مهاجرت

درآمد شغل کارگری در ترکیه ✈️【آپدیت 2023】

درآمد شغل کارگری در ترکیه چقدر است؟ افرادی که به دنبال مشاغل ساده‌ ای مانند کارگری هستند چقدر می‌ توانند در ترکیه حقوق داشته باشند؟ تمامی این‌ سوالات برای اشخاصی است که است که قصد مهاجرت به ترکیه را برای مشاغل ساده ای مانند کارگری را دارند.

 در سال های اخیر، کشور ترکیه به دلیل اقتصاد بسیار خوب و چشمگیری که در چند سال اخیر داشته است، نیاز به کارگر های ساده‌ ای در بخش‌ های مختلف مانند توریسم، صنایع و غیره را دارد بنابراین شاهد آن هستیم که نیروهای کار از کشور های همسایه به ترکیه مهاجرت کرده تا در مشاغل ساده ای مانند کارگری در این کشور مشغول به کار شوند. در میان این نیروها، ایرانی های زیادی هم دیده می شود. البته نیروهای کارگر معمولا در سال‌ های بعد با ارتقا وضعیت شغلی می‌ توانند شرایط بهتری از لحاظ درآمدی و شغلی داشته باشند.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال کار در ترکیه می باشید و قصد کار در مشاغل ساده‌ ای مانند ترکیه را دارید پس مطالعه‌ ی این مقاله به شما توصیه می‌ شود. ما در این مقاله به طور کامل در مورد میزان درآمد شغل کارگری در ترکیه و وضعیت آن پرداخته ایم.

مطالب مشابه: جهت مشاهده درآمد شغل برنامه نویسی در ترکیه کلیک کنید

شرایط کارگری در ترکیه چگونه است؟

به دلیل پیشرفت و رشد بسیار خوبی که در کشور ترکیه بوده است و پروژه‌ ها و موسسات مختلف زیادی در این کشور به وجود آمده اند بنابراین کار در مشاغل مختلف و فعالیت در پروژه‌ ها و موسسات در این کشور، موقعیت کاری بسیار خوبی را برای کارگران در ترکیه  فراهم آورده است خصوصا کارگران ماهری که در مشاغلی مانند بیزینس، خدمات آموزشی، توریستی و غیره فعالیت دارند می‌ توانند در این کشور استخدام شوند و مشغول به کار باشند.

برای کار در ترکیه نیازمند داشتن شرایطی است که باید به آن توجه شود. این شرایط شامل محدودیت سنی است و متقاضیان تا 40 سالگی می توانند برای مهاجرت کاری به ترکیه اقدام نمایند. تسلط داشتن به یکی از زبان های ترکی یا انگلیسی و پاسپورت معتبر با مدت حداقل 6 ماه از جمله شرایط برای کار در ترکیه است.

متقاضیانی که قصد کار در ترکیه را دارند باید برای کاریابی در ترکیه اقدام کنند بنابراین نیازمند به تهیه‌ ی رزومه یا CV به همراه کاور لتر هستند که باید به صورت مفصل نوشته شود کاور لتر یا نامه همراه نباید طولانی بوده باشد و باید کمتر از 3 یا 4 پارگراف باشد.

جالب است بدانید که اکثریت کار فرمایان ترکیه مشتاق به خواندن رزومه‌ ی متقاضیان هستند تا از بین آن ها بتوانند نیروی مورد نظر خود را استخدام نمایند.

به طور کلی روش‌ های مختلفی برای پیدا کردن کار در ترکیه وجود دارد که یکی از این روش‌ ها، کاریابی از طریق وب سایت‌ های موجود در کشور ترکیه است که با تحقیقات و جستجو می توان معتبرترین و بهترین آن ها را پیدا کرد و با آگاهی کامل به نسبت شرایط کارگری در ترکیه و زمینه های کاری مربوط به مهارت خود، آمادگی لازم خود را برای کار در این سایت ها اعلام نمایید. برخی از این سایت ها ممکن است هزینه ای بابت درخواست کار از شما دریافت نمایند که پیش از واریز، بهتر است از سایت مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

شرایط استخدام کارگران خارجی در ترکیه

شرکت ها یا موسساتی که تمایل به استخدام کارگران یا کارمندان خارجی باشند باید با توجه به شرایطی که در ذیل آورده می شود برای دریافت مجوز کار برای کارگران یا کارمندان خارجی خود اقدام نمایند. شرایط زیر بدین صورت است:

 1. دارا بودن پاسپورت معتبر فرد خارجی
 2. دارا بودن محل اقامت به مدت حداقل شش ماه
 3. در صورتیکه که فرد خارجی دارای مجوز اقامتی ترکیه نباشد، باید از طریق نمایندگی های و سفارت های ترکیه در کشور خود یا کشوری که در آن اقامت دارد، اقدام نماید.

استخدام کارگران خارجی در ترکیه

ویزای کار برای کارگران در ترکیه

متقاضیان کاری که نیاز به کار در کشور ترکیه را دارند، برای ورود قانونی خود به این کشور، نیاز به ویزای ترکیه را دارند. بنابراین برای دریافت ویزای ترکیه شرایطی لازم است که یکی از شروط اصلی آن، یافتن پیشنهاد کار در این کشور می‌باشد. همچنین مدارک لازم و ضروری برای درخواست ویزای کشور ترکیه وجود دارد که در ذیل به آن اشاره می کنیم:

 • فرم درخواست
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی یا مهارتی
 • اصل و کپی پاسپورت
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • رسید پرداخت وجه درخواست
 • پیشنهاد کاری از کارفرما و یا داشتن قرارداد کاری
 • تاییدیه توسط کارفرمای ترک

دستمزد کارگر در ترکیه

افرادی که به عنوان کارگر قصد مهاجرت ترکیه را دارند می‌ خواهند بدانند که حداقل دستمزد و درآمد شغل کارگری در ترکیه چقدر است و تا چه اندازه می‌ تواند دریافت حقوق داشته باشد؟ اما میزان حقوق کارگران در ترکیه که در این مطلب به آن پرداخته ایم به صورت حدودی بیان شده است، زیرا عوامل مختلفی که در ادامه به آن اشاره می کنیم در میزان حقوق یک کارگر نقش دارد.

حقوق پایه کارگرانی که در ترکیه به فعالیت مشغول هستند معمولا 1200 لیر است که به 3000 لیر هم می‌ رسد و این مقدار به صورت حدودی بیان شده است. معمولا میزان حقوق کارگران در ترکیه متفاوت است و نمی‌ توان قیمت ثابت برای آن در نظر گرفت زیرا مهارت‌ ها، امکانات، موقعیت شغلی، کارفرما و همه‌ ی این موارد برای تعیین حقوق پرداختی کارگر تاثیر گذار است.

همچنین برخی شغل‌ ها هستند که کارفرمایان وعده‌ های مختلف غذایی و جای خواب را به کارگران می‌ دهند و این باعث می‌ شود که شرایط برای آنها کمی راحت‌ تر باشد. بنابراین اگر شما قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید، می‌ توانید در همان ابتدا با کارفرمای خود صحبت کنید و در خصوص جا و مکان وعده‌ های غذایی با او به توافق برسید به خصوص اگر کارگری هستید که در انجام کار خود مهارت کافی را دارید، می‌ توانید موقعیت شغلی بسیار خوبی در این کشور داشته باشید و در آینده به ارتقای شغلی هم دست پیدا کنید.

دستمزد کارگر در ترکیه

میزان دستمزد کارگران در بخش های مختلف شغلی در ترکیه

فرصت های شغلی زیادی در ترکیه وجود دارد که میزان حقوق آن ها در هر بخش متفاوت است. فهرستی که در مورد حقوق کارگران و کارمندان در بخش های زیر به طور حدودی آورده شده است زیرا میزان برآورد حقوق در نهایت به توافق طرفین بستگی دارد.

فهرست زیر در خصوص حقوق و در آمد بخش های مختلف شغلی، بر اساس برآورد کارشناسان و صاحبان شرکت ها بوده است که به آن اشاره می کنیم:

میزان حقوق به لیر (ماهانه) بخش شغلی
حدودا 1500 کارگران آزمایشگاه، کارخانه، کارگاه
حدودا 2000 خیاطی
حدودا 2500 حسابداران شرکت های غذایی و تجاری
حدودا 3500  مطبوعات و رسانه ها
حدودا 4000 کارگران طراحی های تخصصی در لباس

میزان دستمزد کارگر اتباع خارجی در ترکیه

براساس قانونی که در ترکیه وجود دارد میزان حقوق و دستمزد اتباع خارجی که در ترکیه زندگی می‌ کنند همانند شهروندان ترکیه است و خوشبختانه تفاوتی میان اتباع ترکیه و اتباع خارجی از لحاظ حقوق و دستمزد وجود ندارد، اما بهتر است که بدانید افرادی که در شرکت‌ های آکروباتی و مشاغلی از این قبیل هستند و همچنین افرادی که در شرکت‌ ها و سازمان‌ های توریستی و وابسته به آن مشغول به کار می باشند، حقوق آنها دو برابر از حداقل دستمزد کارگر ساده برای آنها در نظر گرفته شده است. همچنین حقوق مشاغل هایی مانند فروشندگی یا بازاریابی هم از حقوق یک کارگر ساده بیشتر می باشد.

اما اگر شما به عنوان یک فرد بتوانید در مشاغلی مانند معلمی یا استادی ورود پیدا کنید، حداقل حقوق شما 3 برابر حقوق یک کارگر ساده خواهد بود.

دستمزد کارگر خارجی در ترکیه

اقامت کارگران در ترکیه

کشور ترکیه زمانی اقامت و حق کار در خاک ترکیه را  به افراد خارجی می‌ دهد که مجوز کار از وزارت کار و تامین اجتماعی به فرد خارجی تعلق گرفته باشد. به طور کلی سه نوع مجوز کار در ترکیه وجود دارد که به آن می پردازیم:

 1. اجازه کار به صورت محدود: اجازه ی کار به مدت یکسال داده می شود و سپس پس از انقضای مدت و در جهت ادامه کار در آن حرفه، حداکثر تا دو سال تمدیدی انجام می شود و سپس بعد از دو سال، امکان تمدید برای سه سال به طور متوالی وجود دارد.
 2. اجازه کار به صورت نامحدود: پس از حداقل هشت سال و با انجام کار بدون وقفه، اجازه کار به فرد خارجی به طور دائم برای مدت نامحدود داده می شود.
 3. مجوز برای کار مستقل: این مجوز به افرادی اعطا می شود که مجوز کار پنج ساله خود را در این کشور به پایان رسانده باشند و به نفع دولت و اقتصاد کشور باشند. آن ها می توانند مدارک هایی را ارائه دهند که اثبات کند که در جهت توسعه اقتصادی ترکیه نقش بسزایی دارند و سپس واجد شرایط برای دریافت مجوز کار به صورت مستقل هستند.

نکات مهم جهت کار در کشور ترکیه

اگر شما کارگر ماهر و یا ساده باشید در هر صورت برای کار در کشور ترکیه، نیاز به اجازه‌ کار دارید. سپس بعد از پیدا کردن شغل باید به تمام قوانینی که ترکیه برای مهاجران و اتباع های خارجی در نظر گرفته‌ است عمل کنید و هزینه‌ های زندگی در این کشور را در نظر بگیرید. در ادامه به مهم‌ ترین نکات در خصوص زندگی و کار در کشور ترکیه می پردازیم تا به شما در جهت داشتن یک زندگی بهتر کمک کند.

 1. افرادی که با دلایل کاری به ترکیه مهاجرت می‌ کنند باید به زبان ترکی تسلط کامل داشته باشند زیرا شانس آنها برای به دست آوردن موقعیت‌ های شغلی بهتر با درآمد خوب افزایش می یابد.

 2. پیدا کردن شغل‌ هایی با حقوق روزانه یا هفتگی در ابتدای مهاجرت، می‌ تواند به منظور تامین هزینه‌ های شما باشد و این نوع از حقوق ها، گزینه‌ ی بسیار خوبی برای مهاجران است.

 3. هر کارفرمایی ملزم به دریافت مجوز کار برای شما می باشد زیرا جزو وظیفه‌ ی او می‌ باشد.

 4. برای جلوگیری از پرداخت قبوض با هزینه ی بالا، به صرفه‌ جویی در ساعات برق توجه داشته باشید.

 5. در ابتدا سعی کنید که محلی را برای سکونت خود انتخاب کنید که به محل کار خود نزدیک باشد زیرا در شهرهای بزرگی مانند استانبول، نیاز به هزینه‌ های بیشتری مانند هزینه های حمل و نقل پیدا می‌ کنید.

 6. برای تهیه‌ ی مواد غذایی، بهتر است که از بازارهای محلی و پرطرفدار در ترکیه که به صورت هفتگی برگزار می‌ شود خرید‌های خود را داشته باشید زیرا کالاهای ارزان تری را می توانید تهیه کنید.

مزایای کار در ترکیه

کار در ترکیه دارای مزایا و امکاناتی است که در کشور ترکیه بدست خواهید آورد. البته لازم به یادآوری این نکته است که برای شروع در هرکاری در این کشور، باید ویزای کاری مرتبط با شغل خود را دریافت نمایید.

در ادامه به مزایا های کاری در کشور ترکیه می پردازیم:

 • اخذ ویزای اقامتی برای همه ی اعضای خانواده
 • امکان تحصیل رایگان فرزندان
 • بهره مندی از بیمه ی کاری و بازنشستگی از همان ابتدای شغل
 • بهره مندی از بیمه پزشکی به صورت رایگان برای خود و اعضای خانواده
 • امکان دریافت مجوز کار برای همسر

مزایای شغل کارگری در ترکیه

کلام آخر

 امروزه کشور ترکیه به یکی از کشورهایی تبدیل شده است که در برخی از مشاغل، موقعیت خوبی برای اشتغال فراهم کرده است و به دلیل بالا بودن ارزش واحد پولی و موقعیت‌ های کاری مختلف، افراد زیادی به این کشور برای کار مهاجرت می کنند. همچنین کشور ترکیه در بخش صنعتی فعالیت خیلی بزرگی دارد و مهم ترین بخش صنعتی در این کشور، کشتی‌ سازی، صنایع، نساجی، تولید خودرو، صنایع فولاد، صنایع نظامی و غیره می‌ باشد و فعالیت خدماتی آن مانند امور مالی، ارتباطات، حمل و نقل و توریسم می باشد که وجود این صنعت ها باعث شده که ترکیه، به رشد بسیار بالایی دست پیدا کرده و نیاز به نیروی کاری در آن بیشتر شود.

همچنین به دلیل وجود پروژه‌ های مختلفی که در ترکیه در حال انجام است سبب شده است تا کشور ترکیه نیاز به نیروی کار داشته باشد و با هدف بر جذب نیروی کارگر، افراد زیادی را استخدام نماید.

اگر شما هم تخصص چندانی نداشته و به دنبال یک زندگی راحت و پیشرفته‌ تر هستید، می‌ توانید به ترکیه مهاجرت کنید و به عنوان یک کارگر ساده در برخی از پروژه‌ ها و شرکت‌ ها در این کشور مشغول به کار شوید زیر اقتصاد این کشور توسعه یافته است و همچنین کشورهای مختلف دیگری بر روی این کشور سرمایه‌ گذاری می کنند و مهاجرت آن به نسبت کشورهای اروپایی و کشورهای دیگر راحت‌ تر است و هزینه‌ ی کمتری هم دارد بنابراین طبق پیش بینی های انجام شده، ترکیه در سال های آتی بسیار قابل پیشرفت است و رشد بسیار خوبی را هم خواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا