دانستنی های حقوقیوکیل کیفری

چگونه از آموزش و پرورش شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از آموزش و پرورش ممکن است از طرف معلمان، دانش آموزان و اولیاء آنها باشد. در این حوزه اغلب مواردی مانند شماره تلفن شکایات آموزش و پرورش، شکایت از معلمان آموزش و پرورش، ثبت شکایت از مدارس غیر انتفاعی، شکایت از مدیر مدرسه و شماره پشتیبانی آموزش و پرورش مطرح می شوند. به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله در این خصوص مطالبی را ذکر کنیم.

یکی از نهاد مهم در دولت، وزارت آموزش و پرورش است. بر عهده این نهاد وظیفه مهمی نهاده شده است و آن هم تعلیم و تربیت دانش آموزان می باشد. هنگامی که یک معلم در این سیستم استخدام می شود، حق و حقوقی برای وی تعیین می شود.

معلم با استفاده از این حقوق، از مزایایی مانند بیمه درمانی و حق بیمه سوابق کاری استفاده می کند؛ اما گاهی بر اساس قانون عمل نمی شود! در واقع در برخی موارد حق معلمان به آن ها پرداخت نمی شود و در حق آنها اجحاف می شود. کوتاهی آموزش و پرورش در پرداخت حق و حقوق معلمان می تواند زمینه ساز شکایت از آموزش و پرورش باشد. در صورتی که معلمان بتوانند این مورد را ثابت کنند، می توانند با طرح شکایت به آن برسند.

گاهی نیز شکایت از این ارگان به دلیل این است که دانش آموز یا اولیاء وی از معلمان شکایت دارند. این شکایت اغلب به نحوه تدریس و رفتار معلم با دانش آموز مربوط می شود. در مدارس غیر انتفاعی نیز که به عنوان زیر مجموعه آموزش و پرورش در حال فعالیت هستند، ممکن است تخلفاتی در روند ثبت نام صورت بگیرد که موجب طرح شکایت از آن ها به آموزش و پرورش شود.

شکایت از ثبت نام مدارس

در صورتی که تخلفاتی در روند ثبت نام دانش آموزان صورت بگیرد، اولیاء دانش آموزان می توانند نسبت به شکایت از آموزش و پرورش اقدام کنند. مرجع رسیدگی به این شکایت، دیوان عدالت اداری می باشد. همانطور که گفته شد موضوع شکایت می تواند بسیار متنوع باشد. مواردی مانند فروش غیر مجاز کتاب کمک آموزشی، دریافت کمک های مردمی و … نیز از این دست هستند.

این موارد در ابتدای ثبت نام مدارس از دانش آموزان دریافت می شوند. باید گفت که دریافت کمک های مردمی باید به صورت داوطلبانه باشد و نباید به هیچ عنوان جنبه اجباری در مدارس به خود بگیرد. گاهی اوقات شکایت مربوط به عدم حضور معلم در سر کلاس یا اعتراض به شیوه تدریس وی می باشد.

در حال حاضر به منظور رسیدگی به اعتراضات دانش آموزان و اولیا آن ها، سامانه برای پاسخگویی طراحی شده است. این سامان مختص به ثبت شکایاتی است که مربوط به آموزش و پرورش می شوند.

درصورتی که شما نیز در این خصوص سوالی دارید می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در کرج صحبت کنید. در این صورت وی می تواند بهترین راهکار را برای ثبت شکایت و پیگیری آن به شما پیشنهاد دهد. ما نیز در سایت وکیل از ما سعی داریم بهترین وکلا را در این خصوص به شما معرفی کنیم.

شکایت از ثبت نام مدارس

سامانه ثبت شکایت معلمان و دانش آموزان

همانطور که گفته شد یک سامانه به منظور پاسخگویی به شکایات دانش آموزان، اولیا و معلمان راه اندازی شده است که در آن می توان به راحتی اعتراض خود را ثبت کرد. شما با مراجعه به آدرس shekayat.medu.ir می توانید شکایت خود را ثبت کنید. فرقی ندارد که شکایت از طریق چه کسی ثبت شود؛ در واقع معلمان، دانش آموزان و اولیا می توانند در مورد موضوعات مختلف شکایت خود را مطرح کنند. در بخش گزارشات مردمی امکان ثبت شکایت به صورت آنلاین وجود دارد.

سامانه ثبت شکایت معلمان و دانش آموزان موجب شده است که به بسیاری از شکایات در مدت زمان کوتاهی رسیدگی شود. شکایت از آموزش و پرورش روش های متعددی دارد که یکی از آن ها مراجعه به این سامانه است.

بعد از دریافت شکایت ها از طریق این سامانه، در مدت زمان کوتاهی به گزارش رسیدگی می شود. در این صورت به روش های مختلف نتیجه به شاکی اطلاع داده می شود.

روش رسیدگی به شکایات مربوط به آموزش و پرورش

همانطور که ذکر شد می توان از طریق سامانه شکایت از آموزش و پرورش را ثبت کرد. بعد از وصول شکایات مدت زمان مشخصی برای رسیدگی به شکایت مورد نیاز است. در حدود 48 ساعت کاری زمان لازم است که شکایت به صورت اولیه بررسی شود. بعد از بررسی در حدود 15 روز کاری زمان لازم است که به آن پاسخ داده شود.

شکایاتی که در سامانه در رابطه با آموزش و پرورش ثبت می شوند، روزانه توسط افراد متخصص بررسی می شوند. باید به این موضوع اشاره کرد اولیا می توانند که به منظور بررسی شکایت خود به ستاد مرکزی، استان یا منطقه خود نیز مراجعه کنند. همچنین این امکان وجود دارد که در هر مرحله از شکایت امکان انصراف از آن نیز وجود داشته باشد.

روش ثبت شکایت در سایت شکایت آموزش و پرورش

در خصوص روش ثبت شکایت در سایت آموزش و پرورش باید مراحلی دنبال شوند. شکایت از آموزش و پرورش دارای مراحل و شرایط خاص خود می باشد. مراحل ثبت شکایت در سامانه عبارتند از:

  • ورود به سامانه medu.ir
  • کلیک روی گزینه پاسخگویی به شکایات
  • انتخاب « کاربر جدید هستم»
  • ثبت اطلاعات هویتی در سامانه شکایت آموزش و پرورش
  • ورود به صفحه پاسخگویی
  • وارد کردن کد ملی و گذرواژه
  • انتخاب نوع شاکی مانند دانش آموز، والدین، پرسنل آموزش و پرورش، نهاد ها و …
  • درج اطلاعات مربوط به شاکی
  • شرح شکایت و ثبت آن

روش ثبت شکایت در سایت شکایت آموزش و پرورش

کلام آخر

در این مطلب ما در خصوص شکایت از آموزش و پرورش صحبت کردیم. این شکایت ممکن است از طرف معلم، دانش آموز یا والدین وی باشد. در هر صورت بدین منظور یک سامانه طراحی شده است که شما می توانید با مراجعه به آن، شکایت خود را ثبت کنید. پروسه پاسخگویی به آن حدود 15 روز زمان می برد و بعد از طی این مدت زمان، نتیجه به شاکی اطلاع داده خواهد شد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا