اخبار

نحوه ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده چگونه است؟

حتی اگر خودتان با امور تجاری و مالیاتی درگیر نباشید، قطعا کلمه مالیات به گوشتان خورده است. یا در فاکتور هایی که تحویل می گیرید اغلب با عبارت مالیات بر ارزش افزوده رو به رو شده اید. باید بدانید که یکی از انواع مالیات های غیر مستقیم، مالیات بر ارزش افزوده می باشد. که ضوابط مربوط به آن، در قانون مالیات بر ارزش افزوده، تعیین می شود. در این مقاله بر آنیم تا مراحل و نحوه ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده برای مالیات را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

در حالت کلی آنچه برای آشنایی ابتدایی با این نوع از مالیت قبل از ورود به بحث ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده لازم است، این می باشد کع مالیات بر ارزش افزوده، به مالیاتی گفته می شود که در هر مرحله از فرایند تولید و توزیع و واردات کالاها و خدمات، بر مبنای ارزش افزوده ایجاد می شود، تعلق می گیرد. در نتیجه پرداخت کننده نهایی آن، مصرف کننده می باشد.

پس، پرداخت کننده مالیات ارزش افزوده، مصرف کننده نهایی کالا یا خدمت مورد نظر می باشد. اما، نکته قابل توجه آن است که ارائه دهندگان یا عرضه‌ کنندگان کالا ها و خدمات که به‌ صورت درصدی از بهای فروش کالاها یا خدمات، در زمان فروش از خریداران، مالیات ارزش افزوده،  اخذ می کنند، باید پس از کسر مالیات پرداختی خود، از مالیات دریافتی از خریدار، مابقی آن را به‌ صورت دوره‌ ای، به سازمان امور مالیاتی کشور، واریز نمایند.

جهت مطاله بیشتر در باب اخبار به روز و دانستنی های حقوقی کلیک کید: اظهارنامه قضایی

اظهارنامه ارزش افزوده

برای آنکه مراحل و نحوه ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده را بدانیم ابتدا به طور دقیق تر با خود این اظهارنامه مالیاتی آشنا می شویم. از آنچه در ابتدا گفتیم می توان نتیجه گرفت که مالیات بر ارزش افزوده، نوعی مالیات چند مرحله‌ ای است. که براساس درصدی از ارزش افزوده ایجاد شده در کالا ها یا  خدمات، در هر مرحله از واردات، تولید و توزیع آنها اخذ می شود.

یعنی، در هر یک از مراحل مختلف واردات، تولید یا توزیع کالاها و خدمات، توسط خریدار، پرداخت می شود. در نتیجه خریدار نیز در حین فروش کالا یا خدمت، آن را از خریدار بعدی، دریافت می کند. این زنجیره ادامه دارد. تا کالا و خدمت، به دست مصرف کننده نهایی برسد.

ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده

دانستیم که در نهایت مبلغی که از مصرف کننده گرفته می شود باید توسط عرضه کنندگان کالاها و خدمات به سازمان امور مالیاتی کشور، پرداخت شود. که این پرداخت، از طریق ابزاری، با عنوان اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، انجام می شود. ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده به عنوان مالیات چه روندی است؟

در پاسخ به این سوال اساسی باید بگوییم که طبق قانون، مودیان مالیاتی مکلف هستند، طی 15 روز پس از پایان هر فصل از سال، نسبت به تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، اقدام نمایند. در غیر این صورت، مشمول جرایم مالیاتی خواهند شد که در ادامه حتما به آن اشاره می کنیم. به منظور ثبت نام  مودیان می توانند با مراجعه به سایت سامانه ارزش افزوده، نسبت به ثبت نام به صورت الکترونیکی، اقدام نمایند.

مراحل ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده

مراحل ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده

این بخش از مقاله ما به مراحلی اختصاص دارد که برای ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده پیش رو دارید. این مراحل به شرح زیر است:

 • مودیان مالیاتی باید، وارد سامانه عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده ، به نشانی evat.ir شوند.
 • برای ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی، باید از قسمت سمت راست صفحه، نوع اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ای که قصد ثبت آن را دارید، انتخاب کنید. که در حالت عادی، اظهارنامه ارزش افزوده عادی است. مگر اینکه، برای برخی کالاهای دیگر، همچون سوخت  دخانیات، یا موارد دیگر باشد.
 • باید سال عملکرد و دوره آن، به صورت دقیق، قید شود. پس از درج میزان سرمایه ثبت شده، گزینه ورود، انتخاب شود.
 • در این مرحله ، فرم اظهارنامه مالیات ارزش افزوده شخص مودی، نمایان می شود. که برخی از اطلاعات مربوطه، از جمله اطلاعات هویتی، اطلاعات ثبتی مربوط به شرکت، همچون آدرس و کد پستی و کد اقتصادی شرکت و مواردی از این قبیل، قابل مشاهده است.
 • سپس در جدول شماره دو، اطلاعات مربوط به خرید و واردات کالاها و خدمات، شامل خرید کالاها و خدمات مشمول پرداخت مالیات و همچنین، خرید کالاها و خدماتی که مشمول پرداخت مالیات نیستند، نیز باید به صورت دقیق، قید شود. در انتهای این جدول، کادری قابل مشاهده است که جمع خرید و واردات و مالیات و همچنین، مالیات و عوارض مربوط به آنها به صورت تفکیکی، قابل مشاهده است.

مهمترین مرحله ثبت نام اظهارنامه

 • در جدول شماره 3 که مربوط به محاسبه مالیات ارزش افزوده و عوارض پرداختی قابل کسر یا استرداد است، در ردیف اول، جمع کل مالیات پرداخت شده و جمع کل عوارض پرداخت شده، قابل ملاحظه است که به صورت خودکار، با توجه به اطلاعات جدول 2 ، تکمیل می شود. اما در ردیف دوم، می توان مالیات ها و عوارض پرداختی که از مالیات های فروش، قابل کسر یا استرداد نمی باشند را وارد کرد. در ردیف سوم نیز مانده مالیات و عوارض پرداختی که قابل کسر از مالیات های فروش یا استرداد می باشد، به صورت خودکار، توسط سامانه، محاسبه و تکمیل می شود.

در خاتمه نیز با تایید صحت اطلاعات وارده، در خصوص مالیات ارزش افزوده، نام و نام خانوادگی وارد کننده اطلاعات را وارد کنید. یکی از گزینه های ثبت موقت در صورتی که هنوز قصد نهایی کردن و ارسال اظهارنامه مالیات ارزش افزوده را ندارید و یا تایید و مرحله بعد را انتخاب نمایید.

مهلت ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده

یاد آور می شویم که اظهارنامه ارزش افزوده، باید توسط مودیان، تنظیم و در سامانه ثبت نام اظهارنامه شود. در باب مهلت ثبت نام باید بگوییم که به طور کلی، ارسال اظهارنامه مذکور به صورت دوره ای یا فصلی است. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، مودیان، باید برای هر فصل از سال، ظرف مهلت 15 روز پس از پایان آن فصل، اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را تکمیل و ثبت نمایند.

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است این می باشد که اگر مودیان، در موعد مقرر، نسبت به ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده و تکمیل ارسال ثبت نام اقدام نکنند، به میزان 50 درصد مالیات متعلقه، به عنوان جریمه، تعیین می شود .که در صورت امتناع مجدد از پرداخت جریمه مزبور، مشمولان، باید جریمه ای معادل ماهانه، 2 درصد مالیات متعلقه را نیز بپردازند. البته این موضوع به همین جا ختم نمی شود. در ادامه لیستی کامل از این جریمه ها را معرفی می کنیم.

ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1402

ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده در سال 1402 به چه کیفیتی است؟ گفتنی است که ثبت نام اظهارنامه، در گذشته با تکمیل فرم های اظهارنامه مالیاتی به صورت کاغذی، انجام می شد. حال آن که در سال 1402، به صورت الکترونیکی، قابل انجام می باشد. که نحوه تکمیل، ثبت نام اظهارنامه در سال 1402​ در سامانه ارزش افزوده، مراحلی است که در قسمت های قبل به آن اشاره کردیم.

در ارتباط با مهلت ثبت نام در سال 1402 نیز طبق آموزه ها تا به اینجای مقاله باید بگوییم که قاعدتا مهلت ارسال و ثبت نام در سال 1402​، برای فصل یا دوره بهار، تا پایان روز 15 تیر ماه سال 1402 خواهد بود. تا پایان این روز، باید مودیان، نسبت به تکمیل و ثبت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده، اقدام نمایند. هر چند در مواردی، زمان ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده، تمدید می شود.

شرایط پرداخت جریمه عدم ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده

در این بخش به عنوان سخن پایانی به شرایطی اشاره می کنیم که موجب پرداخت جریمه ثبت نام اظهارنامه ارزش افزوده به همراه دارد. مواردی که باعث می‌ شود به مشمولان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده جریمه تعلق بگیرد، از قرار زیر است:

 • مشمولان در مهلت تعیین شده اقدام به ثبت نام در سامانه نکنند.
 • صادر نکردن صورتحساب به خریدار کالا یا خدمات.
 • ثبت نادرست ارزش ریالی کالا یا خدمات در صورتحساب رسمی که کد اقتصادی دارد.
 • ثبت و تکمیل نکردن اطلاعات صورت حساب قانونی توسط فروشنده کالا یا خدمات.
 • تحویل ندادن اظهارنامه قانونی.
 • ارائه نکردن دفاتر قانونی پلمپ شده شرکت ها و به طور کلی مؤسسات مشمول قانون مالیاتی.
 • مودیان با پرداخت نکردن بدهی یا تقسیط در مهلت تعیین شده علاوه بر پرداخت کامل مالیات ملزم به پرداخت جریمه نیز می‌شوند.
4/5 - (2 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا