دانستنی های حقوقی

حکم زنا با زن شوهردار چیست؟

به رابطه جنسی میان زن و مرد بدون وجود رابطه زوجیت، زنا اطلاق می شود، به زنی که مرتکب زنا می شود زانیه و به مردی که مرتکب زنا می گردد زانی گفته می شود. با توجه به اینکه زنا در اسلام جزو گناهان بزرگ به شمار می رود و در شریعت نیز انجام این کار ممنوع شده است به همین دلیل برای فردی که مرتکب زنا می شود مجازاتی در نظر گرفته می شود. مطابق با ماده 63 قوانین مجازات اسلامی می توان گفت:” جماع مرد با زنی که بر وی ذاتا حرام باشد، زنا گفته می شود”. زنا ممکن است بین زن شوهردار با مرد مجرد یا مرد متاهل اتفاق بیفتد که در این صورت مجازات زنا شدیدتر خواهد بود، در ادامه این مقاله از وکیل از ما به بررسی حکم زنا با زن شوهردار خواهیم پرداخت.

بررسی حکم زنا با زن شوهردار

زنا با زن شوهردار جرم به شمار می رود و هر یک از طرفین مطابق با قوانین مجازات اسلامی به سزای عمل خود خواهند رسید، شایان ذکر است، قبل از صدور حکم از سوی قاضی باید انجام زنا ثابت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه حکم زنا با زن شوهردار تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

روش های اثبات با زن شوهردار

اثبات جرم زنا کار نسبتا دشواری می باشد و برای اثبات نمودن زنا باید چند مرد عادل در دادگاه حاضر شوند، علاوه بر این با قرار دادن فیلم و تصویر در اختیار قاضی نیز می توان جرم زنا را ثابت کرد. با توجه به اینکه اثبات جرم زنا کار نسبتا دشواری می باشد به همین دلیل بهتر است در این زمینه از وکیل متخصص کمک بگیرید، بهترین وکیل می تواند در این خصوص مشاوره و راهنمایی های لازم را به شما دهد.

از مهم ترین روش های اثبات زنا با زن شوهردار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اثبات زنا با زن شوهردار
روش های اثبات زنای محصنه

1. اقرار:

یکی از روش های اصلی برای اثبات زنا با زن شوهردار، اقرار است، در این صورت فرد زناکار باید عاقل و بالغ باشد و 4 مرتبه در نزد قاضی بگوید که من مرتکب زنا شده ام، اگر زنا اثبات شود در سریع ترین زمان ممکن حکم زنا با زن شوهردار صادر می شود.

2. شهادت:

یکی دیگر از انواع روش ها برای اثبات زنا، شهادت است. برای اثبات زنا به کمک این روش باید چهار مرد یا سه مرد عادل در دادگاه حاضر شوند و شهادت دهند، برای اثبات زنا می توان از شهادت بانوان نیز استفاده کرد که در این صورت باید نصاب عددی رعایت گردد. افرادی که برای شهادت در جلسه دادگاه حاضر می شوند باید زنا را دیده باشند.

3. علم قاضی:

در برخی از مواقع قاضی می تواند با توجه به مدارک و شواهد موجود به وقوع جرم زنا پی ببرد، در این صورت برای اثبات زنا نیازی به اقرار و شهادت نیست.

برای اثبات زنا با زن شوهردار چه مدارکی در دادگاه مورد قبول است؟

برای اثبات زنای محصنه می توان مدارکی نظیر فیلم، عکس، گزارش پزشک قانونی، پیام های رد و بدل شده بین زن و مرد و… را به دادگاه ارائه داد. به این نکته توجه داشته باشید که ارائه موارد ذکر شده جزو ادله اثبات جرم به شمار نمی روند و فقط می توان این نوع مدارک را به دادگاه ارائه داد تا بتوان به قاضی برای رسیدگی به پرونده کمک بیشتری کرد.

انواع حکم زنا با زن شوهردار چیست؟

زن شوهردار به زنی گفته می شود که به عقد موقت یا دائم مردی درآمده است،  زنا با زن شوهردار باعث حرمت ابدی می گردد و مردی که با زن شوهردار نزدیکی کرده است هرگز نمی تواند با آن زن ازدواج دائم یا موقت کند. در برخی از مواقع ممکن است بین مرد و زن شوهردار حد کمتری از زنا اتفاق بیفتد که در این صورت زن و مرد مرتکب رابطه نامشروع شده اند. رابطه نامشروع به روابطی نظیر لمس کردن، بوسیدن و… گفته می شود، مجازات زنا با زن شوهردار نسبت به مجازات رابطه نامشروع با زن شوهردار سنگین تر است.

مطابق با قوانین مجازات اسلامی می توان گفت:” اگر زن، همسر دائمی داشته باشد و بالغ و عاقل نیز باشد و با مرد دیگری نزدیکی کند، مرتکب زنای محصنه شده است. در این صورت حکم زنا با زن شوهردار برابر با مجازاتی است که برای زنای محصنه در نظر گرفته شده است.

انواع حکم زنا با زن شوهردار عبارتند از:

  1. اگر زن شوهردار باشد و مرتکب زنا شود مطابق با ماده 225 قوانین مجازات اسلامی می توان گفت، حکم زنا با زن شوهردار سنگسار ( رجم ) است، اگر امکان اجرای سنگسار وجود نداشته باشد با موافقت رئیس قوه قضاییه، در صورتی که جرم زنای محصنه به کمک بینه ثابت شود، به جای اجرای حکم سنگسار، حکم اعدام قابل اجراء خواهد بود، در صورتی که جرم زنا با غیر بینه ثابت گردد به جای اجرای حکم سنگسار، 100 ضربه شلاق اجراء می شود. مجازات مردی که با زن شوهردار زنا کرده است در صورتی که وی مجرد باشد 100 ضربه شلاق است، اگر وی متاهل باشد و شرایط احصان داشته باشد مجازات رجم برای او صادر می شود.
  2. اگر زن شوهردار با فردی نابالغ مرتکب زنا شود در این صورت حکم زنا با زن شوهردار، صد ضربه شلاق می باشد ولی شخص نابالغ مجازات نمی شود.
  3. اگر مردی با زن شوهردار که در حالت بیهوشی یا مستی است نزدیکی کند یا زن را برای انجام رابطه جنسی فریب دهد، زن مجازات نمی شود و برای زانی حد اجراء می شود، علاوه بر این در مواردی نیز زانی محکوم به پرداخت مهرالمثل زن خواهد بود.

آیا حکم رجم یا سنگسار امروزه اجراء می گردد؟

برای اجرای حکم سنگسار، ابتدا باید یک گودال حفر شود سپس مجرم درون گودال قرار داده می شود و به سمت وی سنگ پرتاب می گردد تا به هلاکت برسد. اجرای این نوع حکم در سال های اخیر به دلیل واکنش هایی که در خارج و داخل از ایران نسبت به آن صورت گرفته لغو شده است، امروزه این نوع حکم به ندرت صادر و اجراء می گردد و جایگزین حکم سنگسار، اعدام است.

نحوه شکایت از جرم زنا با زن شوهردار

برای شکایت از جرم زنا با زن شوهردار باید مراحل زیر طی شود:

  1. مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و ثبت نام در ثنا
  2. تنظیم شکواییه مربوط به جرم زنا با زن شوهردار
  3. ضمیمه کردن مدارک محکمه پسند به شکواییه
  4. ارجاع پرونده به دادسرا یا دادگستری
  5. پیگیری و بررسی پرونده توسط قاضی
  6. صدور حکم ( در صورت اثبات زنا با زن شوهردار، قاضی می تواند نسبت به صدور حکم اقدام کند.)

نحوه شکایت از جرم زنا با زن شوهردار

کلام آخر

برای رسیدگی به جرم زنای محصنه قاضی باید پرونده را با دقت زیادی مورد بررسی قرار دهد، قاضی می تواند به کمک روش های مختلف نظیر اقرار، شهادت و… به این علم برسد که زن شوهردار با مرد دیگری وارد رابطه شده است و زنا انجام داده است، در این صورت حکم زنا با زن شوهردار برای طرفین رابطه نامشروع صادر می شود، این حکم برای اجراء شدن به واحد احکام کیفری ارجاع داده می شود. متهم می تواند برای دفاع از خود در جلسه دادگاه از وکیل کیفری با تجربه کمک بگیرد، علاوه بر این شاکی نیز می تواند با اخذ وکیل به مراحل پیگیری پرونده در دادگاه سرعت ببخشد.

4.5/5 - (4 امتیاز)

ندا خوشرو

سلام ندا خوشرو هستم، از سال ۱۳۹۴ فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم در این وب سایت مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا