مهاجرت

هزینه های زندگی در ترکیه ✈️【آپدیت 2023】

هزینه های زندگی در ترکیه متفاوت است و عوامل مختلفی در افزایش یا کاهش هزینه ها برای زندگی در این کشور تاثیرگذار است. در واقع با توجه به نوع کیفیت زندگی و تعداد نفرات خانواده، هزینه‌ ی زندگی هر شخصی مشخص می‌ شود؛ به عنوان مثال خانواده‌ هایی که فرزندان زیر 16 سال دارند قطعا هزینه‌ هایی سنگینی را برای تحصیل فرزندشان می‌ پردازند ولی فردی که مجرد است قطعا هزینه‌ ی کمتری دارد.

همچنین سبک زندگی هر کسی، میزان هزینه‌ ی زندگی او را می‌ سازد، به عنوان مثال خانواده‌ ای که اتومبیل داشته یا بیشترین وعده‌ ی غذایی خود را بیرون از خانه می‌ خورد، قطعا هزینه‌ ی زیادی خواهد داشت. همچنین یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش و یا کاهش هزینه‌ ی زندگی در ترکیه می‌ شود منطقه‌ ای است که در آن زندگی می کنید. مثلا زندگی در استانبول یا آنتالیا به مراتب گران تر از شهر های دیگر ترکیه است.

به طور کلی عوامل متعددی در میزان هزینه ی زندگی در ترکیه نقش دارند. در این مقاله به بررسی هزینه های زندگی در ترکیه می پردازیم و کیفیت زندگی در این کشور را بررسی می کنیم.

شرایط اقتصادی ترکیه چگونه است؟

کشور ترکیه کشوری سنتی – مدرن  است که اقتصاد آن بر پایه‌ ی صنعت گردشگری و کشاورزی بنا شده و همچنان در حال گسترش است. در واقع حدود 35 درصد از نیروی کار در این کشور، در صنعت کشاورزی مشغول به کار هستند. عمده ترین محصولات کشاورزی این کشور، زیتون، تنباکو و غیره است که از مهم‌ ترین محصولات کشاورزی این کشور محسوب می شود. همچنین مواردی مانند تجهیزات، مواد اولیه، پوشاک، حمل و نقل بین المللی از جمله محصولات و خدمات صادراتی در این کشور است.

اما مهم‌ ترین منبع اقتصادی ترکیه، صنعت گردشگری آن است که به طور کلی حدود 40 میلیون نفر گردشگر و توریست را در طول هر سال به خود جذب می‌ کند که همین موضوع سبب گردش مالی و سود بسیار خوبی برای کشور ترکیه می‌ باشد. همچنان ترکیه به عنوان یکی از مقاصد گردشگری جذاب و بسیار خوب خصوصا برای ایرانی ها محسوب می شود و هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن جاذبه های گردشگری ترکیه به این کشور سفر می کنند.

هزینه های زندگی در ترکیه در سال 2023

همونطور که گفتیم هزینه‌ی زندگی هر کسبی بر اساس سبک زندگی نوع و کیفیت خوراک و پوشاک اجاره‌ی خانه محل زندگی متفاوت خواهد بود اما به طور کلی متوسط هزینه‌ی زندگی در ترکیه در حدود 2500 تا 3000 لیر می‌باشد از آنجایی که پول کشور ترکیه لی رسم و در مقابل دلار ارزش آن کمتر است به همین دلیل هزینه‌ی زندگی در کشور ترکیه به نسبت کشورهای دیگر مانند کشورهای اروپایی زیاد نیست.

نکته ی جالب توجهی که وجود دارد این است که هزینه‌ی زندگی در کشور ترکیه 2.41 برابر کمتر از میانگین جهانی است.  به طور کلی کشور ترکیه از نظر هزینه‌ی زندگی از میان 198 کشور، رتبه‌ی 188 را به خود اختصاص داده است و از نظر کیفیت خوب برای زندگی، رتبه ی 40 نیز می باشد.

زندگی در ترکیه و هزینه‌های آن نمی‌تواند چندان نگران کننده باشد مثلا اگر شما در کشور ایران یک زندگی کاملا متوسط و نرمال را داشته باشید، در ترکیه می‌توانید با همان هزینه‌، زندگی آرام و بی دغدغه ای را دنبال کنید. در ادامه تصمیم داریم به طور کامل در مورد هزینه‌های کلی و جزئی ترکیه اشاره کنیم تا از هزینه‌های زندگی در این کشور آگاهی کامل داشته باشید و بهتر بتوانید برنامه‌ریزی مالی خود را برای داشتن یک زندگی بهتر در این کشور انجام دهید.

هزینه های مسکن و اجاره در ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

یکی از مهمترین هزینه‌های زندگی در ترکیه، خرید مسکن و یا اجاره خانه در این کشور است. البته هنوز هم هزینه‌های اجاره و خرید مسکن در کشور ترکیه به نسبت ایران پایین‌تر است و شما می‌توانید با همان پولی که در کشور ایران صاحب یک خانه ی معمولی هستید، در ترکیه خانه ای بهتر را خریداری کنید. به همین دلیل است که خیلی از ایرانیان ترجیح می‌دهند به کشور ترکیه مهاجرت کنند و ملک خریداری نمایند.

ملک‌های متفاوتی در ترکیه وجود دارد که برای خرید و اجاره می‌باشند و قیمت آن‌ها تقریبا مانند کشور ایران است. البته شرایطی مانند محل اقامت، شهر، زمان خرید و غیره در قیمت ملک تاثیرگذار خواهد بود. اجاره ی خانه در ترکیه در سال 2023 به نسبت کشور ایران 50 درصد کمتر بوده است و این موضوع خبر بسیار خوبی برای افراد مهاجری که قصد زندگی و اجاره خانه در ترکیه را دارند، می شود.

هزینه های بیمه درمانی در ترکیه

بر طبق قوانینی که در کشور ترکیه وجود دارد، تمامی افراد خارجی که حدود یک سال اقامت کشور ترکیه را دریافت کرده اند باید برای دریافت بیمه‌ی درمانی دولتی به نام GSS، باید تمامی اقدامات لازمه را انجام داده تا بتوانند از خدمات آن بهره‌مند شوند.

هزینه‌های دریافت بیمه‌ی درمانی هم جزو هزینه‌های زندگی هر شخص در ترکیه محسوب می شود. البته هزینه ی بیمه درمانی معمولا در هر ماه دچار تغییر و تحولاتی نیز می شود که آخرین بار قیمت آن در حدود 44.54 دلار بوده است.

نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که فرد خارجی در سال اول در زندگی نمی تواند از خدمات درمانی کشور ترکیه به صورت دولتی استفاده نماید زیرا شما یک فرد خارجی هستید و تابعیت ترکی را ندارید بنابراین بهتر است که به جای استفاده از خدمات درمانی دولتی ترکیه، از خدمات درمانی خصوصی آن استفاده نمایید تا سبب کاهش هزینه ی زندگی تان شود.

نکته ی مهم دیگری که بهتر است تا به آن بپردازیم این است که بیمه ی درمانی برای افرادی که سن آن ها پایین تر از 18 سال است، به طور خودکار توسط خدمات درمانی دولت ترکیه، انجام می شود و این افراد را تحت پوشش خود قرار می دهد.

هزینه های حمل و نقل در ترکیه

کشور ترکیه دارای سیستم‌های حمل و نقل بسیار پیشرفته و گسترده است و علاوه بر هواپیما، اتوبوس، مینی‌بوس، مترو، تراموا و کشتی، قطارهای ریلی هم وجود دارد که به عنوان حمل و نقل استفاده می‌شود. یکی دیگر از هزینه‌های زندگی در ترکیه، هزینه‌های حمل و نقل است که حدود 20 درصد از هزینه‌های زندگی هر شخص در ترکیه را شامل می‌شود.

 البته با توجه به محل سکونت میزان هزینه‌های حمل و نقل هر شخص هم مشخص خواهد شد به عنوان مثال استفاده از حمل و نقل عمومی در شهر استانبول به طور حدودی 10 یا 20 لیر است که در ماه به حدود 36 دلار می‌رسد که با این مقدار هزینه در هر ماه می توانید حدود 200 بار از وسایل مختلف نقلیه عمومی استفاده نمایید البته کشور ترکیه تخفیفاتی را برای خدمات حمل و نقل عمومی برای برخی از شهروندان مانند معلمان، معلولان، دانشجویان، افراد نظامی و کادر درمان در نظر گرفته است که می‌تواند میزان هزینه‌ی حمل و نقل را برای آن‌ها کاهش دهد.

اگر جزو افرادی هستید تا از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده نمی‌کنید و ترجیح می‌دهید از تاکسی و یا خودروی شخصی استفاده نمایید، قطعا هزینه‌ی زندگی در ترکیه برای شما بیشتر خواهد شد.

استفاده کردن از تاکسی برای مسافت‌های کوتاه، هزینه‌ی چندان زیادی را ندارد اما اگر مسافت شما بیشتر باشد، هزینه‌ی تاکسی بیشتر از حد تصور شما خواهد بود البته پیشنهاد می‌شود برای مسافت‌های طولانی به جای تاکسی‌های خطی از تاکسی‌های اینترنتی و یا اوبر استفاده کنید.

 افراد دیگری هم هستند که تمایل دارند از خودروهای شخصی خود برای جابجایی استفاده نمایند. هزینه‌ی هر لیتر بنزین در کشور ترکیه حدود 16 لیر است که در مقایسه با کشورهای اروپایی مانند پرتغال و یونان بالا به حساب می‌آید بنابراین برای کاهش هزینه‌های زندگی خود در ترکیه، می‌توانید از خودروهای برقی و یا کم مصرف استفاده نمایید .

هزینه قبض های خدمات اجتماعی

هزینه های قبض‌هایی مانند آب، برق، اینترنت، تلفن و غیره را هم باید به هزینه‌های زندگی خود در ترکیه اضافه کنید. البته پرداخت هزینه‌های قبوض در همه‌ی کشورها ضروری و الزامی است. در ادامه بطور متوسط با هزینه‌های پرداخت قبوض در ترکیه آشنا می شوید:

قبض آب، برق، تلفن، گرمایش و غیره برای یک نفر:  ۳۶.۹ دلار در هر ماه
طرح اینترنت سرعت ۵۰ مگابایت بر ثانیه + یک ماه نامحدود: ۱۱.۵ دلار
بسته ۱۲ گیگ اینترنت و ۵۰۰ دقیقه مکالمه با موبایل:  ۳.۶۰ دلار

بررسی کیفیت زندگی در کشور ترکیه

هزینه های زندگی در ترکیه

یک سوال مهم و اساسی که ممکن است برای هر مهاجر به ترکیه مطرح شود این است که، کیفیت زندگی در کشور ترکیه چگونه‌ است؟ و آیا مردم کشور ترکیه یک زندگی با کیفیت را تجربه می‌کنند؟

در واقع هر مهاجری برای مهاجرت به هر کشوری به دنبال داشتن یک زندگی آرام و بی دغدغه و همچنین با کیفیت بالا استو بنابراین اگر بخواهیم کیفیت زندگی در کشور ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم باید این نکته را یادآور شویم که کیفیت زندگی در ترکیه قطعا پایین‌تر از کشورهای اروپایی است اما این بدان معنا نیست که کیفیت زندگی در این کشور به طور کلی پایین باشد.

طبیعی است که نمی‌توان ترکیه را هم رده ی کشورهایی مانند هلند، دانمارک، سوئد، فرانسه، انگلیس، آلمان و سایر کشورهای اروپایی قرار داد اما کیفیت زندگی در ترکیه با کیفیت زندگی در دانمارک برابری می کند. به طور کلی همه‌ی افراد قبول دارند که زندگی در کشور ترکیه هم دارای شرایط و کیفیت مطلوبی است و مردم آن از زندگی در این کشور راضی هستند.

در ادامه به مهم ترین فاکتورها برای زندگی در ترکیه و میزان وضعیت آن می پردازیم تا با کیفیت زندگی در کشور ترکیه آشنا شوید:

فاکتورهای مختلف میزان وضعیت 
امنیت کشور بالا
وضعیت بهداشت و درمان بالا
وضعیت آب و هوا بالا
آلودگی بالا
قیمت ملک متوسط
ترافیک متوسط
هزینه زندگی در ترکیه پایین

کلام آخر

 در سال‌های اخیر مهاجرت به ترکیه خصوصا برای ایرانیان بسیار زیاد بوده است به دلیل اینکه هزینه‌ی زندگی در ترکیه به نسبت اروپا به مراتب کمتر است.

در واقع کشور ترکیه کشوری است که روز به روز در حال پیشرفت است و به استانداردهای اروپا نزدیک‌تر می‌شود به همین دلیل است که افراد بسیاری خصوصا ایرانی‌ها، تمایل به مهاجرت به کشور ترکیه را دارند اما برای مهاجرت به ترکیه باید هزینه‌های زندگی در این کشور را مورد بررسی قرار دهید. بنابراین در این مقاله به طور کامل به هزینه‌های زندگی در ترکیه پرداخته ایم که پیش از مهاجرت بهتر است این مقاله را به طور کامل و با دقت مطالعه نمایید تا بتوانید برنامه ریزی مالی و اقتصادی را برای مهاجرت داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا