دانستنی های حقوقی

نحوه استعلام شکایت از پلاک خودرو چگونه است؟

یکی از زمینه هایی که افراد بسیاری در آن مورد کلاهبرداری قرار می گیرند، خرید خودرو است. بدین نحو که فرد خریدار با اعتماد نابجا به فروشنده و بدون هیچگونه استعلامی، اقدام به انعقاد معامله می نماید. از جمله موارد مهمی که هر فرد، قبل از خرید خودرو های کارکرده باید مورد توجه قرار دهد، استعلام شکایت از پلاک خودرو می باشد. زیرا گاه پلاک خودرویی که فرد قصد خرید آن را دارد، مورد شکایت توسط افراد دیگر یا گزارش مامورین پلیس قرار می گیرد. همچنین در مواردی ممکن است خودرو در توقیف باشد. عدم اطلاع از این موضوع کار را در مراحل بعدی برای خریدار دشوار می کند و وی را با مشکلات قضایی متعددی رو به رو می سازد. برای این امر می توان با بهترین وکیل کیفری در تهران مشورت کرد.

روش های استعلام شکایت از پلاک خودرو

نحوه استعلام شکایت از پلاک خودرو، از قرار زیر است:

 • تماس با پلس 110: در این شیوه متقاضیان می توانند با شماره پلیس 110، تماس بگیرند و با استفاده از پلاک خودروی مورد نظر خود از وضعیت شکایت از پلاک آن، اگاه شوند.
 • مراجعه حضوری به دفاتر الکترونیک قضایی پلیس +10: در این شیوه متقاضیان با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +10 و با استفاده از شماره پلاک خودرو، می توانند از وضعیت پلاک خودروی مورد نظر آگاه گردند. همچنین در این روش، امکان استعلام خلافی خودرو و اطلاع از عوارض سالیانه آن نیز، امکان پذیر می باشد.

روش های استعلام شکایت از پلاک خودرو

مراجع صالح برای استعلام شکایت از پلاک خودرو

به منظور استعلام شکایت پلاک خودرو، باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمود. این دفاتر خدمات الکترونیک قضایی برای ثبت شکایات از پلاک خودرو، مراجع صالح محسوب می شوند. با مراجعه به این دفاتر و ارائه مدارک و شواهد مورد نیاز می توان شکایت خود را در این زمینه ثبت کرد. برای ثبت شکایت از پلاک خودرو به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • مدارک هویتی از قبیل شناسنامه و کارت ملی، برای استعلام شکایت از پلاک خودرو نیز به این مدارک نیاز خواهید داشت.
 • مستندات و شواهد مربوط به تخلف یا جرم همچون عکس، فیلم و گزارش شاهدان
 • فرم شکایت که می توان آن را از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دریافت نمود.

هزینه ثبت شکایت از پلاک خودرو تا حد زیادی به نوع تخلف یا جرم بستگی دارد. به منظور کسب اطلاع دقیق از هزینه ها می توان به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، مراجعه نمود.

دلایل نیاز به استعلام شکایت از پلاک خودرو

به طور معمول کلمه شکایت در حقوق، بر دعاوی کیفری اطلاق می شود؛ اما در این مورد، درباره تمامی دعاوی حقوقی، کیفری و جرایم راهنمایی و رانندگی، به کار می رود. شکایت قضایی خودرو، به معنای ثبت شکایات حقوقی، کیفری یا تخلفات روی پلاک خودرو می باشد. این مورد، زمانی اتفاق می افتد که راننده خودرو، مرتکب جرم یا تخلفی شود. در حالی که زیان دیده، اطلاعات هویتی راننده خاطی را نداشته باشد زیان دیده اقدام به ثبت شکایت، روی پلاک خودرو می نماید.

شکایت قضایی خودرو در مفهوم کیفری آن، مصادیق گسترده تری دارد. این مصادیق می تواند از قرار زیر باشند:

 • سرقت اتومبیل
 • مزاحمت راننده
 • انجام قاچاق با استفاده از خودرو

استعلام شکایت از پلاک خودرو از موارد مهمی است که افراد متقاضی خرید خودرو، در هنگام انجام معاملات خود، باید به آن توجه ویژه کنند. این امر به معنای اطلاع از شکایتی بودن یا نبودن پلاک خودرو است. از جمله موارد لازم و ضروری، هنگام انجام هر گونه معامله، اعم از ملک یا معامله اموال منقولی نظیر خودرو و موتور سیکلت، استعلام از وضعیت موضوع و مورد معامله می باشد. خوشبختانه امروزه امکان آن، برای متقاضیان فراهم شده است. نحوه استعلام شکایت از پلاک خودرو، تماس با پلیس 110 و یا مراجعه به دفاتر پلیس 10+ می باشد. در خصوص نحوه پیگیری اینترنتی باید گفت هنوز امکان پیگیری اینترنتی و استفاده از برنامه و اپلیکیشنی برای این استعلام، فراهم نیست.

 • خودروهایی که مبالغ بالای جرایم راهنمایی و رانندگی پرداخت نشده، دارند.
 • شکایت قضایی، در مورد خودروهایی که عوارض شهرداری بالای پرداخت نشده، دارند.
 • در مورد خودرویی که راننده مقصر آن، از صحنه تصادف متواری می شود.
 • شکایت قضایی در مورد ماشین هایی که با تخلفات خطرناک، جان سایرین را به خطر می اندازند.

استعلام شکایت از پلاک خودرو

اهمیت استعلام شکایت از پلاک خودرو

اهمیت استعلام شکایت از پلاک خودرو زمانی درک می شود که سارقین بنا به دلایل مختلف و با پیشنهادات جذاب بخواهند خودرو مسروقه را به فروش برسانند. با استعلام شکایت از پلاک خودرو در رابطه با وضعیت آن دیگر جای هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت. قبل از نگارش مبایعه نامه و پرداخت وجه خرید خودرو، همواره توصیه می شود نسبت به استعلام وضعیت پلاک خودرو اقدام نمایید. استعلام سوابق خودرو قبل از معامله لازم و ضروری به نظر می رسد.

لازم به ذکر است که این امر هنگام معامله تنها برای خریدار مهم نیست. خریدار گاهی ممکن است پس از خرید خودرو مراحل تعویض و فک پلاک را انجام ندهد و اهمیت ندارد که این تخلفات با استفاده از دوربین های هوشمند ثبت شده است یا از طرف شاکیان. با استعلام پلاک فعال خودرو با استفاده از کد ملی پس از فروش خودرو می توان به راحتی و بدون نیاز به مراجعه حضوری، از وضعیت پلاک های به نام خود مطلع گردید.

کلام آخر

اگر قصد خرید خودروی دست دوم را دارید علاوه بر خلافی باید برای استعلام شکایت از پلاک خودرو اقدامات لازم را انجام دهید. در صورت طرح شکایت از خودروی مورد نظر، خریدار هنگام تعویض پلاک با مشکلات قضایی مواجه خواهد شد. از این رو برای معامله وکالتی هرگز نباید اقدام کرد و همواره توصیه می شود قبل از خرید برای استعلام شکایت از پلاک خودرو، مدت اعتبار و سقف خسارات بیمه شخص ثالث نیز اقدام کنید. این موارد باعث خواهند شد خرید امن داشته باشید و در نهایت خریدار با ضرر مالی و مشکلات حقوقی مواجه نخواهد شد.

4.5/5 - (2 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا