دانستنی های حقوقی

بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سردفتری

بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سر دفتری یکی از دغدغه های داوطلبینی است که می خواهند در آزمون سر دفتری شرکت کرده و به منابع معتبر برای مطالعه و پذیرفتن در این آزمون نیاز دارند.

به طور کلی دفتر اسناد رسمی از جمله مشاغل جذاب و پرطرفدار در زمینه رشته حقوقی می باشد که در کنار درآمد خوب دارای یک موقعیت اجتماعی خوب می باشد برای تصدی این شغل اشخاص می بایست منابعی رعایت ضوابط ماده 5 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354 اقدام شرکت در آزمون شوند که از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزاری می گردد.

در طول سالیان اخیر این آزمون هر چند سال یک بار برگزار شده و دارای وقفه های متعددی بوده که گاهاً مورد اعتراض داوطلبین و دانشجویان حقوق بود در اردیبهشت ماه 1401 به موجب قانون تسهیل صدور برخی از مجوزهای کسب و کارکه در اردیبهشت ماه 1401 در ماده 3 این قانون، ماده 5 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران و دفتریاران مصوب 1354 اصلاح شد مقرر شد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هر ساله اقدام به برگزاری آزمون سردفتری نماید.

بدیهی است افرادی در این آزمون موفق خواهند بود که تسلط بالایی در درس حقوق ثبت دارند بدیهی است انتخاب بهترین کتاب ثبت برای آزمون مرکز مشاوران یا بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سردفتری و مطالعه آن تاثیر بسزایی در این مورد خواهد داشت.

 1. منبع حقوق ثبت برای آزمون سردفتری چه کتابیه؟
 2. بهترین منبع حقوق ثبت کاربردی چه کتابیه؟
 3. برای تسلط بر حقوق ثبت چه کتابی بخوانم؟
 4. بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سر دفتری، منبع به روزی هست؟
 5. برای آزمون مرکز مشاوران یا اختبار کانون وکلا کدوم کتاب ثبت خوبه؟
 6. جامع ترین کتاب و منبع حقوق ثبت کدام است؟

این سوالات و سوالاتی از این دست که دانشجویان حقوق و کارآموزان وکالت از ما می پرسند قسمتی از نیازهای آن ها در عرصه حقوق ثبت می باشد. قبل از پاسخگویی به این سوالات لازم است درخصوص درس حقوق ثبت و جایگاه آن توضیحاتی داده شود.
درس حقوق ثبت یکی از دروس مهم و کاربردی در رشته حقوق بوده که بسیاری از مردم و حقوقدانان با آن روبرو هستند.

نام کتاب: آموزش جامع حقوق ثبت و املاک
نویسنده: دکتر احمد زهره وند
ناشر: چتر دانش
سال چاپ: 1401
تعداد صفحات: 326
مناسب برای: شرکت کنندگان آزمون های سردفتری و آزمون مرکز مشاوران و وکلاء قوه قضاییه و آزمون اختبار کانون وکلاء و آزمون کارشناسی ارشد

خرید

سر فصل های کتاب

 • مقدمه و کلیات حقوق
 • ثبت املاک
 • مراجع اختصاصی اداره ثبت
 • حقوق اراضی
 • اسناد رسمی و عادی
 • دفاتر اسناد رسمی
 • اجرای مفاد اسناد رسمی
 • جرایم و مجازات

این کتاب در آزمون های ذیل جزو منابع اصلی آزمونی می باشد:

 1. سردفتری
 2. مرکز مشاوران و وکلاء قوه
 3. اختبار کانون وکلاء
 4. کارشناسی ارشد

نکته مهم تر اینکه بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سر دفتری برای کارآموزان وکالت و وکلاء و حقوقدان ها نقش حیاتی و مهم دارد بطوری که تسلط بر این درس موجب تمایز حقوقدانان و وکلاء از دیگران می شود.

از طرفی تعدد منابع در این درس و به روز نبودن آن و دشوار بودن نوع نگارش حقوق ثبت موجب شده که داوطلبان و دانشجویان نتوانند با این درس ارتباط مساعدی برقرار کنند و به نوعی از این درس فراری باشند.

در همین راستا قصد معرفی کتابی را داریم که توسط موسسه آموزشی چتردانش (موسسه تخصصی و نام آشنا در زمینه حقوقی) با قلم یکی از اساتید متخصص در این زمینه آقای دکتر احمد زهره وند مطابق با نیازهای اشخاص با سبکی نو و شیوه ای خاص تالیف و تهیه شده است.

این کتاب مناسب چه کسانی هست؟

در این زمینه منابع متعددی وجود دارد اما آنچه که مهم است این است که بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سر دفتری علاوه بر جامع و کامل بودن می بایست منطبق بر آخرین قوانین و آیین نامه های روز باشد که متأسفانه برخی از منابع موجود فاقد این امر می باشد و اکثراً دارای آیین نامه و قوانین منسوخ یا قدیمی هستند.

ویژگی های بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سر دفتری:

 1. به روز بودن کلیه آیین نامه ها و قوانین
 2. استفاده از جدول و نمودار جهت فهم بهتر مطالب
 3. توضیح آئین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرائی مصوب 11/06/1387 و اصلاحات سال 1398.
 4. سادگی و روان بودن متن و عبارات کتاب و قابل فهم بودن.
 5. کاربردی بودن توضیحات داخل متن کتاب برای وکلاء و کارآموزان وکالت.
 6. کامل و جامع بودن کتاب

وجود این اوصاف در کتاب موجب تمایز این اثر از سایر کتب موجود در عرصه حقوق ثبت گردیده است.
بهترین کتاب حقوق ثبت برای آزمون سر دفتری، با توجه به منابع کهن حقوق ثبت چون کتاب دکتر غلامرضا شهری، دکتر محمود تفکریان و دکتر لنگرودی و … تألیف شده که در عین اصالت دارای اوصاف اشاره شده می باشد.

4.6/5 - (11 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا