دانستنی های حقوقی

چگونه ملک خود را قیمت گذاری کنیم؟

قیمت املاک امروزه به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است به همین دلیل داشتن اطلاعات لازم در زمینه قیمت گذاری املاک و مستغلات دارای اهمیت زیادی است. با کسب اطلاعات لازم در این زمینه می توانید قیمت منصفانه ای را برای خرید و فروش ملک تعیین کنید. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی سوال چگونه ملک خود را قیمت گذاری کنیم، بپردازیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

چگونه ملک خود را قیمت گذاری نماییم؟

امروزه کلاهبرداری در خرید و فروش مسکن به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است به همین دلیل افرادی که تمایل به خرید و فروش ملک دارند باید اطلاعات خود را در زمینه نحوه قیمت گذاری ملک افزایش دهند. عوامل زیادی روی قیمت گذاری املاک تاثیرگذار هستند، به همین دلیل قیمت گذاری ملک به راحتی امکان پذیر نیست و باید در زمینه چگونه ملک خود را قیمت گذاری کنیم، اطلاعات بیشتری کسب نمایید تا بتوانید قیمت معقولانه ای را برای خرید و فروش ملک خود تعیین کنید.

عوامل تاثیرگذار روی قیمت گذاری املاک

قیمت املاک امروزه به صورت قابل توجهی در سراسر جهان رو به افزایش می باشد، از مهم ترین عواملی که روی قیمت املاک تاثیرگذار هستند می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

عوامل تاثیرگذار روی قیمت گذاری املاک

1. امکانات موجود در ملک: 

یکی از مهم ترین عواملی که روی قیمت گذاری املاک تاثیرگذار است، امکانات موجود در ملک می باشد. برخی از املاک دارای امکانات قابل توجهی نظیر استخر، سالن ورزشی، جکوزی و… هستند، این نوع امکانات باعث افزایش قیمت ملک می شوند. اگر ملک از نظر موقعیت مکانی به سیستم حمل و نقل، مراکز خرید و… نزدیک تر باشد بدون تردید قیمت بیشتری برای ملک در نظر گرفته می شود.

2. قیمت گذاری ملک بر اساس متراژ:

یکی دیگر از مواردی که روی قیمت گذاری ملک تاثیر زیادی دارد، متراژ آن است. قیمت گذاری ملک با توجه به مساحت آن در نظر گرفته می شود و هر متر مربع از ملک نیز دارای قیمت مشخصی می باشد. قیمت هر متر مربع از ملک با توجه به عواملی نظر سال ساخت بنا، امکانات موجود در آن و… تعیین می شود.

3. قیمت گذاری املاک بر اساس شرایط بازار فروش:

وضعیت بازار ملک یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی قیمت ملک به شمار می رود، شایان ذکر است که قیمت گذاری ملک بر اساس شرایط بازار به میزان عرضه و تقاضا آن بستگی دارد. قیمت ارز در کشور نیز تاثیر زیادی روی قیمت مصالح و در نتیجه قیمت ملک دارد، با افزایش قیمت ارز، قیمت ملک گران تر می شود. در صورت ریزش قیمت ارز نیز به صورت قابل توجهی قیمت ملک کاهش پیدا می کند.

4. امنیت ملک:

امنیت ملک تاثیر مستقیمی روی قیمت گذاری آن دارد، اگر ملکی دارای سیستم امنیتی قوی نظیر دوربین مدار بسته و… باشد، بدون تردید قیمت آن نسبت به ملکی که به سیستم امنیتی مجهز نیست بیشتر خواهد بود.

5. طراحی داخلی ملک و نمای بیرونی:

اگر ملکی دارای طراحی داخلی و نقشه مناسبی نباشد قیمت آن ارزان تر خواهد بود. نمای بیرونی ساختمان نیز تاثیر زیادی روی افزایش یا کاهش قیمت ملک دارد. در نتیجه در زمان قیمت گذاری ملک خود باید به طراحی داخلی و نمای بیرونی ساختمان توجه داشته باشید. نوع متریال هایی که برای طراحی بخش های مختلف ملک مورد استفاده قرار گرفته است نیز تاثیر زیادی روی کاهش یا افزایش قیمت ملک دارد. اگر در طراحی یک ساختمان از مصالح با کارایی بالایی استفاده شده باشد، قیمت ملک گران تر خواهد بود.

6. کاربری ملک:

نوع کاربری ملک یکی دیگر از انواع عوامل تاثیرگذار روی قیمت گذاری املاک به شمار می رود، قیمت ساختمان های اداری و تجاری نسبت به قیمت ساختمان های مسکونی بیشتر است. شایان ذکر است در زمان قیمت گذاری املاک تجاری و مسکونی به موقعیت تجاری ملک نیز توجه زیادی می شود.

7. سال ساخت ملک:

سال ساخت ملک تاثیر زیادی روی قیمت آن دارد، قیمت ساختمان های قدیمی یک منطقه نسبت به ساختمان های نوساز همان منطقه بیشتر است. در نتیجه بهتر است در زمان قیمت گذاری املاک به سن ملک نیز توجه داشته باشید تا بتوانید قیمت منصفانه ای را برای خرید و فروش ملک تعیین کنید.

8. میزان تورم در کشور:

افزایش تورم باعث افزایش قیمت ملک می شود، در برخی از بازه های زمانی شرایط اقتصادی کشور به صورتی پیش می رود که شاهد افزایش قیمت ملک در بازار خرید و فروش املاک هستیم.

قدرالسهم چیست و چه تاثیری روی قیمت گذاری املاک دارد؟

حال که با پاسخ سوال چگونه ملک خود را قیمت گذاری کنیم آشنا شدید، بهتر است این نکته را مد نظر داشته باشید که قدرالسهم نیز تاثیر زیادی روی قیمت املاک دارد. قبل از هر چیز بهتر است با مفهوم قدرالسهم آشنا شوید، به میزان سهم هر واحد مسکونی یا تجاری از زمینی که یک ساختمان روی آن بنا شده است قدرالسهم گفته می شود. هر چقر قدرالسهم واحد ساختمانی بیشتر باشد بدون تردید قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود و ملک جزو املاک آینده دار به شمار می رود، در نتیجه واحد های ساختمانی که دارای قدرالسهم بالایی هستند برای انجام سرمایه گذاری مناسب تر می باشند.

آیا نوع سند ملک روی قیمت گذاری آن تاثیرگذار است؟

یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار روی قیمت گذاری ملک نوع سند آن می باشد، در زمان خرید ملک به نوع سند و اینکه ملک دارای سند است یا خیر توجه داشته باشید. امروزه برخی از املاک به صورت قولنامه ای خرید و فروش می شوند که قیمت آن ها نسبت به املاکی که دارای سند رسمی هستند بیشتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید ملک قولنامه ای روی لینک چگونه ملک قولنامه ای بخریم، کلیک کنید.

آیا نوع سند ملک روی قیمت گذاری آن تاثیرگذار است؟

کلام آخر

با افزایش نرخ جمعیت در سراسر دنیا میزان تقاضا در بازار مسکن نیز افزایش پیدا کرده و همین مسئله باعث افزایش قیمت املاک شده است. اگر شما جزو افرادی هستید که تمایل دارید در بازار خرید و فروش املاک سرمایه گذاری کنید بهتر است اطلاعات لازم را در زمینه قیمت گذاری املاک به دست آورید، علاوه بر این می توانید برای قیمت گذاری منصفانه املاک از افراد کارشناس مشاوره لازم را بگیرید. در این مقاله از وب سایت وکیل از ما به سوال مهم و اساسی چگونه ملک خود را قیمت گذاری کنیم، پاسخ دادیم که امیدواریم از مطالعه این مطلب نهایت بهره را برده باشید.

4.7/5 - (4 امتیاز)

ندا خوشرو

سلام ندا خوشرو هستم، از سال ۱۳۹۴ فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم در این وب سایت مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا