دانستنی های حقوقی

پس گرفتن شکایت چگونه است؟

برخی از افراد طی شرایطی که در روند پیگیری امور پرونده می گذرانند، بعد از مدتی به این نتیجه می رسند که می خواهند برای پس گرفتن شکایت اقدام نمایند. به عبارتی دیگر تمایلی به ادامه ماجرا ندارند. در باب پس گرفتن شکایت باید بگوییم ک جرایم به دو دسته کلی از قرار زیر تقسیم می گردد:

 • جرایم قابل گذشت: به موجب قانون مجازات اسلامی جرایم قابل گذشت، جرائمی هستند که برای شروع، رسیدگی و اجرای حکم مستلزم درخواست شاکی است.
 • جرایم غیرقابل گذشت: جرایم غیر قابل گذشت هم جرائمی است که برای تعقیب، رسیدگی و اجرای مجازات نیاز به تقاضای شاکی ندارد و خود دادستان اقدامات لازم را انجام می دهد.
مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در کرج کلیک کنید

اثر پس گرفتن شکایت در هر کدام از جرایمی که عنوان کردیم، متفاوت است. در نتیجه به منظور پس گرفتن شکایت خود اعم از اینکه جرم مورد نظر، قابل گذشت یا غیر قابل گذشت باشد. باید به دادگاه صالح که پرونده در آنجا باز أست مراجعه نمایید.سپس بعد از آن بعد از مشورت و راهنمایی از وکیل، با انجام تشریفات مربوطه اقدام به پس گرفتن و استرداد کنید. با توجه به شهری که در آن زندگی می کنید وکیل مورد نظر خود را با تحقیق و بررسی انتخاب کرده و کلیه امور حقوقی را به او واگذار نمایید به عنوان مثال در شهر ارومیه می توان از وکیل پایه یک دادگستری ارومیه مشاوره و کمک خواست.

پس گرفتن شکایت

همانطور که می دانید هر گاه صحبت از شکایت می شود منظور دعاوی کیفری است که با تنظیم شکواییه از طرف شاکی در دادسرا یا دادگاه در مرحله رسیدگی است. می گوییم دعاوی کیفری زیرا برای طرح دعاوی حقوقی باید دادخواست تنظیم نمایید. در این بین همانطر که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، افراد به دلایل و مصادیق مختلف که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، اقدام به پس گرفتن شکایت خود می نمایند.

پس گرفتن شکایت بدان معناست که از شکایت منصرف شده اند و دیگر قصد پیگیری و ادامه روند و ماجرای پرونده را ندارند.

مصادیق پس گرفتن شکایت

در قسمت قبل اذعان داشتیم که گاهی اوقات به عنوان شاکی یا خواهان دعوایی را مطرح می کنیم. ولی بعد از شروع مرحله رسیدگی اتفاقاتی رخ می دهد که تصمیم به پس گرفتن شکایت داریم. این اتفاقات مصادیق متعددی دارد. این مصادیق و دلایل عبارت اند از:

 • متهم درصدد جبران خسارت های وارده به شاکی بر می آید
 • متهم از شاکی مهلت می گیرد برای جبران خسارت
 • ممکن أست شاکی به صورت کاملا بلاعوض اقدام به پس گرفتن شکایت نماید. یا به عبارتی خود خواسته از ادامه داعوا صرف نظر نماید.

مدارک لازم برای پس گرفتن شکایت

شایان ذکر است که در تمامی روند های قضایی یا برای انجام امور اداری و حقوقی باید مدارکی را ارائه کنیم که برای تحقق هدف ما لازم است و علاوه بر آن سمت ما را در ماجرا نشان می دهد. بنابراین بدیهی است که اگر به عنوان شاکی قصد پس گرفتن شکایت خود را داریم باید ابتدا مدارک هویتی و دیگر مدارک لازم را به شرح زیر به قسمت اداری دادسرا یا دادگاه مربوطه ارائه نماییم:

 • کارت ملی
 • رونوشت شکواییه
 • همچنین شماره پرونده
 • شماره بایگانی خود

در ادامه پس گرفتن شکایت را در دونوع جرام قابل گذشت و غیر قابل گذشت بررسی می کنیم."پس

پس گرفتن شکایت در جرایم غیر قابل گذشت

در جرایم غیر قابل گذشت، پس گرفتن شکایت چه تاثیری در روند رسیدگی و مجازات متهم دارد؟ ماده 277 قانون آیین دادرسی کیفری در پاسخ به این سوال پاسخ می دهد که هرگاه شاکی یا مدعی خصوصی در جرائم غیرقابل گذشت بعد از قطعی شدن حکم از شکایت خود صرف نظر نماید محکوم علیه تنها می تواند با استناد به استرداد شکایت از دادگاه صادرکننده حکم قطعی درخواست کند که در میزان مجازات تجدیدنظر نماید. در این مورد دادگاه به صورت زیر عمل م یکند:

 • به درخواست محکوم علیه در وقت فوق العاده رسیدگی می کند.
 • مجازات را در صورت اقتضاء در حدود قانون تخفیف می دهد.

رای بعد از روال بالا و پس گرفتن شکایت ، رای قطعی می باشد.

یکی از جرایمی که غیر قابل گذشت است و پس گرفتن شکایت باعث فرار متهم از مجازات های تعیینی نمی شود، کلاهبرداری است. به منظور مطالعه بیشتر کلیک نمایید: شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

پس گرفتن شکایت در جرایم قابل گذشت

در این بخش به منظور سخن پایانی به تاثیر پس گرفتن شکایت در جرایم قابل گذشت می پردازیم. در این باب باید بگوییم که اگر شما در هنگام وقوع جرم قابل گذشت، بزه دیده هستید، یا به عبارت دیگر، فردی هستی که متحمل آسیب است و به عنوان شاکی شکایتی را در دادگاه صالح مطرح کرده اید. حال به هر دلیلی پشیمان هستید و قصد استرداد و پس گرفتن شکایت خود را دارید، می توانید در دادگاه صالح درخواست استرداد و پس گرفتن را مطرح کنید. در این صورت با توجه به اینکه دعوا در چه مرحله ای باشد قرار متناسب برای دعوای شما صادر می شود. برای نمونه می توانیم به دو قرار زیر بعد از پس گرفتن شکایت و دعوا اشاره کنیم:

 • اگر دعوا در مرحله تعقیب باشد دادگاه قراری تحت عنوان قرار موقوفی تعقیب صادر می کند.
 • اگر در مرحله اجرای حکم باشد قرار موقوفی اجرا صادر می شود.
3.7/5 - (7 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا