دانستنی های حقوقی

چگونه از ساخت و ساز همسایه شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از ساخت و ساز همسایه به دلیل زندگی آپارتمان نشینی بسیار بیشتر از پیش شده است. اختلافاتی که بین همسایه ای ایجاد می شود در حال افزایش است. دلایل مختلفی مانند ساخت و ساز قانونی یا غیر قانونی همسایه می توانند در طرح شکایت علیه وی تاثیرگذار باشند. در این خصوص معمولا مواردی مانند ساخت و ساز غیر مجاز در روستاها، گزارش تخلف به شهرداری و شکایت از ساختمان سازی همسایه مطرح می شوند.

یکی از اصلی ترین دلایل شکایت از همسایه ها، ساخت و ساز است! این کار می تواند موجب ایجاد مزاحمت برای همسایه ها شود و زمینه را برای شکایت فراهم کند. باید بدانید که اگر ساخت و ساز همسایه غیر قانونی نیز باشد، با شکایت از وی همسایه تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد.

اگر شما نیز با چنین مشکلی مواجه هستید می توانید در این خصوص با بهترین وکیل پایه یک دادگستری مشهد مشورت کنید. در این راستا وکلا می توانند به شما کمک کنند تا زودتر این پروسه را به پایان برسانید. ما نیز در سایت وکیل از ما تمایل داریم بهترین وکیل های پایه یک دادگستری را در این خصوص به شما معرفی کنیم.

ساخت و ساز همسایه اگر قانونی و یا غیر قانونی باشد در صورت ایجاد مزاحمت می تواند زمینه را برای طرح شکایت فراهم کند. به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله در مورد ساخت و ساز همسایه و نحوه شکایت از آن مطالبی را ذکر کنیم.

روش های شکایت از ساخت و ساز همسایه چه هستند؟

ما در این مطلب قصد داریم در خصوص شیوه های شکایت از ساخت و ساز همسایه صحبت کنیم. در این خصوص باید ذکر شود که هر گونه ساخت و ساز در منطقه شهری و روستایی باید از طریق دریافت مجوز انجام شود. مجوز ساخت و ساز نیز از جانب شهرداری اهدا می شود و بدون آن عملا ساخت و ساز غیر قانونی محسوب می شود. در صورت ساخت و ساز غیر قانونی، این موضوع باید در کمیسیون ماده 100 مورد بررسی قرار بگیرد.

اصول مهندسی و معماری باید در ساخت و ساز مد نظر قرار بگیرد. در این خصوص اگر این موارد رعایت نشوند، این احتمال وجود دارد که شکایت از همسایه به دلیل ساخت و ساز ثبت شود. در این خصوص مراجع ذی صلاح ابتدا نظارت میدانی خواهند داشت و بعد از آن در کوتاه ترین زمان ممکن به پرونده رسیدگی می شود.

همانطور که می دانید امروزه اغلب افراد در آپارتمان های مجاور هم زندگی می کنند و به همین دلیل ساخت و ساز همسایه می تواند علاوه بر ایجاد مزاحمت برای واحد مجاور، موجب آسیب به ملک وی نیز شود. این مشکل قابل پیگیری در شهرداری می باشد و این ارگان در این خصوص بررسی های لازم را انجام می دهد. گاهی ساخت و ساز همسایه می تواند مانع دید و عبور نور شود. همچنین این امکان وجود دارد که منظره ساختمان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر ساخت و ساز غیر اصولی باشد می تواند موجب شود که در یک منطقه تراکم جمعیت زیاد شود و همین امر موجب شلوغی آن منطقه و ایجاد مشکلات متعددی شود.

روش های شکایت از ساخت و ساز همسایه چه هستند؟

دلایل شکایت از ساخت و ساز ساختمان های مجاور

به منظور شکایت از ساخت و ساز همسایه باید دلایل منطقی بیان شود تا شکایت قابل پیگیری باشد. در این راستا باید تخلف همسایه در ساخت و ساز مشخص شود. شهرداری در این خصوص تیم خود را به منطقه اعزام می کند تا بررسی های لازم صورت بگیرد.

مسئول رسیدگی به پروژه های ساختمانی پیمانکاران، شرکت های معماری و … هستند. قوانینی که در خصوص ساخت و ساز وضع شده است باید توسط این افراد رعایت شود. در صورت نیاز به ساخت و ساز باید تمامی ابلاغیه هایی که از طرف وزارت مسکن و راه و شهرسازی ارائه شده اند بررسی شوند تا از قوانین آن ها پیروی شود. در غیر این صورت می تواند مشکلات زیادی برای فردی که اقدام به ساخت و ساز کرده است، ایجاد شود.

باید گفت که اگر ساختمان مجاور قوانین ذکرشده را رعایت نکند شما می توانید از ساخت و ساز وی شکایت کنید. ما مهمترین دلایل شکایت از ساخت و ساز همسایه را در ادامه ذکر خواهیم کرد:

  • انجام کارهای ساختمانی در ساعات غیر مجاز
  • عدم استفاده از چرثقیل برای حمل مصالح ساختمانی
  • عدم توجه به در خطر بودن ساختمان مجاور
  • امکان آسیب به ساختمان مجاور در طول ساخت و ساز
  • بی توجهی به تذکر های همسایه در هنگام انجام کارهای ساختمانی
  • پرتاب شدن اشیاء سنگین از ارتفاع بلند در هنگام انجام کارهای ساختمانی
  • عدم امکان عبور همسایه از محل انجام ساخت و ساز

مراجع برای طرح شکایت از عملیات ساختمانی همسایه

به منظور شکایت از ساخت و ساز همسایه روش های مختلفی وجود دارد. در این راستا مراجع صالحی برای رسیدگی به شکایات در نظر گرفته شده اند که می توان از طریق هر کدام شکایت مورد نظر را مطرح کرد. این مراجع عبارتند از :

  • شکایت از طریق شهرداری: باید گفت که مرجع اصلی رسیدگی به ساخت و سازهای شهری، شهرداری است. شما می توانید به شهرداری منطقه خود برای طرح شکایت مراجعه کنید. در این صورت تیم تحقیقاتی به محل اعزام می شوند و پیگیری های لازم را انجام می دهند. در حال حاضر ساخت و ساز غیر مجاز در کشور در حال افزایش است و شهرداری تنها می تواند مجوز را برای ساخت و سازهای قانونی صادر کند.
  • از طریق سامانه های 137 و 1888: سامانه های 137 و 1888 به منظور رسیدگی به شکایات مربوط به ساخت و ساز وجود دارد. شما می توانید از این طریق مزاحمت های شهری را پیگیری کنید. بر اساس قانون در هنگام ساخت و ساز همسایه نباید برای دیگران مزاحمت ایجاد کند و این موضوع از این طریق قابل پیگیری است.

مراجع برای طرح شکایت از عملیات ساختمانی همسایه

کلام آخر

ما در این مطلب در خصوص شکایت از ساخت و ساز همسایه مطالبی را ذکر کردیم. در این خصوص باید گفت که این کار در صورتی که غیر قانونی باشد تخلف محسوب می شود. به هیچ عنوان نباید ساخت و ساز همسایه موجب ایجاد مزاحمت برای دیگران شود. به همین دلیل مراجعی مانند شهرداری در این صورت می توانند این موضوع را پیگیری کنند. همچنین می توانید با داشتن وکیل و از طریق مراجع قضایی، پرونده شکایت خود را پیگیری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا