وکلا

لیست✔️ 10 تا از بهترین وکیل خانم در تهران ⚖️【آپدیت 1403】

برای بسیاری از افراد مخصوصا خانم ها ممکن است مسائل و مشکلات حقوقی اتفاق افتد که در این زمینه بدون فوت وقت باید از کمک بهترین وکیل خانم  در تهران بهره بگیرند. البته بهتر است مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری تنها به زمان پس از ظهور مشکل موکول نکنید. البته در ایران نیز تا حد زیادی افراد برای بسیاری از دعاوی حقوقی از وکیل پایه یک دادگستری کمک می گیرند تا به این ترتیب روند رسیدگی به مشکلات سرعت بیشتری بگیرد و در مسیر درستی قرار گیرد.

بهترین وکیل تهران شخصی است که با کسب مجوزهای قانونی برای امر وکالت شایستگی می یابد. می توان گفت مفهوم  وکالت به معنی نیابت و نمایندگی امور حقوقی از طرف شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی است که باید در این مورد از حقوق موکل خود دفاع نماید.

✔️ سطح وکیل: ✔️ وکیل پایه یک دادگستری
✔️ تخصص: ✔️ ملکی، کیفری، خانواده، ثبتی، حقوقی
✔️ خدمات: ✔️ مشاوره رایگان + پیگیری پرونده
✔️ میزان موفقیت: ✔️ %95 موفقیت پرونده ها
✔️ هزینه وکیل: ✔️ بر اساس سختی پرونده

ویژگی های بهترین وکیل خانم در تهران

مزایای وجود و استفاده از بهترین وکیل تهران در دعاوی و امور حقوقی به حدی روشن است که نیازی به ذکر دلیل برای توصیه به اخذ وکیل نیست.

افرادی که به دنبال انتخاب بهترین وکیل خانم در تهران هستند باید به وجود این ویژگی ها در انتخاب وکیل دقت کنند:

 • از مهمترین ویژگی های وکیل خوب مورد اعتماد بودن است، از آنجا که وکیل محرم اسرار موکل است، بنابراین باید واجد شرایط اخلاقی همچون صداقت، امانت داری و احساس مسئولیت و درستکاری باشد.
 • وکیل خوب ابتدا باید موکل را درک کند و یک رابطه خوب و موثر با او برقرار کند. بنابراین باید مهارت های شنیداری، کلامی و ارتباطی خوبی داشته باشند تا هم با موکل خود ارتباط خوبی برقرار کند و هم در دادگاه بر قاضی تاثیر بگذارد و او را با استدلال های خود قانع کند.
 • یک وکیل خوب یا بهترین وکلا در شرایطی که از ابتدا بدانند مطالبه موکل به نتیجه مطلوب نمی رسد، با وعده دروغ به موکل خود امید واهی نمی دهد و واقعیت را با او در میان می گذارد.
 • همچنین توانایی تفکر انتقادی از ویژگی های بهترین وکلاست. یعنی باید بتوانند مسائل را به صورت منطقی و زنجیره ای دنبال کنند تا موارد ضعف را در استدلال ها و استنادات خود شناسایی و برطرف کنند.
 • بهترین وکیل در تهران یا هرجای ایران باید این توانایی ذهنی را داشته باشد که موکل خود را متقاعد کند که به حرفهایش عمل کند و یا اینکه بتواند طرف مقابل را به قبول مذاکره متقاعد کند.
مطالب مشابه: لیست 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران

شرایط صحت قرارداد با وکیل خانم در تهران

وکالت قراردادی است که مانند دیگر قراردادها، تحت شرایط اساسی برای صحت معاملات و قراردادها قابل اعمال و اجرا میباشد. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. قصد و رضا دو طرف برای ایجاد معامله
 2. داشتن اهلیت لازم برای انعقاد عقد و از جمله عقل و بلوغ
 3. معین و مشروع بودن موضوع مورد معامله
 4. زمانی که موکل به وکیل خویش وکالت می دهد، وکیل را در مواردی خاص نایب خود قرار می دهد. در نتیجه تنها اعمالی قابلیت وکالت دادن دارند که نیابت پذیر باشند.

وکالت می تواند در همه زمینه ها صورت گیرد. در این حالت علاوه بر دعاوی در دادگستری، در سایر امور حقوقی نیز می توان نیابت و وکالت را به وکیل سپرد.

مثل وکالت دادن در خرید و فروش، وکالت در انعقاد عقد اجاره، وکالت در انعقاد عقد ازدواج و … لازم به ذکر است که وکیل تنها در حوزه ای که امور به وی محول شده است، اجازه ی اِعمال دارد. این بدان معناست که موکل باید محدوده ی اختیارات وکیل را مشخص کند.

بدین ترتیب در صورتی که در مسئله ای به وکیل پایه یک دادگستری صریحاً اذنی داده نشده باشد نمی تواند اقدامی انجام دهد. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که ظاهرا خارج از محدوده ی اذن باشد، اما طبق عرف حدود اذن تلقی شوند، که در اینصورت در حکم اذن صریح هستند. به همین دلیل این موارد باید به طور کامل برای موکلین توضیح داده شود تا بدین ترتیب حقوق موکلین تضییع نشود. به طور معمول زمانی که یک وکیل موفق به کسب مجوز وکالت می شود، می‌تواند در تمامی موضوعات و امور حقوقی، از جمله امور کیفری، معاملات، چک، ارث، وصیت، خانواده و … وکالت کند.


مهدیه کتابی

مهدیه کتابی

خانم مهدیه کتابی وکیل پایه یک دادگستری، با بیش از 10 سال سابقه درخشان در شهر تهران می باشند. ایشان وکیل متخصص در تنظیم انواع قراردادهای تجاری و بین المللی هستند، امور مربوط به داوری را انجام می دهند. سابقه بالایی در دعاوی خانواده، دعاوی ارث و میراث، دعاوی ثبت احوال، سرپرست و قیم، دعاوی مالی، تجاری، قراردادها شامل چک، داوری، قراردادها، مناقصات، اختلافات مالی، سفته، برات، فاکتور، رسید عادی و … دارند.

تلاش ما این است که وفاداری موکلین مان را با ارائه خدماتی فراتر از تعهدمان افزایش دهیم و با صداقت و کوشش ، خدمات منحصر به فردی برای شما به ارمغان آوریم .

تخصص و مهارت:

 • مشاوره تخصصی امور ملکی
 • دعاوی خانواده
 • الزام به تنظیم سند
 • دادخواست
 • تنظیم لوایح
 • شکوائیه
 • طلاق توافقی

شماره تماس:

آدرس دفتر وکالت: خیابان آیت اله کاشانی، مجتمع تجاری اترک


آذین طالبی

آذین طالبیسرکار خانم آذین طالبی، وکیل پایه یک دادگستری در تهران می باشد و یکی از بهترین وکلای خانم در تهران است. ایشان عضو کانون وکلای مرکز و شهر تهران با شماره پروانه ۳۶۷۹۱ می باشند و از سال ۱۳۸۹ در زمینه های مختلف حقوقی، کیفری و خانواده فعالیت دارند و با قدرت نفوذ کلام و به کارگیری درست از تخصص خود، توانسته با درصد بالایی از رضایتمندی موکلین، خود را در زمره گزیده ای از وکلای برتر قرار داده اند.

تخصص و مهارت:

 • کارشناس ارشد حقوق خصوصی
 • گذراندن دوره تخصصی و حرفه ای قرارداد نویسی
 • گذراندن دوره تخصصی وکیل مالیاتی
 • گذراندن دوره جامع حقوق پیمان (شرایط خصوصی و عمومی پیمان)
 • پرونده های ملکی از قبیل: (دعاوی مربوط به تنطیم سند رسمی، فروش مال غیر، اراضی ملی و شخصی، خلع ید، تقسیم و افراز ملک مشاعی و ورثه ای
 • وصول مطالبات از جمله مهریه، چک و غیره

جهت اعطای وکالت به خانم آذین طالبی، یکی از وکلای خبره در تهران می توانید از طریق شماره های زیر با ایشان در ارتباط باشید:

شماره تماس: 091204031340212620180102126201802

آدرس: تهران، بلوار نلسون ماندرلا(جردن)، خیابان سلطانی، پلاک ۸۲،  واحد ۱

وب سایت: vakilazinTalebi.com

آدرس اینستگرام: azintalebi.vakil


هما مقبل زاده

هما مقبل زاده

خانم‌ هما مقبل زاده وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی کانون وکلای دادگستری بوده که با داشتن سالها تجربه در حوزه وکالت ، دارای سوابق درخشانی در پرونده‌های مربوط به دعاوی ملکی ، سرقفلی ، ثبتی ، حقوقی ، کیفری و خانواده و غیره می‌باشد.

 1. عضو انجمن علمی حقوقدانان ایران
 2. عضو انجمن علمی آئین دادرسی مدنی ایران
 3. عضو انجمن مطالعات سازمان ملل متحد
 4. عضو انجمن جزا و جرم شناسی

همچنین موفقیت های ایشان در حوزه های مختلف موجب گردیده که نام وی در لیست بهترین وکیل پایه یک تهران قرار گیرد ، بصورتی که شما با اولین ملاقات و مشاوره حضوری ، متوجه شایستگی و حرفه‌ای بودن ایشان خواهید شد.

بخشی از تخصص ها و مهارت های ایشان عبارتند از :

 • تخصص در دعاوی ملکی و ثبتی
 • تخصص در پرونده های مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه
 • تخصص در امور حقوقی و وصول مطالبات از جمله چک ، سفته ، فاکتور و رسید عادی
 • تخصص در امور کیفری از جمله : قتل ، کلاهبرداری ، خیانت در امانت ، فروش مال غیر ، سرقت ، مواد مخدر و مشروبات الکلی ، جعل و استفاده از سند مجعول و غیره
 • تخصص در امور خانواده از جمله : طلاق ، مهریه ، نفقه ، اجرت المثل ، حضانت و غیره
 • تخصص در امور تصادفات و دیه و حوادث ناشی از کار
 • تخصص در امور ارث و انحصار وراثت از جمله : گواهی انحصار وراثت ، تحریر ترکه ، تقسیم ارث ، تنفیذ وصیت نامه ، ابطال وصیت نامه ، فروش و تقسیم اموال موروثی

آدرس دفتر وکالت: تهران، میدان فردوسی، پایین تر از مرکز تجارت جهانی، نرسیده به نوفل لوشاتو، جنب بانک صادرات، پلاک ۲۰۶، واحد ۵

( ملاقات حضوری فقط با هماهنگی و تعیین وقت قبلی ) تماس: از ساعت ۹ الی ۲۴ ( حتی ایام تعطیل )

تلفن همراه : 09352577075


هدی فرخی

هدی فرخی

خانم هدی فرخی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در شهر تهران می باشد و به عنوان یکی از بهترین وکیل خانم در تهران شناخته شده است. ایشان عضو رسمی کانون وکلای دادگستری مرکز و کارشناسی ارشد حقوق خصوصی می باشد.
ویژگی هایی همچون صبر، صداقت، حسن سابقه، پاسخگویی و دقت نظر در اظهارات مراجعین را دارد. همچنین راه حل های مطلوب و مفید در کنار پیگیری های مسرانه در پرونده های وکالتی سبب شده است تا ایشان جزو وکلای خوشنام قرار گرفته و مردم اعتماد و اطمینان کافی به او داشته باشد. خانم هدی فرخی پس از مشاوره و شنیدن اظهارات مراجعین، مدارک را بررسی کرده و سپس با توجه به شرایط متقاضی خدمات مفید حقوقی را به مراجعین و موکلین ارائه می دهد.

بخشی از تخصص ها و مهارت های ایشان عبارتند از :

 • 16 سال سوابق کاری و تخصصی در وکالت
 • کارشناسی ارشد حقوق خصوصی
 • عضو کانون قراردادها
 • عضو سامانه جامع داوری

شماره تماس: 02122607234 – 0212260783809123574655

آدرس: تهران، شریعتی، خیابان دولت (کلاهدوز)، نبش کوچه سلیمی، ساختمان سپیدار، پلاک۴۶، واحد۹

آدرس سایت: https://farrokhilawyer.com


دکتر ساره ملی‌ بختیاری

ساره ملی‌بختیاری وکیل پایه یک دادگستری در شهر تهران و منطقه سعادت آباد
با تیمی مجرب و بیش از ۱۰ سال سابقه‌ی وکالت تخصصی در کلیه‌ی پرونده‌های ملکی، حقوقی، کیفری و پرونده‌های جنجالی و کلان اقتصادی اقدام به ارائه خدمات حقوقی به اشخاص، شرکت‌های معتبر و کسب و کارها نموده‌اند.
ایشان فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های شهید بهشتی و تهران می‌باشند و در کلیه‌ی پرونده‌ها با تیمی حاذق، منظم و پیگیر بهترین راه‌حل‌ها را در پرونده‌ها ارائه داده‌اند. صبر، صداقت و پاسخگویی و بهره‌گیری از حداکثر توان علمی و فردی سبب موفقیت ایشان در پرونده‌ها و رضایت موکلین گردیده و شما با هر توان مالی می‌توانید با کسب مشاوره یا مراجعه به دفتر وکالت ایشان، مشکل حقوقی خود را حل نمایید

بخشی از رزومه‌ی ایشان:

 • کسب رتبه ۸۰ در آزمون سراسری فارغ التحصیل از دانشگاه شهید بهشتی
 • کسب رتبه ۸ در آزمون سراسری مقطع کارشناسی ارشد و فارغ‌التحصیل از دانشگاه تهران
 • دکترای تخصصی حقوق عمومی
 • کسب رتبه ۳ در آزمون اختبار کانون وکلا
 • ۱۰ سال سابقه وکالت تخصصی و ارائه خدمات حقوقی به اشخاص داخل و خارج از کشور، شرکت‌های معتبر و و کسب و کارها

تماس: 09124265634 02126618849

نشانی دفتر: سعادت آباد، سرو غربی، نرسیده به بلوار پاکنژاد، خیابان شکوفه، نبش جوی‌پا، ساختمان صنوبر، واحد ۱۱


آرزو درویشوند

آرزو درویشوند

سرکار خانم آرزو درویشوند وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در تهران می باشد و دارای مدرک کارشناسی ارشد حقوق خصوصی از دانشگاه علم و فرهنگ  و رتبه ۲۰  اختبار کانون وکلای داد گستری مرکز هستند. همچنین ایشان دارای مدرک کسب و کار در دعاوی مالی و بورسی از دانشگاه خوارزمی و مرکز حقوقی بین المللی HCLA هلند و نیز دارای مدرک رسمی حقوقی  از کانون وکلای دادگستری مرکز می باشند. خانم آرزو درویشوند دارای تالیفات و مقالات حقوقی هستند و تخصص ایشان در زمینه پرونده های حقوقی، کیفری، خانواده، مواد مخدر، اداره کار و شهرداری ها می باشد. سابقه کاری درخشان وی و مهارت کافی با توجه به تعدد پرونده های مربوطه، از ویژگی های این وکیل متخصص به شمار می رود.
تخصص های آرزو درویشوند و تیم حقوقی مجرب ایشان در  امور کیفری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • کلاهبردای
 • جعل و استفاده از سند مجعول
 • انتقال مال غیر
 • رابطه نامشروع
 • قتل
 • چک بلامحل
 • توهین، تهدید، افترا
 • رشا و ارتشا
 • اختلاس
 • خیانت در امانت
 • سرقت دیه
 • جرایم رایانه ای
 • ضرب و جرح
از دیگر حوزه هایی که می توان از تخصص های تیم حقوقی وکیل آرزو درویشوند نام برد حوزه های زیر است:
 • ملکی شامل تنظیم سند، ابطال قرارداد، فسخ قرارداد، دعاوی مربوط به قولنامه و مبایعه نامه، تخلیه ملک تجاری مسکونی اداری، اختلافات پیمانکاری، خلع ید، رفع تصرف، مطالبه خسارت، مطالبه وجه، هبه، اجاره و غیره
 • امور مربوط به شرکت های تجاری اعم از دعاوی مرتبط با شرکت ها ، قراردادهای پیمانی، ورشکستگی، مطالبه چک و سفته و …
 • قراردادها
 • امور تجاری
 • چک و وصول مطالبات
 • ورشکستگی
 • انحصار وراثت
 • امور تخصصی خانواده شامل طلاق از ناحیه زوج، طلاق از ناحیه زوجه، طلاق توافقی، مطالبه مهریه، مطالبه نفقه زوجه، مطالبه نفقه فرزند، حضانت، ملاقات، ارث و وصیت و فرزندخواندگی و سرپرستی و غیره
آدرس: تهران، کوی نصر، کوچه ۱۴، پلاک ۲۰
آدرس2: سعادت آباد، انتهای بلوار حق شناس، برج دنا، واحد ۴۱

 


محبوبه حجتیان

سرکار خانم حجتیان وکیل پایه یک دادگستری در تهران می باشند که وکالت در بیش‌از هزار پرونده حقوقی، کیفری، ملکی و نیز وکالت موسسات حقوقی، مالی، بانک ها، وکالت شهرداری و غیره را برعهده دارند.

تخصص و مهارت: 

 • مولف کتب حقوقی مختلف با موضوعات امور اراضی. کاهش حبس تعزیری، حقوق خانواده و تنظیم تخصصی ترین لوایح دفاعیه، دادخواست و شکوائیه.
 • ثبت بیش از 5 هزار مشاوره حقوقی کارآمد و راهگشا در زمینه های مختلف حقوقی و قضایی
 • اخذ تندیس مشتری مداری در بیش از هزار کسب و کار و مشاغل مختلف.
 • کارشناس حقوقی صدا و سیما ی جمهوری اسلامی ایران
 • وکیل افراد چهره و تعدادی از بازیگران و فوتبالیست ها
 • فعال اجتماعی در زمینه های متعدد حقوقی و فعالیت در خبرگزاری های میزان، جوان، همشهری و…
 • مدرس دوره ها و ورکشاپ های حقوقی ویژه دانشجویان حقوق و کارآموزان وکلا
 • اخذ مدارک بین الملی MBA و DBA
 • اخذ مدارک مختلف بین المللی و آموزش در دوره های کوتاه مدت آموزشی بین المللی
 • اخذ سه گواهینامه آموزشی از آکادمی ICBایتالیا

شماره تماس:  09121584013 – 09191490779

 آدرس: تهران، جردن، بعد از عاطفی شرقی، جنب بانک پاسارگاد، ساختمان دولتشاد، طبقه اول، واحد 7

آدرس سایت: www.hojjatiyan.com

آدرس اینستاگرام: hojjatiyan_com


فاطمه شیرزادیان

فاطمه شیرازیان

خانم فاطمه شیرزادیان وکیل پایه یک دادگستری در تهران می باشد و به کلیه امور حقوقی تسلط و مهارت بالایی دارد. ایشان راهکارهای بسیار خوبی را با توجه به شرایط موکلین و مراجعین ارائه داده و در مدت زمان محدودی، پرونده های حقوقی را به سرانجام می رساند. خانم فاطمه شیرزادیان دفاعیات بسیار خوبی را در دادگاه برای موکلش ارائه داده و دلسوزانه تمام تلاش خود را برای به موفقیت رساندن پرونده هایی که برعهده می گیرد، می کند.

خانم فاطمه شیرزادیان 15 سال سابقه کاری تخصصی در امور وکالت را در تهران به عهده دارد و نمونه پرونده های موفق زیادی را در کارنامه کاری خود دارد و همچنین از تجربیات و دانش بالایی برخوردار است. تخصص اصلی ایشان در امور حقوقی و ملکی می باشد.

تخصص و مهارت:

 • 15 سال سابقه کاری حرفه ای وکالت
 • عضو کانون وکلای دادگستری مرکز
 • تخصص در امور حقوق و ملکی
 • مشاور حقوقی

شماره های تماس: 02144967582 – 09122478348

دکتر مریم دلشاد

مریم دلشاد

دکتر مریم دلشاد وکیل پایه یک دادگستری با سوابق کاری بالا و درخشان در زمینه های مختلف حقوقی و دارای دکترای حقوق جزا و جرم شناسی با بیش از ١٣ سال سابقه وکالت است. ایشان وکالت تخصصی در پرونده های ملکی، حقوقی، کیفری، خانواده، وکیل ایرانیان خارج از کشور، پرونده های بانکی و غیره را به عهده دارد. خانم مریم دلشاد تاکنون پرونده های زیادی را با موفقیت به پایان رسانیده است و به عنوان یکی از بهترین وکیل خانواده در تهران شناخته شده است.

خانم دکتر مریم دلشاد ارائه مشاوره تخصصی بصورت حضوری، تلفنی و آنلاین را دارد.

تخصص و مهارت: 

 • 13 سال سوابق کاری و تخصصی در وکالت
 • مشاور حقوقی

شماره تماس: ٠٩١٢٩۴١۴٧٩٢

آدرس اینستاگرام: dr.maryam.delshad

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، روبروی پارک ساعی، انتهای کوچه شهید امینی، شماره ۵۶


مراحل دادرسی

خوب است که با مراحل دادرسی آشنایی مختصری پیدا کنیم، اصولا دادرسی سه مرحله است که عبارتند از:

صدور رای: به طور کلی نظام دادرسی و قضاوت در جهان، دو مرحله‌ای است.  مرحله اول صدور رای به مرجع بدوی سپرده می شود، که به صورت ماهوی یک رای را صادر می کند.

تجدید نظر: رای داده شده قابل اعتراض است و در مراجع بالاتر که دادگاه تجدیدنظر نامیده می شود دوباره بررسی خواهد شد.

هدف از دو مرحله ای کردن پروسه دادرسی، کاهش احتمال خطای قاضی در امر قضاوت است و دادرسی عادلانه و منصفانه را ضمانت می کند. در بعضی موارد، این دو مرحله ای بودن کنار گذاشته می شود. برای نمونه بر اساس قوانین کیفری ایران، جرایم مستوجب مجازات تعزیری درجه ی هشت، قابل تجدیدنظر نیستند و قطعی محسوب می شوند.

لازم به ذکر است که این دو مرحله ای بودن به دلیل وجود اصل محدودیت صلاحیت وکیل پایه یک دادگستری در رابطه با وکالت، شخصی که در مرحله ی بدوی وکیل است، لزوماً وکیل در مرحله ی تجدیدنظر نیست؛ در صورتی که این اختیار از سوی موکل به وی تفویض شود این امر امکان پذیر است.

بهتر است کسانی که برای مرحله اول وکیل می گیرند، در صورت تمایل به استفاده از حق تجدیدنظر خواهی و اعتراض، اختیار وکالت را در مرحله دوم به همان وکیل مربوطه بسپارند که بر روال کاری آشنایی کامل دارد.

فرجام خواهی: مرحله ی سومی نیز در دادرسی های منصفانه وجود دارد که به آن فرجام خواهی می گویند؛ این مرحله با مراحل دیگر متفاوت است و دلیل این تفاوت، ماهوی یا شکلی بودن رسیدگی است.

برای مثال مرحله ی تجدیدنظر،به عنوان یک مرحله ی ماهوی شناخته می شود و قاضی یا قضات همانند دادگاه بدوی، وارد ماهیت دعوا می شوند و رأی به نفع طرف دعوا یا برائت وی می دهند. ولی مرحله سوم یک رسیدگی شکلی است بدین صورت که قضات فقط راجع به رعایت قوانین و شمول یا عدم شمول قانون، به بررسی می پردازند.

مرجعی که به مرحله ی فرجام خواهی رسیدگی می کند، عالی ترین مرجع قضایی یعنی دیوان عالی کشور است. علاوه بر این وکیل پایه یک دادگستری، می تواند در مرحله ی فرجام خواهی نیز به ارائه ی خدمات حقوقی در دادگاه و دیوان بپردازد. یک مرحله ی دیگر نیز وجود دارد که مرحله ی اعاده ی دادرسی است.

اعاده ی دادرسی مرحله ای است که دعوا و دادرسی به مرجع صادر کننده ی رأی بازمی گردد. لازم به ذکر است که مرحله اعاده دادرسی در بسیاری از موارد متفاوت با مراحل بررسی، تجدید نظر و فرجام خواهی است که این موضوع باید مورد توجه ویژه ی بهترین وکیل خانم تهران قرار بگیرد.

اعاده ی دادرسی شکل های مختلفی دارد.۱-اعاده ی دادرسی از طریق دیوان عالی کشور ۲- اعاده ی دادرسی از طریق رئیس قوه ی قضائیه

مراجع ارائه دهنده مجوز وکالت

کانون وکلا:
اولین مرجع قانونی برای صدور پروانه‌ی وکالت در ایران اتحادیه‌ی سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران است که به اختصار به آن کانون وکلا می گویند که مخفف آن، اسکودا است. کانون وکلا نهادی غیردولتی و مستقل است که از پیش از انقلاب اسلامی، وظیفه برگزاری آزمون وکالت و صدور پروانه برای وکلا و نظارت بر آنان، به عهده آن بوده است.

هر ساله امتحانات کانون وکلا برگزار می شود که شرایطی را برای شرکت کنندگان دارد. مدرک مورد نیاز متقاضیان می‌بایست حداقل مدرک کارشناسی حقوق یا مدارک مشابه مذکور در قوانین یعنی فقه و مبانی حقوق اسلامی ‌یا معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی باشد.

همچنین متقاضیان پسر علاوه بر آن، خدمت سربازی را نیز انجام داده باشند و یا معاف از آن باشند.در صورت قبولی افراد در امتحان کانون وکلا باید دوره ای کارآموزی بگذرانند تا پس از آن بتوانند به عنوان وکیل شروع به کار کنند.

قوه قضائیه:
در سال ۱۳۷۹ قوه ی قضائیه ی ایران از کانون وکلا می خواهد تا تعداد وکلا را افزایش داده تا پاسخگوی نیازهای جامعه باشد؛ اما کمبود متقاضیان برخوردار تحصیلات عالی و دشواری آزمون های کانون های وکلا موجب شد که پذیرش با سرعت پایینی صورت گیرد.

به همین دلیل قوه قضاییه اقدام به جذب وکلا و مجوز صدور پروانه برای وکلا را به دست آورد. تا به حال قوه قضائیه برای حدود ۳۰ هزار وکیل پروانه صادر کرده است.

وکیل دادگستری تنها باید در محلی که برای آنجا پروانه‌ی وکالت دریافت کرده است، دفتر وکالت تأسیس کند و فعالیت کند. وکیل نمی‌تواند فعالیت‌ وکالتی خود را در محل دیگری متمرکز نماید چرا که این امر مستوجب مجازات است. تعیین محدوده‌ی هر حوزه‌ی توسط وزیر دادگستری و تصویب رئیس قوه‌ی قضاییه انجام می شود.

یکی از وظایف این کانون، اعطای مجوز وکالت پایه یک و پایه دو است وکیل پایه یک و دو تفاوت هایی دارند که این تفاوت ها به حدود اختیارات آنان باز می گردد.

۱-محدوده‌ی کاری وکیل پایه‌ دو دادگستری، محکومیت‌های کیفری زیر ۱۰ سال حبس، شلاق و جریمه‌ی نقدی و پرونده‌های حقوقی زیر ۵۰ میلیون تومان است.

۲-وکلای پایه ۲ نمی‌توانند در دیوان عدالت اداری و دعاوی راجع به آن وکالت بپذیرند. این در حالی است که وکیل پایه یک دادگستری مجوز دارد تا در تمام موارد حقوقی به معنای عام خود، به انجام امور وکالتی بپردازد.

4.6/5 - (7 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. از اینکه در این امر مقدس وخدمت به همنوعان قدم برداشته و راهنما شده اید دنیای سپاسگزاری را دارم مدت ۱۸ سال است از دست برادرم در کج که هردو وارث ویلای کلنگی پدر و مادر مرحومان هستم خسته شدم و تا حال ۷ وکیل با هزینه متحمل شدم وروز ۲۵ اردیبهشت دوباره و۱۰۰باره دادگاه دارم یک وکیل با انصاف برای کرج معرفی نمایید من تهران هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا