دانستنی های حقوقی

جریمه نداشتن معاینه فنی در سال 1403چقدر است؟

آیا تا کنون سوال برایتان پیش آمده است که دلیل جریمه نداشتن معاینه فنی خودرو چیست؟ اصلا این گواهی به چه دلیل صادر می شود؟ باید بدانید که خودرو های قدیمی، نقش انکارناپذیری در افزایش آلودگی هوا دارند. همچنین، به دلیل قدیمی بودن قطعات خودرو، امکان و احتمال تصادف با این گروه از وسایل نقلیه، بسیار بیشتر از ماشین های نو و تازه ساخت، می باشد. به همین دلیل پلیس راهور در سال های اخیر، طرحی به نام معاینه فنی خودرو را اجرایی نموده است. تل بدین وسیله از تردد خودروهایی که از رده خارج اند یا مشکلاتی دارند که آسیب زننده اند، جلوگیری به عمل آورد.

جهت مطالعه بیشتر در باب موضوعات مرتبط کلیک کنید: استعلام شکایت از پلاک خودرو

جریمه نداشتن معاینه فنی

با توجه به توضیحاتی که دادیم باید فلسفه جریمه نداشتن معاینه فنی را تا حدودی درک کرده باشید. به زبان اصولی تر باید بگوییم که رانندگان خودرو هایی که 4 سال از تولید آن ها گذشته باشد، باید برای دریافت گواهی معاینه فنی خودرو اقدام نمایند.

در غیر این صورت، ملزم به پرداخت جریمه معاینه فنی خودرو خواهند بود. این جریمه، دارای میزان مشخصی می باشد. استعلام آن با کد ملی و پلاک، دارای مراحل و نحوه مخصوصی است. همچنین مضاف بر این ها ،لازم به ذکر است که این جریمه، جدا و مستقل از جریمه دودزا بودن خودرو می باشد. به عبارتی میزان جریمه دودزا بودن ماشین و خودرو، مبلغ 63 هزار تومان است. که به جریمه معاینه فنی خودرو، اضافه می شود. مبلغی اضافه بر سازمان است. در حقیقت در صورت تردد با خودرو مذکور، راننده متخلف، ملزم به پرداخت هر دو جریمه خواهد بود.

میزان جریمه نداشتن معاینه فنی در سال 1402

هر سال پرتکرار ترین سوال کاربران و رانندگان خودروها این است که میزان جریمه نداشتن معاینه فنی چقدر است؟ در این باره باید بگوییم که بر اساس اعلام رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ، میزان این جریمه، در سال 1402، برای هر روز، 52 هزار و 500 تومان می باشد.

پرداخت جریمه نداشتن معاینه فنی

روش استعلام جریمه نداشتن معاینه فنی

بعد از آشنایی با جریمه نداشتن معاینه فنی خودرو، پرداخت آن است. اما ابتدا باید با روش های موجود برای استعلام این جریمه آشنا شویم. این روش ها به شرح زیر است:

  • اولین روش استعلام جریمه معاینه فنی خودرو از طریق سایت راهور 120است. افرادی که قصد دریافت استعلام جریمه معاینه فنی خودرو از طریق سایت پلیس راهور 120 را داشته، لازم است تا وارد این سایت، به آدرس rahvar120.ir شده و سپس، از طریق گزینه استعلام تخلفات رانندگی، برای استعلام جریمه معاینه فنی خودرو خود، اقدام نمایند.
  • دومین روش استعلام جریمه معاینه فنی خودرو از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + 10 است. در این روش، لازم است تا متقاضی، کارت شناسایی، کارت خودرو خود و یک کارت بانکی را به همراه داشته باشد.
  • سومین روش روش های استعلام این جریمه برای رانندگین و متقاضیان، استفاده از کد دستوری #110* می باشد. که با استفاده از این روش، متقاضی می تواند با استفاده از گزینه استعلام خلافی خودرو، برای استعلام جریمه معاینه فنی خودرو خود اقدام کند.

پرداخت جریمه نداشتن معاینه فنی

تا به اینجا با دلیل و ماهیت این جریمه آشنا شدیم و روش هایی را برای پرداخت آن عنوان کردیم. برای آنکه به طور خلاصه، اطلاعی از روش پرداخت جریمه نداشتن معاینه فنی خودرویتان داشته باشید، مراحل زیر را در نظر بگیرید. این پرداخت برای متقاضیان و کاربران دشوار نیست و از قرار زیر است:

  • برای پرداخت جریمه معاینه فنی خودرو، متقاضی باید مرورگر دستگاه خود را باز کند و آدرس سایت پلیس راهور 120 یعنی rahvar120.ir را به عنوان سایت پرداخت جریمه رانندگی، جست و جو نماید.
  • پس از ورود به صفحه اصلی سایت، باید صفحه را به پایین کشیده و بر روی گزینه (پرداخت الکترونیکی جرائم)، کلیک کند.

چگونگی لغو جریمه نداشتن معاینه فنی

در این بخش به منظر سخن پایانی و جمع بندی به بحث لغو و بخشودگی این جریمه می پردازیم و به این سوال پاسخ می دهیم که آیا جریمه نداشتن معاینه فنی لغو شدن است؟ یا اصطلاحا تخفیف دارد یا بخشیده می شود؟ در پاسخ باید بگوییم که در سال های گذشته، لغو و بخشودگی این جریمه، تنها در موارد خاصی از قرار زیر پیش بینی شده بود:

  • تعویض پلاک خودرو
  • عدم دریافت VIN جدید
  • برای تاکسی هایی که دارای برگه ثبت نام در سامانه نوسازی می باشند و این برگه توسط سازمان تاکسیرانی مهر شده اند.

اما، در سال 1402، خبری مبنی بر لغو و بخشودگی  این جریمه و میزان این بخشودگی و شرایط آن، اعلام نشده است. در نتیجه تا دی ماه سال جاری، فعلا جریمه مذکور مشمول لغو و بخشودگی نمی گردد.

4/5 - (2 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا