مهاجرت

ویزای تحصیلی کانادا + شرایط و هزینه ها【2023】✈️

کشور کانادا کشوری مهاجر پذیر است که برخلاف سایر کشورها که چندان از مهاجران استقبال نمی کنند ولیکن کشور کانادا تمایل به پذیرش مهاجران خارجی دارد به همین دلیل شرایط و برنامه های مهاجرتی را طراحی کرده است که یکی از این شرایط، ویزای تحصیلی به کانادا می باشد.

به همین منظور هر ساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر کشورهای مختلف، برای پیشرفتی بیشتر و زندگی بهتر و همچنین امکانات آموزشی پیشرفته به این کشور مهاجرت می کنند تا آینده ی خود را بسازند و از امکانات خیلی خوب کشور کانادا هم استفاده کنند. کشور کانادا مقصد و کشور امنی برای دانشجویان مهاجر می باشد و همچنین این کشور، امکانات خیلی خوبی را در طی تحصیل، دراختیار دانشجویان مهاجر قرار می دهد.

مهاجرت تحصیلی به کانادا همچنان یکی از روش های خیلی خوب و پرطرفدار برای جوانان ایرانی می باشد و در سال 2023 قرار است که نیم میلیون دانشجوی ورودی جدید با ویزای تحصیلی وارد خاک کشور کانادا شوند و این خبر یکی از خبرهای خیلی خوب برای افرادی است که می خواهند از طریق ویزای تحصیلی به کشور کانادا ورود پیدا کنند.

بنابراین تمام سعی و تلاش ما در این مقاله این بوده است تا کاربران بتوانند اطلاعات لازم و مفید خود را در مورد ویزای تحصیلی به کانادا که یکی از بهترین روش مهاجرت به کانادا می باشد را در این مقاله پیدا کنند تا بتوانید برنامه ریزی دقیقی برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا داشته باشید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی در کانادا به دو دسته تقسیم می شود:

 1. ویزای دانش آموزی: این نوع ویزا، برای افرادی است که سن آن ها زیر 18 سال است و تصمیم برای تحصیل در مدارس کشور کانادا را دارند که می توانند از طریق ویزای دانش آموزی اقدام کنند.
 2. ویزای دانشجویی: این نوع ویزا برای افرادی است که شرایط سنی آن ها بالای 18 سال باشد و قصد تحصیل در دانشگاه های کانادا را داشته باشند می توانند از این طریق اقدام کنند.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

شرایط داشتن ویزای تحصیلی دانشجویی در کشور کانادا

 • متقاضی باید از یکی از کالج ها یا دانشگاه های معتبر در کانادا که دارای شماره DLI باشد، پذیرش تحصیلی داشته باشد.
 • متقاضی باید دارای توانایی ملی خوبی باشد تا بتواند شهریه دانشگاه و هزینه زندگی شخصی خود را به مدت حداقل یک سال پرداخت کند.
 • متقاضی باید تمکن مالی خود را به اداره مهاجرت کشور کانادا ارائه دهد.
 • در کشور مبدا خود (تای) به اندازه کافی داشته باشید. ( تای به معنی گره می باشد. تای یا گره به معنای وابستگی متقاضی به کشور خود است).
 • متقاضی باید افسر اداره مهاجرت یا آفیسر را قانع کند که تحصیل در رشته مورد انتخابی شما برایتان مفید بوده و تاثیرات مثبتی در زندگی و آینده شنا بر جای خواهد گذاشت به طوریکه در کشور خود نمی توانید به اهداف خود در زندگی برسید.
 • متقاضی باید افسر اداره مهاجرت یا آفیسر را قانع کند که اقامتش در کانادا به صورت موقت خواهد بود و بعد از اتمام تحصیل در کانادا، این کشور را ترک خواهید کرد.
 • یکی از شرایط برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، سالم بودن متقاضی است. یعنی متقاضی از لحاظ جسمی کاملا سالم باشد و بیماری زمینه ای نداشته باشد.
 • متقاضی نباید دارای سوپیشینه باشد.

شرایط سرپرست یا کاستودین برای اخذ ویزای کانادا

فردی که به عنوان سرپرست یا کاستودین قرار است در قبال فرزند شما تعهد و مسئولیت داشته باشد باید حداقل سن 19 سال یا بالاتر را داشته باشد اینکه شهروند کانادا بوده و یا اقامت دائم در این کشور را داشته باشد. در اینصورت است که فرد می تواند به جای سرپرست یا کاستودین به اداره مهاجرت معرفی شود.

شرایط مالی برای اخذ ویزای تحصیلی

برای قسمت مالی برای اخذ ویزای تحصیلی در کانادا، باید سه شرط را لحاظ کنید:

 1. ابتدا باید شهریه تحصیلی سال اول + هزینه زندگی یکساله خود را، در یک نامه ای به عنوان تمکن مالی ارائه دهید. هرچقدر از لحاظ مالی بهتر بتوانید آفیسر را قانع کنید شانس دریافت ویزای تحصیلی شما افزایش پیدا می کند.
 2. پول خود را به مدت 4 الی 6 ماه در بانک گذاشته و گردش حساب داشته باشید
 3. کسی که به عنوان اسپانسر مالی انتخاب می کنید بهتر از افراد خانواده خود یا از نزدیکان درجه اول باشد مانند همسر، پدر یا مادر و غیره، زیرا این مورد در تاثیر گذاشتن اخذ ویزای تحصیلی تاثیرگذار خواهد بود.

شرایط مالی ویزای کانادا

دلایل قانع کننده برای ترک کشور کانادا بعد از اتمام تحصیل

در این مورد باید دلایل محکم و قانع کننده ای برای آفیسر داشته باشید. بنابراین سه شرط اصلی وجود دارد که به آن ها اشاره می کنیم:

 1. اگر که شغلی دارید، به وابستگی شغلی خود اشاره کنید و بیان کنید که مهارت های کسب شده در کشور کانادا، برای شغلتان تاثیرگذار خواهد بود و برای پیشرفت شغلی شما ضروری است
 2. به وابستگی دیگری مانند اجتماعی، عاطفی و یا مالی در کشور محل زندگی خود اشاره کنید. مثلا وابستگی داشتن به خانواده و اینکه بدون آن ها نمی توانید زندگی کنید و یا اینکه دارایی هایی در کشور خود دارید که حضور شما برای مدیریت کردن آن ها الزامی است
 3. با دلایلی آفیسر را قانع کنید که تحصیل در کشور کانادا به پیشرفت و آینده شغلی شما بسیار کمک خواهد کرد و با آموختن مهارت و تخصص های کسب شده، می توانید بعد از اینکه به کشور خود بازگردید در زندگی خود آن ها را به کار ببرید

پرداخت شهریه یک سال تحصیل در کانادا

پرداخت شهریه یک سال تحصیلی از قبل، الزامی نمی باشد اما برخی آفیسر ها از متقاضیان درخواست می کنند که شهریه یک سال تحصیلی دانشگاه را پرداخت کنند. این موضوع در تصمیم گیری آفیسر برای صادر کردن ویزا بسیار تاثیرگذار خواهد بود و اهداف متقاضی برای تحصیل در این کشور را مصمم تر نشان می دهد.

تطابق داشتن مقطع تحصیلی با سن دانشجو

متقاضی باید متناسب با سن خود اقدام به مقطع تحصیلی در کانادا کند. زمانی که سن شما با مقطع تحصیلی انتخاب شده تطابق نداشته باشد، شانس اخذ ویزای تحصیلی شما کاهش می یابد به عنوان مثال متقاضی که سن 25 سال به بالا داشته باشد باید برای کالج یا لیسانس اقدام نماید یا متقاضی که سن بیشتر از 35 سال دارد باید در مقطع فوق لیسانس تقاضای تحصیلات دهد.

ممکن است در برخی شرای، افرادی وجود داشته باشند که این قانون را رعایت نکرده و ویزای تحصیلی خود را دریافت کرده اند اما در این مقاله در مورد افزایش شانس اخذ ویزا صحبت می کنیم . بنابراین تطابق داشتن سن با مقطع تحصیلی شانس شما را برای اخذ ویزای تحصیلی در کانادا افزایش خواهد داد.

پذیرش تحصیلی بدون کاندیشنال زبان

از آنجایی که نمره زبان در پذیرش تحصیلی تاثیرگذار بوده است، اما ارائه دادن نمره زبان به اداره مهاجرت در کانادا، جزو شروط اصلی برای ایرانیان مهاجر تحصیلی نیست.

برای افزایش اخذ ویزای تحصیلی سعی کنید تا پذیرش تحصیلی بدون کاندیشنال زبان را بگیرید. اما در برخی پذیرش هایی که نیاز به گذراندن دوره های زبان را دارند آفیسر سخت گیری کرده و با گذراندن این دوره ها، آفیسر به این نتیجه می رسد که برای تحصیل مشکل زبان را نخواهید داشت، بنابراین تاثیر مثبتی در روند اخذ ویزای تحصیلی را به متقضای خواهد داشت.

پذیرش تحصیلی

آمار دانشجویان و اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی در کشور کانادا در سه سال اخیر

 

نام استان سال ۲۰۲۰ سال ۲۰۲۱ ژانویه ۲۰۲۲
آنتاریو ۳,۰۳۰ ۱۰,۴۹۰ 895
بریتیش کلمبیا ۱,۶۳۵ ۴,۶۱۵ 610
کبک 915 ۲,۶۰۰ 230
آلبرتا 975 ۲,۱۴۵ 180
منیتوبا 395 965 80
ساسکاچوآن 300 625 85
نوا اسکوشیا 210 540 60
نیوبرانزویک 135 340 45
یوکان 0 40 0

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

1- آماده کردن مدارک موردنیاز

تمام مدارکی که برای ویزای دانشجویی در این مقاله توضیح داده شد را آماده کرده و سپس در قالب فایل هایی به نام Personal Information و Proof of Means of Financial Support آماده کنید. دیگر مدارک مربوطه شامل پاسپورت، نامه پذیرش دانشگاه یا کالج، فرم های مربوط به ویزای تحصیلی، نامه CAQ (در صورت داشتن) و در نهایت عکس متقاضی که باید در اپلیکیشن آپلود شود.

تمامی مدارک باید در قالب فرمت PDF باشند و حجم آنها بیشتر از 4 مگابایت نباش.( به جر فایل عکس)

2- ساخت اکانت آنلاین در سایتی به نام CIC و پاسخ به تمامی سوالات اپلیکیشن

وارد سایت CIC (سایت اداره مهاجرت کانادا) شده و سپس در قسمت APPLY ONLINE به دو سوالی که مطرح شده پاسخ دهید. سوال اول این است که آیا از داخل یا خارج کانادا و یا در مرز ورود اقدام می کنید. سپس از بین گزینه های موجود یکی را انتخاب کنید.

در سوال دوم از شما می پرسد که آیا به صورت آنلاین درخواست خود را می دهید یا به صورت کاغذی. بعد از انتخاب گزینه مناسب و پاسخ به این سوال، دستورالعمل های لازم برای شما نمایش داده شده و سپس در همان صفحه بایدگزینه Create an Account or Sign in انتخاب کنید.

سپس وارد صفحه جدید شده و از بین 4 گزینه موجودی که در صفحه وجود دارد بر روی گزینه Don’t have an account کلیک کرده و اکانت خود را بسازید.

در این مرحله که ساخت اکانت می باشد اطلاعات شخصی خود مانند نام و نام خانوادگی، آدرس ایمیل و تاریخ تولد خود را وارد کرده سپس سوالاتی برایتان نمایش داده می شود که با دقت به آن ها پاسخ دهید.براساس پاسخ شما به سوالات، در انتها، عنوان فرم ها و مدارک لازمه برایتان نمایش داده می شود. (هر پاسخ اشتباهی منجر به نمایش مدارک اشتباه در انتهای صفحه می شود).

3- آپلود کردن فرم ها و مدارک در اپلیکیشن آنلاین

فرم ها و فایل هایی که از قبل آماده و نامگذاری کردید را در اپلیکیشن آنلاین در جای مربوط به خود آپلود کنید. اگر فرم های ویزا را از قبل آماده نداشته اید در همین مرحله و در اپلیکیشن می توانید دانلود کنید سپس آن ها پر کرده و امضا بزنید و سپس در جای مشخص خود، در اپلیکیشن آپلود نمایید.

4- پرداخت هزینه اپلیکیشن و سابمیت کردن آن

در انتهای اپلیکیشن، از شما درخواست پرداخت می شود. هزینه اپلیکیشن را پرداخته سپس بر روی گزینه SUBMIT کلیک کنید. سابمیت به معنی ارسال آنلاین اپلیکیشن ویزا به اداره مهاجرت کشور کانادا و سپس نهایی کردن درخواست متقاضی می باشد.

به این نکته توجه داشتید که برای پرداخت هزینه اپلیکیشن، نیاز به ویزا کارت یا مستر کارت خواهید داشت.

5- انگشت نگاری

پس از آخرین مرحله که submit کردن اپلیکیشن می باشد باید تا چند روز صبر کنید تا نامه ای به نام Biometric Instruction Letter برایتان ارسال شود. بعد از ارسال نامه، باید به یکی از مراکزی که انگشت نگاری کانادا را انجام می دهند وقت گرفته و سپس در روزی که برایتان تعیین شده انگشت نگاری کانادا را انجام دهید.

نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که، سفارت کانادا در ایران نیست بنابراین برای انگشت نگاری باید به کشورهای همسایه که سفارت کانادا در آن قرار دارد رفته و به دفاتر VAC مراجعه کرده و مراحل بیومتریک یا انگشت نگاری کانادا را انجام دهید.

انجام پروسه بیومتریک برای متقاضیانی الزامی می باشد که در طی ده سال گذشته، انگشت نگاری برای ویزای کانادا را انجام نداده باشند در غیر اینصورت نیازی به انگشت نگاری و یا مراجعه به کشورهای همسایه برای بیومتریک نیست.

6- نتیجه ویزا

بعد از انجام تمامی مراحل، پرونده شما بررسی شده و در صورت قبولی، از طرف اداره مهاجرت کانادا نامه ای تحت عنوان (Pass Request) برایتان ارسال شده و از شما درخواست می شود تا اصل پاسپورت خود را برای درج لیبل ویزا به سفارت کشور کانادا ارسال کنید.

برای ارسال اصل پاسپورت، می توانید یا خودتان اقدام کنید یا از طریق شرکت های معتبری که پیکاپ ویزای کانادا را انجام می دهند اقدام کنید. اگر از طریق پیکاپ ویزا  برای ارسال پاسپورت خود اقدام می کنید باید بدانید که معمولا این روش، چندین هفته به طول می انجامد.

7- آماده کردن مدارک موردنیاز و به همراه داشتن نامه POE

بعد از دریافت نامه (Pass Request)، اداره مهاجرت کشور کانادا نامه ای به نام POE را برایتان ارسال می کند. بنابراین نامه POE را به همراه مدارک موردنیاز آماده کرده تا به هنگام ورود به فرودگاه به آفیسری که در فرودگاه کانادا است تحویل دهید. سپس یک بلیط هواپیما تهیه کرده و  آماده سفر به کشور کانادا شوید.

این نامه مخفف (Port of Entry) می باشد. این نامه به منزله پذیرفته شدن درخواست ویزای تحصیلی شما می باشد. در واقع با استفاده از این نامه، STUDY PERMIT خود را بعد از رسیدن به کشور کانادا دریافت خواهید کرد. بر روی این نامه قسمتی به نام Permit validity وجود دارد که زمان اعلام شده برای ورود به کانادا در آن قسمت درج شده است که باید در زمان درج شده وارد کانادا شوید در غیراینصورت بیاد درخواست جدیدی را ثبت کنید. دقت کنید که زمان درج شده برای ورود به کانادا، غیر قابل تمدید است.

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

همیشه هم نباید منتظر پذیرش یا قبولی ویزای تحصیلی خود در کانادا باشید. گاهی دلایلی وجود دارد که باعث می شود ویزای شما ریجکت یا رد شود. بنابراین دلایلی که ممکن است با ردی یا ریجکتی ویزا مواجه شوید را در زیر بیان می کنیم:

 1. هدف تحصیلی متقاضی قانع کننده نبوده باشد
 2. تمکن مالی برای یک سال زندگی و تحصیل در کانادا کافی نبوده باشد
 3. دلایل تحصیلی برای آینده و مسیر شغلی قانع کننده نبوده باشد
 4. مدارک ناقص بوده باشد
 5. اطلاعات در فرم ها ناقص بوده باشد
 6. وابستگی متقاضی به کشور مبدا ضعیف باشد
 7. مدارک مورد نیاز برای ثابت کردن برگشت خود به کشور خود بعد از اتمام تحصیلات، قانع کننده نبوده باشد

تمامی این موارد باعث می شود تا ویزای تحصیلی کانادا مهر ریجکت خورده و رد شدن شما برای ورود به این کشور اعلام شود.

دلایل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

کلام آخر

اخذ ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزایی است که مورد توجه جوانان واقع شده است. جوانان و نوجوانان برای داشتن آینده ای بهتر و شرایط کاری خود در آینده، تلاش خود را می کنند تا بتوانند در دانشگاه یا کالج های کشور های پیشرفته ای همچون کانادا ادامه تحصیل دهند. کشور کانادا شرایط خوبی را برای دانشجویان و یا دانش آموزان برای تحصیل در این کشور فراهم می کند. حتی دانشجویان بعد از مدتی اجازه کار موقت در کنار تحصیل را هم خواهند داشت. بنابراین اخذ ویزای تحصیلی دارای مزایای زیادی می باشد که می تواند دلایل خوبی برای مهاجرت به کشور کانادا باشد.

ولی باید به این موضوع توجه داشت که برای اخد ویزای تحصیلی کانادا، باید شرایط و مراحلی را که به لحاظ قانونی در آن کشور از ماجران خواسته شده است انجام پذیرد. این مراحل باید به ترتیب و با دقت انجام شود زیرا کوچکترین نقصی در آن، منجر به ریجکت شدن و رد شدن ویزای تحصیلی شما می شود. بنابراین قبل از اقدام این مراحل، بهتر است در این زمینه مطالعه داشته باشید و یا از کسی یا موسسه ی معتبری که در این زمینه تخصص دارد کمک بگیرید.

آیا مدرک زبان برای ویزای تحصیلی کانادا الزامی است؟

به طور کلی ارائه مدرک زبان، برای ویزای تحصیلی کانادا اجباری نیست اما توصیه می شود برای مهاجرت به کانادا بدون دانش زبان اقدام نکنید.

آیا اقامت تحصیلی کانادا می تواند به اقامت دائم این کشور منجر شود؟

اگر تحصیل متقاضی در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا که دارای DLI باشد و مدت زمان تحصیل به اتمام رسیده است و متقاضی قصد دارد در کانادا بماند می تواند از طریق روش هایی مانند اخذ اقامت دائم که مشترک بین همه استان ها در کانادا می باشد امکان پذیر است. .

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، با همسر اقدام کنم یا به تنهایی؟

پاسخ ثابتی برای این سوال وجود ندارد. گاهی اقدام همزمان زن و مرد برای ویزای دانشجویی در یک پرونده می تواند مفید باشد و در پرونده دیگر ممکن است مضر باشد. بنابراین این موضوع نسبی می باشد.

آیا امکان کار در کانادا با ویزای تحصیلی امکان پذیر است؟

بله امکان پذیر است. طبق قانون، دانشجویان در کنار تحصیل می توانند کار کنند. البته با ویزای تحصیلی تنها 20 ساعت در هفته امکان کار کردن وجود دارد.
5/5 - (1 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا