مهاجرت

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری + شرایط و هزینه ها ✈️【2023】

کشور ترکیه به عنوان یک راه میانبری بین اروپا  و آسیا می باشد که از موقعیتی عالی برخوردار است. این کشور از سال 2016 همواره مقصد خوبی برای سرمایه گذاران خارجی بوده است و این کشور به دلیل بالا بردن رشد اقتصادی در کشورش، اقدام به روش مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری کرده است و از این راه مزایایی هم برای سرمایه گذاران در نظر گرفت.

در واقع سرمایه گذاری از طریق ترکیه، یکی از بهترین روش مهاجرت به ترکیه می باشد و به دلایل زیادی جزو روش های محبوب خارجی ها قرار گرفته است. یکی از این دلایلی ارزان بودن لیر نسبت به دلار است که شرایط خرید و فروش جهانی در این بازار را بهتر کرده است .

دولت ترکیه با در نظر گرفتن مزایایی از جمله کاهش ریسک سرمایه گذاری، و روش های متنوع سرمایه گذاری در این کشور سبب شده است تا سرمایه گذاران زیادی را از کشورهای مختلف به کشور ترکیه جذب کند. طبق قوانین مهاجرتی در دولت ترکیه، سرمایه گذاران با کسب سود، می توانند اقامت دائم ترکیه را اخذ کنند و از مزایایی هم بهره مند شوند.

چرا در ترکیه سرمایه گذاری کنم؟

شاید این سوال پیش آید که چرا در کشور ترکیه سرمایه گذاری کنم و یا دلیل مهاجرت خارجی ها به ترکیه با روش های سرمایه گذاری چیست. پاسخ به این سوال ها این است که کشور ترکیه از موقعیت اقتصادی خوبی بهره مند است و به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسبی که دارد برای سرمایه گذاری مناسب است.

این کشور به دلیل اینکه در تقاطع اروپا، آفریقای شمالی، خاورمیانه و آسیای میانه قرار گرفته است بنابراین دسترسی خوبی به بازار های این مناطق دارد. به همین دلیل است که خیلی از سرمایه گذاران خارجی، این کشور را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند تا بتوانند به سود خوبی برسند.  سرمایه گذاران در کشور ترکیه از درآمد بسیار خوبی برخوردارند و از این طریق سرمایه خود را افزایش می دهند.

روش های سرمایه گذاری به کشور ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

روش های متفاوتی برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه وجود دارد و خوشبختانه ترکیه یکی از کشورهایی است که به دلیل تنوع در سرمایه گذاری، می توان با توجه به شرایط فعلی خود، یکی از این راه ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کرد که هرکدام از این راه و روش ها مزیت هایی را به تنهایی دارند که به هرکدام از آن ها اشاره می کنیم:

 • ثبت شرکت
 • خرید ملک
 • خرید سهام
 • خرید اوراق قرضه
 • سپرده گذاری در بانک
 • کارآفرینی

روش ثبت شرکت

روش ثبت شرکت در کشور ترکیه، یکی از روش های سرمایه گذاری محسوب می شود. دولت ترکیه، بر طبق قانون به سرمایه گذاران خارجی اجازه می دهد تا حقوق و قوانین یکسانی با سرمایه گذاران بومی داشته باشند. سرمایه گذاران خارجی می توانند طبق قوانین ترکیه به نام TCC هر نوع شرکتی که در این قانون به ثبت رسیده است را تاسیس کنند.

بنابراین پنج نوع شرکت وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند یکی از آن ها را انتخاب و تاسیس کنند. این شرکت ها عبارتند از:

 1. شرکت سهامی خاص
 2. شرکت مسئولیت محدود
 3. شرکت جمعی
 4. شرکت تعاونی
 5. شرمت فرماندهی

رایج ترین روش ثبت شرکت در ترکیه

از بین 5 روش پیشنهادی در ترکیه، دو نوع شرکت وجود دارد که بیشتر از سایر کشورها برای ثبت رایج است. این دو شرکت سهامی خاص و شرکت مسئولیت محدود می باشند. نحوه تاسیس این دو شرکت تقریبا یکسان می باشد و تفاوت های بسیار جزیی در میزان سرمایه و نحوه ارگان ها یا سازمان ها باهم دارند.

روش خرید ملک در ترکیه

خرید ملک یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری است. خرید ملک در ترکیه سبب می شود تا متقاضی به همراه خانواده اش که شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال هستند تابعیت ترکیه را اخذ کنند. تابعیت در ترکیه از طریق ملک، تا همیشه است و به فرزندانی هم که تازه متولد می شوند به شخص صاحب ملک، هدایایی اهدا خواهد شد.

روش خرید سهام در ترکیه

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در کشور ترکیه، خرید سهام می باشد که به منجر به اخذ تابعیت در این کشور می شود. در این روش، سرمایه گذار باید مبلغی در حدود 500000 دلار آمریکا سهام خریداری کند که این خرید هم باید توسط وزارت صنعت و فناوری در ترکیه مورد تایید قرار گیرد. همچنین نکته ای که در خرید سهام خریداری شده وجود دارد این است که این سهام باید به مدت سه سال نگهداری شود.

خرید اوراق قرضه در ترکیه

اوراق قرضه هم یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در ترکیه می باشد که منجر به اخذ تابعیت می شود. در این روش هم سرمایه گذاری باید به خرید اوراق قرضه دولتی اقدام کند و همچنین این خرید باید توسط دارایی و خزانه داری دولت ترکیه مورد تایید قرار گیرد. اوراق قرضه دولتی خریداری شده باید به مدت سه سال نگهداری شود. سرمایه ای که باید برای خرید اوراق قرضه به صورت حداقلی درنظر گرفته شود در حدود 500 هزار دلار است.

روش سپرده گذاری در بانک در ترکیه

سپرده گذاری در بانک جزو روش های سرمایه گذاری در بانک محسوب می شود و نیازی به شرایط دیگری ندارد. اما برای گذاشتن سپرده بانکی در بانک های ترکیه باید مبلغی در حدود 500 هزار دلار آمریکا را داشته باشید و به بانک های ترکیه پرداخت کنید. نکته ای که وجود دارد این است که این مبلغ باید به مدت سه سال در بانک های این کشور نگهداری شود و برداشت صورت نگیرد.

روش کارآفرینی در ترکیه

این روش جزو روش هایی است که به تازگی در برنامه سرمایه گذاری ترکیه قرار گرفته است. افرادی که می خواهند از طریق روش کارآفرینی به ترکیه مهاجرت کنند باید از طریق شغل و کسب و کاری که دارند بتوانند حدود  شغل جدید را در کشور ترکیه ایجاد کنند. این روش باید توسط وزارت کار و اجتماعی مورد تایید قرار گیرد.

شرایط برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

شرایطی به صورت عمومی برای مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری وجود دارد که به آن می پردازیم:

 • داشتن پاسپورت معتبر و مدت دار
 • حداقل 18 سال سن
 • عکس بایومتریک
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • مدارک هویتی شخص و در صورت به همراه داشتن خانواده، مدارک همسر و فرزندان زیر 18 سال الزامی می باشد
 • گواهی بانک مبنی بر انتقال سرمایه

 • داشتن تمکن مالی خوب جهت اثبات توانایی برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری
 • عدم سابقه ورود به کشور ترکیه

مهم ترین مزایای شهروندی در ترکیه

افرادی که قصد سرمایه گذاری در کشور ترکیه را دارند باید این را بدانند که دولت ترکیه برای این اشخاص، مزایای بسیار زیادی را در نظر گرفته است زیرا وجود سرمایه گذاران در کشور ترکیه باعث رونق اقتصادی در این کشور می شود. بنابراین به مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در این کشور  می پردازیم:

 1. سرمایه گذار امکان دسترسی داشتن به بازار فروش اروپا و آسیا را دارد
 2. همسر و فرزندان زیر 18سال سرمایه گذار، تابعیت ترکیه را دریافت خواهند کرد
 3. سرمایه گذار، نیازی به تسلط بر زبان ترکی ندارد
 4. پاسپورت کشور ترکیه را دریافت خواهید کرد و از ارزش آن بهره مند می شوید.
 5. سرمایه گذار نیازی به اقامت در ترکیه ندارد و در هر کشوری باشد می تواند با وکالت نامه ای که در اختیار وکیل خود قرار می دهد برای اخذ تابعیت ترکیه اقدام نماید
 6.  نیازی بر اثبات و اعلام کل ثروت خود برای اخذ تابعیت در ترکیه وجود ندارد
 7. فرد متقاضی، امکان بهره مندی از وضعیت تابعیت دوگانه در ترکیه را خواهد داشت
 8. تمامی خدمات درمانی برای شخص سرمایه گذار رایگان می شود
 9. شامل اخذ بیمه بهداشتی در ترکیه خواهد شد
 10. امکان تحصیل در بهترین دانشگاه های ترکیه و بهره مندی از امکانات آموزشی در این کشور برای شخص متقاضی وجود خواهد داشت

مهم ترین دلایل سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

عواملی وجود دارد که مهم ترین دلایل برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه می باشد و همین موضوع سبب شده است تا کشور ترکیه به عنوان کشوری محبوب برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی شود خصوصا در سالهای اخیر که این روش مهاجرت، بسیار افزایش پیدا کرده است.

بنابراین به مهم ترین دلایل سرمایه گذاری در ترکیه  اشاره می کنیم تا راحت تر بتوانید در این نوع از روش مهاجرتی تصمیم بگیرید:

موقعیت جغرافیایی خوب

همانطور که قبلا گفتیم کشور ترکیه مانند راه میانبری، آسیا و اروپا را به هم وصل می کند و مانند یک پلی است که دو قاره را به هم متصل کرده است. به همین دلیل است که ترکیه سبب دسترسی بیش از یک میلیارد نفر در آسیا، آفریقا و اروپا شده است و این کشور تبدیل به یک نقطه ترانزیت در روابط تجاری دیگر کشورها محسوب شده است.

اقتصاد پررونق

از سال 2002 اقتصاد کشور ترکیه افزایش داشته است و بهبود پیدا کرده است. در واقع از سالهای 2002 تا 2015 این کشور رشد صعودی از لحاظ اقتصادی را به همراه داشته است و طبق پیش بینی هایی که سازمان توسعه اقتصادی برای این کشور در نظر گرفته است، این کشور به زودی جزو سریع ترین اقتصاد های پر رونق و در حال رشد دنیا قرار می گیرد و جزو ششمین اقتصاد بزرگ در اروپا و به عنوان شانزدهمین کشور موفق از لحاظ اقتصادی در سطح جهانی تبدیل خواهد شد.

وجود زیرساخت های خوب برای سرمایه گذاری

یکی از اصلی ترین و مهم ترین دلایل سرمایه گذاران خارجی و داخلی برای سرمایه گذاری در ترکیه، زیرساخت های مناسب برای سرمایه گذاری در این کشور می باشد. زیر ساخت هایی مانند انرژی، حمل و نقل، ارتباطات و غیره در از گذشته تا به الان در ترکیه پیشرفت بسیار زیادی داشته است. همین موضوع باعث جذب سرمایه گذاران خارجی شده است

 هزینه های پایین مالیات

کشور ترکیه به دلیل اینکه سرمایه گذاران بیشتری را به این کشور جذب کند، مالیات را به میزان 20 تا 30 درصد برای سرمایه گذاران کاهش داده است، حتی در برخی مواقع، سرمایه گذاران خارجی به طور کامل و یا برای بخشی از آن، معاف به پرداخت هستند.

افزایش جمعیت جوانان

معمولا برای سرمایه گذاری در یک کشور، نیاز به نیروی جوان و متخصص می باشد. به همین دلیل جمعیت ترکیه به نسبت دیگر کشورهای اروپایی زیاد است و این کشور پرجمعیت تر از اروپا می باشد و همین موضوع سبب شده است تا سرمایه گذار با آغاز هر پروژه در این کشور، با کمبود نیرو مواجه نشود.

فضای مناسب سرمایه گذاری

کشور ترکیه به مرحله ای رسیده است که هر هفته یک شرکت در حال تاسیس می باشد و این موضوع سبب یک محیط رقابتی بین سرمایه گذاران در این کشور شده است. کشور ترکیه، امکان ایجاد دادگاه های بین المللی را برای رفع مشکلات سرمایه گذاران خارجی فراهم کرده است و این موضوع یکی از دلایلی برای سرمایه گذاری در این کشور شده است.

وجود بزرگترین پایانه و نیروگاه در اروپا

یکی از نقش های مهم کشور ترکیه، انتقال انرژی بین آسیا و اروپا است. در واقع این کشور یکی از مراکز مهم برای انتقال انرژی به اروپا بوده است و به عنوان یکی از مهم ترین ایستگاه های انرژی در جهان محسوب می شود.

امنیت روش سرمایه گذاری در ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

شاید یکی از دغدغه های سرمایه گذاران برای انتخاب روش سرمایه گذاری در کشور ترکیه، امنیت سرمایه شان است زیرا علاوه بر افزایش و درآمد بیشتر، موضوعی که برای سرمایه گذار خارجی در ترکیه مهم می باشد حفظ امنیت سرمایه اش است. بنابراین روش های وجود دارد دولت ترکیه این اطمینان را به شما می دهد که امنیت سرمایه شما در این کشور حفظ شود زیرا ایران و ترکیه طی توافق نامه های تجاری که امضا کرده اند تضمین کرده تا سرمایه گذاری در این کشور دارای امنیت بالا باشد.

بنابراین این توافق نامه شامل:

 • توافق نامه در جهت حفظ سرمایه گذاری

این توافق نامه به این شکل بیان می کند که محیط اقتصادی را برای سرمایه گذاران فراهم می کند و سپس به سرمایه گذار این اطمینان را می دهد که اموال او مصادره نشود.

 • توافق نامه مبنی بر پیشگیری دوگانه مالیاتی

این توافق نامه این اطمینان را می دهد که مالیات فقط در یکی از دو کشور مبدا و مقصد پرداخت شود و سرمایه گذار نیازی به پرداخت مالیات در دو کشور نباشد.

کلام آخر

سرمایه گذاری یکی از بهترین روش مهاجرت در ترکیه محسوب می شود و برای افرادی مناسب است که دارای شرایط مالی خوبی هستند و می خواهند تا از این طریق هم سرمایه شان را حفظ کنند و هم به آن را افزایش دهند. در واقع سرمایه گذار با مهاجرت از طریق این روش، مزیت های زیادی را از طرف دولت ترکیه شامل می شود که در این مقاله به آن کامل پرداخته شده است.

همچنین فرزندان زیر 18 سال و همسر متقاضی، به راحتی می توانند از مزیت های دولت ترکیه بهره مند شوند و اخذ تایعیت در این کشور را هم داشته باشند. هدف از این مقاله ارائه مطالبی مفید و شرایطی در رابطه با مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری  و تابعیت ترکیه پرداخته شده است تا مهاجران عزیزی که قصد دارند از این طریق به ترکیه مهاجرت کنند با آگاهی بیشتری در این مسیر گام بردارند.

5/5 - (1 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا