دانستنی های حقوقی

آدرس دادگاه های شیراز +【شماره تماس ☎️ و آدرس】

براساس اصل 159 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رسیدگی به تمامی شکایات برعهده دادگاه می باشد و همچنین تشکیل دادگاه ها و سپس تعیین صلاحیت آن ها برعهده حکم قانون می باشد.

دعاوی های کیفری خصوصا در کلان شهرها، افزایش یافته است و برای رسیدگی به جرائم ها، دادگاه های کیفری در شهر ها تشکیل شده است که رسیدگی به جرائم های مختلف را دارد. یک وکیل در دادگاه انقلاب باید وکیلی کاربلد و متخصص باشد تا از حقوق موکلش دفاع کند. برای رسیدگی به کلیه ی پرونده های کیفری، نیاز به اخذ بهترین وکیل کیفری در شیراز نیز می باشد تا به نتایج قابل قبولی دست پیدا نمایید. در ادامه به بررسی و معرفی لیستی از دادگاه های انقلاب در شیراز می پردازیم:

بهترین وکیل دادگاه انقلاب شیراز کیست؟

بهترین وکیل دادگاه انقلاب به کسی گفته می شود که به تمامی امور مربوط به دادگاهی تسلط کافی داشته باشد و پیچیدگی های پرونده را درک نماید. همچنین یک وکیل خوب و خبره باید بر احساسات خود غلبه نماید و در کوتاه ترین زمان ممکنه و از طریق روند دادرسی بتواند مشکلات را حل و فصل نماید.

وکیل دادگاه انقلاب به تمامی امور مربوط به مشکلات پرونده رسیدگی می کند و پیگیری های لازمه را به عمل می آورد. اخذ یک وکیل می تواند شرایط کاری و مراحل مربوط به دادگاه را به خوبی به پیش ببرد. در واقع یک وکیل با توجه به دانش و آگاهی که دارد به موکلش کمک های بسیار زیادی می کند و راهنمایی های لازمه را برای موکلینش به عمل می آورد.

جهت مشاهده بهترین وکیل شیراز کلیک کنید

آدرس و شماره تماس دادگاه های شیراز

مجتمع مرکزی دادگستری استان فارس

 • شماره تماس: ۰۷۱۳۲۲۳۳۷
 •  آدرس: شیراز، میدان شهدا (شهرداری)، مجتمع قضایی مرکزی، دادگستری کل استان فارس

مجتمع قضایی دادگاه‌ های کیفری ۱ و ۲

 • شماره تماس: ۰۷۱۳۷۴۲۸۰۱۴
 •  آدرس: شیراز، میدان الله ( فلکه گل سرخ فراگیر )، بلوار شیرودی

مجتمع دادسرای ناحیه ۱ شیراز

 • شماره تماس: ۰۷۱۳۶۳۱۹۵۰۲
 •  آدرس: شیراز، بلوار شهید رجایی ( فرهنگ شهر ) بعد از استخر کوثر ، ایستگاه ۱۵

مجتمع دادسرای ناحیه ۲ شیراز

 • شماره تماس: ۰۷۱۳۲۲۷۲۰۱۷
 • آدرس: شیراز، میدان آزادی (فلکه گاز )، ابتدای خیابان ابریشمی

دادگاه‌ شیراز (خانواده)

 • شماره تماس: ۰۷۱۳۶۴۷۴۰۱۲
 •  آدرس: شیراز، میدان قائم (اصلی) بلوار هجرت، سمت راست، کوچه اول

مجتمع قضایی دادگاه شیراز (تصادف)

 •  آدرس: شیراز، بلوار جانبازان، روبروی شهرک صدا و سیما، نبش خیابان نیروی انتظامی
 • شماره تماس: ۰۷۱۳۷۲۱۰۰۴۹

دادگاه انقلاب شیراز

 •  آدرس: شیراز، بلوار جدید قرآن ، روبروی لوناپارک
 • شماره تماس: ۰۷۱۳۲۲۸۹۲۳۶

دادسرای ویژه امور جنایی شیراز

 • شماره تماس: ۰۷۱۲۲۷۳۴۳۱
 • آدرس: شیراز میدان قائم مجتمع قضایی شماره ۱

شورای حل اختلاف شماره ۱

 • شماره تماس: 07137239463
 • آدرس: شیراز، بلوار مدرس، بلوار جانبازان (پودنک)، انتهای بلوار، جنب دادگاه تصادفات

شورای حل اختلاف شماره 2

شماره تماس: 07137531969

آدرس: شیراز، بلوار رحمت، خیابان بنی هاشمی، روبروی کوچه 36


شورای حل اختلاف شماره 4

شماره تماس: 07137210049

آدرس: شیراز، بلوار جانبازان، روبروی شهرک صدا و سیما، مجتمع قضایی تصادفات


شورای حل اختلاف شماره 5

شماره تماس: 07136417400

آدرس: شیراز، شهر صدرا، بلوار دانش، خیابان کوهسار، کوچه حیران


وظایف دادگاه های شیراز

دادگاه نوعی از نهاد دولتی می باشد که در آن گروهی از افراد که شامل کارمند تا قاضی هستند به کلیه ی مشکلات مردم رسیدگی می کنند و به حل مشکلات این گونه پرونده ها می پردازند. این افراد با رعایت حق و عدالت، در صدد حل مشکلات مردم بر می آیند.

تمامی دادگاه ها زیر مجموعه ای از دادسراها می باشند که زیر نظر آن ها فعالیت می کنند. هر جرمی که توسط کسی مرتکب می شود، مرجع قضایی موظف به رسیدگی در حوزه ی مورد نظر در خصوص آن جرم می باشد.

تمامی دادگاه ها در شیراز موظف به حل مشکلات و اختلافات مربوط به دعاوی های اجتماعی و اقتصادی هستند اما دادگاه های کیفری به جرائمی رسیدگی می کنند که خلاف قانون می باشند و برای فردی که جرم مرتکب شده است، مجازاتی را در نظر می گیرند.

افرادی که در شهر شیراز زندگی می کنند و پرونده ی آن ها به دادگاه های کیفری ارجاع داده شده است، برای راهنمایی و مشاوره در این خصوص می توانند از بهترین وکیل پایه یک دادگستری شیراز راهنمایی بخواهید.

صلاحیت دادگاه های شیراز از لحاظ کیفری

دادگاهایی وجود دارد که به جرائم کیفری اختصاص داده شده است و وظیفه ی آن ها رسیدگی به جرائم های مخصوص کیفری است. قاضی در دادگاه های کیفری، وظیفه ی رعایت عدالت و حق و تعیین کردن مجازات فرد مجرم براساس قوانین است.

دادگاه های کیفری انواع مختلفی دارند و به نوع یک، دو، دادگاه نظامی، دادگاه اطفال، دادگاه انقلاب و غیره تقسیم بندی می شود. در ادامه به نکات مهمی در مورد انواع دادگاه ها در شیراز اشاره داریم:

 • دادگاه کیفری از نوع دوم براساس قانون های مربوط به آیین دادرسی کیفری، صلاحیت لازمه را برای تمام جرائم کیفری برعهده دارد. پس به طورکلی تمامی جرائم توسط دادگاه کیفری از نوع دوم برگزار می شود البته به جز مواردی که در دادگاه کیفری از نوع یک برگزار می شود.
 • بر طبق ماده 302، در دادگاه کیفری که از نوع یک می باشد به تمامی جرائمی که در خصوص سلب حیات، قطع عضو، مجازات های تعزیری و غیره می پردازد.
 • دادگاه های ویژه مخصوص نظامیان و روحانیت مخصوص به سپاهیان، ارتش، نیروی انتظامی، روحانیون و غیره می باشد که مرتکب خطایی شده باشد.
 • دادگاه مخصوص اطفال مربوط به اطفالی است که زیر 18 سال می باشند و مرتکب جرم شده اند و به دلیل شرایط سنی که دارند، پرونده های آن ها در دادگاه های کیفری بزرگسالان رسیدگی نمی شود و باید در دادگاهی که مخصوص اطفال است بررسی صورت گیرد و تا زمانی که سن آن ها قانونی نشده است باید در کانون اصلاح تربیت، جرم خود را بگذرانند.
 • دادگاه انقلاب یکی از دادگاه های بسیار حساس می باشد که مربوط به جرائمی است که مربوط به امنیت داخلی و خارجی می باشد. دادگاه انقلاب به جرائم مربوط به مواد مخدر هم می پردازد.

کلام آخر

در این مقاله به معرفی لیست دادگاه های شهر شیراز پرداخته ایم. با دانستن آدرس و شماره تماس از دادگاه های شهر شیراز به راحتی می توانید تمامی امور کیفری خود را با توجه به لیستی که از دادگاه ها در اختیار دارید، به آن ها بسپارید.

همچنین در هنگام وقوع امور کیفری، می توانید با تحقیقات از وکیل خبره ای که در شهر شیراز است، کلیه این امور را به او بسپارید. وکیل می تواند تمامی امور مربوط و مراحل انجام کاری دادگاهی را به بهترین نحو انجام دهد و مشکلات مربوط به پرونده را حل نماید.

5/5 - (1 امتیاز)

نگین بیات نژاد

تجربه دو سال نویسندگی وب سایت و تولید محتوا رو برعهده دارم و در حال حاضر نویسنده ی مسائل حقوقی تحت وب هستم. هدف من تولید محتوای یونیک و موثر برای سایت وکیل از ما هست تا از این طریق بتوانم اطلاعات مفید حقوقی رو دراختیار کاربران عزیز قرار بدهم. اگر در مقاله های من پاسخ سوالتان را گرفته اید، از شما تقاضا دارم تا در قسمت دیدگاه نظرات خودتون رو بیان کنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا