دانستنی های حقوقی

شرایط ثبت سابقه کار برای سربازان چگونه است؟

سربازی یک دوره اجباری برای مردان در ایران است. این دوره بر اساس قانون اساسی و با هدف تربیت نیرو، برای حفظ امنیت کشور، طراحی و پیش بینی شده است. بر اساس این دوره، جز در موارد استثنا قانونی، تمامی مردانی که به سن 18 سال تمام می رسند یا از تحصیلات دانشگاهی، فارغ می شوند، باید نسبت به گذران دوره 17 الی 24 ماهه آن، اقدام کنند. در نتیجه اقدام به شروع و گذراندن این دوره، فرصت اشتغال در دنیای بیرون برای مردان از دست می رود. از این رو در این مقاله میخواهیم بحث ثبت سابقه کار برای سربازان را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

پس در همین ابتدا این امر بدیهی را بازگو میکنیم که در ایران، براساس قانون، هر مردی که تابعیت ایرانی دارد، می‌بایست هرچه سریعتر در سن قانونی، این خدمت را به جای آورد. این قانون عدالتمند است. این موضوع بدان معناست که قانون در ارتباط با این دوره، هیچ تفاوتی را برای افراد قائل نیست. تمامی مردان می‌بایست این دوره را به صورت کامل بگذرانند. فقط در صورتی شخص معاف از خدمت می‎‌شود که سازمان وظیفه عمومی تشخیص معافیت بدهد.

پیشنهاد “وکیل از ما” به منظور مطالعه بیشتر: معافیت از خدمت سربازان فراری

ثبت سابقه کار برای سربازان

همانطور که در قسمت ابتدایی این مقاله اشاره کردیم، شروع دوره سربازی باعث می شود تا مردان از انجام امور شغلی و درآمدزایی خود عقب بمانند. از این رو تدابیری در نظر گرفته می شود تا بشود این دوره را به عنوان سابقه کار برشمرد. ثبت سابقه کار برای سربازان مانند سایر خدمات اداری و قضایی دارای شرایط و مراحلی است، که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

تدابیر و امکاناتی که به واسطه آن دولت امکان ثبت سابقه کار برای سربازان را فراهم می کند، عبارت است از:

 • حرفه آموزی سرباز، در دوره خدمت و کسب گواهی مهارت آموزی از فنی و حرفه ای.
 • خرید بیمه خدمت سربازی و اضافه کردن آن، به سوابق بیمه تامین اجتماعی، به عنوان سابقه کار که این امر، شرایط مخصوص به خود را دارد که در قسمت بعدی مقاله، به تفصیل، به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

شرایط ثبت سابقه کار برای سربازان

در این بخش بر آنیم تا شرایط ثبت سابقه کار برای سربازان را بررسی کنیم. این نکته را در همین جا به خاطر بسپارید که هر کدام از این شرایط مراحل مخصوص به خود را دارد که د رثسمت های بعدی عنوان می نماییم. این شرایط از قرار زیر است:

 • شرایط ثبت نظام وظیفه به عنوان سابقه کار، از طریق مهارت آموزی
 • شرایط ثبت نظام وظیفه به عنوان سابقه کار، از طریق خرید بیمه خدمت سربازی

در ادامه هر کدام از این شرایط را به صورت جداگانه بررسی می کنیم. از همراهی سپاسگزاریم.

شرایط ثبت سابقه کار برای سربازان

شرایط ثبت سابقه کار برای سربازان از طریق مهارت آموزی

در این شیوه، بنابر اعلام معاون ستاد کل نیروهای مسلح، سرباز باید یمی از دو شرایط زیر را برای ثبت سابقه کار برای سربازان دارا باشد:

 • در طول دوره، اقدام به طی دوره های مهارت آموزی فنی و حرفه ای نماید. سپس مدرک قبولی در آزمون آن مهارت را از سازمان فنی و حرفه ای، اخذ کند.
 • در صورتی که پیش از این، مهارتی را فراگرفته، دوره های تئوری را طی نماید. پس از قبولی در آزمون، گواهینامه فنی و حرفه ای خود را دریافت کند.

شرایط ثبت سابقه کار برای سربازان از طریق خرید بیمه خدمت سربازی

در این شیوه از ثبت سابقه کار برای سربازان سرباز باید دارای شرایط زیر باشد:

 • دارای کارت پایان خدمت باشد.
 • هنگام اقدام برای خرید بیمه خدمت سربازی به عنوان سابقه کار، بیمه پرداز بیمه تامین اجتماعی باشد.
 • در صورتی که از 2 سال سابقه کار و بیمه قبل از خدمت سربازی برخوردار نیست، بتواند، مبلغ خرید خدمت سربازی را به سازمان تامین اجتماعی به صورت نقدی یا طی اقساط 12 ماهه، بپردازد.

مراحل و نحوه ثبت سابقه کار برای سربازان

پس از توضیح در خصوص شرایط ثبت سابقه کار برای سربازان و بررسی دو شرایط اساسی، در این بخش از مقاله، قصد داریم تا مراحل و نحوه انجام این کار را بررسی کنیم. این کار از دو مرحله زیر قابل انجام است:

 • مراحل و نحوه ثبت نظام وظیفه به عنوان سابقه کار، از طریق مهارت آموزی:
 • مراحل و نحوه ثبت نظام وظیفه به عنوان سابقه کار، از طریق خرید بیمه خدمت سربازی

مراحل و نحوه ثبت نظام وظیفه به عنوان سابقه کار، از طریق مهارت آموزی:

این طرح، به منظور ثبت سابقه کار برای سربازان طرحی جدید است، د رنتیجه، تا کنون، از جزئیات و نحوه انجام آن، اطلاعاتی در دست نیست. به محض اطلاع رسانی دولت، نراحل این روش به روز رسانی میگردد.

اما،در حالت کلی و روال عرفی در سیستم اداری ایران، روند این کار، بدین شکل باشد که متقاضی، گواهی های مربوط به مهارت آموزی را به همراه تاییدیه ارگان محل خدمت و سایر مدارک لازم، به سازمان تامین اجتماعی، ارائه می نماید. سپس در سایت مخصوص این امر، بارگذاری می کند. سازمان، پس از بررسی های لازم، زمان سپری در این دوره ها را به عنوان سابقه کار فرد، لحاظ می کند.

مراحل و نحوه ثبت سابقه کار برای سربازان از طریق خرید بیمه خدمت سربازی

آخرین موضوع مورد بررسی در این بحث به منظور سخن پایانی ثبت سابقه با استفاده از خرید بیمه است. در خرید بیمه خدمت سربازی به منظور ثبت سابقه کار برای سربازان متقاضی، هم می تواند، به صورت حضوری و از طریق مراجعه به کارگزاری تامین اجتماعی اقدام کند و هم از طریق مراجعه به سایت خدمات اینترنتی تامین اجتماعی.

نحوه انجام این امر، به صورت اینترنتی، به شرح زیر است:

 • در ابتدا، افراد باید، آدرس سایت سامانه تامین اجتماعی eservices.tamin.ir را جست و جو کنید. از قسمت بیمه شدگان، گزینه امور بیمه شدگان و سپس، گزینه محاسبه خرید خدمت سربازی را انتخاب کنید.
 • بعد از دسترسی به سوابق بیمه ای و سربازی فرد،  اقدام به محاسبه آنلاین هزینه خرید سربازی خود کنند.
 • پس از محاسبه هزینه خرید سربازی، در صورتی که، هیچ گونه اعتراض به سابقه بیمه ندارید، می تواند، نوع پرداخت را انتخاب نمایید.
 • با انتخاب گزینه پرداخت، به مرحله پرداخت بروید. بدین ترتیب، مراحل خرید خدمت سربازی را جهت لحاظ شدن به عنوان سابقه کار، به اتمام برساند.
4.3/5 - (3 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا