مهاجرت

مهاجرت از طریق تحصیل در امارات ✈️【آپدیت 2023】

کشور امارات متحده عربی یکی از کشورهایی است که بسیار امن و با ثبات اقتصادی است و گزینه مناسبی برای مهاجرت از هر طریقی می باشد. مهاجرت از طریق تحصیل در امارات یکی از گزینه هایی است که طرفداران زیادی دارد و از جمله کشورهایی است که بورسیه های تحصیلی را داشته که همین مورد، می تواند به کاهش در هزینه های دانشجویان کمک بسزایی داشته باشد. یکی از دلایل مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل، وجود دانشگاه هایی است که دارای سبک آموزشی آمریکایی است و لذت تحصیل در آن را چند برابر کرده است. همچنین در امارات، فرصت های آموزشی بسیار زیادی وجود دارد و این کشور به عنوان یکی از کشور های با استاندارد آموزشی بالا شناخته شده است.

در سال های اخیر دانشجویان اجازه کار در این امارات را نداشتند اما در حال حاضر، دانشجویان بین المللی می توانند به پاره وقت در این کشور مشغول به کار شوند.

در این مطلب، به شرایط تحصیل در امارات پرداخته ایم و شرایط لازمه را مورد بررسی قرار داده ایم تا با انتخاب تحصیل در امارات، دریافت اموزش هایی در سطح جهانی را داشته باشید.

مطالب مشابه: جهت مشاهده راهنمای سفر به دبی کلیک کنید

شرایط تحصیلی در امارات

سیستم آموزشی امارات، تحت تاثیر سیستم های آموزشی غربی است و دانشگاه های امارات، جزو بهترین دانشگاه های مناطق خلیج فارس می باشد و حدود 16 دانشگاه مورد تایید از وزارت علوم ایران است. همچنین موسسه های آموزشی زیادی در این کشور در حال افزایش است و حدود سه دانشگاه دولتی و بیش از 50 موسسه آموزش خصوصی در امارات واقع شده است.

برای تحصیل در کشور امارات، نیاز است تا در برخی از آزمون های بین المللی یا آزمون های ورودی دانشگاه، شرکت داشته باشید و حداقل معدل در امارات 3 از 4 برای پذیرش در دانشگاه است.

اکثریت برنامه های تحصیلی امارات، به صورت علمی و عملی می باشد و زبان تحصیل آن، به دو صورت انگلیسی و عربی است بنابراین افرادی که قصد تحصیل در این کشور را دارند باید به زبان های انگلیسی و عربی تسلط کافی را داشته باشند. مهاجرانی هم که تسلط کافی به زبان های انگلیسی و عربی را ندارند، نیاز است تا مدارکی را مبنی بر تسلط زبانی خود ارائه دهند.

به دلیل اینکه هزینه های تحصیل در امارات قدری زیاد است، اما دانشجویان می توانند با دریافت بورسیه تحصیلی، کاهش هزینه ها را داشته باشند. همچنین دانشجویان با دریافت ویزای دانشجویی، اجازه کار پاره وقت در امارات را خواهند داشت.

رقابت زیادی برای پذیرش در دانشگاه های دولتی وجود دارد و دانشجویان بین المللی برای سفر به امارات، نیاز دارند تا ویزای دانشجویی داشته باشند که برای انجام این کار، پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه، برای ویزای تحصیلی اقدامی می نمایند. مدت زمان این ویزا سه ساله است و زمانی قابل تمدید است که دانشجو در برنامه ای در دانشگاه امارات، ثبت نام انجام داده باشد. به طورکلی پذیرش در دانشگاه های خصوصی ساده تر از دانشگاه های دولتی می باشد.

مهاجرت از طریق تحصیل در امارات

مدارک لازمه جهت تحصیل در امارات

دانشجویانی که از سمت دانشگاه، پذیرش دارند باید مدارک تحصیلی خود را برای تحصیل در امارات آماده کنند که این مدارک شامل موارد زیر است:

پذیرش نامه از یکی از دانشگاه های امارات
اصل پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
12 قطعه عکس پاسپورتی
پر کردن فرم جهت دریافت ویزای امارات
ارائه آخرین مدرک تحصیلی
سلامت جسمی همراه با تایید مسئولان امارات
تمکن مالی از بانک
تاییدیه دانشگاه (درصورتی که خوابگاه اخذ شده باشد)
کپی فیش های واریزی مربوط به هزینه های دانشگاه

تحصیل در مدارس کشور امارات

کلیه مدارس در امارات به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شود و تمامی کودکان 6 تا 18 سالی که در امارات زندگی می کنند باید تحصیل کنند. مدارس برای کودکان بومی امارات در مدارس های دولتی رایگان است، اما برای مهاجرین چه در مدارس دولتی یا بین المللی نیازمند پرداخت شهریه می باشند.

یکی از تفاوت های مدارس دولتی و خصوصی، تفکیک جنسیتی آن است. به این صورت است که در مدارس های خصوصی و در تمامی مقاطع آن، کلاس ها مختلط برگزار می شود ولی در مدارس های دولتی، مقاطع ابتدایی و متوسطه، تفکیک جنسیتی صورت می پذیرد.

زبان تحصیل در مدارس امارات، عربی می باشد ولیکن که بر زبان انگلیسی به عنوان یکی از زبان های دوم همواره تاکید می شود.

مدارک های مورد نیاز برای ثبت نام در مدارس امارات شامل موارد زیر می شود:

 • شناسنامه
 • مدارک سلامت دانش آموز
 • شناسه امارات
 • تعیین سطح دانش آموز (درصورتیکه وقفه تحصیلی اتفاق افتاده باشد)
 • کارنامه آخرین کلاس یا گواهینامه پایان تحصیلات در مقطع قبل

تحصیل در مقطع کارشناسی در امارات

خیلی از افراد علاقه زیادی به تحصیل در دانشگاه در کشور امارات را دارند به دلیل اینکه هدف اصلی شان در آینده، تحصیل در کشور هایی همچون انگلستان، آمریکا و کانادا است.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور امارات، نیاز به تکمیل دوره های تمام وقت 3 الی 4 ساله می باشد. همچنین دانشجویان می توانند پس از دو سال تحصیل در دانشگاه، مابقی واحد های سپری شده خود را در کشور های آمریکا، کانادا و انگلستان بپردازند و در دانشگاه ها کشور های نامبرده همراه با تطبیق درس ها، ادامه تحصیل دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در امارات

علاقه مندانی که قصد ادامه تحصیل در امارات را در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، باید یک دوره ی 2 ساله را طی کنند. همچنین دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را به پایان می رسانند، مجوز حضور یک ساله در امارات را خواهند داشت تا بتوانند به جستجوی شغلی متناسب با رشته ی تحصیلی خود باشند و ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کاری کنند.

تحصیل در مقطع دکترا در امارات

دانشجویانی که قصد تحصیل در دکترا را در امارات دارند، نیاز به داشتن شرایطی دارند تا بتوانند در این مقطع تحصیل کنند. همراه داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی است زیرا دوره های تحصیلی در امارات به زبان انگلیسی می باشد، همچنین داشتن رزومه مناسب، سوابق تحصیلی مناسب از مواردی است که برای تحصیل در دکتری الزامی است.

دوره ی دکترا در امارات، 3 الی 4 سال به طول می انجامد و دروس های ارائه شده در مقطع دکترا کمتر از سایر مقاطع نیز می باشد و معمولا دانشجویان برای دوره های DBA اقدام می کنند.

مهاجرت از طریق تحصیل در امارات

  داشتن حق کار در حین تحصیل

  دانشجویان بین المللی اجازه کار در امارات را خواهند داشت و می توانند همزمان با تحصیل در این کشور هم مشغول به کار شوند. برای جلوگیری از هرگونه مشکل باید به چند نکته توجه شود:

  1. اخذ مجوز کار: خوشبختانه در حال حاضر کشور امارات به دانشجویان بین المللی، اجازه کار را در حین تحصیل داده است در صورتی که در گذشته دانشجویان بین المللی اجازه کار را نداشتند. بنابراین دانشجویان می توانند با اخذ مجوز از دانشگاه مربوطه، شغل های پاره وقت یا تمام وقت داشته باشند.
  2. عمل کردن به تمامی قانون های مربوط به شرایط کاری: دانشجویان بین المللی در تعطیلات تابستانی می توانند حداقل 15 ساعت و حداکثر 40 ساعت در هفته را مشغول به کار شوند. هر دانشجویی که دارای مجوز کار باشد تنها می تواند فقط یک شغل داشته باشد زیرا یکی از قوانین در امارات این است که دانشجویان اجازه ندارند چند شغله باشند و تنها باید یک شغل داشته باشند.
  3. مدت تحصیل: یکی دیگر از قوانین کار برای دانشجویان در امارات این است که دانشجویان باید حدودا یک سال را در دانشگاه به تحصیل مشغول بوده باشند و قبل از دریافت مجوز کار، در یک برنامه تحصیلی تمام وقت در دانشگاه ثبت نام کرده باشند.

  اسامی بهترین مدارس و دانشگاه‌های امارات برای تحصیل

  دانشگاه های بسیار خوب و معتبری در امارات وجود دارد که قابل قیاس با دانشگاه های بین المللی است. این دانشگاه ها از استانداردهای آموزشی بسیار خوبی برخوردار است و حتی مدرک دیپلم مدارس امارات برای ادامه تحصیل در دانشگاه های سرتاسر جهان معتبر است.

  در ذیل به معرفی اسامی بهترین مدارس و دانشگاه های کشور امارات می پردازیم:

  کالج دبی (Dubai College)
  آکادمی هندی در شارجه (Indian Academy Sharjah)
  مدرسه آمریکایی در دبی (American School of Dubai)
  مدرسه خصوصی سفیر در شارجه (Ambassador School)
  مدرسه انگلیسی زبان دبی (DESS)
  دانشگاه امارات متحده عربی در ابوظبی (United Arab Emirates University)
  دانشگاه آمریکایی در دبی (American University in Dubai)
  دانشگاه آمریکایی در شارجه (American University of Sharjah)
  دانشگاه خلیفه در ابوظبی (Khalifa University)
  دانشگاه زاید در دبی (Zayed University)

  مزیت های تحصیل در کشور امارات

  امارات یکی از کشورهایی با ثبات اقتصادی و سیاسی، پیشرفته و رو به رشد است که هر ساله افراد زیادی برای مهاجرت به این کشور تصمیم می گیرند. یکی از روش های مهاجرت به امارات از طریق تحصیلی است و مزیت های منحصر به فردی را برای دانشجویان دارد. بنابراین به مهم ترین مزیت های تحصیلی در امارات در ذیل اشاره می کنیم:

  1. معتبر بودن مدارک تحصیلی و امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های معتبر در کشور های آمریکا، کانادا و بریتانیا
  2. دانشگاه های معتبر بین المللی
  3. بالا بودن سطح استانداردهای آموزشی
  4. امکان انجام کار نیمه وقت در حین تحصیل
  5. بهره مندی از امکانات و منابع های بسیار خوب در امارات مانند مشاوره های شغلی، دوره های مختلف آموزشی و غیره
  6. امکان انجام کارآموزی مرتبط با رشته تحصیلی
  مطالب مشابه: جهت مشاهده شغل های مورد نیاز در امارات کلیک کنید

  کلام آخر

  تحصیل در کشور امارات طرفداران بسیار زیادی دارد و یکی از دلایل مهاجرت به این کشور برای تحصیل برای ایرانیان، نزدیکی به ایران است. در چندین سال اخیر، امارات در زمینه های مختلف آموزشی پیشرفت بسیار خوبی را داشته است و همین موضوع سبب شده است تا تبدیل به یکی از اصلی ترین و مهم ترین اولویت ها برای تحصیل باشد.

  زبان این کشور عربی است و نیمی بیشتر از مردم امارات را مهاجران تشکیل می دهند. همچنین زبان تحصیلی در دانشگاه های امارات، انگلیسی است و برخی از بهترین دانشگاه های مطرح و معتبر در دنیا، در این کشور شعبه دارند.

  دانشگاه های بین المللی در امارات وجود دارند که از سطح کیفیت بالایی برخوردار است و دارای اعتباری بین المللی می باشد. از این رو هرساله مهاجران زیادی برای تحصیل در امارات، به این کشور جذب می شوند. روش تحصیلی برای مهاجرت به امارات، یکی از سریع ترین و راحت ترین راه های مهاجرتی است و یک سکوی پرتاب برای دانشجویانی است که بعدها قصد تحصیل در انگلیس و آمریکا را دارند. در واقع تحصیل در امارات، یکی از راه های مهاجرتی است و می توان اخذ اقامت از طریق تحصیل را در این کشور داشت.

  4.7/5 - (3 امتیاز)

  نگین بیات نژاد

  تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  دکمه بازگشت به بالا