دانستنی های حقوقی

معافیت از خدمت سربازان فراری امکان دارد؟

به دلیل وجود اجباری در خدمت سربازی، کلیه آقایان که 18 سال تمام دارند و مکلف به گذراندن این دوره هستند، همواره در صدد تسهیلاتی هستند تا بتوانند به واسطه آن ها راحت تر خدمت سربازی خود را پشت سر بگذارند. البته ناگفته نماند، عده ای دیگر نیز خدمت سربازی را آغاز می کنند، اما پس از مدتی به طور غیر قانونی خدمت را ترک می‎ کنند. به این دسته از سربازان اصطلاحا سرباز فراری می‌گویند. در این مقاله می خواهیم بحث معافیت از خدمت سربازان فراری را در شرایط متفاوت مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

سرباز فراری فردی است که بیشتر از 15 روز بدون عذر موجه و در زمان صلح از یگان محل خدمت خود غیبت کند. البته به لازم است اگر فرد برای اولین بار مرتکب فرار از خدمت شود، اما تا مدت 60 روز از شروع غیبت، خود را معرفی کند بدون ارجاع پرونده به مرجع قضایی در مقابل هر روز، دو روز به وظیفه عمومی او اضافه می گردد. به عبارتی، نهایتا 3 ماه اضافه خدمت خواهد خورد. اما در صورت وجود سابقه فرار از خدمت در پرونده وی، سرباز فراری به حکم دادگاه محکوم به حبس دو تا شش ماه می شود.

به منظور مطالعه بیشتر کلیک کنید: لیست بهترین وکیل تهران

معافیت از خدمت سربازان فراری

چه کسانی که از خدمت فراری هستند و چه کسانی که به کل اقدام به شروع خدمت سربازی نکرده اند و غایب نام دارند، از دریافت بسیاری خدمات اجتماعی محروم می شوند. در نتیجه ناچار هستند خود را به نظام وظیفه معرفی کنند. یا راهی برای معافیت خود بیابند. معافیت از خدمت سربازان فراری دو حالت کلی را از قرار زیر، شامل می شود:

  • معافیت سربازان فراری بالای هشت سال: ااولین حالت، معافیت برای سربازان فراری با بیش از 8 سال غیبت است. با توجه به قانون، کسانی که بیش از 8 سال از فرار خدمتشان گذشته باشد؛ می توانند با پرداخت جریمه نقدی، کارت معافیت خود را دریافت کنند.
  • معافیت مشمولین بالای 50 سال: دومین حالت، کسانی را شامل می شود که بیش از 50 سال سن دارند. براساس قانون، کسانی که بیش از 50 سال سن دارند؛ از انجام خدمت سربازی معاف می شوند.

لازم به ذکر است که جریمه ریالی و خرید خدمت سربازی برای سربازان فراری تا پایان سال 97 امکان پذیر و پس از آن دیگر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد. با این حال می توان به اجرای دوباره این قانون امید داشت؛در ادامه به راه کار هایی اشاره می کنیم تا بواسطه آن معافیت از خدمت سربازان فراری ممکن می گردد. با ما همراه باشید.

روش های معافیت از خدمت سربازان فراری

معافیت پزشکی از خدمت سربازان فراری

در این بخش به یکی از سوالات متداول در زمینه معافیت از خدمت سربازان فراری پاسخ می دهیم. سوال این است که آیا معافیت پزشکی برای سربازان فراری نیز ممکن است؟

در پاسخ باید بگوییم بله. در صورتی که سرباز مورد نظر، فراری باشد، می تواند از معافیت های پزشکی استفاده کند. چرا که به هر حال عبور از دوره خدمت سربازی، نیاز به آمادگی های جسمی و روحی مناسب دارد. نداشتن این آمادگی ها و توانایی لازم برای انجام خدمت سربازی یکی از شرایط معافیت برای سربازان فراری محسوب می شود. پس در صورتی که سرباز چه فراری و چه حاضر، دچار مشکلات چشمی و بینایی و یا ازین قبیل موارد شود، ضمنا شرایط مشخص در قانون را نیز داشته باشد، می تواند از معافیت پزشکی، استفاده کند.

معافیت از خدمت سربازان فراری متاهل

در مورد معافیت از خدمت سربازان فراری باید بدانید که آن ها فرقی با دیگر سربازان نخواهد داشت. به عبارتی این افراد هم نمی توانند از انجام خدمت سربازی معاف شوند. در حال حاضر تنها راه هایی که برای معافیت از خدمت سربازی، وجود دارد؛ معافیت پزشکی، کفالت، تحصیلی و … می باشد. این بدان معناست که، قوانین مربوط به سربازان فراری متاهل، همانند سایر سربازان فراری است.

با این حال این دسته از سربازان به دلیل تاهل، شرایط بهتری در طول خدمت سربازی، نسبت با افراد مجرد دارند. برخی از این شرایط عبارت اند از:

  • در صورتی که فرد متاهل، دارای فرزند باشد؛ به ازای هر فرزند می تواند از 3 ماه کسری خدمت استفاده کند.
  • این دسته از سربازان می تواند از مرخصی های بیشتری در زمان خدمت استفاده کند.

معافیت از خدمت سربازان فراری با کفالت

بحث معافیت از خدمت سربازان فراری یکی دیگر از مباحث پر سوال در این زمینه است. در کل بحث معافیت کفالت در رابطه با پدر یا مادر یا خواهر یا برادر می باشد. باید بدانید که هر کدام از این موارد نیز، دارای تبصره های خاص خود می باشند. مهمترین موضوع در این بحث نیز، عدم وجود غیبت غیر موجه قبل از سربازی است. مراحل و موارد زیر را در این مورد باید در نظر داشته باشید:

  • ابتدا به یگان خدمتی مراجعه کنید.
  • بعد از گذراندن مرحله دادگاه نظامی و پرداخت جرایم تعینی حضورتان در یگان قطعی می شود.
  • با در دست داشتن گواهی اشتغال به خدمت به پلیس+۱۰ مراجعه کنید تا برای دریافت معافیت کفالت تشکیل پرونده بدهید.
  • بعد از طی مراحل کمیسیون و تایید سازمان نظام وظیفه عمومی و تسویه از یگان شما ترخیص می شوید.

خرید خدمت سربازان فراری

سوالی که ممکن است برایتان ایجاد شود این است که آیا سربازان فراری میتوانند خدمت را بخرند؟ در این بخش به عنوان سخن پاسانی در بحث معافیت از خرمت سربازان فراری به بررسی پاسخ این پرسش می پردازیم. از همراهی شما سپاسگزاریم.

همانطور که پیشتر گفتیم، این امکان برای سربازان فراری با بیش از 8 سال غیبت، امکان پذیر بوده ولی در حال حاضر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد. در نتیجه باید منتظر قوانین جدید در این زمینه باشیم که در مجلس در حال پیگیری هستند. قانون جریمه ریالی فرار از خدمت سربازی و خرید آن تا پایان سال 97 اجرا می شد. پس از آن دیگر امکان معافیت برای سربازان فراری از این طریق وجود ندارد.

4.1/5 - (13 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. باسلام.من ۸سال فراری هستم از خدمت.الان چشمم ضعیف شده نمره چشمم سمت چپ۶آستیگمات.سمت راست۲.۵آستیگمات هست.آیا امکان معافیت دائم وجود داره برام؟

  2. باسلام من سال ۷۶ ازخدمت فرارکردن وبعدازگذراندن حبس به پادگان دیگه رفتم ولی دوباره درایام اموزشی فرارکردم وبعدازچندوقت بازسه ماه زندانی شدم ولی دیگه خدمت نرفتم خواستم بدونم حالابا۴۵ سال سن وداشتن دوفرزندایامعاف میشم یانه تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا