دانستنی های حقوقی

چگونه از صنف پوشاک و لباس شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از صنف پوشاک و لباس از روش های مختلفی قابل انجام است و دین منظور قوانین متعددی وجود دارند که می توان بر اساس آنها عمل کرد. در این خصوص اغلب مواردی مانند اتحادیه پوشاک تهران، شماره تلفن شکایت از اصناف، تلفن اتحادیه پوشاک تهران، نحوه شکایت در تعزیرات حکومتی و سود قانونی پوشاک مطرح می شوند.

با نگاهی بر گذشته و شکایاتی که از صنف پوشاک و لباس ثبت شده اند، به این موضوع پی خواهیم برد که در حق مصرف کننده همواره بی عدالتی هایی از طریق این صنف صورت گرفته است. در نتیجه در بیشتر موارد شاهد این موضوع هستیم که حق مصرف‌کننده ضایع شده است.

ترکیباتی که در فرآیند تولید به کار می رود و عوارض مصرف این کالاهای زیان بار از یک طرف و قیمت های غیر منصفانه از طرف دیگر موجب شده اند که همواره بر علیه صنف پوشاک شکایاتی به ثبت برسد. ناآگاهی مصرف کننده نیز گاهی موجب می شود که هیچ گونه شکایتی در این خصوص ارائه نشود.

در صورتی که شما نیز با چنین پرونده ای درگیر هستید می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان مشورت کنید. وکلا می توانند در این خصوص به شما کمک بیشتری کنند تا در مسیر طرح شکایت و پیگیری آن زودتر به نتیجه برسید. ما نیز در سایت وکیل از ما سعی داریم بهترین وکلای پایه یک را به شما معرفی کنیم.

هزینه شکایت از صنف پوشاک و لباس چقدر است؟

با توجه به اینکه مراجع مختلفی مسئول پیگیری تخلفات صنف پوشاک و لباس هستند، هزینه شکایت نیز متفاوت خواهد بود. مراجع مختلفی برای ثبت شکایت وجود دارند. ثبت شکایت از روش های مختلف تعیین می کند که هزینه شکایت چقدر است. در این خصوص برخی از روش ها هزینه خاصی در بر ندارند. ممکن است شکایت از طریق مراجع قضایی انجام شود و به همین دلیل باید هزینه هایی برای طرح دعوی و شکواییه پرداخت شود. در این خصوص داشتن وکیل نیز می تواند موجب افزایش هزینه ها شود.

مراحل شکایت از صنف پوشاک

شکایت از صنف پوشاک و لباس ممکن است به دلایل مختلفی مانند گرانفروشی، کالای بی کیفیت و … انجام شود. در هر صورت باید برای ثبت شکایت مراحلی طی شوند. در این خصوص باید گفت که ابتدا باید نسبت به دریافت و ثبت شکایت اقدام کرد. مرحله بعدی بررسی شکایت است و بعد از آن نوبت به ارجاع شکایت تخلفات به مراجع ذی ربط می رسد.

مراحل شکایت از صنف پوشاک

دریافت و ثبت شکایت از صنف پوشاک

مصرف کنندگان دارای حقوق مختص به خود هستند که هر گونه خسارت در این خصوص باید پاسخ داده شود. در نتیجه مصرف کننده می تواند به منظور دریافت حقوق خود نسبت به شکایت از صنف پوشاک و لباس اقدام کند. در این خصوص مراجع صالح مسئول رسیدگی به این مشکلات هستند.

مرجع مورد نظر در گام نخست، انجمن حمایت از مصرف کننده می باشد. این انجمن شکایات و اعتراضات را دریافت می کند و مورد بررسی قرار می دهد. بعد از ثبت اعتراض، یک کد رهگیری به شاکی تحویل داده می شود و روند رسیدگی به پرونده شکایت شروع می شود.

بررسی شکایت از صنف پوشاک

همانطور که ذکر شد به منظور شکایت از صنف پوشاک و لباس باید به انجمن حمایت از مصرف کننده رجوع شود. بدین منظور این مرجع نسبت به بررسی شکایت اقدام می کند تا اختلاف بین مصرف کننده و تولیدکننده یا فروشنده حل شود. این سازمان همواره در تلاش است که زمینه سازش بین دو طرف را فراهم کند. اغلب با پرداخت خسارت مالی شکایت حل و فصل می شوند. رسیدگی به شکایت از صنف پوشاک و لباس توسط این مرجع اغلب 15 روز از تاریخ دریافت شکایت شروع می شود.

ارجاع تخلفات به مرجع مرتبط

همانطور که ذکر شد در راستای شکایت از صنف پوشاک و لباس، انجمن حمایت از مصرف کننده اغلب سعی دارد که بین شاکی و فروشنده صلح برقرار شود. در صورتی که این امر میسر نباشد و سازش صورت نگیرد این انجمن پرونده با به مراجع بالا انتقال می دهد. در این صورت رسیدگی به شکایت در مراجع بالاتر شروع می شود. اغلب این شکایات در سازمان تعزیرات حکومتی بررسی می شوند.

روش های شکایت از صنف لباس

به منظور طرح شکایت از صنف پوشاک و لباس روش های مختلفی وجود دارد. شاکی می تواند یکی از شیوه ها را انتخاب کند و در این راستا شکایت خود را ثبت کند. تنظیم یک شکواییه قوی می تواند منجر به موفقیت در این شکایت شود. در واقع انتخاب روش شکایت در این خصوص چندان اهمیت ندارد. بدین منظور می توانید از طریق مشاوره با وکیل با تجربه، نتیجه بهتری در این مسیر کسب کنید. روش های شکایت از صنف پوشاک شامل موارد زیر هستند:

  • شکایت از طریق انجمن حمایت از مصرف کننده
  • از طریق سازمان تعزیرات حکومتی
  • شکایت از طریق سامانه 124
  • طرح شکواییه از طریق بازرسی اصناف و اتحادیه ها

روش های شکایت از صنف لباس

کلام آخر

در این مقاله در خصوص طرح شکایت از صنف پوشاک و لباس مطالبی را ذکر کردیم. در این خصوص مراجع مختلفی نسبت به بررسی شکایت اقدام می کنند.

شاکی می تواند با توجه به دلیل شکایت، مرجع مورد نظر را انتخاب کند و به منظور ثبت شکایت اقدام کند. به عنوان مثال اگر شکایت در خصوص گرانفروشی باشد، بهتر است سازمان تعزیرات حکومتی برای طرح شکایت انتخاب شود. این مرجع می تواند در خصوص رسیدگی به این نوع شکایات بهتر عمل کند و نتیجه بهتری به دست آید. می توانید بدین منظور با بهترین وکلا نیز مشورت کنید تا این مسیر را با موفقیت بیشتری طی کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا