اخبار

ثبت ازدواج الکترونیکی شد

ثبت ازدواج الکترونیکی شد! در روزهای اخیر، خبر ازدواج الکترونیکی به یکی از اخبار داغ تبدیل شده است و به موجب تصویب آن، سر دفتران موظف هستند که ازدواج زوجین را با رعایت شرایط قانونی، در دفاتر الکترونیک ثبت کنند. این کار مزایای مختلفی دارد که برای مثال می توان به امنیت و جلوگیری از ایجاد تناقض در اسناد اشاره کرد.

دفترچه های ازدواج سنتی حذف شدند!

تا پیش از انتشار این خبر، به زوجین بعد از ثبت پیوندشان، یک دفترچه چند برگ داده می شد که در هر صفحه ی آن اطلاعاتی درج شده بود. اما به تازگی تغییراتی اعمال شده است که به واسطه آن دیگر این دفترچه های ازدواج سنتی صادر نمی شوند، بلکه یک سند تک برگ در اختیار زوجین قرار می گیرد و خروجی هرگونه واقعه ازدواج، سند الکترونیک خواهد بود.

یکی از اصلی ترین دلایل حذف دفترچه های ازدواج سنتی، این بود که چاپ این دفترچه ها بسیار هزینه ی بالایی به همراه داشت و گاهی اوقات چاپخانه های دولتی در چاپ این دفترچه ها دقت کافی را نداشتند و مشکلاتی در چاپ ایجاد می شد. این موارد باعث شد که مراجع مربوطه به فکر فرو روند و تغییراتی را در این زمینه ایجاد کنند؛ از همین رو چاپ دفترچه های سنتی منتفی شد و قرار است از این به بعد سند ازدواج به صورت تک برگ صادر شود.

همچنین باید به این مورد اشاره کرد که در گذشته جعل های مختلفی در سندهای ازدواج اتفاق می افتاد که بسیاری از افراد نسبت به چنین موضوعی ناراحت و گله مند بودند؛ اما امروزه با صدور سندهای الکترونیک و تک برگ دیگر امکان جعل سند ازدواج به حداقل رسیده است یا اصلا وجود ندارد.

فواید ثبت ازدواج الکترونیکی

در بخش قبل به برخی از فواید ثبت ازدواج الکترونیکی اشاره شد، اما باید گفت این تغییر و تحول فواید دیگری نیز دارد که در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد تا متوجه این فواید شوید:

  • نگهداری از اطلاعات با امنیت بیشتر
  • به حداقل رسیدن احتمال ایجاد تناقض در ثبت اطلاعات سند
  • اگر اطلاعاتی به شکل اشتباه در سند درج شود، امکان اصلاح آن وجود دارد
  • اگر نیازی به استعلام باشد، این کار با سهولت بیشتری انجام خواهد شد
  • خطاهای انسانی به کمترین حداقل ترین حالت ممکن می رسند
  • می توانید با سرعت بالا به اسناد تنظیم شده دسترسی پیدا کنید

محتوای سند ازدواج را مشاهده کنید!

بعد از آنکه ثبت ازدواج انجام شود و در دفاتر الکترونیک ثبت گردد، یک فایل یا لینک در اختیار زوجین قرار می گیرد که می توانند با مراجعه به آن محتوای سند را رویت کنند. ما در این مطلب از وکیل از ما اطلاعاتی را در رابطه با این خبر در اختیارتان قرار دادیم تا به آگاهی لازم در رابطه با آن برسید.

4/5 - (3 امتیاز)

مهدیه خوشرویی

چهار ساله که تو زمینه نویسندگی و تولیدمحتوا مشغول به فعالیت هستم و تلاش می‌کنم که معتبرترین و باکیفیت‌ترین مقالات را برای شما آماده کنم تا از مطالعه‌ی آن‌ها لذت ببرید و پاسخ سوالات خود را پیدا کنید?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا