دانستنی های حقوقی

چگونه از فروشگاه موبایل شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از فروشگاه موبایل با توجه به اینکه به صورت آنلاین فعالیت دارد یا نه، روند متفاوتی را طی خواهد کرد. در این خصوص، معمولا مواردی مانند متن شکایت از تعمیرکار موبایل، سایت شکایت موبایل، شماره اتحادیه موبایل تهران، شکایت از گارانتی موبایل و ثبت شکایت اتحادیه موبایل مطرح می شوند. گاهی ممکن است فردی که به فروشگاه موبایل مراجعه کرده باشد، از بابت خرید موبایل گران، تعمیرات و یا گارانتی آن شکایت داشته باشد. در این صورت، باید در درجه اول به صنف موبایل فروشان مراجعه کند. اگر قصد دارید که شکایت خود را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید، می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان در این رابطه مشورت کنید. ما در وکیل از ما قصد داریم بهترین وکلا را در این خصوص به شما معرفی کنیم.

روش های شکایت از موبایل فروشان

در این خصوص، سوال مطرح می شود که مرجع رسیدگی به تخلفات موبایل فروشان کدام است؟ باید گفت که با توجه به نوع شکایت، مرجع رسیدگی به آن نیز متفاوت است. در این خصوص مراجعی مانند اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی، سازمان تعزیرات حکومتی و مراجع قضایی می توانند مرجع مناسب برای طرح شکایت باشند.

شکایت از طریق اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی

این اتحادیه، علاوه بر رسیدگی به شکایات در خصوص شکایت از فروشگاه موبایل، مرجع مناسبی برای رسیدگی به تخلفات مربوط به صنف دستگاه مخابراتی است. پروسه طولانی در خصوص ثبت شکایت از این طریق وجود دارد و ممکن است ماه ها به طول بیانجامد.

شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی

گرانفروشی موبایل را می توانید از طریق سازمان تعزیرات حکومتی، دنبال کنید. امکان ثبت شکایت از طریق سامانه 135 فراهم شده است و نیازی نیست به صورت حضوری برای طرح شکایت خود مراجعه کنید.

شکایت از طریق مراجع قضایی

اگر تخلف موبایل فروش حقوقی و کیفری باشد، زمینه برای طرح شکایت از فروشگاه موبایل از طریق مراجع قضایی وجود دارد. در این خصوص وکلا می توانند مشاوره بهتری به شما ارائه دهند. به عنوان مثال، در صورت مشاجره لفظی و توهین بین خریدار و فروشنده امکان پیگیری از این طریق وجود دارد.

روش شکایت از موبایل فروشان

دلیل شکایت از فروشندگان موبایل چیست؟

 دلایل طرح شکایت از فروشگاه موبایل متفاوت می باشند. فرقی ندارد که فروشگاه اینترنتی باشد و یا فعالیت خود را به صورت حضوری انجام دهد، در هر صورت دلایل زیر می توانند در خصوص شکایت از فروشندگان موبایل به کار روند:

1. گرانفروشی موبایل و لوازم جانبی آن بدون توجه به قیمت مصوب

همانطور که می دانید قیمت موبایل به عنوان یک کالای وارداتی، وابسته به قیمت ارز است. از این رو، قیمت ها ممکن است به صورت لحظه ای تغییر کنند. در نتیجه برخی اوقات گرانفروشی ناشی از این مشکل است؛ البته این موضوع می تواند زمینه ساز سوء استفاده فروشندگان موبایل شود. بر اساس آماری که در خصوص شکایت از فروشگاه موبایل ثبت شده است، گرانفروشی بیشترین عامل برای طرح شکواییه در این زمینه می باشد. نوسانات قیمت ارز موجب می شود که قیمت موبایل ثبات نداشته باشد. این کالا وارداتی است و به همین دلیل، ممکن است با سوء استفاده فروشندگان بالاتر از قیمت حقیقی به فروش برسد.

برای گوشی های وارداتی، از طرف اتحادیه فروشندگان موبایل یک نرخ مصوب تعیین می شود. با توجه به این نرخ، فروشنده نمی تواند قیمت بیشتری برای گوشی در نظر بگیرد. در صورتی که بالاتر از نرخ مصوب باشد، تخلف بارز گرانفروشی محسوب می شود و خریدار می تواند از مراجع قانونی، این مورد را پیگیری کند. لوازم جانبی موبایل نیز شامل این تخلف هستند.

2. فروش گوشی کارکرده به جای نو!

یکی دیگر از مواردی که می توان از طریق آن نسبت به ثبت شکایت از فروشگاه موبایل اقدام کرد، فروش موبایل دست دوم به جای موبایل نو است. در این صورت این امکان وجود دارد که موبایل کارکرده را با همان قیمت موبایل نو به مشتری بفروشند. خریدار در این صورت، می تواند بر اساس قانون از فروشنده موبایل شکایت کند.

طرح های مختلفی برای جلوگیری از تخلفات موبایل فروشان، اجرا شده اند. یکی این طرح ها، فعال کردن گوشی با طرح رجیستری است. با این کار، می توان تا حد زیادی جلوی فروش موبایل دست دوم به جای نو را گرفت. فروشنده باید هنگامی که گوشی را به مشتری می فروشد، آن را رجیستر کند و بعد از این کار باید به مشتری تحویل داده شود.

باید گفت که فروش گوشی موبایل بدون طی کردن مراحل رجیستری، می تواند تخلف محسوب شود. این مورد نیز در برخی از شکایات دیده می شود. ثبت شکایت در اتحادیه موبایل، بدین منظور نیز امکان پذیر است.

فروش گوشی کارکرده به جای نو!

از دیگر دلایل رایج طرح این شکایت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فروش موبایل معیوب و خراب
  • ارائه و عرضه گوشی تقلبی
  • عدم انجام مراحل رجیستری
  • انتقال ندادن مالکیت گوشی
  • عدم ارائه گارانتی

این دلایل، رایج ترین دلایل برای طرح شکواییه علیه موبایل فروشان می باشند. می توان گفت که مواردی مانند گرانفروشی و فروش موبایل کارکرده به جای نو، از اصلی ترین دلایل شکایت از فروشنده موبایل می باشند. به همین دلیل، باید این دو به صورت جداگانه بررسی شوند و روش شکایت از آن ها در مرجع صالح رسیدگی شود.

کلام آخر

شکایت از فروشگاه موبایل، یکی از بیشترین آمار را در بین شکایت به سازمان های مختلف دارد. در این خصوص اتحادیه صنف دستگاه مخابراتی، سازمان تعزیرات حکومتی و مراجع قضایی با توجه به موضوع شکایت به عنوان مرجع مناسب برای رسیدگی، انتخاب می شوند.

4.8/5 - (6 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا