دانستنی های حقوقی

نحوه اطلاع از شکایت چگونه است؟

امکان دارد در برخی از درگیری ها افرادی لفظا دیگران را به طرح شکایت علیه آنها تهدید نمایند. یا به عنوان مثال فردی به دفتر اسناد رسمی مراجعه نماید و باخبر شود که ممنوع المعامله است و این ممنوعیت به دلیل طرح دعوا و شکایت بر علیه او می باشد. از این رو در این مقاله بر آنیم تا با نحوه اطلاع از شکایت که بر علیهمان طرح می شود، آشنا شویم. با ما همراه باشید.

در باب موضوع اطلاع از شکایت به جهت مطالعه بیشتر کلیک نمایید: نحوه تنظیم شکایت نامه

اطلاع از شکایت

در ابتدای بررسی چگونگی و نحوه اطلاع از شکایت باید بگوییم که از سال 1395 و با ایجاد سامانه ابلاغ ثنا این امر الکترونیکی شد. در این مورد پس از ثبت هر ابلاغیه در سامانه ابلاغ قوه قضاییه، یک پیامک به فرد مخاطب ارسال می شود. طی این پیامک دستگاخ مربوطه از او می خواهد ابلاغیه خود را ظرف مدت زمان خاصی مطالعه کند. سپس با اطلاع از شکایت و آگاهی از ابلاغیه مورد نظر، بر روی آن اقدامات لازم را صورت دهد. در ادامه به نحوه کار این فرآیند بیشتر آشنا می شویم.

نحوه اطلاع از شکایت

در جریان نحوه اطلاع از شکایت نکته حائز اهمیت آن است که متشاکی در جریان است که از وی شکایت شده است. چرا که شاکی مشخصات وی را در اختیار دارد و با استفاده از آنها علیه وی شکواییه ای مطرح کرده است.

یابه عبارت بهتر ، شکایت غیابی نبوده است. در این صورت، فرد می تواند به راحتی به سامانه ثنا مراجعه نماید. از وجود شکایت و جزییات مربوط به آن اطلاع پیدا کند. در ادامه بعد از بررسی مراحل مربوط به اطلاع از شکایت به بررسی استعلام شکایت غیابی نیز اشاره می کنیم.

مطالب مشابه: جهت مشاهده 10 تا از بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اصفهان کلیک کنید

مراحل اطلاع از شکایت

برای اطلاع از شکایت می توانیم به دو صورت اقدام نماییم. این دو صورت به شرح زیر می باشد:

 • مراجعه مستقیم به دفتر خدمات الکترونیک قضایی: در این روش به نزدیکترین دفتر خدمات قضایی مراجعه می کنیم. سپس با ارائه کارت ملی و اطلاعات شناسنامه ای و آدرس و شماره تلفن و کدپستی و اخذ امضای الکترونیک توسط دفتر، در سامانه ثبت نام الکترونیک جهت ابلاغ اوراق قضایی ثبت نام می کنیم. پس از آن می توانیم نسبت به طرح دعوا اقدام کنیم. یا از دعاوی که علیهمان طرح می گردد با خبر شویم.
 • پیش ثبت نام در سامانه ثنا (در منزل) و سپس مراجعه به دفتر خدمات قضایی و یا مجتمع قضایی جهت تایید ثبت نام.

در ارتباط با مورد دوم، یعنی پیش ثبت نام در سامانه ثنا در منزل و سپس مراجعه به دفتر خدمات قضایی به جهت اطلاع از شکایت باید مراحل زیر را طی نماییم:

 • ورود به سامانه ثنا.
 • در صورتی که شخص حقیقی هستیم، جهت ثبت نام برای اطلاع از شکایت باید بر روی ثبت نام شخص حقیقی کلیک می کنیم.
 • اطلاعات خود را اعم از کدملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه وارد می نماییم.
 • در انتهای مراحل، بر روی دکمه اتمام ثبت اطلاعات اولیه کلیک می کنیم.
 • سپس بعد از طی مراحل بالا، جهت اخذ امضا و احراز هویت، به همراه کارت ملی و شماره موبایلی که هنگام ثبت نام وارد نمودیم، به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه می کنیم.

"نحوه

سامانه ثنا برای اطلاع از شکایت

سامانه ثنا یکی از سامانه های زیر مجموعه قوه قضاییه است که در صورتی که از شخصی شکایتی مطرح شده باشد، آن فرد پس از مراجعه و ثبت نام در سامانه ثنا و احراز هویت در این سامانه، می تواند از جزییات شکایت طرح شده علیه خود مطلع شود. علاوه بر این موارد زیر را نیز ممکن می سازد:

 • امکان اطلاع از شکایت
 • مشاهده روند کار پرونده افراد
 • علاوه بر اطلاع از شکایت و استعلام جزییات آن، می توان در این سامانه جزییاتی همچون زمان تعیین شده برای رسیدگی توسط دادگاه را ملاحظه نمود.
 • مشاهده ابلاغیه های قضایی
 • همچنین در صورتی که دادگاه پس از رسیدگی به دعوای کیفری، رای یا حکم صادر کند نیز از طریق همین سامانه می توان اقدام به مشاهده رای دادگاه نمود.

اطلاع از شکایت غیابی

در این بخش به منظور سخن پایانی مورد اطلاع از شکایت غیابی را بررسی می کنیم. در توضیح این نوع شکایت ابتدا باید بگوییم که گاهی شاکی قصد دارد از فردی شکایت کند که وی را به خوبی نمی شناسد. به عبارت دیگر، آن شخص، مجهول المکان است. در نتیجه، به همین دلیل ناچار است شکایت غیابی علیه وی مطرح نماید. در شکایت غیابی، به استناد مواد 175 و 176 قانون آیین دادرسی کیفری، آیین نامه ای تحت عنوان آیین نامه نحوه استفاده از سامانه های رایانه ای و مخابراتی تدوین شده است که به موجب آن اطلاع از شکایت غیابی به صورت زیر امکان پذیر است:

 • در صورت مجهول المکان بودن مخاطب و عدم دسترسی به حساب کاربری وی، ابلاغیه اوراق قضایی آنها از طریق نشر آگهی در سامانه ابلاغ و یکی از روزنامه های کثیر الانتشار انجام می شود. در چنین حالتی، مخاطب شکایت غیابی موظف است اقدام به ثبت نام و دریافت حساب کاربری نماید تا از شکایت غیابی مطلع گردد.
 • سامانه ای نیز تحت عنوان سامانه آگهی الکترونیک قضایی در ذیل سامانه عدل ایران ایجاد شده است. که بر اساس آن، اشخاصی که می خواهند مطلع شوند که آیا شکایت غیابی علیه ایشان مطرح شده است یا خیر، به جای ملاحظه روزنامه های کثیر الانتشار، با مراجعه به سامانه آگهی الکترونیک می توانند شکایات خود را استعلام بگیرند. در صورتی که دیدند شکایت غیابی علیه ایشان طرح شده است، می بایست در سامانه ثنا ثبت نام کنند. بدیت ترتیب بعد از اطلاع از شکایت غیلبی جزییات مربوط به آن را ملاحظه نمایند.
5/5 - (3 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا