وکیل طلاق

همه چیز در مورد ازدواج مجدد بعد از طلاق

بدیهی است که همه ی ازدواج ها تا ابد دوام نخواهند داشت و بسیاری از آن ها با طلاق مواجه می شوند. زوجین در زندگی مشترک باید بدانند که طلاق اولین راه حل برای مشکلات آنها نیست و می توانند بسیاری از مشکلات خود را با گفت و گو، تعامل مناسب و متعادل نمودن توقعات خود حل کنند؛ اما در این بین مشکلاتی هستند که ادامه ی زندگی مشترک را برای زوجین غیر ممکن می سازد، در این صورت طلاق تنها راه باقی مانده است و زوجین از طریق آن تعهدی که به واسطه ی عقدی که بین آنها خوانده شده است را از بین می برند و هر یک مسیر زندگی خود را از یکدیگر جدا می کنند.
بسیاری از زنان و مردان بعد از طلاق اقدام به ازدواج مجدد می نمایند. در این مقاله قصد داریم در خصوص شرایط و قوانین ازدواج مجدد بعد از طلاق نکاتی را به شما عزیزان یاد آوری کنیم تا علاوه بر ملاک هایی که باید در ازدواج دوم مد نظر قرار دهید با قوانین ازدواج مجدد پس از طلاق نیز آشنا شوید. تا پایان ما را همراهی نمایید.

محدودیت زمانی برای ازدواج مجدد بعد از طلاق

یکی از سوالاتی که ممکن است برای هر یک از زوجین پیش بیاید مدت زمانی است که هر یک از زوجین بعد از طلاق باید صبر کنند و سپس اقدام به ازدواج مجدد نمایند. در قانون این مدت زمان زمان عده نامیده می شوند. مدت زمان عده برای زنان به مدت سه ماه است. به این معنا که زن بعد از این که از همسر خود طلاق گرفت و یا همسر او فوت نمود می باید بعد از گذشت سه ماه اقدام به ازدواج مجدد نماید، در غیر این صورت آن عقد از نظر قانونی و شرعی باطل است.
برای مردان مدت زمان عده وجود ندارد و مردان بعد از طلاق و یا بعد از فوت همسر خود میتوانند بلافاصله اقدام به ازدواج مجدد نمایند و منع قانونی و شرعی برای آنان وجود ندارد.

قوانین ازدواج مجدد برای مردان

درست است که موضوع مورد نظر ما ازدواج مجدد بعد از طلاق است، اما بد نیست که در خصوص قوانین ازدواج مجدد مردان در حالی که هنوز از همسر خود جدا شده اند را نیز بیان کنیم. قانون و شرع برای مردان متاهل در شرایط خاصی که بتوانند عدالت را به طور کاملا مساوی رعایت کنند شرایطی را در نظر گرفته اند که بر اساس این که به آیه ای در قرآن استناد نموده است، یک مرد می تواند تا چهار همسر را اختیار کند. اما از آن جایی که برقراری چنین عدالتی عملا کاری غیر ممکن است و هیچ مردی نمی تواند با داشتن چهار همسر عدالت را بین آنان برقرار نماید عملا هیچ مردی از نظر اخلاقی حق داشتن بیش از یک همسر را ندارد.
اگر مردی از زندگی خود مشترک خود بنا به هر دلیلی که برای وی موجه است، راضی نیست می بایست ابتدا وضعیت و شرایط زندگی اول خود را از نظر قانونی تعیین تکلیف نماید و سپس اقدام به ازدواج مجدد نماید. به خصوص برای زوجینی که دارای فرزند هستند ازدواج مجدد مرد می تواند اثرات زیان بار بسیاری را برای فرزندان آنها به همراه داشته باشد. مرد با دادخواست طلاق و آوردن دلایل محکم می تواند همسر اول خود را طلاق دهد و با زن دیگری ازدواج نماید. قانون شرایطی که یک مرد می تواند در هنگام داشتن زن اول زن دیگری اختیار کند را تعیین نموده است. بر اساس این قوانین مرد تنها می تواند در صورتی ازدواج مجدد کند که شرایط زیر را دارا باشد:

  • اجازه و رضایت کامل همسر اول
  • عدم توانایی همسر اول در برقراری ارتباطات زناشویی
  • عدم تمکین زن از شوهر خود
  • ابتلای زن به بیماری صعب العلاج به گونه ای که انجام دادن زندگی مشترک برای وی غیر ممکن باشد
  • اعتیاد زن و یا ارتکاب به جرم همسر
  • ترک زندگی مشترک توسط زوجه

بر اساس قوانین نام برده شده یک مرد تنها در صورتی می تواند در حین تاهل ازدواج مجدد داشته باشد که این شرایط شامل حال وی باشد در غیر این صورت مرد حق ازدواج مجدد را نخواهد داشت.

قوانین ازدواج مجدد و دریافت اجازه از دادگاه وکیل از ما

قوانین ازدواج مجدد و دریافت اجازه از دادگاه

برای ازدواج مجدد می بایست برخی از قوانین رعایت شود تا ازدواج دوم رسمیت داشته باشد. بر اساس این قوانین مردی که بخواهد در حین تاهل ازدواج مجدد داشته باشد می بایست به دادگاه درخواست دهد و در صورتی که برای دادگاه دلایل قانع کننده داشته باشد می تواند ازدواج مجدد انجام دهد. در این شرایط برای زوجه نیز یک احضاریه از طرف دادگاه ارسال می شود تا دلایل خود را توضیح دهد و در این صورت اگر دادگاه تشخیص دهد که یک مرد علاوه بر داشتن دلایل قانع کننده، توان مالی و مدیریتی لازم برای داشتن یک زندگی دیگر را نیز دارد به او اجازه ازدواج مجدد می دهد.
همچنین یکی دیگر از قوانینی که در خصوص ازدواج مجدد مرد در حین تاهل وجود دارد حق طلاقی است که قانون به همسر اول می دهد. بر این اساس اگر مردی بدون اجازه همسر اول خود و به طور مخفیانه اقدام به ازدواج نموده باشد همسر اول وی می تواند از او جدا شود.

بیشتر بخوانید: بهترین وکیل در تهران

ازدواج مجدد با همسر سابق

یکی دیگر از قوانین مهمی که در خصوص ازدواج مجدد بعد از طلاق وجود دارد ازدواج مجدد با همسر سابق است. بسیاری از زوجین به جهت تصمیم های عجولانه ای که در حین طلاق اتخاذ می نمایند و یا به دلیل تاثیرات منفی ای که جدایی والدین بر روی روحیه و آینده فرزندان آن خانواده می گذارد بعد از طلاق تصمیم می گیرند که مجدد ازدواج نمایند. قانون و شرع در این خصوص قوانین مشخصی را وضع نموده است. زن و مردی که از یکدیگر جدا شده اند و تعداد جدایی های آنان کمتر از سه مرتبه است می توانند با گذشتن مدت زمان عده زن که به میزان سه ماه است، مجددا با یکدیگر ازدواج نمایند. در این خصوص به زوجین توصیه می شود که حتما قبل از این که باز هم اقدامی نسنجیده و شتابزده انجام دهند نزد مشاور و روانپزشک رفته و نسبت به حل مشکلات خود اقدام نمایند، زیرا تا زمانی که مشکلات قبل حل نشده باقی بمانند عملا زندگی جدید نیز با همان چالش ها و مشکلات رو به رو خواهد بود و چه بسا موجبات جدایی به نحو بهتری را فراهم کند.

طلاق و مشکلات پس از آن

متاسفانه امروزه فرجام بسیاری از ازدواج ها به طلاق ختم می شوند و با توجه به بالا رفتن نرخ طلاق در کشور نمیتوان این ناهنجاری اجتماعی را نادیده گرفت. بین زوجی هایی که طلاق می گیرند بعد از فرو پاشیدن زندگی مشترک خود انواع و اقسام مشکلات روحی و نا امیدی را تجربه می کنند حتی گاهی اوقات مراحل طلاق به قدری پیچیده و خسته کننده میشود که بعد از طلاق جشن طلاق گرفته میشود برای اینکه خودتون درگیر مراحل طلاق نکنید پیشنهاد میدم از بهترین وکیل طلاق در تهران برای انجام مراحل طلاق استفاده کنید در این بین زن ها به واسطه ی داشتن روحیه ی حساس تر و داشتن وابستگی بیشتر ممکن است شرایط و حالات به مراتب سخت تری را نسبت به مردان تجربه نمایند.
بعد از طلاق بهترین کاری که می توان انجام داد پذیرش اتفاق از جانب شخص است زیرا تا زمانی که در ناخودآگاه خود این اتفاق را باور نکرده باشید و مدام به دنبال راهی برای بازگشت به زندگی قبل باشید نمی توانید خود را با شرایط زندگی جدید تطبیق دهید و این کار شما را سخت تر خواهد کرد. مرد و زنی که بعد از طلاق تصمیم به ازدواج مجدد می گیرند باید نکاتی که در زندگی گذشته ی خود نسبت به آن ها بی توجه بوده اند را مد نظر قرار دهند و طرف مقابل خود را به درستی ارزیابی نمایند. در غیر این صورت احتمال فروپاشی زندگی دوم و تجربه کردن یک طلاق دیگر به هیچ عنوان دور از انتظار نیست با این تفاوت که در صورتی که مجددا طلاق دیگری اتفاق بیفتد بازگشت به زندگی عادی برای زن و مرد بسیار سخت خواهد بود.

طلاق و مشکلات پس از آن وکیل از ما

اشتباهاتتان را بیابید و در ازدواج مجدد آن را تکرار نکنید

اگر معیار هایی که در انتخاب اول خود مد نظر قرار داده اید درست نبوده است و سرانجام رابطه ی شما به طلاق انجامیده است، بدیهی است که باید در معیار های خود تغییراتی را ایجاد کنید و در صدد رفع ایرادات رفتاری خود برآیید. اگر تصور می کنید که زندگی مشترک شما صرفا به خاطر اشتباهات همسر شما به طلاق منجر شده است باید بگوییم که در اشتباه هستید. زیرا هیچ زندگی مشترکی با اشتباهات یک طرف با طلاق مواجه نمی شود. پس در قدم اول سعی کنید اشتباهات خود و رفتارهای نادرست خود را در زندگی مشترک شناسایی کنید و در صدد رفع آن ها اقدامات لازم را انجام دهید.

تکلیف زندگی قبلی مشترک قبلی خود را به درستی روشن نمایید

یکی از نکات بسیار مهمی که در خصوص ازدواج مجدد بعد از طلاق وجود دارد، ارتباط زوجین بعد از طلاق به واسطه ی داشتن فرزند است. زن و مردی که می خواهند با یکدیگر ازدواج کنند در صورتی که یکی از زوجین به تازگی از همسر خود جدا شده است ممکن است در شروع ارتباط دچار مشکلاتی با یکدیگر شوند و این مشکلات به واسطه ی وجود رد پای همسر سابق فرد بر زندگی مشترک جدید او است.
لذا در ازدواج مجدد بعد از طلاق، تعیین تکلیف نمودن زندگی قبلی و حضانت فرزند و تمامی این مسائل باید به درستی حل شود و زمانی که تمامی شرایط به ثبات کامل رسید اقدام به ازدواج مجدد نمود.

فاصله سنی مناسب داشته باشید

یکی از مشکلات مهمی که در ازدواج مجدد رخ می دهد، ازدواج با فردی است که فاصله ی سنی زیادی با ما دارد. مردان جوان به دلیل این که طالب مهر و محبت هستند ممکن است که با زنی ازدواج کنند که فاصله ی سنی زیادی با او دارد و همین عامل موجب می شود که مرد نتواند مدیریت زندگی خود را بر عهده بگیرد و بعد از گذشت مدت زمانی که هیجانات دو طرف فروکش نمود متوجه وجود بسیاری از مشکلات در زندگی مشترک خود خواهند شد.
از طرف دیگر زنان نیز به دلایل مالی ممکن است به ازدواجی رضایت دهند که مرد اختلاف سنی زیادی با آن ها دارد، این مورد نیز بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی مشکلات بسیاری را ایجاد خواهد شد. روانشناسان معتقدند زن و مردی به لحاظ سنی مناسب برای ازدواج با یکدیگر هستند که مرد در حدود 2 تا 6 سال از همسر خود بیشتر سن داشته باشد.
اما اگر نخواهیم نسخه ای همگانی بپیچیم می توانیم بگوییم زن و مردی برای ازدواج با یکدیگر مناسب هستند که در یک فضای فکری و در یک نسل قرار داشته باشند تا بتوانند درک متقابل، درست و کاملی از شخصیت و افکار یکدیگر داشته باشند و همچنین هر دو نیز به درجه ای از بلوغ فکری رسیده باشند که بتوانند به کمک یکدیگر زندگی مشترک خود را اداره کنند.

تناسب داشتن از نظر اخلاقی و رفتاری

متاسفانه هنوز هم هستند افرادی ک همسر خود را صرفا بر اساس ملاک های ظاهری و زیبایی او انتخاب می کنند و یا در انتخاب همسر خود صرفا به مسائل مادی توجه می کنند. لازم است بدانید که هیچ کدام از معیار های نامبرده به تنهایی نمی تواند خوشبختی و دوام زندگی مشترک شما را تضمین کند. شما در صورتی می توانید با آرامش خیال وارد یک زندگی مشترک شوید که از نظر اخلاقی و شخصیتی با همسر خود تناسب کامل داشته باشد. بد نیست جدایی زوج های بسیار معروف و زیبا را مد نظر قرار دهید، اگر زیبایی و ثروت می توانست دوام یک زندگی را تضمین کند این زوجین نباید از یکدیگر جدا می شدند، بنابراین در انتخاب همسر خود به خصوص در ازدواج مجدد بعد از طلاق به داشتن تناسب اخلاقی و شخصیتی با همسر خود توجه ویژه نمایید.

فردی را انتخاب کنید که به او علاقه داشت باشید

برخی از افراد در هنگام انتخاب شخص مورد نظر برای ازدواج دچار افراط می شوند و صرفا به معیار های عقلانی توجه می نمایند و جذابیت شخصیت و ظاهر فرد را به هیچ عنوان مد نظر قرار نمی دهند. این اتفاق به خصوص برای ازدواج مجدد بعد از طلاق فراوان دیده می شود. به طور مثال زنی را تصور کنید که سرپرستی فرزند خود را نیز بر عهده دارد در این صورت بسیار محتمل است که این زن در ازدواج مجدد خود معیار هایی نظیر جذابیت و علاقه را در نظر نگیرد و صرفا بنا به مصلحت فرزند خود به این ازدواج رضایت دهد. در این صورت باید بدانید که ازدواج با شخصی که به او علاقه و کشش ندارید نمی تواند خوشبختی را برای شما به همراه داشته باشد.

زمان مناسب برای ازدواج مجدد بعد از طلاق

همانطور که اشاره نمودیم ازدواج مجدد برای زنان بعد از گذشت سه ماه که زمان عده نام دارد بلامانع است و بعد از آن زن می تواند با فرد مورد نظر خود ازدواج نماید. برای مردان مدت عده وجود ندارد و بلافاصله می توانند ازدواج مجدد داشته باشند. اما این مدت صرفا به لحاظ شرعی و قانونی است که مانعی بر سر راه ازدواج افراد نباشد.
به لحاظ روانشناختی زن و مردی که به تازگی جدا شده اند بهتر است مدت زمانی را به تنهایی و خلوت با خود بگذرانند و بتوانند شخصیت خود را ترمیم کنند و در صدد رفع ایرادات رفتاری و شخصیتی خود اقدام کنند. به لحاظ روانشناختی زن و مردی می توانند بلافاصله بعد از طلاق ازدواج مجدد داشته باشند که مدت ها قبل از انجام طلاق رسمی، جدایی عاطفی را تجربه کرده باشند و عملا محبتی در رابطه ی آن ها باقی نمانده باشند. اما شرایطی را تصور نمایید که طلاق به طور ناگهانی اتفاق افتاده باشد و عملا جدایی بر یکی از زوجین تحمیل شده باشند مثل مواردی که یکی از زوجین خیانت می کند و یا مرد به طور مخفیانه ازدواج مجدد می کند.
در این صورت بدیهی است که روان زوجین در اثر این طلاق به طور کاملا جدی دچار آسیب می شود و ازدواج در چنین شرایطی یکی از اقدامات اشتباهی است که می تواند تبعات بسیار بد کتری را برای فرد به دنبال داشته باشد.
از منظر روانشناسان هر یک از زوجین در صورتی که طلاق ناگهانی را تجربه می کند باید در حدود 6 ماه تا یک سال به خود فرصت دهد تا آثار ناگواری که طلاق بر روح و روان آن ها وارد کرده است به مرور زمان از بین برود. البته بدیهی است که مدت زمان 6 ماه تا یک سال برای همه یکسان نیست و هر فرد با توجه به میزان صدمه های روحی و ویژگی های شخصیتی خود بهتر می تواند این زمان را تشخیص دهد.
نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این است که وارد شدن به رابطه ی جدید با هدف از بین خاطرات رابطه ی سابق نمی تواند انتخاب مناسبی باشد و قطعا اثرات زیان بار دیگری را برای فرد به دنبال خواهد داشت.

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا در خصوص یکی از معضلات اجتماعی یعنی طلاق سخن بگوییم و شرایط ازدواج مجدد بعد از طلاق را نیز بررسی کنیم. امیدواریم که از نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم استفاده کنید و بتوانید مشکلات زندگی مشترک خود را با تعقل و تدبیر حل و فصل نمایید.

3.4/5 - (5 امتیاز)

عاطفه نعیمی

عاطفه نعیمی هستم 5 سال مشغول به نویسندگی در سایت های مختلف بودم و هدفم تولید محتوای یونیک و با کیفیت بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا