دانستنی های حقوقی

چگونه از شرکت کرمان موتور شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از شرکت کرمان موتور به عنوان یکی از شرکت های خودرو سازی با شیوه های مختلفی قابل انجام است. در این رابطه احتمالا مواردی مانند شماره تلفن شکایات کرمان موتور، علت تاخیر در تحویل خودروهای کرمان موتور، نحوه شکایت از نمایندگی کرمان موتور و جریمه دیرکرد کرمان موتور مطرح می شوند.

تخلفات زیادی از سوی خودرو سازان صورت می گیرد که می توان با توجه به نوع تخلف نسبت به ثبت شکایت اقدام کرد. کرمان موتور از شرکت های خودرو سازی است که فعالیت خود را از سال 1373 آغاز کرده است. این شرکت زیر مجموعه کرمان خودرو است و در واردات و ساخت خودرو های مختلف، فعالیت دارد.

این شرکت با هیوندای قرارداد بست و در حوزه واردات خودرو هایی مانند سوناتا، توسان، سانتافه و … نیز فعالیت کرد و تخلفات این شرکت خودرو سازی اغلب بر سر تاخیر در تحویل خودرو است.

در صورتی که شما نیز از این شرکت قصد ثبت شکایتی را دارید می توانید با بهترین وکیل دادگستری پایه تهران در تماس باشید و در این خصوص با وی مشورت کنید. با مطالعه تخصص وکلا در سایت وکیل از ما می توانید وکیل مورد نظر خود را برای رسیدگی به این پرونده انتخاب کنید.

تاریخچه شرکت کرمان موتور

در راستای ذکر روش شکایت از شرکت کرمان موتور باید یک تاریخچه از آن را نیز ارائه دهیم. این شرکت در خصوص خودرو سازی و واردات آن فعالیت های گسترده خود را از سال 73 آغاز کرد. همانطور که گفته شد این شرکت از زیر مجموعه های شرکت کرمان خودرو است. این شرکت سهامی خاص دارای یک سایت اختصاصی به آدرس kermanmotor.ir می باشد. مدیرعامل آن نیز در هر چند سال تغییر می کند و در حال حاضر سامان فیروزی مدیرعامل این شرکت است.

شرکت کرمان موتور همکاری با هیوندای را در کارنامه کاری خود دارد. از سال 1399 نیز همان مخفف اسم خود را (KMC) به عنوان اسم شرکت معرفی کرد. خودروهای چینی مونتاژی نیز با این نام به بازار عرضه شدند و اولین خودرو ملی این شرکت با اسم کی ام سی ایگل در سال 1401 به بازار عرضه شد. برخی از محصولات آن شامل موارد زیر هستند:

 • خودرو لیفان
 • ماشین جک جی
 • خودرو جک اس
 • خودرو هیوندای آی
 • کی ام سی
 • کرمان ایگل

برای شکایت از کرمان موتور به کجا مراجعه کنیم؟

در گذشته افراد برای شکایت از خودروسازان باید به صورت مستقیم به دادگاه مراجعه می کردند. در حال حاضر برای شکایت از کرمان موتور می توانید مدارک خود را به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ببرید و نسبت به ثبت شکایت اقدام کنید. از طریق مرجع صالح باید نسبت به ثبت شکایت اقدام شود تا نتیجه بخش باشد.

با توجه به نوع درخواست، هزینه دادرسی برای این نوع شکواییه تعیین می شود. در صورت خصوصی بودن شرکت خودروسازی باید از طریق دادگاه محلی که شرکت در آن قرار دارد، این مسئله پیگیری شود.

برای شکایت از کرمان موتور به کجا مراجعه کنیم؟

انواع شکایت از کرمان موتور

طرح دعوی یا همان شکایت از شرکت کرمان موتور می تواند به صورت حقوقی یا کیفری باشد. به همین دلیل ما در این بخش به ذکر انواع شکایت از آن خواهیم پرداخت:

 • شکایت کیفری: برای شکایت های کیفری باید از طریق دادگاه محل وقوع جرم اقدام شود. بعد از طرح دعوی باید به دفتر خدمات الکترونیکی مراجعه شود و بعد از آن باید به دادسرا مراجعه کرد.
 • شکایت حقوقی: در صورتی که طرح دعوی به صورت حقوقی باشد، دادگاهی که محل اقامت اصلی شرکت باشد، مرجع رسیدگی به این شکایت است. یکی از نکاتی که باید در این خصوص به آن اشاره شود، نوع جرم است. این جرم می تواند از جرائم قابل گذشت یا غیر قابل گذشت باشد.

اگر جرم قابل گذشت باشد، تنها با اجازه شاکی و فرد ذی نفع به این پرونده رسیدگی می شود. به این معنی که شاکی باید شکایت خود را مطرح کند تا از طریق دادگاه قابل رسیدگی باشد. در صورتی که وی شکایتی نداشته باشد دادگاه نیز رسیدگی در این خصوص انجام نمی دهد. جرم های غیر قابل گذشت به دلیل جنبه عمومی، به محض اطلاع از آن توسط دادگاه رسیدگی می شوند حتی اگر شاکی خصوصی در خصوص شکایت از شرکت کرمان موتور نیز وجود نداشته باشد باید به آن رسیدگی شود.

شکایت حقوقی و کیفری از شرکت کرمان موتور

شرکت کرمان موتور به صورت خصوصی اداره می شود و در شکایت کیفری از آن باید نکاتی مد نظر قرار بگیرند. در درجه اول باید به این نکته توجه کنید که بر اساس قانون مجازات اسلامی برای شخص حقوقی مجرم بر اساس شدت وقوع جرم و نتایج آن، مجازات تعیین شده است که عبارتند از:

 • منحل شدن شخص حقوقی
 • امکان مصادره اموال وی
 • صدور حکم ممنوعیت از فعالیت شغلی
 • ممنوع شدن وی از دعوت عمومی به منظور افزایش سرمایه شرکت
 • ممنوع شدن از صدور اسناد تجاری
 • پرداخت جزای نقدی
 • انتشار حکم محکومیت از طریق رسانه ها
 • شکایت حقوقی از شرکت کرمان موتور

شکایت از کرمان موتور با داشتن وکیل

شکایت از کرمان موتور و یا تمامی شرکت هایی که در خصوص خودرو و یا قطعات آن خدمات ارائه می دهند با شیوه های مختلفی قابل انجام است. با توجه به نوع شکایت می توان در این راستا با وکیل مشورت کردو طبیعتا داشتن یک ویل باتجربه در این زمینه می تواند ما را سریع تر به هدف خود برساند. بهتر است وکلایی برای این کار انتخاب شود که دارای سابقه و تجربه کاری باشند.

مسائل حقوقی که در خصوص تنظیم شکواییه مطرح می شوند برای افراد عادی چندان قابل درک نیستند. وکلا به دلیل تحصیلات مرتبط در این زمینه می توانند انتخاب مناسبی برای طی کردن مراحل شکایت باشند. به دلیل آشنایی آنها با مسائل حقوقی، روند پرونده ها سریع تر طی می شود. فرقی ندارد که شکایت مربوط به تخلف کدام شرکت باشد، هر صورت یک وکیل باتجربه می تواند در این خصوص کمک کننده باشد.

شرکت های خودرو سازی ممکن است در زمینه های مختلف دچار تخلفاتی شوند. با توجه به قانون، باید تخلفات این مراکز بررسی شود و نتیجه به شاکی اعلام شود. مشورت و دریافت راهنمایی در این خصوص می تواند سرعت پیگیری تخلفات را بیشتر کند. با توجه به این موارد پیشنهاد می کنیم که در این حوزه از وکلای با تجربه راهنمایی دریافت کنید تا مراحل با سرعت بیشتری در خصوص شکایت از شرکت های خودروساز پیش روند.

شکایت از کرمان موتور به شیوه حقوقی

در صورتی که شکایت از کرمان موتور به صورت حقوقی باشد، در این صورت انجام تعهدات طبق قرارداد، دعوی مالی و درخواست صدور حکم ورشکستگی برای شرکت الزامی می باشد. ذکر نام شرکت کرمان موتور در دادخواست مطرح شده می تواند موجب شود که شکایت به صورت اصولی مطرح شود. دادگاه صالح در این خصوص می تواند مرجع مناسبی برای ارائه شکایت باشد. در این خصوص مراجعی زیر را می توان انتخاب کرد:

 • دادگاهی که در محل بستن قرارداد است.
 • دادگاهی که در محل ارائه کالا و خدمات قرار دارد.
 • دادگاهی که در مکانی است که پول توسط مشتری پرداخت شده است.
 • دادگاهی که در محل اقامت خوانده قرار دارد.

با توجه به نظر شخصی شاکی امکان انتخاب هر کدام از این موارد وجود دارد. هنگامی که یک شکایت علیه شرکت مطرح می شود، مسئولیت آن نیز عهده شرکت است و با توجه به منابع، اموال و دارایی ها باید تواند به شکایت مورد نظر پاسخ دهد. به منظور جبران خسارت ممکن است اموال شرکت مد نظر قرار بگیرند و یا سهامداران آن شرکت مسئول جبران خسارت شوند.

شکایت طبق حقوق مصرف کننده از کرمان خودرو

شما می توانید بر اساس آیین نامه اجرایی حمایت از حقوق مصرف کنندگان، نسبت به ثبت شکایت علیه کرمان خودرو اقدام کنی. ممکن است کرمان موتور در خصوص عدم تحویل به موقع خودرو خریداری شده توسط مشتری، دچار تخلف شود. در این صورت امکان شکایت از آن بر اساس قانون حمایت از حقوق مصرف کننده وجود دارد. در صورتی که اشخاص به این حقوق خود آگاه باشند می توانند از این طریق با سرعت بیشتری به حق خود برسند.

طرح دعوای حقوقی بر علیه شرکت کرمان موتور

به منظور طرح شکایت از شرکت کرمان موتور به صورت دعوی حقوقی نیز می توان اقدام کرد. این طرح دعاوی حقوقی اغلب برای انجام تعهد قراردادی شرکت است. در این خصوص تعهدات مالی و دعاوی نیز در این راستا مطرح می شود. دادگاه مرکز اصلی شرکت به عنوان دادگاه صالح در نظر گرفته می شود. خواهان در دعاوی که ناشی از تعهدات شرکت است، به دادگاه هایی مانند دادگاه محل انعقاد قرارداد یا محل تسلیم کالا نیز مراجعه کند.

طرح دعوای حقوقی بر علیه شرکت کرمان موتور

شرکای شرکت در مقابل اشخاص ثالث دارای مسئولیت هایی هستند. این مسئولیت ها بستگی به نوع شرکت دارد که اغلب شرکت های اشخاص یا شرکت های سرمایه ای هستند.

کلام آخر

ما در این مقاله به روش های شکایت از شرکت کرمان موتور اشاره کردیم. بر همین اساس امکان طرح دعوی به دادگاه وجود دارد. مواردی مانند عدم تحویل خودرو در موعد مقرر از اصلی ترین علت طرح شکایت علیه این شرکت هستند.

وکیل پایه یک می تواند به دلیل آشنایی با این مسائل به شما در طی کردن مسیر شکایت و به نتیجه رسیدن آن کمک شایانی کند. به همین دلیل اغلب افراد به دنبال داشتن وکیل در راستای طرح شکایت های کیفری و حقوقی هستند. در این خصوص می توانید وکیل خود را از طریق بخش معرفی وکلا انتخاب کنید.

4/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا