مهاجرت

شغل های مورد نیاز در ترکیه ✈️【آپدیت 2023】

کاریابی در کشور ترکیه نیاز به زمان بیشتری دارد اما امکان پیدا کردن کار در برخی مشاغل در ترکیه هم، راحت تر است. کشور ترکیه هم مانند دیگر کشورها نیاز به نیروی کار در برخی مشاغل دارد و افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند می توانند با تحقیقات در مورد شغل های مورد نیاز در ترکیه، مهاجرت داشته باشند.

به طور کلی در چندین سال اخیر، کشور ترکیه به دلیل پیشرفت های چشمگیری که از لحاظ اقتصادی داشته است به یکی از کشورهای سطح بالا در جهان محسوب شده است. به همین دلیل است که ایرانی های زیادی به این کشور مهاجرت می کنند. البته تنها شرایط اقتصادی در این کشور نیست که ایرانیان را ترغیب به مهاجرت کرده است بلکه شرایط های خوب و راحت آن برای ایرانیان سبب شده است تا مهاجرت به روش های مختلف در این کشور زیاد شود که یکی از روش های مهاجرت به این کشور، کار و پیدا کردن شغل مناسب در ترکیه است. اما برای مهاجرت به کشور ترکیه و پیدا کردن شغل مناسب نیاز به تحقیقات از سایت ها و منابع معتبر است تا بتوان با آگاهی بیشتری به این کشور مهاجرت کرد. در این مقاله به معرفی شغل های مورد نیاز در ترکیه پرداخته ایم و شرایط کاری در این کشور را مورد بررسی قرار داده ایم.

چرا کشور ترکیه را برای کار انتخاب کنیم؟

افرادی هستند که با دلیل کار و پیدا کردن شغل مناسب به ترکیه مهاجرت می کنند. ایرانیان زیادی در سال های اخیر به دلیل کسب درآمد بیشتر به ترکیه سفر کرده اند. البته کار پیدا کردن در ترکیه چندان راحت نیست و معمولا نرخ بیکاری در این کشور زیاد است اما در برخی مشاغل نیاز به نیروی کاری در این کشور احساس می شود و به دلیل نزدیکی کشور ترکیه به ایران، ایرانی ها می توانند به راحتی رفت و آمد داشته باشند و درآمد خوبی داشته باشند. در حال حاضر یک لیر ترکیه برابر با 3000 تومان ایران است و ارزش پول آن به نسبت ایران بیشتر بوده و کار در این کشور بهتر از ایران است.

چگونه از طریق کار، شهروند ترکیه بشوم؟

شغل های مورد نیاز در ترکیه

ترکیه هم مانند دیگر کشورها دارای قانون و قوانینی برای شهروندی از طریق کار می باشد. در واقع افرادی که به طور مداوم 5 سال در ترکیه مشغول به کار شوند می توانند اخذ اقامت و شهروندی دائم ترکیه را دریافت کنند. البته برای دریافت اقامت ترکیه نیاز به داشتن شرایطی است که در ادامه به آن می پردازیم:

  1. دارا بودن درآمد کافی به طوری که فرد بتواند کلیه ی هزینه های زندگی خود و افراد خانواده اش را تامین نماید.
  2. متقاضی نباید دارای بیماری باشد
  3. متقاضی تهدیدی برای امنیت ملی نداشته باشد
  4. توانایی لازم برای صحبت با زبان ترکی را داشته باشد و راحت بتواند با اطرافیان و مردم ارتباط برقرار نماید
  5. داشتن گواهی سوء پیشینه برای متقاضی الزامی است
  6. متقاضی باید تضمین نماید که تمامی قوانین و مقررات کشور ترکیه را رعایت نماید
  7. دارا بودن حسن شهرت و اخلاق خوب برای متقاضی

شغل های مورد نیاز در ترکیه 2022

برای مهاجرت به ترکیه نیاز است تا لیست مشاغل موردنیاز ترکیه را بدانیم. آگاهی و دانستن از مشاغل های مورد نیاز ترکیه سبب می شود تا روند تصمیم گیری شما برای انتخاب شغل و مهاجرت کاری آسان تر شود. در واقع متقاضیان مهاجرت باید بدانند که آیا کشور ترکیه به مهارت و رشته ی تحصیلی آن ها نیاز دارد یا خیر، تا بتوانند برنامه ریزی بهتری برای زندگی شان داشته باشند. بررسی سایت های کاریابی در ترکیه می تواند به شما در این زمینه کمک کند؛ از همین رو توصیه می شود نگاهی به این سایت‌ها داشته باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

در هر سال، وزارت کار کشور ترکیه، لیستی از مشاغل مورد نیاز ترکیه را معرفی می کند که ممکن است در سال های بعد این مشاغل دیگر مورد نیاز نباشد و نیروی لازمه ی کار جذب شده باشد. در ادامه به معرفی لیستی از مشاغل مورد نیاز ترکیه در سال 2022 می پردازیم.

نجاری آشپزی
ام دی اف آرایشگری
کاشی کاری مدیر فروش
مهندسی تور لیدری
کارشناس بیمه گارسون
فناوری اطلاعات حسابداری

مشاغل پرطرفدار در ترکیه

1. مهندس نرم افزار و برنامه نویس

شغل های مورد نیاز در ترکیه

مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی جزو مشاغلی پرتقاضا در تمام جهان به شما می‌رود. اگر برنامه نویس یا مهندس نرم افزار هستید پس باید بدانید این شغل ها بازار کار بسیار خوبی در ترکیه دارد و از مشاغل های پر طرفدار در ترکیه محسوب می شود که دارای درآمد بسیار بالایی هم می باشد.

اگر شما یک برنامه‌نویس یا مهندس کامپیوتر هستید قطعا موقعیت‌های شغلی متعددی را در ترکیه پیش رو خواهید داشت و یا اگر در این زمینه تحصیل کرده‌اید می‌توانید در شرکت‌های دولتی و خصوصی ترکیه مشغول به کار شوید.

2. مدرس زبان انگلیسی

شغل های مورد نیاز در ترکیه

در سال‌های اخیر، ترکیه به زبان انگلیسی و آموزش آن اهمیت بسیار زیادی داده است و گسترش آموزش زبان انگلیسی یکی از برنامه‌های دولت ترکیه در سال‌های آینده می‌باشد بنابراین یکی از مشاغل پرتقاضا در این کشور، تدریس زبان انگلیسی می‌باشد. افرادی که دارای مدرک رسمی زبان هستند و تسلط و مهارت کافی در امور زبان انگلیسی دارند می‌توانند به ترکیه مهاجرت کرده و به تدریس در این زبان مشغول باشند.

اگر معلم زبان هستید و یا مدرک زبان انگلیسی دارید می‌توانید در مدارس خصوصی و یا بین المللی و همچنین آموزشگاه‌های این کشور مشغول به کار شوید. میزان درآمد یک معلم یا مدرس زبان انگلیسی بستگی به میزان ساعات کاری، سوابق و میزان تحصیلات او دارد.

3. ترجمه

شغل های مورد نیاز در ترکیه

یکی دیگر از مشاغل مورد نیاز در ترکیه ترجمه می‌باشد. در واقع در نقاط مختلف دنیا شغل مترجمی همواره مورد نیاز بوده است و اگر تسلط کامل بر یک زبان خاص دارید می‌توانید در مجلات، روزنامه‌ها، شرکت‌ها و مراکز ترجمه‌ی بین‌المللی مشغول به کار شوید. ترکیه هم جزو کشورهایی هست که به شغل مترجم نیازمند است و مترجم می‌پذیرد.

پردرآمد ترین مشاغل مورد نیاز در ترکیه

توسعه اقتصادی ترکیه با سایر کشورها سبب شده است تا شغل های متعددی در ترکیه ایجاد شود. همچنین به دلیل شرایط تحصیلی و دانشگاه های باکیفیت در ترکیه، سالانه دانشجویان بسیار زیادی در این کشور به تحصیلات خود ادامه می دهند و سپس در نهایت به کار مشغول می شوند.

برخی مشاغل در ترکیه هستند که جزو مشاغل مورد نیاز ترکیه می باشند و درآمد بالاتری نسبت به سایر شغل های دیگر در ترکیه دارند. این شغل ها که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم جزو شغل های پر درآمد ترکیه محسوب می شوند. اما به طور کلی عواملی مانند سن، تحصیلات، موقعیت، جنسیت، ساعات کاری بر میزان حقوق افراد تاثیر گذاشته و متفاوت است.

پردرآمد ترین مشاغل در ترکیه عبارتند از:

  • پزشکان و دندان پزشکان: 

در بین تخصص‌ها و مهارت‌های گوناگون، پزشکی جز مشاغلی است که بیشترین درآمد را نسبت به سایر مشاغل در ترکیه دارد. البته در بین مشاغل پزشکی معمولا تخصص پزشکی و دندان پزشکی جزو مشاغلی است که از حساسیت بالایی برخوردار می‌باشد و معمولا در تمامی نقاط دنیا به آن اهمیت داده و درآمد خوبی خواهند داشت.

کشور ترکیه شرایط خوبی را برای پزشکان و دندان پزشکان فراهم کرده است اما میزان درآمد آن ها به نسبت عواملی همچون سوابق کاری، نوع رشته‌ی پزشکی، سطح تحصیلات، محل خدمت و غیره مشخص می شود. همچنین پس از پزشکی یا دندانپزشکی شغل هایی همچون متخصص تغذیه، متخصص اورژانس، متخصص پوست از جمله مشاغل هایی هستند که جزو مشاغل های پردرآمد در کشور ترکیه می باشند.

  • قاضی

یکی دیگر از شغل‌های مورد نیاز در ترکیه که جزو شغل های با درآمد هم در این کشور محسوب می‌شود، شغل قضاوت است. فردی که به عنوان قاضی در ترکیه مشغول به کار می‌شود باید به طور کامل قوانین ترکیه را شناخته و تسلط کافی به آن داشته باشد. میزان سوابق کاری و مدرک تحصیلی در مقدار حقوق قضاوت در ترکیه نقش مهمی دارد.

  • وکیل

از جمله مشاغل مورد نیاز و پر تقاضا در کشور ترکیه شغل وکالت هست. وکلا در ترکیه از جایگاه اجتماعی بسیار خوبی برخوردار هستند و دارای درآمد بالایی هم می‌باشند.

وکلا به دلیل سطح مسئولیت‌پذیری و دانش بالایی که دارند، مشاغل آن ها جزو مشاغل های حساس می باشد. میزان تحصیلات و سوابق کاری در تعیین کننده‌ی درآمد آن ها در ترکیه نقش بسزایی دارد. هر چقدر که سوابق کاری و مدرک تحصیلی یک وکیل بالاتر باشد قطعا درآمد بیشتری را هم کسب خواهد کرد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه

شغل های مورد نیاز در ترکیه

مدارک‌های مورد نیازی توسط مقامات کشور ترکیه، برای مهاجران جزو الزامات محسوب شده است و داشتن این مدارک برای مهاجرت به ترکیه بر طبق قوانین حمایت خارجی و بین المللی است که در شماره‌ی 6485 وجود دارد.

درخواست مدارک مورد نیاز از متقاضی به این دلیل است که متقاضی ارزیابی می‌شود تا در طول اقامت خود در ترکیه دارای مکانی برای سکونت و بیمه درمانی ترکیه باشد و میزان قابل توجهی درآمد برای تامین نیازهای خود در این کشور را داشته باشد زیرا خارجیان نمی‌توانند از دولت درخواست کمک‌های رفاهی و بهداشتی را داشته باشند. در ادامه به مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به ترکیه اشاره می‌کنیم:

1. پاسپورت معتبر و مدت دار

برای مهاجرت به ترکیه متقاضی باید پاسپورت معتبر و مدت دار داشته باشد تا بتواند آن را ارسال کند و در صورت عدم پاسپورت، مدارک جایگزین پاسپورت مانند عکس از صفحاتی که حاوی اطلاعات هویتی و عکس می‌باشد و معمولا برای ورود و خروج از کشور ترکیه استفاده می‌شود الزامی است.

2. عکس معتبر

برای مهاجرت به ترکیه داشتن عکس معتبر الزامی است که برای مجوز اقامت استفاده می‌شود.

عکس باید در 6 ماه گذشته با پس‌زمینه‌ی سفید و بایومتریک گرفته شده باشد. عکس‌های سیاه و سفید، عکس‌های غیرقابل تشخیص، عکس‌های خانوادگی و سلفی به هیچ عنوان برای مجوز اقامت قابل قبول نمی‌باشند. در صورتی که هر کدام از این عکس‌ها را در سایت بارگذاری نمایید مدرک اقامت به شما داده نخواهد شد.

3. گواهی میزان درآمد

گواهی میزان درآمد یکی دیگر از مواردی است که برای مجوز اقامت الزامی است. میزان منبع درآمد را معمولا بر حسب دارایی‌ هایی مانند حقوق، درآمد، املاک، اجاره، سود کسب و کار، پس‌ انداز، میراث و غیره تعیین می کنند.

4. گواهی تحصیلی

گواهی تحصیلی برای افرادی که قصد تحصیل در کشور ترکیه را دارند الزامی‌ است. متقاضی باید گواهی تحصیلی خود را از آموزشگاه هایی که در حال حاضر مشغول به تدریس می‌ باشد تهیه نماید.

5. ارائه گواهی عدم سو پیشینه

متقاضیان موظفند تا مدارک و گواهی مربوط به عدم سو پیشینه خود را توسط مراجع ذیصلاح کشور مقصد، ارائه نمایند.

6. ارائه بیمه سلامت

دوره‌ ی بیمه مدت اجازه‌ ی اقامت درخواستی را پوشش می‌ دهد. برای متقاضیانی که سن آن ها زیر 18 سال و یا بالای 65 سال است شرایط بیمه‌ ی درمانی الزامی نمی باشد.

بیمه‌ های درمانی خصوصی که در ترکیه انجام می‌ شود تنها در صورتی معتبر می‌ باشد که توسط نمایندگان شرکت‌ های بیمه در داخل کشور ترکیه تهیه می شود.

7. ارائه مدارک تحت درمان

اگر متقاضی برای انجام درمان خود با قراردادهای تامین اجتماعی دوگانه به کشور ترکیه مهاجرت کرده باشد، باید مدرکی ارائه دهد مبنی بر وضعیت درمانی خود را ارائه دهد. در واقع این مدرک نشان دهنده‌ ی این است که این فرد در حال درمان است و باید مدت درمان در آن مدرک ذکر شده و همچنین توسط پزشک مهر و امضا شده باشد.

برخی از متقاضیانی که هزینه‌ ی درمان آنها بر عهده‌ ی سازمان‌ های دولتی و موسسات است، ارائه ی بیمه‌ ی درمانی برای آنها الزامی نمی‌ باشد.

8. پرداخت مبنی بر هزینه ی اسناد

متقاضی موظف است تا رسید های مربوط به اجازه‌ ی اقامت و هزینه‌ های اسناد را به همراه اسناد مربوطه پیوست نماید. رسید پرداخت باید در دو نسخه انجام شود که یک نسخه ی آن نزد متقاضی باقی می‌ ماند و نسخه‌ ی دیگری پیوست داده می‌ شود. همچنین برای درخواست‌ های تمدید، متقاضی فقط رسید پرداخت مجوز اقامت و هزینه‌ ی سند را به پرونده‌ ی خود پیوست می‌ نماید.

9. ارائه آدرس سکونت در ترکیه

متقاضی وظیفه دارد تا به صورت کامل آدرس محل سکونت خود و اطلاعات مربوط به مکانی که در ترکیه ساکن می شود را به طور صحیح و کامل ارائه دهد.

در صورتی که متقاضی آدرس خود را بعد از دریافت مجوز اقامت تغییر دهد، باید در مدت زمان 20 روز کاری با ارائه‌ی مدارک لازمه به ریاست ثبت احوال و امور شهروندی ترکیه و ریاست مدیریت مهاجرت استانی اطلاع دهد.

درصورتی که متقاضی در خوابگاه اقامت داشته باشد، باید سندی را به همراه مهر و امضا که نشان دهنده‌ی اقامت او در خوابگاه است را پیوست نماید و اگر در مکان‌هایی مانند هتل اقامت دارد باید مدارکی را مبنی بر اینکه اقامت او در هتل تایید شده است را پیوست دهد.

کلام آخر

در صورتی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه از طریق کار را دارید، در ابتدا باید مشاغل مورد نیازی که ترکیه به آن ها نیاز دارد را بررسی کرده و سپس اقدام نمایید. هر ساله کشور ترکیه مشاغل های مورد نیاز خود را برای کشورش اعلام کرده و نیاز به نیرو کاری در آن مشاغل دارد. برخی مشاغل در ترکیه وجود دارند که می توانید از آن ها درآمد خوبی داشته باشید و زندگی بهتری را تجربه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا