مهاجرت

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج + شرایط و هزینه ها【2023】✈️

یکی از ساده ترین روش های مهاجرت در کشور کانادا، مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج می باشد. خیلی از افراد این روش را یکی از بهترین روش مهاجرت به کانادا می دانند، چون نسبت به مابقی روش ها، قدری ساده تر به نظر می رسد، اما در سالهای اخیر، شرایط و سخت گیری هایی هم برای این روش وجود داشته است. برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، قوانینی در این کشور وضع شده است که باید این قوانین و شرایط رعایت شود. یکی از روش های اخذ اقامت دائم در کشور کانادا، ازدواج با فردی است که تابعیت کانادا را داشته باشد اما نیاز است تا ریزه کاری هایی در این خصوص رعایت شود تا منجر به اخذ ویزا در کشور کانادا شود.

با مطالعه در این مقاله، به شما کمک خواهیم کرد تا با طی کردن مراحلی و سپس قوانین مهاجرتی که در سال 2023 وجود دارد، مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صورت گیرد و با طی کردن مسیری واضح، بتوانید به هدف خود در این زمینه نزدیک شوید.

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، باید در ابتدا برای اخذ ویزا و مصاحبه اقدام کنید. از آنجایی که زندگی در برخی کشورها، خصوصا کانادا دارای رفاه بیشتر و بهتری نسبت به سایر کشورهای دیگر است، بنابراین خیل از افراد ترجیح می دهند از بهترین روش های مهاجرت به کانادا اقدام کنند تا بتوانند زندگی بهتری را در این کشور تجربه کنند. بنابراین سعی می کنند تا راه هایی را برای رسیدن به این کشور و اخذ ویزای آن داشته باشند.

یکی از این راه ها، مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج می باشد. قانون مهاجرت از طریق ازدواج یک قانون بین المللی می باشد که این قانون از طرف سازمان جهانی مهاجرت تعریف شده است و خوشبختانه تمام کشورها در جهان، این قانون را به رسمیت می شناسند و شرایط برای آن را فراهم می کنند.

قانون مهاجرت از طریق ازدواج، در همه جای دنیا این است که، فردی که قصد اخذ ویزا در کشوری را دارد باید با یک شهروند در کشور موردنظر خود ازدواج کند و همین راه باعث می شود تا آن فرد، بیشترین مسیر برای مهاجرت به کشور موردنظرش را طی کند. سپس بعد از صادر شدن ویزای ازدواج برای او، فرد می تواند برای اخذ تابعیت در کشور موردنظرش اقدام کند.

در واقع برای مهاجرت از طریق ازدواج، ابتدا ویزای ازدواج برای فرد صادر شده و سپس برای تابعیت و شهروندی در کشور موردنظرش درخواست بدهد. نکته ی مهمی که در این مسیر و در این روش از طریق مهاجرت وجود دارد این است که، باید تمامی مراحل مهاجرتی به درستی انجام پذیرد و تخلف و دور زدن قوانین وجود نداشته باشد زیرا در اینصورت ویزا رد خواهد شد.

جهت مشاهده ده تا از بهترین موسسه مهاجرتی کلیک کنید

قوانین مهاجرت از طریق ازدواج به کشور کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

برای تابعیت در یک کشور، باید قوانین و مقررات مربوط به آن کشور رعایت شود تا دچار مشکلاتی در این خصوص نشویم. جالب است بدانید که در کشور کانادا، قوانین ازدواج و پیوند زناشویی با شخصی دیگر، قدری با کشور ایران متفاوت می باشد، بنابراین زندگی با فردی که به عنوان شریک زندگی در کانادا در نظر گرفته می شود به چندین طریق مختلف در کشور کانادا تقسیم می شود که به ان می پردازیم:

یک نوع از شریک زندگی در کانادا، کسی می باشد که به طور قانونی و عرفی همسر نامیده می شود. یک نوع دیگر از شریک زندگی وجود دارد که بیشتر از یکسال زندگی مشترک را آغاز کرده و رابطه داشته اند، بدون اینکه از لحاظ قانونی باهم ازدواج کرده باشند. نوع دیگری از شریک زندگی وجود دارد که با یکدیگر رابطه زناشویی داشته ولی به دلایل های مختلف نمی توانند در کنار هم زندگی کنند.

اما مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج، شامل این سه نوعی است که نامبرده شده است، بنابراین آفسیر در اداره مهاجرت، تمامی این موارد را با دقت سنجیده و اگر به این موضوع دست پیدا کند که رابطه به صورت ساختگی است و فقط برای اخذ اقامت می باشد، سریعا اخذ ویزا از طریق ازدواج را رد می کند.

نکته ای که در پروسه ازدواج ویزا در کانادا وجود دارد این است که، نمی توان برای نامزد خود اقامت دائم گرفت، زیرا چیزی به عنوان نامزدی در کشور کانادا وجود ندارد و باید آن شخص، همسر یا شریک زندگی تان محسوب شود تا بتوان او را به اقامت دائم کانادا در آورد.

مدارک لازم برای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

 1. سند ازدواج و هر مدرکی که ازدواج را اثبات می کند
 2. کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 3. کارت پایان خدمت
 4. اخذ مدرک زبان A1
 5. شناسنامه زوجین
 6. کارت ملی مرد
 7. مدارک شغلی برای اثبات مالی
 8. گواهی سوپیشینه مرد

مراحل مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

کسانی که می خواهند از طریق ازدواج به کانادا اقامت دائم بگیرند، ابتدا باید درخواستی را به سازمان IRCC ارسال کنند . این سازمان جزو نهاد دولتی در کاناداست که تمامی موضوعات مربوط به پناهندگان و شهروندان و مهاجران را بررسی می کند.

فردی که به عنوان اسپانسر کننده است یا کسی که تابعیت کانادا را دارد و می خواهد همسر اختیار کند، باید مراحلی را قبل از ارسال درخواست به سازمان IRCC انجام دهد. این مراحل عبارتند از:

 • باید از شرایط مالی خود مطمعن باشید که آیا می توانید همسر خود را تحت حمایت مالی بگیرید
 • فرم درخواست برای سازمان را دریافت کنید
 • هزینه های لازمه را در وب سایت سازمان چک کرده و سپس پرداخت کنید
 •  درخواست خود را با درخواست مربوط به اقامت دائم همسرتان، به سازمان IRCC ایمیل کنید
 • اگر که درخواست شما مشکلی نداشته باشد و کامل باشد و مدارک موردنیاز در پرونده تان موردتایید قرار بگیرد با درخواست تان موافقت خواهد شد
 • در صورت نواقصی پرونده و یا متقاعد نشدن آفیسر در اداره مهاجرت برای اصالت ازدواج و یا شک داشتن برای ساختگی بودن ازدواج، درخواست تان رد خواهد شد
 • در صورت رد شدن درخواست، مجددا درخواست خود را ارسال کنید تا تجدیدنظر صورت گیرد
 • در صورت دریافت اقامت دائم، اسپانسر شونده بعد از اینکه 5 سال در کانادا زندگی کرد، می تواند درخواست خود را برای شهروندی کانادا بدهد و سپس پاسپورت کانادا را دریافت کند، البته در صورتی که همه شرایط و مراحل انجام شود و مشکلی پیش نیاید.

شرایط اقامت دائم کانادا از طریق ازدواج

اقامت کانادا از طریق روش ازدواج به دو دسته تقسیم می شود:

 1. شرایطی که همسر تابع کانادا دارد که به آن اسپانسر کننده می گویند
 2. شرایط همسری که تابعیت کانادا را ندارد و با حمایت گرفتن توسط همسرش ( اسپانسر) به کشور کانادا می تواندمهاجرت کند که به آن اسپانسر شونده گفته می شود.

شرایط اسپانسر کننده برای ازدواج

شخصی که به عنوان اسپانسر کننده برای ازدواج است باید شرایطی را داشته باشد. این شرایط عبارتند از:

 • سن بالای 18 سال: افرادی که به عنوان اسپانسر کننده هستند، نمی توانند سن زیر 18 سال را داشته باشند و حداقل باید سن 18 سال به بالا را داشته باشند تا بتوانند اسپانسر کسی شوند.
 • اقامت دائم در کشور کانادا و یا شهروند بودن در این کشور
 • نداشتن نامه اخراج از کشور کانادا
 • توانایی مالی : فرد اسپانسر کننده باید ثابت کند که توانایی مالی دارد و می تواند از همسر خود حمایت مالی کند و نیازهای اساسی او را تامین کند. در واقع اسپانسر کننده، باید به دولت کانادا تعهد و امضا بدهد که همه ی هزینه های همسرش را پرداخت خواهد کرد.
 • نداشتن همسر یا شریک زندگی در حین اسپانسر شدن
 • ثابت کردن برای اینکه حمایت مالی از دولت دریافت نخواهید کرد مگر اینکه دچار معلولیت باشید
 • ساکن کشور کانادا: اگرکه شهروند کانادا هستید، باید در آنجا زندگی کرده باشید. ولی اگر ساکن کانادا نبوده اید باید به اداره مهاجرت ثابت شود که بعد از اخذ اقامت دائم همسرتان، در این کشور زندگی خواهید کرد.
 • امضا کردن توافق نامه: توافق نامه ای وجود دارد که خودتان و همسرتان باید آن را امضا زده و به آن عمل کنید. این توافق نامه بدین منظور است که شما موظف هستید تا تمام مسئولیت ها و تعهداتی که نسبت به همسرتان را دارید را بپذیرید.
 • در طی سه سال اخیر اسپانسر کسی نبوده باشید
 • محکوم نبودن به جرائم: جرائمی مانند تهدید دیگران، خشونت خانگی، جرائم جنسی و مواردی از این قبیل نداشته باشید و اگر به یکی از این جرائم متهم شده باشید، باید یا در گذشته مورد تبرئه واقع شده باشید یا اعاده حیثیت کرده باشید و یا محکوم به مجازات شده و مجازات خود را گذرانده باشید و یا اینکه از این جرائم 5 سال گذشته باشد تا در اینصورت بتوانید اسپانسر فرد دیگری شوید.
 • حمایت از طرف شریک قبلی زندگی یا همسر خود نباشید

شرایط اسپانسر شونده برای ازدواج

اگر شما کسی هستید که تصمیم دارید تا مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج را داشته باشید، باید دارای شرایطی باشید تا  اداره مهاجرت شما را به عنوان اسپانسر شونده برای ازدواج بپذیرد. بنابراین به بررسی شرایط مربوط به اسپانسر شونده برای اخذ ویزای ازدواج می پردازیم:

 1. سن بالای 18 سال
 2. معاینات پزشکی انجام شده باشد
 3. سابقه کیفری نداشته باشد
 4. اثبات برای اصالت داشتن در رابطه را داشته باشد

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق کانادا

همانطوری که گفتیم یکی از راه های مهاجرت به کانادا، ازدواج است که خیلی از افراد این راه را انتخاب می کنند زیرا مهاجرت از طریق ازدواج مزایایی را در پیش دارد که به آن می پردازیم. در واقع ازدواج با فردی که تابعیت کانادا را دارد سبب می شود تا متقاضی به عنوان همسر آن شخص، تابعیت و اقامت دائمی را در این کشور بدست آورد.

مهم ترین و بهترین مزیت این روش، تابعیت در کشور کانادا می باشد که متقاضیان بدون نیاز به داشتن منابع مالی زیاد و اثبات آن به آفیسر، می توانند از طریق ازدواج، مهاجرت به کشور کانادا را داشته باشند. نگرانی نداشتن متقاضی بابت منابع مالی این است که طبق قانون و مقررات کشور کانادا، تمام هزینه های متقاضی بر عهده همسرش می باشد و به طورکلی دولت کانادا، اهمیت ویژه ای برای استمرار کانون خانواده قائل است و معمولا احتمال ریجکت شدن ویزا توسط این روش نسبت به سایر روش های دیگر، بسیار پایین است مگر اینکه اداره مهاجرت به ساختگی بودن ازدواج و یا خلافی از طرف زوجین پی ببرد که در اینصورت ویزا را صادر نخواهد کرد.

وقتی که فرد اسپانسر کننده برای همسرش درخواست اقامت دائم دهد، باید بتواند از نظر مالی به اداره مهاجرت اثبات کند که توانایی مالی دارد و می تواند همسرش را حمایت مالی کند، سپس موقعیت و شرایط زندگی فرد اسپانسر کننده، از طرف دولت کانادا مورد بررسی قرار گرفته و با درخواست ویزای آن ها از طریق ازدواج موافقت خواهد شد.

مدت زمانی که یک فرد از طریق ازدواج به کانادا مهاجرت می کند حدودا یک سال به طول می انجامد و فرد اسپانسر کننده بعد از یک سال یعنی حدودا 12 ماه بعد، اجازه دارد تا همسرش را به کشور کانادا ببرد.

در برخی مواقع هم امکان دارد که فرد متقاضی کننده، در کشور کانادا باشد و از طریق ویزای توریستی که در این کشور حضور داشته بخواهد که، از طریق ویزای ازدواج اقامت دائم بگیرد، در این روش، متقاضی با فرد اسپانسر کننده در کانادا ازدواج کرده و سپس بعد از ازدواج، پروسه اقامت آن ها در کشور کانادا انجام می شود.

افرادی که در کشور کانادا ازدواج می کنند، پس از ازدواج باید گواهی ازدواجشان را در کشوری که ازدواج کرده اند دریافت کرده و سپس یک نسخه کپی از سند ازدواج شان را به همراه فرم درخواست مخصوص اسپانسری را، به اداره مهاجرت بدهند.

برای پیش رفتن و سرعت دادن به پرونده و نتیجه آن از اداره مهاجرت، با پرداخت هزینه اضافی می توان روند پروسه را جلوتر برد و به نتیجه گیری زودتری رسید.

جهت مشاهده ده تا از بهترین وکیل مهاجرت در تهران کلیک کنید

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل در مورد شرایط اقامت در کانادا از طریق ازدواج و موضوع ازدواج به طور کامل شرح داده شده است و با توضیحاتی که داده شده، با رعایت کردن یکسری شرایط لازم می توان از طریق ازدواج، اقامت دائم در کشور کانادا را دریافت کرد. نکته ای که مهم است و ممکن است برای خیلی از افرادی که می خواهند اسپانسر کسی بشوند این است که، برای مهاجرت از طریق ازدواج در کشور کانادا، اسپانسر کننده نیازی ندارد تا دارایی خاصی را داشته باشد.

در واقع همین که اثبات کند که توانایی این را دارد تا از همسرش حمایت مالی کند کافی می باشد. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به مهاجرت به کانادا از این طریق، حتما مطالعاتی در این خصوص داشته باشید تا با آگاهی بیشتر و بهتر بتوانید ویزای ازدواج را اخذ کنید و مشکلی در این مسیر برای تان به وجود نیاید زیرا با وجود کوچکترین مشکل در پرونده و نقص آن، ویزای شما رد خواهد شد.

شرایط مهاجرت از طریق ویزای ازدواج چیست؟

شاید جالب باشد که بین کسی که با ویزای کاری به کانادا مهاجرت می کند و کسی که با ویزای ازدواج قصد مهاجرت دارد، مورد دوم زودتر نتیجه بخش است زیرا کشور کانادا به انسجام خانواده را یکی از مهم ترین مسائل در کشورش می داند.  

چرا از طریق مهاجرت با ازدواج زوذتر به نتیجه می رسیم؟

برای مهاجرت از طریق ازدواج شرایطی وجود دارد که باید به آن ها عمل شود. مثلا مرد موظف است تا سه سال تمام هزینه های زن را به عهده بگیرد و اینکه حدود 5 سال از ویزای آن گذشته باشد یا 2 سال در آن کشور زندگی کرده باشد.

آیا ازدواج از راه دور امکان پذیر است؟

خیر. ازدواج باید به صورت حضوری انجام گیرد.
4/5 - (2 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا