دانستنی های حقوقیوکیل طلاق

هزینه بخشش مهریه چقدر است؟

در مقالات مرتبط با امور طلاق و مهریه بارها به این موضوع اشاره کردیم که پس از عقد خطبه hزدواج، تکالیف زناشویی، بر عهده زوجین استقرار پیدا می کند. یکی از این تکالیف، پرداخت مهریه تعیینی حین عقد نکاح، توسط شوهر می باشد. در واقع، از آن جهت که زن، مالک مهریه است، می تواند هر زمان که بخواهد، آن را مطالبه کند. یا اگر صلاح بداند، با رضایت خاطر، در ازای حقوق دیگر و یا به صورت بلاعوض، آن را به شوهرش ببخشد. آنچه در این میان مورد بررسی ماست، هزینه بخشش مهریه است. می خواهیم بدانیم که بخشش مهریه چه تعرفه ای دارد و پرداخت آن بر عهده کیست؟ زوج یا زوجه؟

در همین ابتدا باید بگوییم که بخشش مهریه، می تواند در قالب های مختلفی انجام شود. به عنوان نمونه:

 • زوجه می تواند اقرارنامه ابراء زوجه از پرداخت مهریه را امضا کند.
 • یا اینکه زوجه اقرار به دریافت کلیه مهر خود نماید. تا به این ترتیب، شوهر از پرداخت مهریه معاف شود.
 • علاوه بر اینها، بخشش مهریه، می تواند در قالب عقد صلح باشد.
 • یا بخشش مهریه توسط زن، در ازای دریافت حق طلاق باشد.

در ادامه بیشتر به بررسی این دلایل می پردازیم. جهت مطالعه در مورد امور مرتبط با خانواده و طلاق کلیک کنید: طلاق بدلیل نداشتن امنیت جانی

بخشش مهریه و دلایل آن

قبل از ورود به بحث هزینه بخشش مهریه به مواردی اشاره می کنیم که در آن بخشش مهریه معنا پیدا می کند. علاوه بر منواردی که در ابتدای این مقاله گفتیم، دلایل بخشش مهریه برای یک خانم چیست؟ در ارتباط با هزینه بخشش مهریه باید بگوییم که این موضوع خیلی دلایل متفاوت دارد. اضافه بر دلایلی که پیشتر عنوان کردیم، دلایل زیر را به خاطر بدارید:

 • دریافت چیزی با ارزش مادی مشابه با مهریه در قبال بخشش مهریه
 • دریافت چیزی با ارزش غیر مادی و در مقابل بخشش مهریه خانم: رایج‌ ترین نمونه برای این دلیل، بخشیدن مهریه برای گرفتن حق سرپرستی فرزند (حق حضانت فرزند) از پدر توسط مادر هست.
 • برابر کردن شرایط زندگی با گرفتن حق طلاق و دیگر حقوق: همان طور که احتمالا می دانید، در قانون کشور ما علاوه بر حق طلاق، حق انتخاب محل زندگی خانواده، حق خروج از کشور خانم و همینطور حق کار و تحصیل خانم برای همسر وی می باشد.

هزینه بخشیدن مهریه

هزینه بخشش مهریه چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که بخشش مهریه، می تواند بصورت:

 • دست نویس
 • مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و پرداخت هزینه های مربوطه

انجام شود. اما از آن جهت که سند رسمی بخشش مهریه، نیازمند پرداخت هزینه و مبالغ بعضا قابل توجهی می باشد، لازم است تا طرفین، با آگاهی از مبلغ و میزان هزینه محضر برای بخشیدن مهریه و با در نظر گرفتن توان مالی خود، برای بخشش مهریه به طور رسمی اقدام نمایند.

میزان هزینه بخشش مهریه

میزان هزینه بخشش مهریه

هزینه بخشش مهریه چه میزان است؟ مبلغ بخشش مهریه در دفترخانه، بر اساس تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی، محاسبه می شود. بر اساس توافق طرفین، از زن، شوهر و یا هر دوی آنها دریافت می شود.

هزینه محضر برای بخشش مهریه، بسته به میزان مهریه زن، متفاوت است. بدین منظور، باید با توجه به میزان مهریه و نرخ تعرفه مذکور، باید هزینه آن را محاسبه و پرداخت نمود. اگر به دنبال تعرفه این هزینه هستید، با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

پرداخت هزینه بخشش مهریه بر عهده کیست؟

حال که با هزینه بخشش مهریه آشنا شدید، این سوال پیش می آید که این هزینه باید توسط زوج پرداخت شود یا زوجه؟ باید بگوییم که اصولا بخشش مهریه نیازی به حضور مرد در دفترخانه نیست. مگر آنکه بخشش مهریه، در ازای حق طلاق زن باشد. در نتیجه مرد، با قبول بذل مهریه از جانب زن، به وی حق طلاق بدهد. بر این اساس، اصولا پرداخت هزینه به عهده متقاضی تنظیم سند یعنی زوجه می باشد. البته، در بسیاری از موارد، پرداخت هزینه بخشش مهریه در محضر، با توافق طرفین صورت می گیرد.

از آن جهت که مرد، از بخشش مهریه توسط زوجه منتفع می شود، هزینه های محضر نیز، توسط وی پرداخت می گردد. لازم به ذکر است که اگر بخشش مهریه توسط زن، در ازای اعطای حق طلاق به وی انجام شود، معمولا پرداخت هزینه تنظیم سند بخشش مهریه، به عهده زوج می باشد.

تعرفه هزینه بخشش مهریه

در این بخش به منظور جمع بندی و سخن پایانی جدولی را تحت عنوان تعرفه هزینه بخشش مهریه ازائه می دهیم. بر اساس آخرین تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی، تنظیم اسناد غیر مالی از قبیل:

 • اقرار نامه ابرا زوج از پرداخت مهریه
 • اقرار به دریافت مهریه از زوج

نرخ تعرفه ای معادل مبلغ یک میلیون ریال یعنی مبلغ صد هزار تومان دارد. به عبارت دیگر، در صورتی که زوجه، ضمن یک سند غیر مالی، اقرار به بخشش مهریه به زوج نماید، در صورت دارا بودن شرایط بخشش مهریه، باید مبلغ صد هزار تومان، هزینه پرداخت کند.

بر اساس تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی در سال های گذشته، مبلغ هزینه محضر برای بخشش مهریه، بر اساس جدول زیر، محاسبه و دریافت می شود:

مبلغ سند تعرفه
تا مبلغ ده میلیون ریال مقطوعا 800 هزار ریال
تا مبلغ 100میلیون ریال نسبت به مازاد 10میلیون ریال 12 در هزار
تا مبلغ 200 میلیون ریال نسبت به مازاد 100 میلیون ریال 8 در هزار
تا مبلغ 500 میلیون ریال نسبت به مازاد 200 میلیون ریال 5 در هزار
تا مبلغ  1 میلیارد ریال نسبت به مازاد 500 میلیون ریال 4 در هزار
تا مبلغ 3 میلیارد ریال نسبت به مازاد 1 میلیارد ریال 2 در هزار
تا مبلغ 6 میلیارد ریال نسبت به مازاد 3 میلیارد ریال 1 در هزار
تا مبلغ 10 میلیارد ریال نسبت به مازاد 6 میلیارد ریال %7 در هزار
تا مبلغ 20 میلیارد ریال نسبت به مازاد 10 میلیارد ریال %5 در هزار
تا مبلغ 100 میلیارد ریال نسبت به مازاد 20 میلیارد ریال %2 در هزار
بیش از 100 میلیارد ریال نسبت به مازاد 100 میلیارد ریال %0.4 در هزار

لازم به ذکر است که در صورتی که مبلغ و میزان مهریه در برگه یا سند برای بخشش مهریه ذکر شود، این بار، مبلغ بخشش مهریه در دفترخانه، بر اساس اسناد مالی، محاسبه و دریافت می شود. در این صورت، مبلغ پرداختی به محضر برای تنظیم سند، بستگی به مبلغ و میزان مهریه زن خواهد داشت.

4/5 - (3 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا