دانستنی های حقوقی

چگونه از فروشگاه موبایل شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1402】

شکایت از فروشگاه موبایل با توجه به اینکه به صورت آنلاین فعالیت دارد یا نه، روند متفاوتی را طی خواهد کرد. در این خصوص معمولا مواردی مانند متن شکایت از تعمیرکار موبایل، سایت شکایت موبایل، شماره اتحادیه موبایل تهران، شکایت از گارانتی موبایل و ثبت شکایت اتحادیه موبایل مطرح می شوند. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب به این موضوع بپردازیم.

همانطور که گفته شد ممکن است فروشگاه موبایل دارای سایت باشد. همچنین امکان خرید گوشی یا تعمیر آن توسط فروشگاه های موبایل در سطح شهر وجود دارد. در این خصوص ممکن است فردی که به فروشگاه موبایل مراجعه کرده باشد، از بابت خرید موبایل گران، تعمیرات و یا گارانتی آن شکایت داشته باشد. در این صورت باید در درجه اول به صنف موبایل فروشان مراجعه کند.

اگر قصد دارید که شکایت خود را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان در این رابطه مشورت کنید. ما در وکیل از ما قصد داریم بهترین وکلا را در این خصوص به شما معرفی کنیم.

همانطور که می دانید قیمت موبایل به عنوان یک کالای وارداتی وابسته به قیمت ارز است. از این رو قیمت ها ممکن است به صورت لحظه ای تغییر کنند. در نتیجه برخی اوقات گرانفروشی ناشی از این مشکل است؛ البته این موضوع می تواند زمینه ساز سوء استفاده فروشندگان موبایل شود.

روش شکایت از موبایل فروشان

حال که در این مقاله در خصوص شکایت از فروشگاه موبایل مطالبی را ذکر کردیم، باید به روش شکایت از موبایل فروش نیز اشاره کنیم. در این خصوص این سوال مطرح می شود که مرجع رسیدگی به تخلفات موبایل فروشان کدام است؟ باید گفت که با توجه به نوع شکایت، مرجع رسیدگی به آن نیز متفاوت است. در این خصوص مراجعی مانند اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی، سازمان تعزیرات حکومتی و مراجع قضایی می توانند مرجع مناسب برای طرح شکایت باشند.

  • شکایت از طریق اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی: این اتحادیه علاوه بر رسیدگی به شکایات در خصوص شکایت از فروشگاه موبایل، مرجع مناسبی برای رسیدگی به تخلفات مربوط به صنف دستگاه مخابراتی است. پروسه طولانی در خصوص ثبت شکایت از این طریق وجود دارد و ممکن است ماه ها به طول بیانجامد.
  • شکایت به سازمان تعزیرات حکومتی: گرانفروشی موبایل را می توانید از طریق سازمان تعزیرات حکومتی دنبال کنید. امکان ثبت شکایت از طریق سامانه 135 فراهم شده است و نیازی نیست به صورت حضوری مراجعه کنید.
  • شکایت از طریق مراجع قضایی: اگر تخلف موبایل فروش حقوقی و کیفری باشد زمینه برای شکایت از فروشگاه موبایل از طریق مراجع قضایی وجود دارد. در این خصوص وکلا می توانند مشاوره بهتری به شما ارائه دهند. به عنوان مثال در صورت مشاجره لفظی و توهین بین خریدار و فروشنده امکان پیگیری از این طریق وجود دارد.

روش شکایت از موبایل فروشان

دلیل شکایت از فروشندگان موبایل چیست؟

در خصوص شکایت از فروشگاه موبایل باید در مورد دلایل اصلی طرح شکواییه نیز مطالبی را ذکر کنیم. این دلایل می توانند زمینه را برای طرح شکایت از فروشگاه فراهم کنند. فرقی ندارد که فروشگاه اینترنتی باشد و یا فعالیت خود را به صورت حضوری انجام دهد. در هر صورت دلایل زیر می توانند در خصوص شکایت از فروشندگان موبایل به کار روند:

  • گرانفروشی موبایل و لوازم جانبی آن بدون توجه به قیمت مصوب
  • فروش گوشی کارکرده به جای نو!
  • فروش موبایل معیوب و خراب
  • ارائه و عرضه گوشی تقلبی
  • عدم انجام مراحل رجیستری
  • انتقال ندادن مالکیت گوشی
  • به دلیل عدم گارانتی

این دلایل رایج ترین دلایل برای طرح شکواییه علیه موبایل فروشان می باشند. می توان گفت که مواردی مانند گرانفروشی و فروش موبایل کارکرده به جای نو از اصلی ترین دلایل شکایت از فروشنده موبایل می باشند. به همین دلیل باید این دو به صورت جداگانه بررسی شوند و روش شکایت از آن ها در مرجع صالح رسیدگی شود.

شکایت به دلیل گرانفروشی موبایل

بر اساس آماری که در خصوص شکایت از فروشگاه موبایل ثبت شده است، گرانفروشی بیشترین عامل برای طرح شکواییه در این زمینه می باشد. همانطور که در قسمت قبلی نیز ذکر شد نوسانات قیمت ارز موجب می شود که قیمت موبایل ثبات نداشته باشد. این کالا وارداتی است و به همین دلیل ممکن است با سوء استفاده فروشندگان بالاتر از قیمت حقیقی به فروش برسد.

برای گوشی های وارداتی از طرف اتحادیه فروشندگان موبایل یک نرخ مصوب تعیین می شود. با توجه به این نرخ فروشنده نمی تواند قیمت بیشتری برای گوشی در نظر بگیرد. در صورتی که بالاتر از نرخ مصوب باشد، تخلف بارز گرانفروشی محسوب می شود و خریدار می تواند از مراجع قانونی این مورد را پیگیری کند. لوازم جانبی موبایل نیز شامل این تخلف هستند.

فروش گوشی کارکرده به جای نو!

یکی دیگر از مواردی که می توان از طریق آن نسبت به ثبت شکایت از فروشگاه موبایل اقدام کرد، فروش موبایل دست دوم به جا نو است. در این صورت این امکان وجود دارد که موبایل کارکرده را با همان قیمت موبایل نو به مشتری بفروشند. خریدار در این صورت می تواند بر اساس قانون از فروشنده موبایل شکایت کند.

فروش گوشی کارکرده به جای نو!

طرح های مختلفی برای جلوگیری از تخلفات موبایل فروشان اجرا شده اند. یکی این طرح ها فعال کردن گوشی با طرح رجیستری است. با این کار می توان تا حد زیادی جلوی فروش موبایل دست دوم به جای نو را گرفت. فروشنده باید هنگامی که گوشی را به مشتری میفروشد آن را رجیستر کند و بعد از این کار باید به مشتری تحویل داده شود.

باید گفت که فروش گوشی موبایل بدون طی کردن مراحل رجیستری می تواند تخلف محسوب شود. این مورد نیز در برخی از شکایات دیده می شود. ثبت شکایت اتحادیه موبایل بدین منظور نیز امکان پذیر است.

کلام آخر

شکایت از فروشگاه موبایل یکی از بیشترین آمار را در بین شکایت به سازمان های مختلف دارد. در این خصوص اتحادیه صنف دستگاه مخابراتی، سازمان تعزیرات حکومتی و مراجع قضایی با توجه به موضوع شکایت به عنوان مرجع مناسب برای رسیدگی انتخاب می شوند.

دلایل مختلفی ممکن است وجود داشته باشند که خریدار بخواهد از موبایل فروش شکایت کند. گرانفروشی، فروش موبایل تقلبی، فروش موبایل کارکرده و خراب به جای موبایل نو و … از این دست دلایل هستند. تخلفاتی مانند گرانفروشی بیشتر از سایر تخلفات شاکی دارند و این موضوع مربوط به نوسانات قیمت ارز می باشد؛ چراکه موبایل یک کالای وارداتی می باشد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا