دانستنی های حقوقی

شکایت پیمانکار از کارفرما چگونه است؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت پیمانکار از کارفرما چگونه است سوالی است که در این مطلب به آن پاسخ می دهیم. در این خصوص این امکان وجود دارد که مواردی مانند نمونه متن شکایت پیمانکار از کارفرما، برای شکایت از کارفرما به کجا مراجعه کنیم، شکایت از کارفرما ساختمان، نحوه شکایت کارفرما از پیمانکار، نداشتن قرارداد بین پیمانکار و کارفرما و نمونه دادخواست مطالبه خسارت از کارفرما مطرح می شوند.

شاید تصور کنید که اغلب شکایات و دعاوی مطرح شده در کار، به کارگر و کارفرما مربوط شود؛ اما باید گفت افراد دیگری نیز در این چرخه وجود دارند که شرایط را برای طرح دعوی فراهم می کنند. در این خصوص باید به شکایت پیمانکار از کارفرما اشاره کرد. این امکان وجود دارد که بین کارفرما و پیمانکار اختلاف ایجاد شود. بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که پیمانکار نیز در دسته بندی کارگر قرار دارد اما این مورد نمی تواند چندان دقیق باشد. چراکه وظایف این دو با هم کاملا متفاوت می باشد.

اگر شما نیز با چنین پرونده ای درگیر هستید می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان مشورت کنید. در این صورت می توانید روند پرونده و طرح دعوی را با سرعت بیشتری طی کنید. ما در وکیل از ما نیز قصد داریم در این رابطه بهترین وکلا را به شما معرفی کنیم.

نحوه شکایت پیمانکار از کارفرما به چه صورت است؟

همانطور که می دانید در سر پروژه های مختلف این امکان وجود دارد که اختلافاتی بروز پیدا کنند. به همین دلیل اختلاف بین کارفرما و پیمانکار امری طبیعی است. در این خصوص باید به مراجع صالح مانند شورای حل اختلاف یا شورای اسلامی مراجعه شود تا مشکلات از این طریق حل شوند. نحوه شکایت در این خصوص به این صورت است که ابتدا باید شکواییه تنظیم گردد. در این راستا وکلا می توانند به شما بسیار کمک کنند. اگر شکواییه به صورت اصولی و درست تنظیم نشود، مراجع نیز آن را قبول نمی کنند.

در راستای اینکه شکایت پیمانکار از کارفرما چگونه است باید گفت که اولین قدم ارائه شکواییه به مرجع صالح است. این شیوه می تواند روند رسیدگی به پرونده را کوتاه تر کند در صورتی که شکواییه با رعایت اصول قانونی تنظیم شده باشد.

نحوه شکایت پیمانکار از کارفرما به چه صورت است؟

مراجع صالح برای شکایت پیمانکار از کارفرما

همانطور که ذکر شد بعد از تنظیم شکواییه باید آن را به مراجع صالح ارائه داد. اینکه شکایت پیمانکار از کارفرما چگونه است را در این مقاله شرح خواهیم داد؛ اما در خصوص مراجع صالح نیز باید مطالبی را ذکر کنیم. اداره کار یکی از مراجع اصلی برای رسیدگی به شکایات در حوزه های کاری مختلف می باشد. شکایت پیمانکار از کارفرما نیز یکی از این موارد است. می توان گفت اداره کار صلاحیت مورد نیاز برای رسیدگی به اختلافات بین این دو را دارد. شورای حل اختلاف و هیات تشخیص به دعاوی کار نیز از مراجعی هستند که می توان به آنها مراجعه کرد. این مراجع در ادامه ذکر خواهند شد:

  • محاکم دادگستری برای شکایت پیمانکار از کارفرما
  • هیئت رسیدگی به شکایات مربوط به مناقصات
  • داوری بین پیمانکار و کارفرما

دلیل طرح شکایت پیمانکار از کارفرما

اینکه شکایت پیمانکار از کارفرما چگونه است در بالا ذکر شد. حال در این بخش قصد داریم به دلایل این نوع شکایت اشاره کنیم. همانطور که می دانید پیمانکار و کارفرما هر کدام دارای وظایف مشخصی هستند که باید آن را به صورت دقیق و اصولی انجام دهند. مسلما اگر هر کدام از طرفین در این خصوص کوتاهی کنند، زمینه برای طرح شکایت فراهم می شود. با توجه به وظایف مختلفی که تعریف شده هستند، دلایل نیز متنوع می باشند.

مشورت با وکیل یکی از راهکارهای مناسب برای گرفتن حق از طریق طرح شکواییه می باشد. وکلا به دلیل آشنایی با مسائل حقوقی می توانند در این خصوص تصمیم های بهتری اتخاذ کنند تا موکل زودتر از موعد بتواند به حق خود برسد. در این راستا نحوه تنظیم شکایت می تواند تاثیر زیادی در موفقیت در این مسیر داشته باشد. در صورت وجود قرارداد نیز پرونده با سرعت بیشتری قابل پیگیری می باشد. از این رو روی داشتن قرارداد تاکید می شود.

دلیل طرح شکایت پیمانکار از کارفرما

برای شکایت از کارفرما به کجا مراجعه کنیم؟

در راستای شکایت پیمانکار از کارفرما ما به این نکته اشاره کردیم که مراجع مختلفی در این خصوص رسیدگی های لازم را انجام می دهند. با توجه به دلیل شکایت از کارفرما باید مرجع مناسب برای شکایت از کارفرما مشخص شود. اداره کار اولین و بهترین مرجع برای ثبت این نوع شکایت است. به همین دلیل بهتر است قبل از هر مرجعی به اداره کار مراجعه شود. کارفرما باید کارکنان مانند پیمانکار را بیمه کند و همین بیمه تامین اجتماعی موجب می شود که در صورت بروز اختلاف بین کارفرما و پیمانکار، مشکل از طریق اداره کار رفع شود.

شکواییه مربوط به شکایت از کارفرما باید تنظیم شود و به اداره کار تحویل داده شود. باید گفت که گاهی فرد تصمیم می گیرد که شکایت خود را از طریق مراجع قضایی پیگیری کند. در این صورت بهتر است از طریق مشورت با وکیل پرونده پیگیری شود. وکلا با مسائل حقوقی آشنایی دارند و می توانند در این خصوص فرد را راهنمایی کنند تا سریع تر به نتیجه مورد نظر برسد. اینکه برای شکایت از کارفرما به کجا مراجعه کنیم، یکی از سوالاتی است که در هنگام اختلاف بین کارفرما و پیمانکار پرسیده می شود.

همواره در هنگام بستن قرارداد بین پیمانکار و کارفرما بر این تاکید شده است که بند های قرارداد به دقت مطالعه شوند تا در صورت بروز اختلاف بتوان بر اساس قانون به حق قانونی رسید. ممکن است شکایت از پیمانکار نیز به دلیل عدم انجام وظایف انجام شود. در این صورت نیز می توان گفت که مراجعی مانند اداره کار، شورای حل اختلاف و … می توانند در راستای پیگیری شکایت به شما کمک کنند.

شکایت از کارفرما ساختمان

کارفرما دارای وظایفی است که موجب می شود با توجه به آنها در قبال پیمانکار دارای مسئولیت هایی باشد. در نتیجه در صورت بروز تخلف و عدم انجام وظایف، پیمانکار می تواند از طریق مراجع قانونی از وی شکایت مطرح کند. شکایت پیمانکار از کارفرما می تواند در ابتدا توسط اداره کار پیگیری شود. بدین منظور باید شکواییه به اداره کار برده شود و از پیمانکار شکایت مطرح شود. اداره کار باید به شکایاتی که از این طریق مطرح می شوند، رسیدگی کند.

شکایت از کارفرما ساختمان ممکن است از طرف کارگر، کارمند یا پیمانکار باشد. در هر صورت باید از طریق مراجع صالح مورد بررسی قرار بگیرد. باید گفت که قبل از مراجعه به اداره کار بهتر است که اختلافات از طریق گفتگوی طرفین رفع شوند. در این صورت نیازی نیست که حتی به اداره کار مراجعه شود. در صورتی که کارفرما تخلف خود را بپذیرد در واقع دیگر نیازی به پیگیری از طریق مراجع نیست.

گاهی مواردی مانند عدم داشتن قرارداد می تواند کار را برای شکایت دشوارتر کند. به همین دلیل همواره تاکید می شود که در صورت شروع یک کار، بین پیمانکار و کارفرما قرارداد بسته شود تا پیگیری آن نیز راحت تر باشد. در این صورت نیازی به مراجعه به مرجع قضایی یا اداره کار وجود ندارد و مشکل از طریق گفتگو حل می شود. بر همین اساس همواره تاکید می شود که در این خصوص حتما بندهای قرارداد مطالعه شوند تا در آینده برای دو طرف مشکلی ایجاد نشود.در بیشتر مواقع کارفرما اختلاف را حل می کند و نیازی به مراجعه به مراجعی مانند اداره کار و شورای حل اختلا وجود ندارد. به همین دلیل اغلب توصیه می شود که قبل از تنظیم شکایت از کارفرما، این موضوع بین طرفین مطرح شود.

نداشتن قرارداد بین پیمانکار و کارفرما

همانطور که گفته شد کارفرما برای یک پروژه باید یک قرارداد با پیمانکار ببندد. پیمانکار نیز باید به این نکته توجه کند که بدون بستن قرارداد مسئولیت پروژه را بر عهده نگیرد. این مورد به این دلیل است که در صورت بروز اختلاف بین طرفین و کوتاهی هر کدام در انجام وظایف و مسئولیت ها با ارائه قرارداد به دادگاه امکان گرفتن حق وجود دارد. در غیر این صورت نمی توان این انتظار را داشت که پرونده شکایت پیمانکار از کارفرما روند سریعی داشته باشد. نداشتن قرارداد بین پیمانکار و کارفرما نیز با این وجود نیز قابل پیگیری است؛ اما امکان اثبات تخلفات طرف مقابل سخت تر خواهد شد.

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص اینکه شکایت پیمانکار از کارفرما چگونه است، مطالبی را ذکر کردیم. در این راستا باید گفت که پیمانکار و کارفرما در برابر هم دارای وظایف و مسئولیت هایی هستند. به همین دلیل باید این مسئولیت ها را به درستی انجام دهند. اگر هر کدام از طرفین به مسئولیت های خود عمل نکند، زمینه برای طرح شکایت فراهم می شود.

در این خصوص مراجعی مانند شورای حلق اختلاف و هیئت های رسیدگی به آن می توانند این مشکل را بررسی کنند. در درجه اول باید مشکلات بین کارفرما و پیمانکار از طریق اداره کار برطرف شود و در صورت عدم حل مشکل، مراجع بالاتر مشکل را بررسی کنند و تصمیم نهایی در خصوص شکایت پیمانکار از کارفرما را اتخاذ کنند. باید گفت که قبل از این کار نیز می توان با کارفرما در این خصوص گفتگو داشت تا در صورت توافق، شکایتی علیه وی تنظیم نشود.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا