دانستنی های حقوقی

نحوه استعلام شکایت از پلاک خودرو چگونه است؟

یکی از زمینه هایی که افراد بسیاری در آن، مورد کلاهبرداری قرار می گیرند، خرید خودرو است. بدین نحو که فرد خریدار، با اعتماد نابجا به فروشنده و بدون هیچگونه استعلامی، اقدام به انعقاد معامله می نماید. از جمله موارد مهمی که هر فرد، قبل از خرید خودرو های کارکرده، باید مورد توجه قرار دهد، آگاهی از وضعیت پلاک خودرو می باشد. زیرا گاه، پلاک خودرویی که فرد قصد خرید آن را دارد، مورد شکایت توسط افراد دیگر یا گزارش مامورین پلیس قرار می گیرد. یا د رمواردی توقیف است. عدم اطلاع از این موضوع، کار را در مراحل بعدی، برای خریدار، دشوار می کند و وی را با مشکلات قضایی متعددی رو به رو می سازد. از این رو، در این مقاله، بر آنیم تا بحث استعلام شکایت از پلاک خودرو را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

پیشنهاد ما به جهت مطالعه بیشتر: شکایت از فروشگاه اینترنتی

شکایت قضایی خودرو

برای آشنایی با روند و چگونگی استعلام شکایت از پلاک خودرو ابتدا به بررسی شکایت قضایی از خودرو می پردازیم. به طور معمول، کلمه شکایت در حقوق، بر دعاوی کیفری اطلاق می شود؛ اما در این مورد، درباره تمامی دعاوی حقوقی، کیفری و جرایم راهنمایی و رانندگی، به کار می رود. شکایت قضایی خودرو، به معنای ثبت شکایات حقوقی، کیفری یا تخلفات، روی پلاک خودرو می باشد. این مورد، زمانی اتفاق می افتد که راننده خودرو، مرتکب جرم یا تخلفی شود، در حالی که زیان دیده، اطلاعات هویتی راننده خاطی را نداشته باشد. بنابراین، زیلن دیده اقدام به ثبت شکایت، روی پلاک خودرو می نماید.

شکایت قضایی خودرو، در مفهوم کیفری آن، مصادیق گسترده تری دارد. این مصادیق می تواند از قرار زیر باشد:

 • سرقت اتومبیل
 • مزاحمت راننده
 • انجام قاچاق با استفاده از خودرو

استعلام شکایت از پلاک خودرو

استعلام شکایت از پلاک خودرو، از موارد مهمی است که افراد متقاضی خرید خودرو، در هنگام انجام معاملات خود، باید به آن توجه ویژه کند. این امر به معنای اطلاع از شکایتی بودن یا نبودن پلاک خودرو است. از جمله موارد لازم و ضروری، هنگام انجام هر گونه معامله، اعم از ملک، یا معامله اموال منقولی نظیر خودرو و موتور سیکلت، استعلام از وضعیت موضوع و مورد معامله، می باشد که خوشبختانه امروزه امکان آن، برای متقاضیان، فراهم است. نحوه استعلام شکایت از پلاک خودرو، تماس با پلیس 110 و یا مراجعه به دفاتر پلیس 10+ می باشد که در ابدامه به آن می پردازیم. در خصوص نحوه پیگیری اینترنتی باید گفت، هنوز امکان پیگیری اینترنتی و استفاده از برنامه و اپلیکیشنی برای این استعلام، فراهم نیست.

استعلام شکایت از پلاک خودرو

نحوه استعلام شکایت از پلاک خودرو

نحوه استعلام شکایت از پلاک خودرو، از قرار زیر است:

 • تماس با پلس 110: در این شیوه، متقاضیان می توانند با شماره پلیس 110، تماس حاصل بگیرند و با استفاده از پلاک خودروی مورد نظر خود، از وضعیت شکایت از پلاک آن، اگاه شوند.
 • مراجعه حضوری به دفاتر الکترونیک قضایی پلیس +10: در این شیوه، متقاضیان، با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 و با استفاده از شماره پلاک خودرو، می توانند از وضعیت پلاک خودروی مورد نظر آگاه گردند. همچنین در این روش، امکان استعلام خلافی خودرو و اطلاع از عوارض سالیانه آن نیز، امکان پذیر می باشد.

چه تخلفاتی باعث ایجاد شکایت قضایی خودرو می‌ شوند؟

در این قسمت به عنوان سخن پایانی می خواهیم به این سوال متداول پاسخ دهیم. با بررسی مفهوم و مراحل استعلام شکایت از پلاک خودرو این سوال پیش می آید که چه تخلفاتی باعث ایجاد شکایت قضایی خودرو می شوند؟

باید گفت شکایت قضایی خودرو در جرایم و تخلفاتی که در آنها راننده خاطی، شناسایی نمی شود، ثبت می شود. در ادامه، به ارائه برخی از این موارد، خواهیم پرداخت. این موارد عبارت اند از:

 • خودروهایی که مبالغ بالای جرایم راهنمایی و رانندگی پرداخت نشده، دارند.
 • شکایت قضایی، در مورد خودروهایی که عوارض شهرداری بالای پرداخت نشده، دارند.
 • اتوموبیل هایی که به سرقت می روند.
 • شکایت از پلاک خودرو مزاحم در مواردی که راننده خودرو به سایرین، توهین و ایجاد مزاحمت می نماید.
 • در مورد خودرویی که راننده مقصر آن، از صحنه تصادف، متواری می شود.
 • شکایت قضایی، در مورد خودرویی که مبادرت به قاچاق یا فروش مواد مخدر یا مشروبات الکلی می نماید.
 • شکایت قضایی، در مورد ماشین هایی که با تخلفات خطرناک، جان سایرین را به خطر می اندازند.
4.5/5 - (2 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا