مهاجرت

بهترین روش مهاجرت به ترکیه + شرایط و هزینه ها【2023】✈️

در سال های اخیر مهاجرت ایرانیان به کشور ترکیه افزایش چشمگیری داشته است. به همین دلیل روش های متفاوتی برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت دائم در این کشور وجود دارد. بنابراین به بهترین روش مهاجرت در ترکیه می پردازیم زیرا کشور ترکیه این روزها تبدیل به کشور محبوب ایرانی ها برای زندگی و تفریح شده است و از آنجایی که یک کشور آسیایی و اروپایی است و همسایه ایران می باشد بنابراین خیلی از ایرانی ها جهت زندگی بهتر، ترجیح می دهند که به این کشور مهاجرت داشته باشند.

بنابراین با استفاده از روش های مختلف مهاجرتی مانند مهاجرت به ترکیه از طریق کار، مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج، مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیلی و غیره می توان به این کشور مهاجرت کرده و ویزای اقامت دائم خود را دریافت کنید.

بهترین روش های مهاجرت به کشور ترکیه

 1. مهاجرت از طریق تحصیل
 2. مهاجرت از طریق کار
 3. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 4. مهاجرت از طریق ازدواج

1. مهاجرت از طریق تحصیل در کشور ترکیه

بهترین روش مهاجرت به ترکیه

حتما شنیده اید که دانشگاه های ترکیه جزو رتبه های خوب جهانی هستند و برای تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور، باید پذیرش گرفته و در آزمونی به نام یوس شرکت کرده و در صورت قبولی اجازه تحصیل در دانشگاه را خواهید داشت. سپس بعد از قبولی در دانشگاه و پذیرش در آن، می توانید ثبت نام کرده و اقامت تحصیلی خود را در کشور ترکیه دریافت نمایید.

از مزایای تحصیل در کشور ترکیه، پایین بودن هزینه ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی است، البته هزینه تحصیلی و زندگی در این کشور، بستگی به نوع زندگی دانشجو دارد. همچنین دولت ترکیه با ارائه بورسیه های تحصیلی به دانشجویان کمک می کند تا زندگی راحت تری را در این کشور تجربه کنند.

شهرهای استانبول، ازمیر و آنکارا جزو شهر های مهم دانشجویی در ترکیه هستند و این شهرها بهترین دانشگاه های ترکیه را دارا می باشند. جالب است بدانید که مدارک های دانشگاهی کشور ترکیه هم، در رتبه های بالایی قرار دارد. مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین روش مهاجرت به ترکیه می باشد که افراد زیادی از این طریق به این کشور سفر می کنند.

2. مهاجرت از طریق کار در کشور ترکیه

بهترین روش مهاجرت به ترکیه

برخی از افراد تصمیم دارند تا برای کار به کشور ترکیه مهاجرت کنند.  البته برای کار در این کشور، حتما باید ویزای ترکیه را دریافت کنید. البته داشتن ویزای کار در ترکیه هم شرایطی دارد و دولت ترکیه به همین راحتی ها اجازه کار به مهاجران را در این کشور نمی دهد. این روش یکی از بهترین روش مهاجرت به ترکیه می باشد که افراد زیادی از این طریق به این کشور سفر می کنند.

یکی از شرایطی که باید برای کار در ترکیه داشت، دعوت نامه از طرف یک کارفرما در ترکیه می باشد که به آن جاب آفر ترکیه هم می گویند. بنابراین مهاجران برای داشتن مجوز کار در ترکیه، باید به دفاتر های مربوط به کنسولگری ترکیه در کشور خود مراجعه کرده و مدارک های لازمه را مانند گذرنامه، فرم درخواست ویزا و دعوت نامه کارفرمای ترکیه را ارائه داده و سپس درخواست کار بدهند.

کارفرمای ترکیه، بعد از درخواست کاری متقاضی، طی ده روز کاری، باید مدارک های لازمه را به وزارت کار کشور ترکیه ارائه دهد. سپس بعد از طی کردن این مراحل، درخواست مربوط به اجازه کار، توسط وزارت کار ترکیه تایید و یا رد خواهد شد.

در صورت تایید برای دادن مجوز کار، مهاجر باید هزینه هایی نظیر ویزای ورود، حق مجوز کار و هزینه اقامت خود را  به کنسولگری ترکیه پرداخت کند و سپس کارت مجوز کار در ترکیه، برای او صادر شده و سپس اجازه کار در این کشور را خواهد داشت.

در واقع ویزای کار، باید توسط کنسولگری ترکیه صادر شود و حدود 90 روز برای ورود قابل استفاده می باشد. بنابراین متقاضی بعد از ورود به ترکیه و قبل از مشغول به کار شدن، باید به یکی از اداره های پلیس ترکیه مراجعه کرده تا اجازه لازم برای اقامت را دریافت کند تا بلافاصله مشغول به کار شود.

نکته ای که وجود دارد این است که یکی دیگر از شرایط اصلی کار در ترکیه، تسلط به زبان ترکی است زیرا اکثریت مردم کشور ترکیه زبان انگلیسی را نمی دانند و به زبان رسمی ترکی صحبت می کنند.

3. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کشور ترکیه

بهترین روش مهاجرت به ترکیه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یکی از بهترین روش مهاجرت به ترکیه می باشد که افراد زیادی از این طریق به این کشور سفر می کنند. ترکیه به روش های مختلفی صورت می گیرد که هر کدام از این روش ها منجر به اقامت در کشور ترکیه می شوند. قانونی که در کشور ترکیه برای سرمایه گذاران وجود دارد این است که، سرمایه گذاران بین المللی حقوق و شرایط های یکسانی با سرمایه گذاران محلی خواهند داشت و اصل رفتار بین آن ها برابر است.

بنابراین تمامی شرایط و تعهداتی که برای سرمایه گذاران داخلی برای انتقال سهام و راه اندازی مشاغل در ترکیه وجود دارد، به همان اندازه هم برای سرمایه گذاران بین المللی می باشد و این می تواند خبر بسیار خوبی برای سرمایه گذارانی باشد که قصد سرمایه گذاری در کشور ترکیه را دارند.

به طور کلی روش های مختلفی برای سرمایه گذاری در ترکیه وجود دارد که به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

 1. سرمایه گذاری از طریق سپرده بانکی
 2. سرمایه گذاری از طریق خرید سهام
 3. سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی
 4. سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 5. سرمایه گذاری از طریق خرید اوراق قرضه
 6. و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

4. مهاجرت از طریق ازدواج در کشور ترکیه

بهترین روش مهاجرت به ترکیه

مهاجرت از طریق ازدواج در کشورها همچنان وجود دارد و یکی از بهترین روش مهاجرت به ترکیه می باشد. کشور ترکیه با توجه به پیشرفتی که در زمینه رفاه زندگی به شهروندانش داشته است سبب شده است تا مهاجرانی تصمیم به مهاجرت از طریق ازدواج را بگیرند، بنابراین مهاجرت به کشور ترکیه از طریق ازدواج و اخذ تابعیت در این کشور، امکان پذیر است.

برای تابعیت گرفتن از طریق ازدواج، شرایطی وجود دارد که باید به آن شرایط عمل کرد. یکی از شرایط های آن که بسیار مهم هم می باشد این است که افراد مهاجر باید حداقل سه سال با فردی که تابعیت ترک دارد ازدواج کند یعنی سه سال از ازدواج آن ها گذشته باشد، سپس بعد از سه سال می توانند برای دریافت تابعیت در کشور ترکیه اقدامات لازم را انجام دهند.

برای مهاجرت از طریق ازدواج به ترکیه و اخذ تابعیت در این کشور، شرایط های دیگری هم وجود دارد که به آن اشاره می کنیم:

 1. زوجین باید از تمامی اعمالی که در وحدت ازدواج سازگار نیست، اجتناب کنند.
 2. زوجین باید در یک خانواده و در کنار هم زندگی کنند.
 3. مهاجری که با فرد تابع ترکیه ازدواج می کند نباید در نظم عمومی و امنیت ملی خللی ایجاد کند
 4. در صورتی‌که زوج ترکیه‌ای پس از ثبت درخواستشان، یکی از آن ها فوت کند، متقاضی نیازی ندارد تا به بند دوم پایدار باشد.

در هنگام ازدواج برای اخذ تابعیت در کشور ترکیه، سخت گیری هایی هم وجود دارد و کمیسیون های مربوطه تلاش می کنند تا ازدواج واقعی را از غیرواقعی تشخیص دهند. حال اگر شما قصد مهاجرت به ترکیه با این روش را دارید، پیشنهاد می‌شود مقاله مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج + شرایط و هزینه ها را نیز مطالعه کنید تا با صفر تا صد نکات مربوط به این روش آشنا شوید و بهترین عملکرد را از خود نشان دهید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده دلایل دیپورت شدن از ترکیه و راه های رفع آن کلیک کنید

آشنایی با کشور ترکیه

بهترین روش مهاجرت در ترکیه

ترکیه کشوری کوهستانی می باشد و در موقعیت جغرافیایی بسیار عالی قرار دارد. این کشور پرباران است و دارای آب و هوای خوبی می باشد. کشور ترکیه در سالهای اخیر به دلیل مکان های جالب و دیدنی که دارد، موفق شده است تا هرساله مسافران و مهاجران زیادی را به خود جلب کند و افراد زیادی را در سراسر دنیا به خود جذب کند، به ویژه ایرانیان که این روزها برای زندگی این کشور را انتخاب می کنند.

بنابراین در ادامه در مورد زبان، فرهنگ، جمعیت، آب و هوا و فرهنگ کشور ترکیه صحبت کنیم که برای مهاجرت و زندگی در این کشور، ابتدا شناخت نسبی از آن داشته باشید و سپس برای زندگی در آن تصمیم بگیرید.

آب و هوا

به دلیل پستی و بلندی هایی که این کشور دارد، سبب شده است تا تفاوت های آب و هوایی در بین مناطق مختلف در این کشور زیاد شود. به طور کلی کشور ترکیه دارای چهار منطقه آب و هوایی می باشد و معمولا در نواحی کوهستانی و شمالی، بارندگی زیادی در این کشور دیده می شود که از سمت غرب به شرق همواره از مقدار بارش باران کاسته می شود.

بیشترین بارندگی، در ماه های اکتبر و آوریل است و در زمستان ها، برف زیادی در این ماه ها دیده می شود. بهترین فصل ها در ترکیه، بهار و پاییز می باشد که در این فصل ها تعداد مسافران به این کشور، بیشتر از سایر فصل های دیگر دیده می شود.

زبان مردم

زبان مردم کشور ترکیه، زبان رسمی ترکی استانبولی است و زبان نوشتاری آنان که از زمان تشکیل جمهوری ترکیه که در سال 1302 هجری شمسی توسط آتا ترک بوده است، خط لاتین می باشد.

فرهنگ مردم

مردمان ترک بسیار خانواده دوست، خونگرم و مهربان می باشند و معمولا در یک خانواده، مرد به عنوان رییس آن خانواده محسوب می شود و معمولا بعد از ازدواج، زن از نام خانوادگی شوهرش برای خود استفاده می کند. در کشور ترکیه قانون چند همسری غیر قانونی است و ازدواج باید به صورت رسمی و ثبت شده باشد و هیچ ازدواجی نمی تواند بدون ثبت قانونی انجام گیرد.

جالب است بدانید که در شهرهای ترکیه، همه ی محله های آن، دارای قهوه خانه های متعددی است و مردان با دوستانشان، ساعت ها را در این مکان می گذرانند. یکی از دلایل اینکه ایرانی ها به این ترکیه مهاجرت و سفر می کنند، شباهت رفتاری و فرهنگی، مردمان این کشور با ایرانیان است و معمولا رفتارهای مودبانه و تعارفی که در بین مردم ایران به چشم می خورد در آن جا هم وجود دارد و احترام گذاشتن به بزرگتر، یک رفتار اصیل در بین آن ها می باشد که در این کشور کاملا رعایت می شود.

مذهب مردم

برای خیلی از افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، قطعا مذهب این کشور مهم می باشد. طبق آماری که از مذهب مردمان این کشور گرفته شده است، حدود 98 درصد از جمعیت کشور ترکیه را مسلمانان تشکیل داده که اکثرا مذهب تسنن هستند و 2 درصد از آنان کلیمیان، مسیحیان و ادیان دیگر می باشند که در این کشور زندگی می کنند. در ترکیه ادیان مختلف در کنار هم با آرامش زندگی می کنند و احترام به ادیان، جزیی از آداب در این کشور به شمار می رود.

در سال 1928، طی اصلاحات قانونی که انجام گرفته شد تاکید بر این بوده است که دین و سیاست باید از هم جدا باشند. بنابراین ترکیه تبدیل به کشوری با تفکیک دین از سیاست شد و دولت این کشور، ترکیه را حکومتی لائیک معرفی و به صورت قانونی آن را اعلام کرد و سپس آن را در بین مردم به اجرا درآورد.

جمعیت

جمعیت ترکیه حدود 77 میلیون نفر است که از این تعداد، نیمی از مردم به دین اسلام گرایش داشته اند و نیمی دیگر دارای دین لائیکی هستند که حکومت این کشور برای آنان تعیین کرده است. حدود 70 درصد از مردم کشور ترکیه، ترک هستند و حدود 18 درصد از آن ها کرد و مابقی آنان قوم های دیگر ترکیه را تشکیل می دهند.

دلایل مهم برای زندگی و سفر در ترکیه

دلایلی برای زندگی و سفر در ترکیه وجود دارد که به آن می پردازیم:

 • غذاهای خوشمزه ترکیه ای
 • طبیعت بکر و زیبا
 • مکان های باستانی
 • مردم کشور ترکیه
 • بازارهای ترکیه
 • ارزش پول
 • دریای مدیترانه
 • حمام های عمومی قدیمی در ترکیه
 • رفاه و آسایش مردم
 • مکان های دیدنی بسیار زیاد

کلام آخر

سالیان زیادی است که کشور ترکیه همچنان مورد توجه افراد ایرانی  و خارجی برای مهاجرت و زندگی قرار گرفته است. همانطوری که اشاره کردیم، کشور ترکیه مزایای بسیار خوبی برای زندگی دارد و دارای مکان های تفریحی و دیدنی بسیار زیادی است که دیدن آن ها خالی از لطف نیست و همین موضوع باعث شده است تا هرساله توریست های زیادی به این کشور سفر کرده و موجب رونق اقتصادی در این کشور شوند.

در واقع امکان سیستم رفاهی بهتر از لحاظ کار و زندگی، دانشگاه های خوب، سیستم های خدمات درمانی و بهداشتی پیشرفته، دریافت پاسپورت و دیگر مزایایی که در این مقاله به طور کلی به آن اشاره کردیم را دارد و تمامی این مزایا سبب شده است تا ترکیه تبدیل به کشوری پیشرفته شده و مورد رضایت مهاجران خصوصا ایرانیان قرار گیرد.

هرساله ایرانیان زیادی به سراغ خرید ملک در این کشور می روند تا بتوانند هم سرمایه گذاری کرده و هم از امکانات رفاهی که در این کشور وجود دارد استفاده کنند. توصیه می شود قبل از مهاجرت به ترکیه و اقدام از هریک از روش های نامبرده، تحقیق و آگاهی خود را در این زمینه بالا ببرید تا در هنگام مهاجرت با مشکلاتی روبرو نشوید.

5/5 - (2 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا