مهاجرت

درآمد شغل پزشکی در کانادا ✈️【آپدیت 2023】

شغل پزشکی یکی از شغل های پر درآمد در دنیاست و به همین دلیل تحصیل در رشته پزشکی یکی از محبوبترین رشته ها در سطح جهان محسوب می شود. کشور کانادا فرصت های شغلی مناسبی برای قشر تحصیل کرده مانند پزشکان و مهندسین را ایجاد کرده است.

شغل پزشکی جزو شغل هایی می باشد که در کشور های دیگر در دنیا با کمبود نیرو مواجه اند، بنابراین هر ساله درخواست نیرو از کشورهای مختلف برای رشته‌ ی پزشکی زیاد است. در کشور کانادا هم هر ساله درخواست نیروی پزشک وجود دارد و در آمد خوبی هم برای پزشکان در این کشور در نظر گرفته شده است. اگر شما هم پزشک هستید و قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید پس این مقاله را از دست ندهید تا در مورد درآمد شغل پزشکی در کانادا بیشتر بدانید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده ویزای سرمایه گذاری کانادا کلیک کنید

قوانین کار در رشته پزشکی در کشور کانادا

پزشکانی که قصد کار در کشور کانادا را دارند در وهله‌ی اول باید مجوز پزشکی داشته باشند که برای اخذ مجوز پزشکی نیاز به طی کردن مراحلی نیز می باشد که در ادامه به آن می پردازیم:

 • برای اخذ مجوز پزشکی از دانشگاهی که مدرک گرفته‌اید، تایید اعتبار دانشگاهی توسط کشور کانادا الزامیست. تمامی دانشگاه‌هایی که مورد تایید کانادا هستند در فهرست راهنمای آموزش و تحقیقات پزشکی بین‌المللی (FAIMER) آورده شده است.

 • در مرحله دوم آزمون صلاحیت شورای پزشکی کانادا (MCCEE) برای افرادی که از کشورهای دیگر فارغ التحصیل شده اند باید انجام شود. پزشکان می‌توانند برای ارزیابی مدرک خود در آزمون SAE-EE شرکت کنند.

 • در صورت پذیرش در آزمون اول، نوبت به شرکت در آزمون صلاحیت شورای پزشکی کانادا (MCCQE) است.

 • در این مرحبه باید مدرک ارزیابی شورای پزشکی کانادا (LMCC) را اخذ نمایید. برای اخذ این مدرک باید 2 مرحله را با موفقیت به پایان برسانید:
 1. گذراندن حداقل دوره‌ی 12 ماه آموزش بالینی تحصیلات تکمیلی پزشکی
 2. گذراندن حداقل 12 ماه آموزش بالینی استئوپاتیک در برنامه معتبر شورای اعتبار بخشی تحصیلات تکمیلی پزشکی (ACGME).

قوانین کار در رشته پزشکی کانادا

درآمد رشته های پزشکی در کانادا چگونه است؟

از آنجایی که در سال‌ های اخیر کشور کانادا با کمبود پزشک و دندانپزشک روبرو بوده است بنابراین خیلی از افراد از کشور های دیگر که دارای رشته‌ ی پزشکی هستند برای کار به در این حوزه به این کشور مهاجرت کرده اند. در مرحله اول برای یافتن یک شغل در زمینه‌ های پزشکی و دندانپزشکی، باید به زبان رسمی کشور کانادا تسلط داشته باشید. زبان رسمی کشور کانادا انگلیسی و در برخی از استان‌ های این کشور فرانسوی می‌ باشد. پزشکان و دندانپزشکان خارجی با اخذ ویزای کاری کانادا می‌ توانند در این کشور مشغول به کار شده و از درآمد بسیار خوبی بهره‌مند شوند.

بر طبق آمارهای جهانی، کشور کانادا جزو پنجمین کشوری است که پرداخت حقوق بالا برای پزشکان را دارد. میانگین حقوق و در آمد یک پزشک به طور حدودی از 116000$ (دلار کانادا) آغاز می شود در صورتیکه متوسط درآمد یک کارمند در کشور کانادا 32000$ (دلار کانادا) در سال می باشد.

بهترین ایالت از نظر درآمد در رشته پزشکی

میزان درآمد پزشکان به شرایط مختلف بستگی دارد که یکی از این شرایط، زندگی در ایالت‌های مختلف در کانادا است زیرا در هر ایالت در کانادا، میزان درآمد پزشکان متفاوت می‌باشد.

در ایالت پرینس ادوارد به طور میانگین درآمد پزشکان 449000$ (دلار کانادا) در سال می باشد که بهترین ایالت برای پزشکان از لحاظ درآمد می باشد.

 میانگین درآمد برای پزشکان در کانادا، بیش از 300000$ (دلار کانادا) نیز می باشد. در انتاریو که بزرگترین استان در کشور کانادا است، درآمد پزشکان به طور حدودی به 400000$ (دلار کانادا) در سال هم می رسد و درآمد پزشکان در استان کبک به طور میانگین، سالانه 400000$ (دلار کانادا) است.

کمترین درآمد پزشکان در ایالت نیواسکوشیا می باشد که متوسط حقوق آن ها به طور حدودی، سالانه 301000$ (دلار کانادا) است.

بر طبق آمار انجام شده از لحاظ درآمدی در ایالت های کانادا، استان کبک در رده سوم و استان های بریتیش کلمبیا و انتاریو در رده های پنجم و ششم می باشند.

مشاغل های پر درآمد پزشکی در کانادا

به برترین شغل های پزشکی از لحاظ درآمدی در کانادا می پردازیم. تمامی شغل ها از پر درآمد ترین تا کم درآمد ترین رتبه بندی شده اند.

1. متخصص چشم

با توجه به افزایش سن در کشور کانادا، شاهد افزایش تقاضای پزشک چشم در این کشور خواهیم بود. متخصصان چشم به طور میانگین درآمدی در حدود 791000 دلار کانادا به طور سالیانه دارند.

2. جراح قلب

در کشور کانادا تقاضا برای پزشک جراح قلب زیاد است زیرا نیمی از پزشکان متخصص قلب در این کشور، بیش از 65 سال سن دارند و به بازنشستگی نزدیک هستند. درآمد پزشکان قلب به طور میانگین 588000 دلار کانادا به طور سالیانه می باشد.

مشاغل های پر درآمد پزشکی در کانادا

3. جراح مغز و اعصاب

شغل جراحی مغز و اعصاب، جز سخت ترین شغل هاست و نیاز به مهارت بالایی دارد. در واقع در کانادا وقتی که می خواهند میزان سختی از یک کار را نشان دهند از ضرب المثل « این که جراحی مغز نیست» استفاده می کنند. کشور کانادا تضمین می کند که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در موقعیت های شغلی بسیار خوبی در این کشور مشغول به کار شوند. میزان درآمد جراحان مغز و اعصاب به طور میانگین 558000 دلار کانادا به طور سالیانه درآمد دارند.

4. اورولوژیست

اورولوژیست ها متخصص در درمان بیماری های دستگاه ادراری مردان و زنان هستند. این قشر از پزشکان به طور میانگین درآمدی در حدود 500000 دلار کانادا را به طور سالیانه دریافت می کنند.

5. جراح عمومی

وظیفه یک جراح عمومی این است که مراقبت های حیاتی قبل و بعد از عمل را انجام می دهد. متوسط درآمد یک جراح عمومی در کانادا حدودا 466000 دلار کانادا به طور سالیانه می باشد.

6. متخصص در گوش و حلق و بینی

درآمد یک متخصص گوش و حلق و بینی به طور متوسط 444000 دلار کانادا در سال است.

7. جراح ارتوپد

جراح ارتوپد مهارت لازمه را در تشخیص مشکلات تاندون، استخوان، رباط ها، مفاصل و غیره داردو معمولا ارتوپد ها متخصص عمومی هستند اما در برخی از نواحی بدن دارای تخصص می باشند. درآمد یک جراح ارتوپد حدودا 438000 دلار کانادا به طور سالیانه است.

8. متخصص بیهوشی

تخصص در بیهوشی نیاز به درک خوب و دانش بالایی دارد. متوسط درآمد یک متخصص بیهوشی حدودا 437000 دلار کانادا در سال است.

9. جراح پلاستیک

جراحان پلاستیک با روش های بازسازی به افراد کمک می کنند تا زندگی بهتری داشته باشند مانند کودکانی که دچار ناهنجاری های بدنی هستند و یا قربانیان سوختگی و افرادی که بدن آن ها نیاز به بازسازی دارد. این متخصصان معمولا در جایگاه وسط در رتبه بندی از لحاظ درآمدی قرار دارند. متوسط درآمد یک جراح پلاستیک به طور حدودی 394000 دلار کانادا سالیانه خواهد بود.

10. متخصص زنان و زایمان

متخصصین زنان و زایمان به سلامت خانم ها از جمله مسائلی مانند زایمان و یائسگی رسیدگی می کنند. اکثریت این متخصصین دارای مطب خصوصی هستند و درآمد سالیانه آن ها به طور حدودی 392000 دلار کانادا نیز می باشد.

11. متخصص پوست

متخصصان پوست بیش از 3000 بیماری را درمان می کنند و تنها تخصص آن ها برای پوست نیست. بیماری هایی مانند موها، ناخن، پلک، بینی و غیره را بررسی و درمان می کنند. متوسط درآمد یک متخصص پوست به طور حدودی 385000 دلار کانادا در سال است.

12. متخصص اطفال

متخصصان اطفال با بیماران کوچک از تولد تا سنین نوجوانی سر و کار دارند. متوسط درآمد پزشکان اطفال به طور حدودی 296000 دلار کانادا در سال است.

13. متخصص توانبخشی

پزشکان توانبخشی طیف گسترده ای از انواع بیماری ها مانند استخوان ها، رباط ها، مفاصل، مغز، نخاع، اعصاب و غیره را درمان می کنند. متوسط درآمد این پزشکان در حدود ا 289000 دلار کانادا در سال می باشد.

14. روانپزشک

روانپزشکان قادر هستند تا اختلالات روانی را تشخیص دهند و با کمک دارو ها و درمان های اجتماعی به بیمارانشان کمک کنند. بر طبق آمار، حدود 4770 روانپزشک در کشور کانادا وجود دارد و همچنان تقاضا برای داشتن این شغل در حال افزایش است زیرا برخی از مناطق کانادا با کمبود نیروی روانپزشک روبرو است و فاقد خدمات روانپزشکی است. متوسط درآمد یک روانپزشک به طور حدودی 282000 دلار کانادا در سال است.

مشاغل پر درامد در حوزه پزشکی کانادا

چه عواملی بر میزان درآمد پزشکان کانادا تاثیرگذار است؟

عوامل مختلفی در میزان درآمد پزشکان تاثیرگذار است و سبب می شود تا درآمد آن ها بیشتر شود. در ادامه به بررسی عوامل تاثیرگذار بر درآمد پزشکان در کانادا می پردازیم:

تخصص پزشک

تخصص پزشک بر میزان درآمد او تاثیرگذار است. پزشکانی که دارای درآمد بالایی هستند معمولا از تخصص بالاتری هم برخوردار می باشند. تخصص بیشتر پزشکان همراه با دستمزد بیشتر، تعداد ساعات کاری و استرس بیشتری را هم شامل می شود.

استان و محل کار

استان و محل کار در کانادا بر میزان درآمد پزشکان تاثیر می گذارد زیرا در برخی از استان های کانادا به دلیل محدودیت پزشکان و مطب ها و بیمارستان ها، تعداد بیماران هم بیشتر است پس در نتیجه درآمد آن ها هم بالاتر خواهد رفت. همچنین دولت کانادا به پزشکانی که در مناطق دور افتاده به کار طبابت می پردازند، پاداش و دستمزد بیشتری خواهد دا

تعداد بیماران

تعداد بیماران در میزان درآمد یک پزشک تاثیرگذار است اما شرایط در کانادا برای ویزیت تعداد بیماران متفاوت است زیرا اکثریت پزشکان برای مدل هزینه برای خدمات کار می کنند. این مدل به این صورت است که بیمارستان ها، مراکز درمانی و پزشکان در برابر هر خدمتی که انجام می دهند، هزینه جداگانه دریافت می کنند. در واقع شرکت بیمه یا بیمار مسئول برای پرداخت مبلغی است که ارائه دهنده خدمات درمانی برای این خدمات تعیین می کند.

پزشکان بابت هر بیماری که از طریق این مدل ویزیت می کنند، می توانند از دولت صورت حساب دریافت کنند بنابراین بخشی از درآمد یک پزشک معمولی براساس تعداد بیمارانی است که در روز ویزیت می کند. معمولا پزشکان خانواده به نسبت پزشکان دیگر، تعداد بیماران بیشتری را ویزیت می کنند.

به طور کلی درآمد یک پزشک به سایر عوامل متعددی بستگی دارد که یکی از آن ها تعداد بیماران است.

کار در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی بزرگ

کار یک پزشک در یک بیمارستان یا مرکز خصوصی بزرگ به نسبت مطب خصوصی قطعا درآمد بیشتری برای او خواهد داشت. اما داشتن مطب خصوصی مزیت هایی را هم به همراه دارد. یکی از این مزیت ها این است که پزشک بین کار و زندگی تعادل بهتری را خواهد داشت اما به دلیل درآمد کمتر، معمولا پزشکان مطب خصوصی را راه اندازی نمی کنند و ترجیح می دهند تا در بیمارستان ها یا مراکز بهداشتی بزرگ مشغول به کار شوند.

عوامل موثر بر میزان درامد پزشکان

مزیت ها و پاداش ها برای پزشکان در کانادا

در برخی از شغل ها، مزایا ها و پاداش هایی برای کارمندان از طرف کارفرماها و دولت تعیین می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 1. برخورداری از تمامی مراقبت های درمانی و بهداشتی برای پزشکان
 2. پرداخت بیمه عمر
 3. طرح بازنشستگی
 4. ارائه خدمات به خانواده های آن ها که شامل خدمات درمانی و برنامه های دندانپزشکی می باشد
 5. امکان بستری در بیمارستان های نیمه خصوصی برای پزشکان و همراهان
 6. پرداخت هزینه های مراقبتی و درمانی مانند دندانپزشکی، داروهای تجویزی و چشم پزشکی

در رابطه با پاداش هم چنین می توان گفت که در واقع پرداخت پاداش، خواسته شخصی کارفرما است. پرداخت پاداش به کارمندان، نوعی سیاست است تا کارمند انگیزه بیشتری برای کار پیدا کند و هر چقدر که تلاش خود را برای کار خود بیشتر کند و به خوبی به اتمام برساند از کارفرما پاداشی دیگر دریافت کی کند. در شغل پزشکی هم پاداش هایی توسط دولت در پایان سال در نظر گرفته شده است و این پاداش به منزله قدردانی دولت از پزشکان به حساب می آید.

کلام آخر

کشور کانادا با توجه به زیر ساخت های اجتماعی و اقتصادی برای مهندسان، پزشکان، سرمایه گذاران، فرصت های شغلی قابل قبولی را برای آن ها فراهم آورده است و امکانات بسیار خوبی هم در اختیار آنان قرار داده است.

درآمد پزشکان در کانادا به نسبت دیگر کشور ها از لحاظ میانگین جهانی بالا است و این موضوع سبب شده است تا پزشکان زیادی برای کار در این کشور ترغیب شوند و تلاش خود را برای ویزای کاری کانادا داشته باشند.

در واقع درآمد رشته پزشکی در این کشور جزو در آمد های قابل قبول است و مزیت های زیادی برای پزشکان و مهندسان در این کشور در نظر گرفته شده است. اگر به عنوان یک پزشک به دنبال درآمدی خوب و قابل قبول هستید و کیفیت بالای زندگی برایتان مهم است پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید زیرا در این مقاله به طور کامل به درآمد شغل پزشکی در کانادا پرداخته ایم و شرایط کار در این کشور را به طور کامل توضیح داده ایم.

5/5 - (1 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا