دانستنی های حقوقی

بهترین کتاب ثبت برای آزمون مرکز مشاوران

دفتر اسناد رسمی جزو مشاغلی است که پرطرفدار در زمینه رشته حقوقی می باشد که علاوه بر درآمد خوب، دارای یک موقعیت اجتماعی بسیار خوب و عالی می باشد. برای انتخاب این شغل، اشخاص باید رعایت ضوابط ماده 5 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354، به شرکت در این آزمون اقدام نمایند.

این آزمون از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار می شود. در چندین سال اخیر، این آزمون هر چند سال یک بار، برگزار شده است و گاها دارای وقفه هایی هم بوده است که موجب اعتراض داوطلبین و دانشجویان  رشته حقوق بوده است.

اما در اردیبهشت ماه 1401، قانونی وضع گردید که صدور برخی از مجوزهای کسب و کار که در اردیبهشت ماه 1401 در ماده 3 این قانون، ماده 5 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354 اصلاح شد، اینچنین شد که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، اقدام به برگزاری آزمون سردفتری را به صورت هر ساله برگزار نماید.
قطعا  افرادی در این آزمون پذیرفته خواهند شد که مسلط به تمامی دروس حقوق هستند. زمانی این تسلط به دست می آید که بهترین کتاب برای آزمون سردفتری یا بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سردفتری انجام شود و مطالعه و یادگیری آن تاثیر بسزایی در موفق شدن در این آزمون خواهد داشت.

از طرف دیگر برای اشتغال در شغل وکالت برای آزمون مرکز وکلا و مشاوران قوه قضاییه و اختبار کانون وکلا، نیاز است تا به منابع اصلی مراجعه کرد که یکی از این منابع اصلی درس حقوق ثبت می باشد.

به همین دلیل است که داوطلبین زیادی از ما می پرسند که بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون مرکز مشاوران یا بهترین منابع از کتاب حقوق ثبت برای آزمون مرکز وکلا چیست.

نام کتاب: آموزش جامع حقوق ثبت و املاک
نویسنده: دکتر احمد زهره وند
ناشر: چتر دانش
سال چاپ: 1401
تعداد صفحات: 326
مناسب برای: شرکت کنندگان آزمون های سردفتری و آزمون مرکز مشاوران و وکلاء قوه قضاییه و آزمون اختبار کانون وکلاء و آزمون کارشناسی ارشد

خرید

سر فصل های کتاب

 • مقدمه و کلیات حقوق
 • ثبت املاک
 • مراجع اختصاصی اداره ثبت
 • حقوق اراضی
 • اسناد رسمی و عادی
 • دفاتر اسناد رسمی
 • اجرای مفاد اسناد رسمی
 • جرایم و مجازات

این کتاب در آزمون های ذیل جزو منابع اصلی آزمونی می باشد:

 1. سردفتری
 2. مرکز مشاوران و وکلاء قوه
 3. اختبار کانون وکلاء
 4. کارشناسی ارشد

نکته مهم تر اینکه این درس برای کارآموزان وکالت و وکلاء و حقوقدان ها نقش حیاتی و مهم دارد بطوری که تسلط بر این درس موجب تمایز حقوقدانان و وکلاء از دیگران می شود.

از طرفی تعدد منابع در این درس و به روز نبودن آن و دشوار بودن نوع نگارش حقوق ثبت موجب شده که داوطلبان و دانشجویان نتوانند با این درس ارتباط مساعدی برقرار کنند و به نوعی از این درس فراری باشند.

در همین راستا قصد معرفی کتابی را داریم که توسط موسسه آموزشی چتردانش (موسسه تخصصی و نام آشنا در زمینه حقوقی) با قلم یکی از اساتید متخصص در این زمینه آقای دکتر احمد زهره وند مطابق با نیازهای اشخاص با سبکی نو و شیوه ای خاص تالیف و تهیه شده است.

به طور کلی اهمیت در درس حقوق ثبت و انتخاب یک منبع بسیار خوب برای این درس، برای کلیه داوطلبین بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا درس حقوق ثبت در آزمون سردفتری، بسیار مهم می باشد دقیقا برخلاف آزمون وکالت قوه قضائیه که به این درس ضریب 1 داده شده است و این درس در آزمون سردفتری به آن ضریب 3 اختصاص داده شده است.

همچنین  تعداد سوالات در این درس نسبت به سایر دروس تخصصی این آزمون، برابری می کند.

+ سوالی که ممکن است برای داوطلبان حقوق مطرح شود این است که، بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سردفتری یا به عبارت دیگر بهترین کتاب ثبت برای آزمون مرکز وکلا چه نوع کتابی است؟

– در پاسخ به این سوال می توان گفت که موسسه آموزشی چتردانش با عنوان آموزش جامع حقوق ثبت تالیف دکتر احمد زهره وند انتشار یافته که به جرات می توان گفت که این کتاب جزو یکی از به روز ترین و روان ترین کتاب ها برای داوطلبین می باشد.

از ویژگی های خیلی خوب در این کتاب، جامعیت و به روز بودن آیین نامه ها و قوانین ثبتی و نموداری و روان بودن آن می باشد که جزو ویژگی های بسیار خوب در این کتاب محسوب می شود.

علاوه بر کتاب پیشنهادی، مطالعه مازاد برای آزمون سردفتری، کتاب های ذیل پیشنهاد می شود. البته هر چند مواردی که در ذیل آورده شده، در کتاب مذکور هم توضیح داده شده است.

 • مجموعه بخشنامه ها و محشای ثبتی
 • قانون ثبت اسناد و املاک و آیین نامه های مربوطه
 • آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی
 • تست: مجموعه سوالات طبقه بندی شده موضوعی حقوق ثبت، نوشته رضا شکری
 • قانون و آیین نامه های دفاتر اسناد رسمی
 • قانون دفاتر اسناد رسمی و آیین نامه اجرایی آن

باتوجه به سوابق بالایی که  موسسه آموزشی چتردانش در عرصه آزمون های حقوقی به همراه دارد، کتاب آموزش جامع حقوق ثبت اسناد و املاک جزو کتاب های پیشنهادی است که می تواند بهترین منبع برای حقوق ثبت و برای شرکت در آزمون سردفتری یا آزمون مرکز مشاوران باشد.

4.5/5 - (8 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا