دانستنی های حقوقی

وضعیت خروج زن متاهل از کشور

در کشور ما با توجه به قوانین حاکم، برخلاف خروج مردان از کشور که الزامات خاصی ندارد، برای خروج زنان با توجه به شرایط آنها محدودیت هایی وجود دارد. این محدودیت ها سبب می شود خروج از کشور نیازمند موافقت و کسب اجازه ولی، همسر و حتی در مواردی دادستان در این خصوص باشد. طبق قانون، زنانی که در حال زندگی مشرک هستند، برای دریافت مجوز خروج از کشور نیاز به داشتن برگه رضایت همسر دارند. این رویه تا انتهای زندگی مشترک آنها پابرجا خواهد بود. افراد پیش از ازدواج باید نسبت به این موضوع اطلاع کافی داشته باشند. زیرا زوجه یا شوهر در صورت لزوم می تواند با مراجعه به پلیس گذرنامه، نسبت به جلوگیری از خروج کشور و ضبط گذرنامه همسرش اقدام کند. در این مقاله می خواهیم به این موضوع، یعنی خروج زن متاهل از کشور بپردازیم.

در نظر داشتهباشید که این موضوع در وظایف بهترین وکیل خانواده در تهران و شهرستانها تعریف می شود. وی وظیفه دارد تا با تکیه بر تجربه و تسلط خود بر قوانین، به حل و فصل مشکل بپردازد و موکلین خود را از روند های قانونی موجود، آگاه سازد.

به منظور مطالعه بیشتر کلیک کنید: عمده وظایف وکیل خانواده

خروج زن متاهل از کشور

همان طور که گفتیم برای خروج زن متاهل از کشور قوانین خاصی در ایران حاکم است. براساس ماده 18 قانون گذرنامه صدور گذرنامه و پاسپورت، زنان متاهل نیاز به اجازه همسر دارند. همچنین براساس ماده 19 همین قانون، در صورتی که زوج از اجازه خروج خود صرف نظر کند. بنابراین زوج می تواند هرزمان که بخواهد از اجازه خروج خود صرف نظر کند.

اما این نکته بسیار حائز اهمیت است که در موارد استثنایی برای خروج زنان از کشور، محدودت اجازه همسر وجود ندارد. این موارد استثنایی عبارت اند از:

 • زن و شوهر با هم مقیم خارج از کشور باشند.
 • زنانی که با همسر خارجی ازدواج کنند ولی به تابعیت ایرانی باقی مانده بمانند.
 • براساس نظریه شورای نگهبان زنانی که عازم سفر حج تمتع باشند.
 • در صورتی که توافق برای خروج از کشور به صورت شرط ضمن عقد باشد.
 • در صورتی که خروج اضطراری زن لازم باشد و در این مورد دادستان نیز با آن موافقت کند.
 • درصورتی که زن دارای وکالت خروج از کشور از سوی همسرش باشد.

پس دانستیم جز در مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، زنان متاهل برای خروج از کشور نیاز به اجازه از همسرشان دارند. در ادامه به اختصار به بررسی شرایط خروج از کشور زنان و دخترانی می پردازیم که ازدواج نکرده اند.

خروج زنان و دختران مجرد از کشور

پیشتر به شرایط و موارد استثنا در خروج زن متاهل از کشور اشاره کردیم. حال اگر زن یا دختر ازدواج نکرده بود شزایط از چه قار خواهد بود؟ برای پاسخ به این پرسش همراه ما باشید.

 • شرایط خروج از کشور زنان و دختران مجرد زیر 18 سال: برای اینکه دختران مجرد زیر 18 سال بتوانند از کشور خارج شوند نیاز به اجازه محضری پدر و قیم قانونی خود دارند و بدون این اجازه حتی حق دریافت گذرنامه را ندارند چه برسد به اینکه بتوانند از کشور خارج شوند. نکته حائز اهمیت این است که در خروج زیر 18 ساله از کشور رضایت و همراهی مادر اثر ندارد.
 • حق خروج از کشور برای زنان و دختران مجرد بالای 18 سال: برخلاف دختران زیر 18 سال برای اینکه دختران بالای 18 سال بخواهند گذرنامه دریافت کنند نیاز به اجازه ولی ندارند و در قانون هیچ محدودیتی در این خصوص برای آنها مشخص نشده است. داشتن گذرنامه به معنای عدم محدودیت در خروج از کشور نمی باشد و ولی و قیم می تواند مانع خروج دختران بالای 18 سال مجرد بشود.

خروج زن متاهل از کشور

خروج زن متاهل از کشور در عقد موقت 

بسیاری از خانم ها نسبت به اینکه بعد از مدت عقد موقت اجازه خروج از کشور را خواهند داشت یا خیر مردد هستند. جاری شدن عقد موقت تحت شرایط های مختلفی امکان پذیر است. در عقد موقت چون خانم تحت نفقه همسر خود نمی باشد، در حقیقت اجباری نیز برای زندگی در منزل او ندارد. در نتیجه این افراد به شرط رضایت کتبی همسر نیز نیازی ندارند.اگر زن و مرد بنا بر دلایلی مجبور شوند عقد موقت خود را در شناسنامه درج کنند هم این امر باز مانعی برای خروج زن متاهل از کشور به وجود نمیاورد. به عبارت دیگر زن می تواند با اثبات عقد موقت، بدون اجازه شوهر گذرنامه خود را دریافت کند و حتی از کشور خارج شود.

روش خروج زن متاهل از کشور بدون اجازه همسر

روش هایی برای خروج زن متاهل از کشور بدون اجازه گرفتن از همسر وجود دارد که دراین قسمت به بررسی آنها می پردازیم. به عبارتی این روش ها به مرد بستگی دارند. مرد از دو روش اختیار خروج از کشور را به خانم خود واگذار می نماید. بطوریکه دیگر نیازی به دریافت برگه رضایت همسر برای خروج از کشور برای زن، وجود ندارد.

 • روش اول: زن در ابتدای زندگی و در حین عقد خود می تواند شرط اجازه خروج از کشور را مطرح کند. چنانچه این موضوع به تایید همسر وی نیز برسد، او مشکلی از بابت خروج از کشور نخواهد داشت.
 • روش دوم: این روش به بعد از عقد مربوط می شود. چنانچه پس از عقد، همسر خانم تصمیم به واگذاری حق خروج از کشور به او را بگیرد، می‌تواند با اهدا وکالت نامه رسمی به زن، اجازه محضری خروج از کشور را به طور دائم به وی بدهد.

در روش دوم بهتر است تا نکات زیر را مد نظر داشته باشید تا زن متاهل با در دست داشتن وکالت نامه در اداره گذرنامه، بتواند بخش مربوط به اجازه همسر را به تنهایی تکمیل نماید:

 •  این توافق باید به صورت یک سند رسمی وکالت (بلاعزل) در یکی از دفاتر اسناد رسمی تنظیم گردد.
 • در غیر این صورت ممکن است در آینده همسر شما اقدام قبلی خود را بخاطر پشیمانی و سایر دلایلی توجیه کند. در نتیجه اقدام به ممنوع الخروجی خانم نماید؛ به همین دلیل باید به ماهیت توافق خود اهمیت دهید.

خروج زن متاهل از کشور بدون اجازه شوهر

همانطور که در خلال این مقاله اشاره کردیم، خروج زن متاهل از کشور مستلزم کسب اجازه کتبی همسر است. جالب است بدانید به این دلیل در فرم های گذرنامه نیز یک بخش مشخص برای اعلام رضایت شوهر و امضای او در نظر گرفته شده است. این مورد در قانون ایران به عنوان یک قاعده کلی شناخته مش شود. در این بین صرفا در چند مورد اشتسنی وجود دارد. اعم از:

 • خروج زن بدون اجازه ی شوهر تنها به شرایط وی و نظر دادگاه بستگی دارد. ممکن است در برخی موارد اجازه خروج از کشور کوتاه مدت (چند روزه) برای بانوان صادر شود.
 • اخیرا کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی طرحی را برای تصویب پیشنهاد داده است. این طرح از این قرار است که در صورت ضرورت، زنان نخبه، برای مقاصد علمی، فرهنگی و ورزشی، بدون اذن و اجازه همسر، دادگاه و یا سازمان موضوع فعالیت، بتوانند از کشور خارج شوند. البته این طرح هنوز به مرحله تصویب نرسیده است.

به علاوه مواردی که پیشتر به آن اشاره کردیم. از قبیل :

 •  در صورتی که زن با مرد خارجی ازدواج کند و به تابعیت ایرانی خود باقی بماند.
 •  زنانی که با همسر خود مقیم خارج از کشور هستند.
 •  زنانی که عازم سفر حج تمتع هستند.
4.5/5 - (4 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا