دانستنی های حقوقی

چگونه از چک کیفری شکایت کنم؟⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از چک کیفری و نحوه شکایت از آن در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. در این رابطه معمولا مواردی مانند نمونه شکایت کیفری چک، شکایت چک برگشتی چقدر طول میکشد، چک کیفری در قانون جدید، شکایت کیفری چک صیادی، شکایت کیفری از چک وعده دار، نحوه شکایت از چک صیادی ثبت شده، شکایت چک برگشتی در دفاتر خدمات قضایی و شکایت همزمان کیفری و حقوقی چک مطرح می شوند.

چک های برگشتی یکی از مشکلات اصلی در معاملات و تجارت بودند. با استفاده از چک صیادی نظارت بیشتری روی چک ها صورت گرفت و این موضوع تاثیر مثبتی روی این روند داشت. در خصوص شکایت از چک راه های متعددی وجود دارد که یکی از آن ها شکایت کیفری است که باید از طریق دادگاه های کیفری این مورد پیگیری شود.

اگر شما نیز با چنین مشکلی مواجه هستید می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در شیراز مشورت کنید. به دلیل وجود مسائل مختلف حقوقی و کیفری، وکلا آشنایی بیشتری با این موارد دارند و در نتیجه می توانند در راستای رسیدن به موفقیت نقش بسیار پررنگی ایفا کنند. ما در این مقاله قصد داریم روش شکایت از چک کیفری را شرح دهیم.

روش شکایت از چک کیفری به چه صورت است؟

چک ها به دلایل مختلفی مانند عدم موجودی در حساب صادر کننده، بسته بودن حساب، عدم هماهنگی امضاء، وجود خط خوردگی در متن و … برگشت می خورند! این کار می تواند توسط فردی که چک در دست وی است در بانگ انجام شود. در این حالت برای شکایت از چک کیفری باید از بانک گواهی عدم پرداخت دریافت شود. این موارد اولین اقدامات برای طرح شکایت به صورت کیفری و انجام مراحل بعدی آن هستند.

دارنده چک باید اصل چک را به همراه گواهی عدم پرداخت که از طرف بانک صادر شده است را به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل دهد. در این حالت می تواند شکایت مورد نظر خود را ثبت کند. در این حالت پرونده به کلانتری ارسال می گردد تا در این راستا تحقیقات مورد نیاز انجام شود. بعد از تکمیل تحقیقات، پرونده مورد نظر باید به دادسرا ارجاع داده‌شود. اگر وقع جرم از دید دادسرا محرز باشد، به منظور صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه ارسال می شود.

روش شکایت از چک کیفری به چه صورت است؟

موارد مهم در طرح شکایت کیفری از چک

شکایت از چک کیفری یا همان شکایت کیفری از چک با روش هایی که ذکر شد انجام می شود. در این راستا باید به نکاتی در هنگام طرح شکایت دقت شود که عبارتند از:

 • امکان طرح شکایت کیفری تنها علیه صادرکننده چک و نه کسانی مانند ظهرنویس، ضامن و … امکان پذیر است.
 • شکایت کیفری تنها توسط دارنده چک که به بانک رفته است و گواهی عدم پرداخت گرفته‌است، می تواند انجام شود.
 • در صورتی که چک برگشتی به نام شخص دیگری انتقال پیدا کند، امکان شکایت کیفری از چک وجود ندارد! تنها در صورتی این امکان وجود دارد که انتقال به صورت قهری باشد.

شکایت کیفری از چک چه زمانی  قابل قبول نیست؟

همانطور که ذکر شد در راستای شکایت از چک کیفری باید به موارد و نکات متعددی توجه کرد. گاهی با وجود رعایت موارد ذکرشده باز هم هم شکایت مورد پذیرش نیست که این موارد عبارتند از:

 • در صورت صدور چک سفید امضاء
 • در صورت ذکر شرط در متن چک
 • اگر چک بابت تضمین یا تعهد باشد!
 • بدون تاریخ صادر شدن چک
 • مقدم بودن تاریخ واقعی صدور چک به تاریخ متن چک
 • چک وعده دار باشد و به تاریخ روز نباشد.
 • صدور چک برای معاملات نامشروع یا ربوی
 • عدم اخذ گواهی عدم پرداخت در مهلت شش ماهه از تاریخ سررسید چک توسط دارنده چک
 • صدور چک از طرف موسسات مالی و اعتباری و ..
 • انتقال چک با ظهرنویسی بعد از صدور گواهی عدم پرداخت به دیگری!

شکایت کیفری از چک چه زمانی  قابل قبول نیست؟

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص شکایت از چک کیفری مطالبی را بیان کردیم. همانطور که می دانید برخی از چک ها به دلایل مختلف مانند عدم موجودی، برگشت می خورند. روش های متعددی برای طرح شکایت کیفری از چک برگشتی وجود دارد. اگر بخواهید شکایت کیفری از چک انجام دهید، باید موارد و نکات مهمی را در نظر داشته باشید. در این راستا دریافت گواهی عدم پرداخت از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید بعد از برگشت خوردن چک توسط دارنده از بانک دریافت شود.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا