دانستنی های حقوقی

چگونه از کارمند دولت شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از کارمند دولت امکان دارد به دلایل مختلفی صورت بگیرد. ما در این مقاله قصد داریم به روش های شکایت از کارمند دولت اشاره کنیم. در این راستا این امکان وجود دارد که مواردی مانند سامانه شکایت از کارمندان دولت، نمونه متن شکایت از کارمندان دولت، تلفن شکایت از کارمندان دولت، تلفن شکایت از ادارات دولتی، نمونه شکایت کارمند از مافوق و نحوه شکایت کارمندان دولت به دیوان عدالت اداری مطرح می شوند.

فساد، عدم رعایت حقوق ارباب رجوع و یا دریافت رشوه از مواردی است که می توان از طریق آنها نسبت به طرح شکایت از کارمندان ادارات دولتی اقدام کرد. مسلما افراد زیادی به صورت روزانه برای انجام امور مختلف به ادارات دولتی مراجعه می کنند.

در این خصوص شاهد این هستیم که در بسیاری از مواقع حقوق ارباب رجوع نادیده گرفته می شود. بدین منظور در سال 1381 طرح تکریم ارباب رجوع در دولت مطرح شد. سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با این پیشنهاد موجب تصویب شدن آن نیز شد. از آن تاریخ به بعد در تمام ادارات و موسسات دولتی این طرح باید اجرایی می شد. طرح تکریم مردم و ارباب رجوع به تصویب شورای عالی اداری نیز رسید.

اگر شما نیز با این مسئله درگیر هستید می توانید به منظور دریافت مشاوره با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تبریز مشورت کنید. مطمئن باشید که وکلا در این رابطه می توانند راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهند. ما در وکیل از ما نیز سعی داریم در این خصوص وکلای باتجربه و کاردان را به شما معرفی کنیم.

روش شکایت از کارمندان دولت به چه صورت است؟

بر اساس طرح تکریم مردم و ارباب رجوع، دستورالعمل تشویق و تنبیه کارکنان و ماده 7 مربوط به آن اگر در هنگام مراجعه مردم به ادارات دولتی برخورد نامناسبی از سوی آنها صورت گیرد امکان طرح شکایت از کارمندان دولت وجود دارد. در این راستا به تخلفات اداری نیز رسیدگی خواهد شد. مراجع مختلفی برای رسیدگی به این شکایت وجود دارند. ما در این بخش نحوه شکایت از کارمندان ادارات دولتی را ذکر خواهیم کرد:

  • شکایت از کارمندان از طریق شرکت در نظرسنجی ادارات: سازمان های دولتی برای اطلاع از عملکرد کارکنان خود اغلب نظرسنجی هایی را برگزار می کنند. در نتیجه ارباب رجوع می تواند در این نظر سنجی ها شرکت کند و کیفیت کار کارکنان را ذکر کند. بدین منظور ممکن است سامانه یا صندوقی در نظر گرفته شود.
  • شکایت از طریق مراجعه به واحد بازرسی: در راستای رسیدگی به تخلفات اداری، ارباب رجوع می تواند این مورد را در واحد بازرسی ادارات دولتی پیگیری کند. این واحد وظیفه دارد که شکایت مطرح شده در این خصوص را پیگیری نماید.
  • مراجعه به مراجع صالح: باید به این موضوع دقت شود که هر موضوعی قابلیت پیگیری از طریق مراجع ذی صلاح را ندارد. برخی اوقات جرمی که توسط کارکنان یک اداره دولتی صورت گرفته است جنبه کیفری پیدا می کند. در این صورت امکان مطرح کردن آن در مراجع قضایی نیز وجود دارد. در این راستا داشتن وکیل می تواند به فرد در این رابطه کمک کند.

 

بروز اختلاف بین کارگر و کارفرما

روش رسیدگی به شکایات علیه سازمان های دولتی

همانطور که می دانید در صورت شکایت از کارمند دولت از طریق روش های مختلف، به این موضوع در اسرع وقت رسیدگی می شود. در این راستا نحوه رسیدگی به این شکایات به شرح زیر می باشد:

  • بررسی نتایج نظرسنجی های مردمی
  • ارائه گزارشات به صورت دوره ای توسط بازرسان طرح تکریم ارباب رجوع
  • رسیدگی به شکایات مردمی از طریق حراست ادارات و سازمان های دولتی
  • معرفی واحد های مرتبط با ساز و کار های نظارتی

انواع شکایت کیفری چیست؟

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص اینکه چگونه از کارمند دولت شکایت کنیم، مطالبی را بیان کردیم. باید گفت که ممکن است به دلایل مختلف مانند عدم رعایت حقوق ارباب رجوع، شکایت از کارمند دولت مطرح شود. از این رو از طریق نظر سنجی ها، تماس با سامانه ها و یا مراجعه به مراجع قضایی در صورت کیفری بودن شکایت می توان این موضوع را دنبال کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا