باشد
 6. یک قطعه عکس جدید با زمینه سفید و در ابعاد 3.5 در 4.5
 7. نامه تمکن مالی بانک
 8. رسید پرداخت مربوط به هزینه ها
 9. ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل برای فرزندان (در صورت همراه بودن)

بهترین روش مهاجرت به کانادا

بهترین روش مهاجرت به کانادا

بعد از تصمیم برای مهاجرت به کشور کانادا، مهم ترین سوالی که مطرح می شود این است که بهترین روش مهاجرت به کانادا کدام است و از چه راه هایی می توان به این کشور بدون مشکل مهاجرت کرد. در پاسخ به این سوال باید گفت که، مهاجرت به کشور کانادا راه ها و روش های بسیار متنوعی دارد و مهاجران را از روش های متفاوتی پذیرش می کند که هرکدام از این روش ها، با توجه به شرایط و هدف فعلی که مهاجر دارد، رقم می خورد. بنابراین تصمیم گرفتیم تا مهم ترین و بهترین روش های مهاجرت به کشور کانادا را شرح داده و بررسی کنیم:

1. مهاجرت از طریق کار

بهترین روش مهاجرت به کانادا

از آنجایی که کشور کانادا با کمبود نیرو رو به رو است، بنابراین بخشی از نیروی کاری خود را از طریق مهاجران تامین کرده و همین موضوع باعث شده است تا آمار مهاجران برای کار به این کشور رو به افزایش باشد. هر ساله افراد زیادی به عنوان مهاجر وارد کشور کانادا می شوند که بخشی از این نیرو، نیروی کار می باشد. نیروی کار فعال در کانادا، 18.5 میلیون است که 26 درصد آن را مهاجران تشکیل می دهد. برای اطلاع از شغل کارگری در کانادا و درآمد آن، به صفحه درآمد شغل کارگری در کانادا مراجعه کنید.

وضعیت کلی بازار کار در استان های مختلف کشور کانادا

همانطوری که در این مقاله اشاره شد، کشور کانادا به دلیل اقتصاد خیلی خوبی که دارد دارای نرخ بیکاری خیلی کمی است و جزو کشورهایی محسوب می شود که شرایط خیلی خوبی برای کار دارد و با هر تخصص و شغلی می توان کار مربوط به خود را در این کشور پیدا کرد.

بنابراین به بررسی شرایط مختلف کاری در استان های مختلف کانادا می پردازیم تا با آگاهی بیشتری بتوانید مهاجرت کاری به کانادا را داشته باشید:

 • استان کبک یکی از استان هایی است که اشتغال زایی در آن بسیار زیاد است و فرصت شغلی برای مهاجران بیشتر از سایر استان ها می باشد. همچنین نرخ بیکاری در این استان همچنان در حال کاهش است.
 • استان آنتاریو، یکی دیگر از استان های محبوب برای نیروهای مهاجر و تازه کار می باشد، زیرا بیشتر دفاتر مرکزی که در حوزه های اقتصادی فعالیت می کنند در شهرهای بزرگ این استان وجود دارد.
 • در شهرهای مونترال، وونکور و تورنتو هم فرصت های شغلی بسیار زیادی موجود است و بیشتر مهاجران از سنین کم تا سنین بالا برای کار به این شهرها مهاجرت می کنند.
 • استان هایی نظیر ساسکاچوان، آلبرتا، مانیتوبا هم از وضعیت اشتغال بسیار خوبی برخوردار هستند و نسبت به سایر استان های دیگر، اشتغال زایی در آن ها بیشتر است و یکی از دلایل اشتغال زایی بیشتر آن، پایین بودن نرخ بیکاری مداوم در این استان است.

2. مهاجرت از طریق تحصیل

یکی دیگر از بهترین روش مهاجرت به کانادا، ادامه تحصیل است که یکی از مهم ترین اهداف اصلی برای جوانان و دانشجویان به شمار می رود. تحصیل در کشور کانادا، دارای مزایایی زیادی از جمله زندگی مناسب، شانس کار کردن بعد از تحصیل، کیفیت آموزشی بالا در دانشگاه، امکانات تحصیلی و اخذ اقامت برای دانشجویان را در پی خواهد داشت. دانشجویانی که تمایل به کار کردن دارند می توانند ساعاتی در روز را کار کنند تا بتوانند بخش هایی از هزینه های زندگی و تحصیل خود را بپردازند. جهت راهنمایی مهاجرت تحصیلی به صفحه ویزای تحصیلی کانادا مراجعه کنید.

3. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

بهترین روش مهاجرت به کانادا

یکی دیگر از بهترین روش مهاجرت به کانادا، سرمایه گذاری است که روش های متفاوتی دارد. اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری برای افرادی مناسب است که در کشور کانادا صاحب کسب و کاری هستند و با توجه به تخصص، سوابق کار، میزان توانایی، ثروت و ثبت شرکت در کانادا را داشته باشند و یا اینکه بتوانند به عنوان کارآفرین و نو آفرین در کانادا فعالیت داشته باشند. در روش های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجران می توانند همسر و فرزندانشان را هم به عنوان همراه با خود به کانادا ببرند.

کشور کانادا گزینه ی خیلی مناسبی برای سرمایه گذاری ایرانیان است؛ چراکه این کشور از سرمایه گذاران حمایت کرده و مزایایی را از جمله اخذ اقامت، شرایط خوب اقتصادی، حمایت های سیاسی، بازار کار خوب و غیره را در اختیار این افراد قرار دهد. حال اگر فکر می کنید این روش برای شما مناسب است، پیشنهاد می شود مقاله ویزای سرمایه گذاری کانادا را مطالعه کنید تا با صفر تا صد نکات مربوط به این موضوع آشنا شوید و بهترین تصمیم را بگیرید.

4. مهاجرت از طریق کارآفرینی

بهترین روش مهاجرت به کانادا

یکی دیگر از روش های مهاجرت، کارآفرینی است که در بیشتر استان های کانادا قابل اجرا می باشد. متقاضی یا سرمایه گذار بر اساس معیارهایی مانند سابقه کارآفرینی، سابقه کار مدیریتی، میزان سرمایه، سن، تحصیلات، تخصص، مهارت و دانش زبان مورد بررسی قرار می گیرد تا در رده سیستم های امتیاز بندی قرار گیرد. سپس در صورت آوردن امتیاز، می تواند اقامت کاری خود را در کانادا بدست آورد. بعد از اینکه اقامت کاری به متقاضی داده شد، به او فرصت داده می شود تا طرح کارآفرینی خود را اجرا کند سپس بعد از یک تا دو سال که از اقامت متقاضی می گذرد، اداره مهاجرت تصمیم گرفته تا اقامت موقت او را به اقامت دائم تبدیل کند.

البته شرایط مهاجرتی برای سرمایه گذاری در هر استان در کانادا متفاوت می باشد و بنا به نوع استان انتخابی، نیاز به سرمایه ای در حدود 500 هزار دلار تا 800 هزار دلار خواهید داشت.

5. مهاجرت از طریق ازدواج

یکی دیگر از راه های مهاجرت به کانادا، ازدواج با یک شهروند یا شخص کانادایی است. البته با توجه به اینکه روش هایی مانند ازدواج صوری برای اخذ اقامت در این کشور زیاد شده، بنابراین اداره مهاجرت در کانادا برای مهاجرت از این طریق بسیار حساس است  و به هر طریقی شده است، زوجین باید اداره مهاجرت را قانع کنند که این ازدواج صوری نیست و نخواهد بود. برای اثبات مهاجرت قانونی از طریق ازدواج به اداره مهاجرت، شرایطی الزامی می باشد که باید آن ها را رعایت کرد. شرایطی از جمله:

 • داشتن حداقل سن 18 سال
 • شهروندی و یا اقامت دائم همسر
 • تمکن مالی خوب همسر مقیم کانادا
 • اثبات برای حقیقی بودن ازدواج و صوری نبودن آن

در کنار این شرایط، همسر باید شرایط کامل خود را در به اداره مهاجرت توضیح دهد، همچنین همسر مقیم کانادا باید  یکسری شرایط را نداشته باشد مانند سو سابقه داشتن در جرائم سنگین، سابقه نداشتن ممنوع الخروجی در کانادا، در طی سه سال آخر همسر کسی دیگر نشده باشد، کمک مالی از دولت دریافت نکند البته به جز مورد معلولیت که استثنا می باشد. برای مطالعه بیشتر به صفحه ای ( مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج ) مراجعه کنید.

درباره کشور کانادا

بهترین روش مهاجرت به کانادا

افرادی که تصمیم به مهاجرت در کشور کانادا را گرفته اند، بهتر است تا با آداب و رسوم، فرهنگ مردم این کشور، اقتصاد و آب و هوای آن آشنا شده و سپس اقدام به مهاجرت کنند. در سایت مهاجرت جو به بررسی شرایط زندگی در کشور کانادا می پردازیم تا مردم عزیز قبل از انتخاب و مهاجرت در این کشور، با شرایط فعلی و زندگی در آن آشنا شده سپس تصمیم به مهاجرت بگیرند.

فرهنگ مردم

کشور کانادا دارای تنوع نژادی و فرهنگی زیادی می باشد و از چندین ایالت مختلف تشکیل شده است و مردمان در هر ایالتی، دارای آداب و رسوم متفاوتی می باشند. اما به طورکلی اینطور می توان برداشت کرد که فرهنگ مردم کانادایی شباهت بیشتری به مردم فرانسه، آمریکا و انگلستان دارد، به دلیل اینکه مدتی بخش هایی از کانادا، مستعمره کشور انگلستان و فرانسه بوده است و همین موضوع باعث شده است تا در سال های پیشین، مهاجران زیادی از کشور انگلستان و فرانسه، کانادا را برای زندگی انتخاب کنند. به طور کلی حدود 28 درصد از مردم کانادا دارای اصالت انگلیسی، 23 درصد آن ها دارای فرهنگ فرانسوی و 15 درصد آن ها سایر مهاجران از کشورهای دیگر می باشند.

در واقع کشور کانادا جزو 10 کشور اول در دنیا از نظر آزادی های اجتماعی و اعتقادی می باشد و جزو بهترین کشورها برای یک زندگی ایده آل محسوب می شود. به همین دلیل است که به عنوان کشورهای محبوب برای مهاجرت توسط مردم انتخاب گردیده است.

شرایط اقلیمی

کانادا دارای بزرگترین وسعت بعد از کشور روسیه می باشد و دارای شرایط آب و هوایی مختلفی است. اما به طورکلی، کشور کانادا، آب و هوایی بسیار سرد و قطبی دارد ولی در تابستان، هوایی معتدل و خنک را در این کشور تجربه خواهید کرد. استان هایی مانند بریتیش کلمبیا و نیوفاندلند اکثرا بارانی هستند و دیگر شهر های آن مانند تورنتو و ونکوور که جزو شهرهای جنوبی محسوب می شوند، معتدل ترین آب و هوا را دارند.

اقتصاد کشور کانادا

کشور کانادا جزو 10 کشور برتر اقتصادی از لحاظ تولید ناخالصی می باشد. مهم ترین حوزه های اقتصادی این کشور: معادن، صنعت، گاز، پتروشیمی، صنایع غذایی، نفت، خودروسازی می باشد و واحد پول این کشور هم دلار است که جزو ارزهای رایج در مبادلات کل دنیا محسوب می شود. کشور کانادا یکی از کشورهای مطرح در زمینه هوا و فضا است و از بزرگترین صادرکنندگان در کل دنیا محسوب می شود. بنابراین رشد اقتصادی بسار خوب در این کشور باعث شده است تا کشور کانادا یکی از بهترین کشورها برای زندگی، کار، سرمایه گذاری و غیره محسوب شود.

زندگی در کشور کانادا

با توجه به اینکه کشور کانادا یکی از کشورهای بزرگ از لحاظ اقتصادی است و جزو بهترین کشورها برای زندگی محسوب می شود، باعث شده تا تبدیل به کشوری محبوب برای زندگی و مهاجرت شود. این کشور، یک کشور توسعه یافته است و از لحاظ آموزش، امنیت، رضایت زندگی، سلامت و توسعه اقتصادی در ردیف بهترین کشورهای دنیا از لحاظ مهاجرت و زندگی قرار گرفته است.

کلام آخر

تحقیقات نشان می دهد که مهاجرت، هم برای کشور مبدا و هم کشور مقصد مزایاهایی را در پی دارد. زیرا کشوری که با  کمبود نیروی کار مواجه است، ناچار است تا نیروی کار خودش را از کشورهای دیگر تامین کند که این موضوع باعث می شود هردو کشور از این اقدام سود ببرند. بنابراین این تصور که مهاجران باعث زیان به کشور مقصد می شوند و یا فقط به عنوان مصرف کننده در آن کشور هستند کاملا غلط است، به دلیل اینکه طبق آماری که از مهاجران به کشورهای دیگر بدست آمده است، مهاجران موجب درآمدزایی در کشورهای مقصد شده اند و برای کشور مقصد بسیار سودآور هستند زیرا در برخی از کشورها، درصد زیادی از اقتصادش وابسته به مهاجران است و از طریق مهاجران کسب درآمد صورت می پذیرد و همین موضوع باعث شده تا مهاجران به اقتصاد دیگر کشورها کمک بسیاری زیادی کنند.

3.7/5 - (3 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا