وکیل خانواده

10 نکته طلایی که قبل از انتخاب وکیل باید بدانید

امروزه افراد با مسائل و مشکلات حقوقی فراوانی مواجه می شوند که حل و فصل آن ها در اکثر مواقع بدون داشتن یک وکیل حاذق و با تجربه ممکن نخواهد بود. اما اگر نکات مهم قبل از انتخاب وکیل را بدانید دیگر به مشکل نخواهید خورد. وکلا نقش تعیین کننده ای در روند پرونده دارند و می توانند با تکیه بر دانش، تجربه، نقاط قوت یک پرونده و همچنین با استناد به مفاد قانونی مورد نیاز برای هر موضوع، روند قانونی پرونده را به نحو صحیحی پیش ببرند و موکل خود را به هدف نهایی برسانند. به جهت اهمیت این موضوع امروز تصمیم داریم تا در خصوص نکات مهم قبل انتخاب وکیل اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا با دانستن آن ها وکیل مورد نظر خود را انتخاب نمایید. تا پایان با ما همراه باشید.

ضرورت داشتن وکیل

همانطور که اشاره نمودیم امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی که وجود دارد حل و فصل بسیاری از مسائل و مشکلات جز از طریق مراجعه به مراجع قضائی ممکن نخواهد بود. در این حالت شما دو انتخاب را پیش رو دارید. انتخاب اول این است که شخصا به دادگاه مراجعه کنید و حق خود را مطالبه نمایید. انتخاب دوم، انتخاب یک وکیل است که از تمامی مفاد و نکات حقوقی پرونده آگاهی دارد و به عنوان نماینده ی شما در دادگاه حضور پیدا می کند و حق شما را مطالبه می نماید.
بدیهی است که شما بدون داشتن اطلاعات حقوقی در دادگاه سرگردان خواهید بود و در اکثر موارد نمی توانید احقاق حق نمایید و حق شما تضییع می شود، اما در صورتی که گزینه ی دوم را انتخاب نمایید و از یک وکیل استفاده کنید احتمال این که حق خود را بازپس بگیرید بسیار بالا است زیرا وکیل می تواند به راحتی و با استناد به مفاد قانونی و آگاهی داشتن نسبت به مشکل شما، از طریق مجرای قانون حق شما را بستاند.

شاید تصور کنید که انتخاب وکیل کار دشواری نیست و شما می توانید با قدم زدن در خیابان تابلوهای دفاتر وکالت بیشماری را ببیند و با وارد شدن به هر کدام از آنها وکیل خود را انتخاب نمایید. اما آیا تمامی وکلا از تخصص و تجربه کافی برخوردار هستند و می توانیم پرونده ی حقوقی خودمان را به آن ها بسپاریم؟ قطعا پاسخ این سوال منفی است زیرا وکالت امری پیچیده است که صرفا با داشتن اطلاعات و دانش و تجربه ی کافی می توان پرونده های گوناگون را به مسیر درست هدایت نمود و حق موکل را احقاق نمود.
حال که با اهمیت انتخاب وکیل آگاه شدیم قصد داریم تا در خصوص نکات مهم قبل انتخاب وکیل با شما عزیزان صحبت کنیم تا بتوانید با آگاهی داشتن نسبت به فرآیند انتخاب وکیل خیالی آسوده داشته باشید.

1. مهارت های اجتماعی بالا

داشتن مهارت های ارتباطی و اجتماعی برای همه ی افراد از اهمیت زیادی برخوردار است. اما داشتن این مهارت به میزان عالی برای یک وکیل موفق بسیار حائز اهمیت است؛ به گونه ای که وکیل بدون داشتن مهارت های ارتباطی قوی قادر نخواهد بود در مقابل قاضی و به طور کلی در دادگاه از حق موکل خود به درستی دفاع کند و روند پرونده را تحت تاثیر قرار دهد.

10 نکته طلایی که قبل از انتخاب وکیل باید بدانید وکیل از ما

منظور از مهارت های ارتباطی صرفا مهارت گفتاری نیست و وکیل باید علاوه بر اینکه قادر است در دادگاه قاضی را تحت تاثیر قرار دهد و با استناد به مفاد قانونی حق موکل خود را احقاق کند، باید از نظر کتبی و نوشتاری نیز مهارت های بالایی داشته باشد و در هنگام نوشتن لایحه برای موکل خود از تمامی توانایی های خود استفاده کند. برای این منظور وکلا باید از همان دوران دانشجویی و سال های اولیه خود نسبت به پرورش دادن این خصیصه در خود تلاش کند و انجام فعالیت هایی که می تواند مهارت های اجتماعی و کلامی آن ها را تقویت کند را در اولویت کارهای خود قرار دهند.

2. قدرت داوری

یکی دیگر از نکات مهم قبل انتخاب وکیل می تواند مهارت داوری در یک وکیل باشد. مهارت داوری به این معنی است که یک وکیل باید بتواند در مواقع درست و با توجه به موضوع پرونده و اهمیت موضوع از طرح دعوا در مراجع قانونی جلوگیری کند و افراد را به گفتگو و صلح و سازش در خارج از فضای دادگاه دعوت کند. متاسفانه این مورد در وکلای ایرانی بسیار کم مشاهده می شود . فقدان این موضوع می تواند به دلیل عدم آگاهی از جایگاه وکیل و نداشتن دانش و تخصص کافی باشد. طرح هر نوع مشکل و دعوایی در مراجع قضایی می تواند بسیار زمان بر و هزینه بر باشد، لذا در صورتی که یک وکیل می تواند با ایجاد صلح و سازش بین طرفین موضوع را حل و فصل نماید ضرورتی ندارد که دعوا را در دادگاه مطرح نمایند.

3. قدرت تحلیل

یکی دیگر از مهارت هایی که یک وکیل باید در خود پرورش داد داشتن قدرت تجزیه و تحلیل بالا است. وکلا باید در مقایسه با افراد عادی جامعه از قدرت تحلیل بسیار بالاتری برخوردار باشند و مسائل را به طور جامع و کامل ببینند و در صدد حل و فصل آن ها اقدام نمایند. بهترین وکیل تهران یا بسیاری از شهرهای دیگر باید این مهارت را داشته باشند که مسائل قانونی را به طور درست تجزیه و تحلیل کنند و مقصود خود را به نحو درستی به قاضی برسانند.
در این صورت است که یک وکیل می تواند تاثیر خود را بر روی قاضی بگذارد و رای پیروزی را بگیرد و حق موکل خود را بازستاند. قوانین ایران در بسیاری از مواقع دچار ابهام و سکوت هستند، لذا یک وکیل خوب باید استنباط بالایی داشته باشد و ابهامات را به درست ترین شکل ممکن درک کند و از آن ها در جهت پیروزی پرونده و گرفتن رای مورد نظر استفاده نماید.

4. مهارت های تحقیق

از آن جایی که مسائل حقوقی به طور دائم در حال تغییر هستند لذا شیوه ی رویارویی با آنان نیز در حال تغییر است. یک وکیل موفق وکیلی است که علاوه بر داشتن تمامی موارد ذکر شده در خصوص نکات مهم قبل انتخاب وکیل، دانش خود را همواره به روز نگه دارد و از مطالعه و تحقیق در مورد مسائل حقوقی مختلف غافل نباشد.
یکی دیگر از مواردی که روحیه جستجوگر بودن وکیل را بسیار حائز اهمیت میکند، اطلاع داشتن از تمامی ابعاد حقوقی یک موضوع است. وکیلی که در یک جلسه دادگاه شرکت می نماید و در جایگاه دفاع از موکل خود قرار می گیرد بایستی نسبت به تمامی ابعاد آشکار و پنهان پرونده موکل خود آگاهی داشته باشد ؛ این آگاهی جز با انجام تحقیق و روحیه ی جستجوگر بودن یک وکیل میسر نخواهد شد.

نکات مهم قبل از انتخاب وکیل، وکیل از ما

5. روحیه استقامت و شکست ناپذیری

شاید بتوان روحیه مقاومت و خستگی ناپذیری را به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی ها و خصیصه های یک وکیل موفق نام برد. وکیلی موفق خواهد بود و می تواند حق موکل خود را بستاند که پرونده را با انرژی و اهمیت اولیه دنبال نماید. بسیاری از وکلا در نیمه ی مسیر خسته می شوند و آن انرژی اولیه را برای پرونده و جلسه های دادرسی به خرج نمی دهند. در صورتی که وکیل انرژی خود را در نیمه ی مسیر و تا رسیدن به مراحل پایانی دادرسی از دست بدهد، پرونده را به احتمال زیاد با شکست مواجه خواهد کرد.
داشتن پشتکار در تمامی مراحل زندگی و برای تمامی افراد یک امر واجب است. اما برای وکلا به جهت این که در صدد احقاق حقوق فرد دیگری هستند و در بسیاری از مواقع آینده ی یک فرد به یک رای وابسته است، باید این ویژگی را در صدر خصیصه های یک وکیل خوب قرار دهند و همواره در جهت پرورش آن بکوشند.
در پرونده هایی که روند دادرسی به کندی انجام می شود، مانند پرونده های طلاق زوجین، مقاومت و پشت کار وکیل می تواند یک عنصر کلیدی در روند دادرسی تلقی شود. بهترین وکیل طلاق در تهران می تواند با داشتن روحیه ی همت و خستگی ناپذیری حق موکل خود را بستاند و رای پیروزی را از دادگاه دریافت نماید.

6. خلاقیت

یکی دیگر از نکات مهم قبل انتخاب وکیل این است که وکیل انتخابی شما باید دارای روحیه ی خلاقیت نیز باشد. وکیلی می تواند شما را در روند پرونده کمک کند و حق شما را بگیرد که بتواند از مفاد قانونی و تبصره های قانونی به شکل خلاق و منعطف کمک بگیرد. بسیاری از مفاد قانونی دارای ابهاماتی هستند که وکلای کمی می توانند از آن ماده یا تبصره در جهت پیشبرد پرونده استفاده نمایند. اگر وکیلی انتخابی شما از خلاقیت برخوردار باشد می تواند با برداشت درست از یک تبصره یا ماده قانونی پرونده را در مسیر درستی پیش ببرد و زمان دادرسی را هرچه کوتاه تر نماید.

7. داشتن درک بالا

در هنگام انتخاب وکیل خود باید به این موضوع توجه داشته باشید که وکیلی می تواند حق شما در مراجع قضائی بستاند که قانون را به درستی درک کند و پرونده شما را نیز بتواند به درستی با مفاد و تبصره های قانونی پیوند دهد. اگر وکیل درک کاملی از قانون نداشته باشد و موضوع پرونده شما را نیز به درستی درک نکند و نداند که باید از کدام مجرای قانونی پرونده شما را مورد بررسی قرار دهد، ممکن است روند بررسی پرونده شما با کندی مواجه شود و زمان زیادی را برای گرفتن حق خود از طریق قانون صرف کنید.
همچنین اگر وکیل درک درست و کاملی از قانون نداشته باشد احتمال این که پرونده شما با شکست نیز مواجه شود بسیار بالا خواهد بود.
حال که به ذکر نکات مهم قبل انتخاب وکیل پرداخته ایم، بد نیست که به برخی از نکات حقوقی در هنگام انتخاب وکیل نیز بپردازیم تا با داشتن آگاهی نسبت به مسائل حقوقی و عقد قرارداد با وکیل نیز آگاهی داشته باشید و از وقوع مشکلات در آینده جلوگیری به عمل آورید.

8. موضوع قرارداد و مطابق نظم عمومی بودن

از جمله نکاتی که در هنگام عقد قرارداد با یک وکیل باید مد نظر قرار دهید موضوع قرارداد است. موضوع قرارداد می تواند معین و یا نامعین باشد. در صورتی که یک وکیل اقدام به انعقاد قرارداد معین با شما کند به این معنی است که قانون از قبل شرایط و مسائل مربوط به آن موضوع را بررسی نموده و تمامی نکات مربوط به آن موضوع خاص را در اختیار افراد قرار داده است.
اگر موضوع قرارداد نامعین باشد به این معنی است که قانون به طور خاص در خصوص آن موضوع سخن نگفته است و وکیل باید با استناد با مفاد قانونی مربوط به آن موضوع قانون را استنباط نماید. اما در هر دو حالت باید به این موضوع دقت داشته باشید که هر وکیلی با هر نوع قراردادی ملزم به عقد قراردادی است که مطابق با نظم و قوانین عمومی جامعه باشد و نمی تواند قراردادی را با شما منعقد کد که منع قانونی داشته باشد.

9. درک کامل بند ها و تبصره های قرارداد

اگر در حال انعقاد قراردادی هستید، قطعا در قرارداد اصطلاحات تخصصی و حقوقی استفاده شده است و شما نسبت به آن ها آگاهی و اشراف ندارید. در این حالت باید از وکیل درخواست نمایید که بخشی از قرارداد را به تعریف اختصاص دهد و به طور کامل شرح دهید که منظور از یک کلمه ی خاص و یا یک بند خاص چیست. در هنگام انعقاد قرارداد باید به این نکته به خوبی توجه نمایید زیرا بسیاری از موکلین به دلیل آشنا نبودن با مسائل حقوقی و اصطلاحات مخصوص به علم حقوق، قرارداد را امضا می نمایند اما از عواقب و مسئولیت هایی که به واسطه ی امضای آن قرارداد بر عهده دارند آگاه نیستند. لذا توصیه اکید داریم که قبل از هرگونه امضای قرارداد، تمامی مفاد آن را به دقت مطالعه و درک نمایید و بعد اقدام به امضای قرارداد کنید.

10. قول مساعد به موکل

هرگونه قول و تضمین وکیل در خصوص نتیجه ی پرونده یک تخلف محسوب می شود. این جمله به این معنا است که هر وکیلی صرفا باید نهایت تلاش خود را در جهت رسیدن به نقطه مورد نظر در یک پرونده انجام دهد و این حق را ندارد که از پیش نتیجه ی دادگاه را بر اساس فرضیات خود پیش بینی کند و به موکل خود قول نتیجه مطلوب را بدهد. این کار یک نوع تخلف قانونی بوده و می تواند در دادگاه مورد پیگرد قانونی قرار بگیرد.

تفاوت مشاور حقوقی و وکیل حقوقی وکیل از ما

 تفاوت مشاور حقوقی و وکیل حقوقی

یکی از نکات مهم قبل انتخاب وکیل دانستن تفاوت بین مشاور حقوقی و وکیل حقوقی است. وکیل حقوقی شخصی است که دارای پرونده وکالت است و می تواند به دادگاه ها مراجعه نماید و از حقوقی موکل خود دفاع نماید. اما مشاور حقوقی صرفا با توجه با دانشی که در زمینه مسائل حقوقی دارد می تواند مشاوره های حقوقی لازم را به موکل بدهد، اما دارای پرونده وکالت نیست و حق حضور در دادگاه را ندارد.
متاسفانه بسیاری از مشاوران حقوقی با سوءاستفاده از افرادی که تفاوت بین مشاور حقوقی و وکیل حقوقی را نمی دانند، اقدام به عقد قرارداد وکالت با موکل می کنند در صورتی که حق حضور در دادگاه را ندارند. بعضا در مواردی افرادی که هیچ گونه دانش حقوقی و تحصیلات مربوط به حقوق را ندارند نیز، به ارائه ی مشاوره حقوقی به افراد می پردارند و پرونده ی افراد را به مسیر های نادرستی سوق می دهند.
نکته ی دیگری که می تواند هم شما و هم وکیل شما را کمک کند، صادق بودن با وکیل و ارائه ی کامل مدارک و مستنداتی است که در اختیار دارید. بعد از انجام تحقیقات لازم و اطمینان پیدا کردن از اصلح بودن وکیل انتخابی خود، به وکیل خود اعتماد کنید و تمامی ابعاد پرونده را به درستی برای وکیل توضیح دهید. زیرا در صورتی که از ارائه ی اطلاعات و مدارک مورد نیاز به وکیل خودداری نمایید پرونده ی شما با مشکل مواجه خواهد شد و علاوه بر صرف زمان زیادی در خصوص دادرسی به پرونده منابع مالی خود را نیز به هدر خواهید داد و نتیجه ی مورد انتظار را نخواهید گرفت.

وکیل خود را بر اساس حوزه ی تخصصی و نیاز پرونده خود انتخاب نمایید.

این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است. اگر وکیلی که انتخاب می نمایید از تخصص و دانش کافی در زمینه ی درخواستی شما برخوردار نباشد می تواند پرونده ی شما را با اختلال مواجه کند و بعضا نتیجه ی دلخواه را برای شما به همراه داشته باشد. به عنوان مثال اگر وکیلی در زمینه ی حقوق خانواده تخصص دارد و بخش اعظم پرونده هایی که کار کرده است در حوزه خانواده و مسائل مربوط به آن است، به طور حتم نمی تواند شما را در مسائل کیفری و یا ملکی و ثبتی یاری دهد. به طور کلی تخصص های وکلا را می توان در پنج زمینه کلی قرارداد که به قرار زیر هستند:

  • وکیل حقوقی خانواده
  • وکیل مسائل حقوقی
  • وکیل در زمینه مسائل ثبتی و ملکی
  • وکیل مسائل کیفری
  • وکیل در خصوص مشاوره شرکت ها

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر آن داشتیم تا در خصوص نکات مهم قبل انتخاب وکیل، اطلاعاتی را در اختیار ما عزیزان قرار دهیم. انتخاب وکیل می تواند بسیار حائز اهمیت باشد و بعضا زندگی شما تحت تاثیر قرار دهد. لذا همواره در انتخاب وکیل خود صبر و آرامش داشته باشد و با انجام تحقیق و دریافت مشاوره از افراد متخصص و با تجربه انتخاب مطمئنی را انجام دهید. امیدواریم بتوانید با تکیه بر این اطلاعات وکیل مناسبی را برای مسائل حقوقی خود انتخاب نمایید.

4.3/5 - (3 امتیاز)

عاطفه نعیمی

عاطفه نعیمی هستم 5 سال مشغول به نویسندگی در سایت های مختلف بودم و هدفم تولید محتوای یونیک و با کیفیت بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا