دانستنی های حقوقی

هزینه وکیل در تهران چقدر است؟ 【آپدیت 1403】

در همه ی پرونده های حقوقی یکی از مهمترین موضوعات برای طرفین دعوی هزینه دستمزد وکیل میباشد. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم؛ در تهران به دلیل تراکم جمعیت و وجود دادگاه ها و دادگستری های زیاد حجم پرونده ها بسیار زیاد است. به همین دلیل یکی از موضوعات با اهمیت هزینه وکیل در تهران است. شاید تا کنون سوالاتی از جمله: نحوه محاسبه و مبنای دستمزد وکیل به چه صورت است؟ حق الزحمه وکیل به چه میزان است؟ شرایط پرداخت حق دستمزد وکیل چگونه است ؟ برای شما هم پیش آمده باشد در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در این باره بیان کنیم.

✔️ سطح وکیل: ✔️ وکیل پایه یک دادگستری
✔️ تخصص: ✔️ ملکی، کیفری، خانواده، ثبتی، حقوقی
✔️ خدمات: ✔️ مشاوره رایگان + پیگیری پرونده
✔️ میزان موفقیت: ✔️ %95 موفقیت پرونده ها
✔️ هزینه وکیل: ✔️ بر اساس سختی پرونده

فرم وکالتنامه وکیل دادگستری چیست؟

برای اینکه وکیلی بخواهد کار موکلش را در هر زمینه ای انجام دهد و مسئولیت پرونده را بر عهده بگیرد باید بین وکیل و موکل وکالتنامه ای تنظیم شود. تنظیم وکالتنامه با وکلای دادگستری بر روی فرم وکالتنامه و در سه نسخه انجام میشود. یک نسخه به مرجع رسیدگی ارائه میشود و یک نسخه برای موکل و دیگری برای وکیل میباشد. با توجه به موضوع پرونده، متن وکالتنامه توسط وکیل تکمیل می شود. این وکالتنامه دارای لوگوی کانون وکلای دادگستری، و قسمتی برای درج شماره پروانه وکیل گنجانده شده است.

فرم وکالتنامه شامل نام و نام خانوادگی و محل اقامت موکل، نام و نام خانوادگی و پایه ی وکیل و نیز اقامتگاه وکیل، اطلاعات طرف دعوی، موضوع وکالت، حدود اختیارات وکیل حق الوکاله و ترتیب پرداخت، تاریخ امضای موکل و امضای وکیل و محل گواهی میباشد. همچنین در قسمتی از وکالتنامه به صورت چاپی این متن قید شده است که : هزینه های قانونی دادرسی و مسافرت به عهده موکل است و با اخطار کتبی وکیل و عدم پرداخت، مسئولیتی از این جهت متوجه وکیل نخواهد بود. وکالت و قرارداد به شرح بالا واقع و با توجه به تمام مندرجات متن و ظهر این صفحه و اثر عدم پیشرفت کار آن را امضاء می نمایم. در پشت برگه وکالتنامه نیز مواد قانونی 31 و 35 و 36 آیین دادرسی مدنی درج میگردد.

مطالب مشابه: بهترین وکیل کیفری در تهران

مبنای محاسبه هزینه و دستمزد وکیل

به طور کلی میزان و مبلغ حق الوکاله وکلا طبق معیارهای بسیاری تعیین خواهد شد. زیرا در بسیاری موارد ممکن است زمینه تخصصی وکلا با یکدیگر متفاوت باشد یا برخی از وکلا از تحصیلات یا تجربیات خاصی در رساندن پرونده به نتیجه برخوردار باشند که وکیل دیگر از آن برخوردار نباشد. همچنین موقعیت مکانی دفتر وکالت مخصوصا در تهران یکی از فاکتورهای تعیین کننده حق الوکاله یک وکیل است. زیرا هزینه های خرید و اجاره ملک در تهران با سایر شهرستانها بسیار متفاوت است و همین موضوع باعث میشود هزینه وکیل در تهران هم با هزینه وکیل در شهرستان ها متفاوت باشد. در نهایت بر اساس فاکتورهای بسیاری هزینه یک وکیل خوب تعیین میشود.

تعرفه وکالت و میزان حق الوکاله وکیل دادگستری، در قرارداد وکالت و با توافق طرفین، مشخص میشود. اما در صورتی که در قرارداد، بر مبلغی توافق نشده باشد، موکل، مطابق تعرفه قانونی، حق الوکاله وکیل و هزینه کار وی را می پردازد. این مبلغ در دعاوی مالی، امور حسبی، دعاوی غیر مالی، امور کیفری و در قرارهای صادره از دادگاه، متفاوت میباشد. تمامی وکلا براساس خواسته مالی که توسط موکلین مطرح می شود یک تعرفه حدودا ۱۰ درصدی دارند. وکیل میتواند به موجب قرارداد جداگانه ای که به قرارداد مالی معروف است مبلغی بیشتر یا کمتر از تعرفه دریافت کند در این صورت الصاق تمبر مالیاتی و مالیات سالانه با توجه به قرارداد مالی مشخص میشود بنابراین اخذ مبلغ بیشتر از تعرفه ایرادی ندارد.

تمبر مالیاتی وکیل دادگستری

بر اساس ماده ۱۰۳ قانون مالیات های مستقیم، وکالت نامه وکیل بدون تمبر مالیاتی معتبر نمی باشد. ابتدا باید بیان کرد که تمبر مالیاتی ارتباط مستقیمی با دستمزد وکیل دارد. چنانچه دستمزد وکیل بیشتر از تعرفه باشد وکیل فقط مستحق دستمزد متعارف است اما با توجه به هزینه قید شده در وکالتنامه باید تمبر باطل نماید. وکلای دادگستری و کسانی که در محاکم اختصاصی ‌وکالت می‌کنند مکلف اند در وکالت نامه‌های خود رقم حق ‌الوکاله‌ها را قید نمایند و معادل پنج درصد آن بابت علی‌الحساب مالیاتی روی ‌وکالت نامه تمبر الصاق و ابطال نمایند.

میزان حق الوکاله وکیل چقدر است؟

حق الوکاله وکیل به صورت کلی تابع توافق و قرارداد طرفین است البته در خصوص حق الوکاله تعرفه نیز وجود دارد که به صورت مفصل به آن نیز می پردازیم. میزان حق الوکاله بدین شرح تعیین می گردد که وکیل و موکل بعد از ملاقات، بررسی مدارک، شرایط پرونده، میزان کار، نوع پرونده نسبت به میزان حق الوکاله توافق می نمایند. به صورت ساده تر وکیل با بررسی جمیع جهات از جمله، تخصص خود، میزان موفقیت در پرونده، حقوقی یا کیفری بودن و… مبلغی را به عنوان حق الوکاله تعیین می نماید. از این رو مسلماً پاسخ به این سوال که میزان دستمزد وکیل به صورت دقیق به چه میزان است، کار دشوار و چه بسا محالی قبل از بررسی موضوع باشد.

 نحوه محاسبه دستمزد وکیل چگونه است؟

  • تعیین دستمزد وکیل بر مبنای عرف: تعیین هزینه دستمزد وکیل بر مبنای عرف یکی از مواردی است که می توان میزان حق الوکاله وکیل را مشخص کرد. در این حالت و به صورت عرفی در خصوص پرونده هایی با موضوع مالی حداقل حق الوکاله وکیل 10 درصد خواسته است. البته در مواردی دستمزد وکیل با توجه به عرف محل می تواند متفاوت باشد. یعنی هزینه وکیل در تهران برای قبول وکالت در پرونده ای با هزینه وکیلی که در توابع استان اقدام به قبول وکالت می کند می تواند متفاوت باشد. و یا حداقل دستمزد وکیل در پرونده طلاق توافقی 2 میلیون تومان می باشد و همچنین بر مبنای عرف حق الوکاله پرونده های کیفری کمتر از 5 میلیون تومان نیست. البته میزان دستمزد وکیل با توجه به عرف محل مشخص می گردد و هزینه وکیل در تهران به میزان حق الوکاله وکیل در شهریار نیست.
  • تعیین دستمزد وکیل بر مبنای قرارداد: تعیین هزینه دستمزد وکیل بر مبنای قرارداد یکی از اصلی ترین موارد تعیین قرارداد دستمزد وکیل است، که در این راستا وکیل و موکل با توافق و تعیین مبلغ دستمزد در قرارداد مالی جداگانه اقدام به انعقاد قرارداد می کنند و میزان دستمزد را به صورت توافقی مشخص می کنند.
  • تعیین دستمزد بر مبنای تعرفه: واقعیت حاکم بر جامعه و شرایط اقتصادی و همچنین تعرفه قانونی دستمزد وکیل که مبلغ اندکی است که حتی هزینه تمبر مالیاتی وکیل را نیز تأمین نمیکند. در نتیجه با عنایت به همین شرایط هیچ یک از وکلای دادگستری، قرارداد حق الوکاله خود را بر مبنای تعرفه منعقد نمیکنند چراکه تعرفه حق الوکاله وکلای دادگستری مبلغ بسیار ناچیزی است. به طور مثال حق الوکاله وکیل دادگستری در پرونده کیفری بر مبنای تعرفه 30 هزار تومان است که با توجه به شرایط، بیش از اینکه به عنوان یک حق الوکاله قابل ارزیابی باشد، به عنوان حق المشاوره و حتی هزینه ایاب و ذهاب نیز قابل ارزیابی نیست.

تفاوت وکیل پایه یک و پایه دو چیست؟ وکیل از ما

تفاوت وکیل پایه یک و پایه دو چیست؟

در بین وکلا هم مانند هر صنف دیگری مهارت و تجربه و سطح علمی و دانش افراد در میزان دستمزد آنها تعیین کننده است. مثلا وکلایی که کارآموز هستند و موفق به دریافت گواهی نامه پایه یک نشده اند اجازه ورود و انجام وکالت در پرونده های مالی سنگین مثل تقسیم ارث و انحصار وراثت و برخی پرونده های مهم کیفری را ندارند. بدیهی است وکلایی که بعد از ۲ الی چند سال تجربیات کاری بالاتری داشته باشند و صلاحیت های علمی و عملی آنها احراز و تایید شود از پایه ۲ به پایه یک ارتقاء یافته و به طور طبیعی دستمزد بالاتری را خواهند داشت.

مطالب مشابه: بهترین وکیل در تهران

وکیل پایه یک دادگستری می تواند بدون محدودیت در تمامی محاکم حقوقی یا کیفری در کل کشور اعلام وکالت نماید. اما وکیل پایه دو فقط حق مداخله وکالت در پرونده های کیفری که به جرایم تعزیری حبس کمتر از ۱۰ سال، شلاق و جزای نقدی و همچنین پرونده های مالی کمتر از ۵۰ میلیون تومان و خواسته های غیر مالی به جز اصل نکاح و طلاق و اثبات نسب و نفی نسب، را دارند.

نکته: وکلای دادگستری در دادگاه های سراسر کشور می توانند از حقوق موکلین خود دفاع کنند ولی فقط در شهری که پروانه آن را دارند می توانند دفتر وکالت دایر کنند.

چه روش هایی برای پرداخت دستمزد وکلا وجود دارد؟

پرداخت دستمزدهای وکلا مطابق با خواسته ی مالی بین طرفین که در دادخواست اعلام می شود، توافق صورت میگیرد.
برای مثال اگر دستمزد پرونده ای با موضوع انحصار وراثت 20 میلیون تومان توافق شود وکلا باید 60 درصد مبلغ یعنی 12 میلیون تومان را به صورت نقدی به عنوان پیش پرداخت و همزمان با امضاء قرارداد دریافت کنند، که مطابق با مقررات و تعرفه های مصوب وکالت این پیش پرداخت قابل برگشت نیست و 40 درصد الباقی یعنی 8 میلیون تومان پس از نتیجه قابل وصول خواهد بود. وکیل ها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم از هیچ نهاد و یا ارگانی حقوق ماهیانه دریافت نمی کنند بلکه دستمزد وکیل همان حق الزحمه وکیل است که به صورت مستقیم از موکل خود دریافت می کند.

البته حق الوکاله وکیل صرفاً حق الزحمه نیست بلکه در مواردی و طبق قرارداد می تواند شامل تمبر مالیاتی، هزینه ایاب و ذهاب، هزینه اقامت و مواردی از این قبیل نیز باشد. به همین دلیل دستمزد برای وکیل همانند سایر مشاغل جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است. و در نقطه مقابل نیز با توجه به شرایط مالی موکل حق الوکاله برای او نیز اهمیت دارد. و همیشه قبل از مراجعه به وکیل با یک سوال مواجه می شود که دستمزد وکیل چقدر است که در مطالب بالا به این موضوع پرداختیم.

مبنای پرداخت حق الوکاله وکیل چیست؟

پرداخت دستمزد و هزینه وکیل در تهران و سایر استان ها به سه صورت میباشد:

  • مبنای پرداخت حق الوکاله بر مبنای تعداد وکیل: برای نمونه در پرونده های طلاق توافقی در صورتی که هر یک از زوجین اقدام به عقد قرارداد با وکیل دادگستری به صورت مستقل نماید. هر کدام باید حق دستمزد وکیل را پرداخت کند و یا در مواردی که زوجه وکالت در طلاق دارد می تواند یک وکیل برای خود و یک وکیل برای همسر خود اختیار کند. در این صورت باید دستمزد 2 وکیل را پرداخت کند و یا این که خود شخصاً در دادگاه حاضر شده و برای همسر خود فقط وکیل اختیار کند که در این خصوص فقط دستمزد یک وکیل پرداخت می شود.
  • مبنای پرداخت حق الوکاله بر مبنای تعداد پرونده: یعنی شخصی نیاز به وکیل دارد و در خصوص مطالبه مهریه به وی وکالت می دهد و سپس برای مطالبه نفقه، حضانت فرزند و در آخر نیز برای طلاق یک طرفه و یا طلاق توافقی اقدام به انعقاد قرارداد وکالت می کند که در این موارد به ازای هر یک از پرونده های مورد تقاضا، قرارداد وکالت جداگانه منعقد و همچنین دستمرد وکیل به صورت مستقل دریافت می شود.
  • مبنای پرداخت حق الوکاله در مراحل مختلف دادرسی: حالتی را تصور کنید که وکیل در پرونده مطالبه چک برای شما اعلام وکالت نموده و با صدور رأی بدوی، طرف دعوی تجدید نظر خواهی نموده و شما از وکیل تقاضا دارید در این مرحله از رسیدگی نیز دخالت کرده، ولی وکیل حق اقدام در مرحله تجدیدنظر را از لحاظ قانونی ندارد و باید به اخذ وکالت علیحده از موکل اقدام کند و با پرداخت هزینه های قانونی اقدام به ورود در همان پرونده و در مرحله تجدید نظر و یا اجرای حکم نماید که در این صورت نیز دستمرد وکیل به صورت جداگانه دریافت می شود.

چگونه کار خود را به بهترین وکیل بسپاریم؟

وب سایت وکیل از ما مواردی را که در انتخاب وکیل باید به آن توجه نمایید را بدین صورت میداند که: بهترین وکلا برای شما کسانی هستند که تخصص دارند. و همچنین رزومه و قیمت پیشنهادی از چند وکیل در رابطه با موضوع پرونده شما، هزینه مشاوره اولیه، پیشنهاد متنی از چند وکیل متخصص کار خود، نظر سایر موکلان در رابطه با این وکیل و… بسیار مهم است.

4.4/5 - (7 امتیاز)

عاطفه نعیمی

عاطفه نعیمی هستم 5 سال مشغول به نویسندگی در سایت های مختلف بودم و هدفم تولید محتوای یونیک و با کیفیت بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا