دانستنی های حقوقی

چگونه از چک سرقتی شکایت کنم؟⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از چک سرقتی یکی از دغدغه های افرادی است که با این موضوع درگیر هستند. در این رابطه ممکن است مواردی مانند مجازات استفاده از چک سرقتی، نحوه اثبات مفقودی چک، لایحه دفاعیه سرقت چک و پیگیری چک سرقتی مطرح شوند. به همین دلیل ما در این مطلب قصد داریم در این خصوص مطالبی را ذکر کنیم.

وقتی که یک برگه چک صادر می شود و به اصطلاح از دسته چک جدا می شود به عنوان پول نقد قابل وصول است. دارنده چک می تواند به بانک برود و چک را وصول کند. به همین علت همواره بر این موضوع تاکید می شود که در نگهداری چک احتیاط بیشتری شود. نگهداری و حفظ برگه چک از اهمیت زیادی برخوردار است؛ البته حتی اگر خیلی هم در حفظ و نگهداری آن کوشش کنید بازهم ممکن است چک سرقت، گم یا مفقود شود.

معمولا سارقان چک از طریق آن اقدام به کلاهبرداری می کنند و این مورد می تواند برای صاحب چک مشکلاتی را ایجاد کند. اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید می توانید با بهترین وکیل کلاهبرداری در مشهد مشورت کنید. در این خصوص وکیل می تواند شما را راهنمایی کند تا بتوانید در مسیر شکایت از چک سرقتی موفق عمل کنید. ما در سایت وکیل از ما نیز سعی داریم بهترین وکلا را در حوزه مسائلی مانند کلاهبرداری معرفی کنیم.

یکی از نکاتی که در خصوص چک سرقتی یا مفقودشده باید مد نظر قرار دهید، این است که باید بلافاصله بعد از بروز این اتفاق، برای اعلام مفقودی اقدامات لازم را انجام دهید که این کار دارای مراحل قانونی مختص به خود می باشد.

روش های اعلام مفقودی چک سرقتی

همانطور که گفته شد به منظور شکایت از چک سرقتی باید ابتدا به این مورد اشاره شود که صاحب چک باید در اسرع وقت اعلام مفقودی کند. وی باید در اولین مرحله به بانک مراجعه کند. یک دستورالعمل توسط بانک از این طریق برای عدم پرداخت چک ارائه می شود.

بعد از این مرحله نوبت به مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب می رسد. در این هنگام باید «گواهی سرقت و مفقودی» و «گواهی اعلام شکایت از چک سرقتی» را دریافت کنید و دوباره به بانک مراجعه کنید. در صورت احراز شدن سرقتی بودن چک از طریق دادسرا و دادگاه کیفری، برای سارق مجازات اعمال می شود و دستوری مبنی بر ابطال چک صادر می گردد.

مراحل اعلام سرقت چک

ما در بخش قبلی در خصوص شیوه اعلام سرقت چک صحبت کردیم. حال قصد داریم در این قسمت برای شکایت از چک سرقتی مراحلی را ذکر کنیم که عبارتند از:

 • مراجعه به نزدیکترین شعبه بانکی که چک به آن تعلق دارد.
 • دریافت فرم اعلام سرقت چک از بانک و تکمیل آن
 • بسته شدن حساب شما به صورت موقت از طرف بانک به مدت یک هفته
 • مهلت یک هفته ای برای مراجعه به دادسرای محل وقوع سرقت چک
 • طرح شکایت از سرقت دسته چک
 • ارسال نامه ای از طرف دادسرا خطاب به بانک برای جلوگیری از وصول شماره چک
 • رفع مسدودی حساب از طرف بانک
 • عدم امکان وصول شماره چک اعلامی در هیچ شعبه بانکی تا زمان تعیین تکلیف قضایی

مراحل اعلام سرقت چک

این مراحل باید در خصوص شکایت از چک سرقتی به صورت دقیق و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شوند؛ زیرا سارق هر لحظه ممکن است برای وصول به بانک مراجعه کند. گاهی با مراجعه به بانک به منظور دریافت فرم اعلام سرقت متوجه می شویم که بانک شلوغ است. در این صورت می توانید موضوع را با رئیس یا معاون شعبه بانک در میان بگذارید.

به منظور اطلاع رسانی سریع تر یک سامانه با نام ساد 24 با آدرس sad24.ir نیز طراحی شده است. این سامانه از نقل و انتقالات و یا سوء استفاده از چک سرقتی جلوگیری می کند. با اعلام از این طریق احتمال وصول چک توسط سارق بسیار کمتر خواهد شد.

نکات مهم در خصوص اعلام سرقت چک

گاهی ممکن است چک مفقود شود که باز هم این امکان وجود دارد که چک به دست افراد خلافکار بیفتد و از آن سوء استفاده شود. به همین دلیل همواره بر این موضوع تاکید می شود که بعد از گم کردن آن مراحل ذکر شده را دنبال کنید. برخی از نکات مهم در خصوص اعلام مفقودی چک مفقودی یا سرقتی عبارتند از:

 • اعلام مفقودی چک در سریع ترین زمان ممکن به بانک یا استفاده از سامانه ساد 24
 • ظرف یک هفته بعد از اعلام مفقودی به بانک به مراجع قضایی مراجعه شود برای دریافت نامه مفقودی و تحویل آن به بانک
 • شروع تحقیقات لازم با توجه به پرونده توسط دادسرا
 • در صورتی که چک رمز دار باشد، هیچ گونه اقدامی جهت اعلام مفقودی چک نمی توانید انجام دهید!
 • چک مسافرتی و تضمینی نیز امکان پیگیری قضایی یا اعلام مفقودی ندارند!
 • در این موارد باید به صاحب حساب چک مفقودی اعلام شود.

در صورتی که به این نکات توجه شود، مراحل شکایت از چک سرقتی نیز با روند سریع تری انجام می شود. در نتیجه این احتمال کمتر است که فرد سارق بتواند چک را وصول کند؛ البته در صورت وصول چک نیز می توان گفت که روش های دیگری برای شناسایی سارق وجود دارد.

نکات مهم در خصوص اعلام سرقت چک

سامانه ساد 24 برای شکایت از چک سرقتی

همانطور که ذکر شد سامانه ساد 24 یکی از سامانه های کاربردی برای اعلام سرقت یا مفقودی چک است. شما با مراجعه به آدرس sad24.ir می توانید وارد سامانه شوید. فرض کنید که شما در ساعات غیر اداری چک را گم کنید. در این صورت قبل از اینکه منتظر بمانید تا فردا صبح به بانک بروید، از طریق سامانه 24 ساعته مفقودی چک را اعلام می کنید. در واقع شما در تمام ایام و به صورت شبانه روزی می توانید شکایت خود را ثبت کنید.

کلام آخر

ما در این مطلب در خصوص شکایت از چک سرقتی صحبت کردیم. در این خصوص اولین موردی که اهمیت دارد، اعلام سرقت یا مفقودی به بانک است. بعد از تکمیل فرم اعلام سرقت حال نوبت به مراجعه به مراجع قضایی می رسد. در این صورت یک نامه از طرف دادسرا به بانک فرستاده شود تا شماره چک به مدت سک هفته مسدود شود. بعد از طی کردن مراحل و پیدا کردن سارق یا چک سرقتی، شماره چک رفع مسدودی می شود.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا