مهاجرت

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیلی + شرایط و هزینه ها【2023】✈️

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیلی، به دلایل ویژگی ها و مزایای خوبی که دارد طرفداران زیادی در بین جوانان پیدا کرده است. مزایا هایی مانند هزینه ی کم، عدم نیاز به ویزا، رفت و آمد راحت و آسان، موقعیت جغرافیایی مناسب و برخورداری از فرهنگ شرقی غنی و نزدیکی به کشور ایران باعث شده است تا افراد زیادی برای تحصیل در مدارس و دانشگاه های این کشور به ترکیه مهاجرت کنند. ترکیه دارای مراکز آموزش عالی معتبر و با کیفیت است و کیفیت آموزشی بسیار خوب می باشد و گزینه ای ایده آل برای مهاجرت دانش آموزان و دانشجویان است.

تحصیل در مدارس ترکیه

برای تحصیل در مدارس ترکیه نیاز است به چند نکته در رابطه با این کشور توجه کنید. مدارس ترکیه دارای دوره های ابتدایی و متوسطه می باشند که دانش آموزان برای تحصیل در این مدارس، نیاز به پرداخت هزینه ندارند. تحصیل دانش آموزان در ترکیه به مدت 12 سال است و دانش آموزان باید 12 سال دوره تحصیل را بگذرانند. تحصیل در مدارس شامل 4 سال مقطع ابتدایی، 4 سال در مقطع سطح دوم و 4 سال در مقطع دبیرستان خواهد بود و در پایان دوره دبیرستان هم به دانش آموزان مدرک دیپلم داده می شود.

همچنین زبان مدارس در این کشور به زبان ترکی می باشد، ولی زبان انگلیسی هم جزو زبان دوم در مدارس است که از چهارم ابتدایی، دانش آموزان شروع به فراگیری آن می کنند؛ اما تحصیل در مدارس بین المللی انگلیسی است. مدارس دیگری هم در ترکیه وجود دارد که به زبان های دیگری مانند اسپانیایی، آلمانی، فرانسوی و غیره به تدریس می پردازند. دانش آموزان مهاجر و یا خارجی برای ورود به مدارس ترکیه، باید آزمون ورودی داده تا سطح زبان ترکی آن ها بررسی شود. شهریه های مدارس های خصوصی یا بین المللی حدودا 15000 لیر در هر سال است و امکان پرداخت به صورت قسطی هم وجود دارد.

البته اگر شما دوره تحصیل در مدرسه را تمام کرده اید و اکنون دانشجو هستید، باید بدانید که شرایط مهاجرت برای شما نیز فراهم است و شما می توانید با توجه به رشته تحصیلی خود اقدامات لازم را انجام دهید. ما در مقاله مهاجرت به ترکیه از طریق دانشجویی + شرایط و هزینه ها توضیح جامع و کاملی در رابطه با این موضوع در اختیارتان قرار داده ایم که می توانید از اطلاعات آن استفاده کنید و در نهایت بهترین تصمیم را بگیرید.

مدارک لازم و ضروری جهت ثبت نام در مدارس ترکیه 

 1. برای ثبت نام در مدارس ترکیه برای فرزندان زیر 18 سال، یکی از والدین باید دارای کیملیک کارت باشد تا فرزندش اجازه ی تحصیل در کشور ترکیه را داشته باشد. در صورت تحصیل فرزند در ترکیه، پدر یا مادری که دارای کمیلیک نباشند، اجازه و رضایت نامه کتبی برای تحصیل فرزندش الزامی است که این رضایت نامه باید به صورت رسمی ترجمه شود و سپس در سفارت ترکیه در ایران انجام شود.
 2. باید به اداره ی نفوس محل اسکانی که هستید مراجعه نمایید و برگه ای که برای ثبت نام در مدرسه است را اخذ نمایید. برگه ای که به والدین داده می شود نشان دهنده ی این است که مدرسه در نزدیک ترین محل اسکان شما می باشد.
 3. مدارک تحصیلی دانش آموز باید ترجمه شود و با مقطع تحصیلی که دانش آموز در حال تحصیل است معادل سازی شود که به آن دنکلیک می گویند.
 4. مبلغ شهریه به دو صورت نقد و اقساط پرداخت می شود و در صورت تمایل می توان مبلغ همیاری یا کمک به مدرسه را نیز درخواست نمایید.
 5. جهت ثبت نام در مدارس های بین المللی، ارائه نمره زبان اجباری است.
 6. مدارس های بین المللی نیاز به آزمون ورودی دارند.

مهم ترین مدارس در ترکیه

مدرسه بین المللی استانبول
مدرسه بین المللی MEF International School
مدرسه بین المللی Özel Izmir Amerikan Koleji (ACI)
مدرسه بین المللی Istanbul International Community School
مدرسه بین المللی International Pre-school and Kindergarten
مدرسه بین المللی آمریکایی Üsküdar Amerikan Lisesi – Üsküdar American High School

نکات مهم جهت ثبت نام دانش آموزان در ترکیه

 1. برای ثبت نام در مدارس ایرانی ترکیه نیاز به برگه ی راندوو دارید و تنها این برگه برای ثبت نام کافی است.
 2. اگر قصد مهاجرت دارید و فرزند محصل دارید، پس قبل از شروع تعطیلات تابستانی اقدام به ثبت نام نمایید زیرا این کار سبب می شود تا والدین و فرزندان برای شروع سال جدید تحصیلی آماده شوید.
 3. برای ثبت نام در مدارس های دولتی ترکیه، نیاز به کارت اقامت خواهید داشت

نکات مهم جهت تحصیل در مدارس ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیلی

مدارس ترکیه به چهار بخش تقسیم می شوند که در ادامه به مهم ترین نکات در مورد مدارس این کشور می پردازیم:

 • زبان های تحصیل در مدارس های دولتی، ترکی است و شهریه های آن ها خیلی کمتر از مدارس های خصوصی است.
 • مدارس های غیر انتفاعی یا خصوصی به دو درجه، یک و دو تقسیم می شوند.
 • در مدارس های خصوصی درجه یک، زبان تحصیل در این مدارس ترکی و انگلیسی می باشد و شهریه ی آن ها حدودا 10 هزار دلار در سال خواهد بود.
 •  مدارس های خصوصی درجه دو به زبان انگلیسی تدریس می شود  و شهریه ی آن ها از مدارس های خصوصی درجه یک، کمتر خواهد بود و در حدود 5000 دلار در سال می باشد.
 • مدارس های ایرانی در ترکیه هم وجود دارند که یک مدرسه ایرانی به نام مدرسه فجر می باشد و مدرسه ایرانی دیگر در آنکارا به نام 22 بهمن می باشد.

شرایط اقامتی پس از تحصیل در مدارس ترکیه

تمامی مهاجرانی که از طریق تحصیلی به ترکیه مهاجرت می کنند، برای اقامت شرایطی را خواهند داشت. قوانین و مقررات کشور ترکیه بدین شکل است که دانش آموزان پس از پایان تحصیلات تا 10 روز فرصت دارند تا کشور ترکیه را ترک نمایند و اگر تا 10 روز بعد، خروج نداشته باشند باید جریمه نقدی را پرداخت نمایند و پس از ورود مجدد به ترکیه، با مشکل مواجه خواهند شد و تا مدت 3 ماه تا 5 سال اجازه ورود مجدد به کشور ترکیه را نخواهند داشت. پس بهتر است به قوانین و شرایطی که ترکیه برای کشورش در نظر گرفته احترام گذاشت و قبل از اتمام مجوز اقامت، درخواست برای اقامت کوتاه مدت را داشته باشته باشید.

تقویم شروع سال تحصیلی ترکیه در سال 2023

تقویم شر.ع سال تحصیلی ترکیه خصوصا در مدارس های دولتی ترکیه، به یک شکل قابل انجام است و برای تمامی مدارس به یک صورت ارائه می شود. در جدول زیر به اطلاعات بیشتری در مورد شروع سال تحصیلی در ترکیه در سال 2023 می پردازیم:

سال تحصیلی 2023-2023  21 شهریور تا 26 خرداد
آغاز ترم اول 21 شهریور
تعطیلات میانی در ترم اول  23 آبان تا 27 آبان
پایان ترم اول 30 دی
تعطیلات میان ترم  3 بهمن تا 14 بهمن
آغاز ترم دوم 17 بهمن
تعطیلات میانی ترم دوم  28 فروردین تا 31 فروردین
پایان ترم دوم 26 خرداد
زمان ارائه کارنامه  27 خرداد
میانگین کل روز های تعطیل  در مجموع 180 روز

قوانین مدارس ترکیه

نظام آموزش و پرورش هر کشوری، دارای قوانین و مقررات خاص خودش می باشد. در ترکیه هم نظام آموزش و پرورش آن وابسته به شرایطی است است که دانش آموزان باید آن را رعایت کنند. در ادامه به قوانین مخصوص  مدارس در ترکیه می پردازیم:

 1. زبان تحصیل در مدارس دولتی ترکی است و در مدارس خصوصی به دو زبان ترکی و انگلیسی تدریس می شود و در مدارس های بین المللی فقط زبان انگلیسی تدریس می شود و از سال چهارم تدریس زبان انگلیسی در مدارس های بین المللی آغاز می شود.
 2. یونیفرم مدارس ترکیه به رنگ تیره و یا آبی است ولی در مدارس دولتی ترکیه رنگ های متنوعی برای یونیفرم وجود دارد.
 3. سال تحصیلی جدید از سپتامبر آغاز شده و سپس تا ژانویه ادامه خواهد داشت.
 4. تعطیلات مدارس از ژانویه تا ژوئن می باشد و در کل 180 روز است.
 5. تعطیلات شامل سه ماه تابستان، دو هفته در زمستان، عید فطر، عید حاکمیت ملی، مراسم افتتاحیه ی آتاتورک و روز کودک می باشد که تمامی این تعطیلات جزو تعطیلات رسمی در این کشور هستند.
 6. مدارس 5 روز در هفته می باشد و از ساعت 8 صبح تا 4 عصر دانش آموزان باید در مدرسه حضور داشته باشند.

مدارس های دولتی و خصوصی بین المللی در ترکیه

برای تحصیل در مدارس های ترکیه که به صورت دولتی و خصوصی هستند که شرایطی را دارا می باشند. هر کدام از این شرایط برای مدارس های دولتی و خصوصی متفاوت است. اما به طور کلی امکانات و شرایط مدارس های خصوصی بین المللی به نسبت دولتی بیشتر است به همین دلیل است که برای استفاده از امکانات مدارس های خصوصی، نیاز به پرداخت شهریه دارید.

در مدارس های بین المللی از اساتید مجرب استفاده می شود و امکانات بسیار خوبی را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. همچنین دانش آموزان می توانند در کنار زبان انگلیسی، زبان های فرانسوی، آلمانی و غیره را هم بیاموزند.

در مدارس های خصوصی، تعداد دانش آموزان کمتری نسبت به مدارس های دولتی بین المللی وجود دارد و همین موضوع سبب می شود تا دانش آموزان پیشرفت بسیار خوبی را داشته باشند.

در مدارس های خصوصی، برنامه های تحصیلی در متنوعی برای دانش آموزان در نظر گرفته شده است مانند شنا، والیبال و غیره که به دانش آموزان ارائه داده می شود.

برای ورود دانش آموزان به مدارس های خصوصی و تحصیل در این مدارس، نیاز به پذیرش تحصیلی است و آزمون ورودی است.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی پس از پرداخت هزینه های لازم:

 • ارائه ی پاسپورت معتبر ترکیه الزامی است.
 • ارائه انگیزه نامه برای پذیرش تحصیلی باید انجام شود
 • ارائه تمامی مدارک تحصیلی مربوط به سال های آخر تحصیل دانش آموز به همراه ریز نمرات
 • ارائه توصیه نامه از جانب اساتید، موسسات و معلم
 • نامه تمکن مالی جهت اثبات برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل دانش آموزان
 • ارائه تمامی ویژگی های مثبت دانش آموز مانند مدرک زبان، افتخارات و سایر هنرها می تواند امتیاز مثبت برای او به همراه داشته باشد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای دانش آموزی ترکیه:

  • پاسپورت معتبر و مدت دار
  • فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی
  • بیمه جهت اقامت متقاضی در ترکیه
  • تمکن مالی
  • محل اقامت در ترکیه
  • 2 قطعه عکس
  • مدرارک تحصیلی قبلی
  • رزرو بلیط هواپیما

بورسیه تحصیلی در مدارس ترکیه چیست؟

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیلی

بورسیه تحصیلی ترکیه چیست؟ بورسیه تحصیلی در واقع یک کمک هزینه برای طی کردن دوران تحصیلی می باشد که نیازی به پرداخت هزینه نیست.

بورسیه تحصیلی شامل افرادی مانند استعداد های درخشان، هنرمندان، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و غیره است. به طور کلی بورسیه تحصیلی با توجه به شایستگی و توانایی افراد و انجام استاندارد های تعیین شده به متقاضیان داده می شود.

کمک هزینه ی تحصیلی که به افرادی که بورس شده اند، شامل تمامی هزینه های یک مدرسه است.

نحوه ی ثبت نام بورسیه تحصیلی

تعدادی از دبیرستان های خصوصی شامل بورسیه تحصیلی می شوند که دارای شرایط خاصی هم می باشند. ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه شامل دانش آموزانی است که دارای استعداد درخشان هستند و یا از لحاظ مالی در شرایط ضعیفی قرار دارند که هدف دولت ترکیه، شرایط تحصیل برای همه ی افراد از همه ی گروه ها است.

به طور کلی شرایط بورسیه تحصیلی برای مدارس و دبیرستان متفاوت است و دانش آموزان می توانند از طریق سایت مدرسه، شرایط بورسیه را مطالعه نمایند و سپس مدارک خود را ارسال کنند.

اگر فرزند شما دارای شرایط بالا است، پس یکی از گزینه های خوب برای فرزند شما، بورسیه تحصیلی است و فرصت بسیار خوبی برای پیشرفت و رشد دانش آموزان می باشد.

مزایای تحصیل در مدارس ترکیه

تحصیل در مدارس ترکیه، طرفداران خاص خود را دارد و سالانه دانش آموزان زیادی از کشور های مختلف به خصوص ایران به تحصیل در مدارس کشور ترکیه می پردازند.

یکی از دلایل محبوبیت در مدارس ترکیه، ورود به دانشگاه های با کیفیت و عالی رتبه در این کشور است که دانش آموزان را تشویق می کند تا بتوانند بعد ها در دانشگاه هایی با سطح علمی بالا به تحصیل مشغول باشند.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در کشور ترکیه، هزینه های زندگی، مدارس، دانشگاهی نسبت به کشور های خارجی است.

همچنین تحصیل در کشور ترکیه سبب می شود که مانند سکویی پرتاپ برای مهاجرت به کشور های دیگر باشد.

کلام آخر

در این مقاله سعی کرده ایم تا مطالب کلی و مفید در رابطه با ویزای تحصیلی ترکیه آورده شود تا با مطالعه در این مقاله، بهتر بتوانید برای شرایط تحصیلی خود تصمیم گرفته و مدارک لازمه را برای اخذ ویزای تحصیلی خود آماده کنید.

به طور کلی کشور ترکیه به دلیل شرایط بهتر و ارزان بودن آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی، محل مناسبی برای تحصیل می باشد، خصوصا که دارای مدارس هایی بسیار معتبر و با کیفیتی از لحاظ سیستم آموزشی است. همچنین کشور ترکیه  راه میانبر خوبی برای مهاجرت به سایر کشورهای اروپایی است. بنابراین امروزه تقاضا برای زندگی و تحصیل ایرانیان، خصوصا جوانان برای مهاجرت به کشور ترکیه زیاد شده و جوانان برای داشتن زندگی بهتر و پیشرفتی خوب، تمایل به مهاجرت در این کشور، از طریق های مختلف دارند.

5/5 - (1 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا