دانستنی های حقوقی

طلاق به دلیل خیانت مرد چگونه است؟ ⚖️【آپدیت 1403】

طلاق به دلیل خیانت مرد یکی از مواردی است که متاسفانه امروزه بسیار شاهد آن هستیم. مواردی مانند مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد، نمونه دادخواست طلاق به دلیل خیانت، اثبات خیانت مرد با پیامک حکم خیانت مرد به زن در این رابطه مطرح می شوند. بر اساس قانون زن می توان با اثبات عسر و حرج (قرار گرفتن در سختی و مشقت) درخواست طلاق خود را به دادگاه ارائه کند. خیانت مرد نیز می تواند منجر به عسر و حرج زن شود و از این رو در این دسته بندی قرار می گیرد.

در صورتی که قصد دارید در مورد این موضوع بیشتر بدانید یا با چنین مشکلی روبرو شده اید، می توانید با بهترین وکیل طلاق در اصفهان در این رابطه مشورت کنید. همانطور که می دانید وکلا می توانند با توجه به سوابق، تجربیات و تحصیلات مرتبط در این زمینه به شما بسیار کمک کنند. ما در سایت وکیل از ما نیز سعی داریم با معرفی وکلای حاذق در این خصوص به شما کمک کنیم.

عدم رعایت هنجارهای اخلاقی از طرف زوجین می تواند آنها را درگیر مشکلاتی کند که سرانجامی جز جدایی و طلاق ندارد. به همین دلیل شروع زندگی مشترک باید همراه با رعایت اصولی مانند صداقت و وفاداری باشد. در غیر این صورت مشکلاتی مانند خیانت از طرف زوجین در زندگی پدیدار می شود. طبیعتا شخصی که به وی خیانت شده است نمی تواند زندگی مشترک را تحمل کند و تقاضای طلاق خود را ارائه می دهد.

آیا امکان طلاق به دلیل خیانت مرد وجود دارد؟

همانطور که می دانید بر اساس قانون حق طلاق با مرد است و وی می تواند با ذکر دلایل خود، از این حق استفاده کند؛ اما زنان تنها در شرایط خاص که موجب عسر و حرج شود، می توانند نسبت به درخواست طلاق اقدام کنند.

خیانت به عنوان یکی از مشکلات اخلاقی در این دسته بندی جای دارد. در این حالت زن باید ثابت کند که خیانت اتفاق افتاده است و موجبات عسر و حرج برای وی فراهم شده است. با توجه به اثبات خیانت، حتی اگر مرد با طلاق مخالف باشد نیز زن می تواند درخواست خود را در این زمینه ارائه دهد.

طلاق به دلیل خیانت شوهر متاسفانه در حال حاضر در جامعه بسیار دیده می شود و بسیاری از پرونده هایی که در دادگاه خانواده بررسی می شوند با این موضوع در حال پیگیری هستند. به منظور اثبات رابطه نامشروع توسط مرد باید حکم دادگاه دریافت شود. در شروط ضمن عقد نکاح به این مورد اشاره شده است که خیانت از مصادیق عسر و حرج محسوب می شود.

آیا امکان طلاق به دلیل خیانت مرد وجود دارد؟

حکم خیانت مرد به زن چیست؟

شاید تصور کنید که طلاق به دلیل خیانت مرد، تنها نتیجه ارائه درخواست از طرف زن است. باید گفت که در این خصوص در قانون مجازات و حکمی وجود دارد که مرد را محکوم به 99 ضربه شلاق تعزیری می کند. این مجازات در مواردی است که رابطه نزدیکی بین مرد و زن وجود نداشته باشد. در صورتی که زنا رخ دهد و مرد متاهل با یک شخص ثالث در ارتباط باشد، ممکن است مجازاتی مانند اعدام برای وی اتخاذ شود.

با توجه به اینکه طلاق به دلیل خیانت مرد از حکم هایی است که با طی کردن مراحل خود اجرا می شود. سایر مجازات ها بر اساس نوع خیانت تعیین می شوند و به مرد ابلاغ می گردند.

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد

همانطور که می دانید بر اساس قانون مرد می تواند با اجازه همسر اول نسبت به ازدواج دوم اقدام کند. اگر این اقدام بدون اجازه همسر اول باشد مصداق خیانت است و با توجه به دائم یا موقت بودن اثبات آن متفاوت است. ازدواج ممکن است به صورت دائم در دفترخانه ثبت شده باشد که زن به راحتی می تواند آن را اثبات کند. در غیر این صورت زوجه باید برای اثبات خیانت شوهر، صیغه نامه را به دادگاه ارائه دهد.

دادگاه برای اثبات خیانت شوهر از زوجه مدارکی مانند عکس و پرینت را قبول نمی کند! زوجه باید برای اثبات حکم بگیرد و رای دادگاه در این زمینه ملاک قرار می گیرد. اگر زن نتواند خیانت مرد را اثبات کند از نظر دادگاه متهم شناخته می شود و به 80 ضربه شلاق محکوم می شود. به همین دلیل قبل از اقدام برای ارائه درخواست باید با وکیل با تجربه مشورت شود و از امکان اثبات آن اطمینان حاصل شود.

مدارک لازم برای اثبات خیانت مرد

آیا ارتباط مرد با زن صیغه ای خیانت است؟

خیانت مرد به زن به شکل های مختلف ممکن است اتفاق بیفتد. گاهی مردان از طریق ارتباط با زن صیغه ای به همسر خود خیانت می کنند. باید گفت که اگر مردی از طریق ازدواج موقت و صیغه با زنی در ارتباط باشد، جرمی مرتکب نشده است.

این حکم در صورتی است که رضایت همسر اول جلب شود. در صورتی که بدون رضایت همسر اول این ازدواج صورت بگیرد، همسر وی می تواند در دادگاه تقاضای صدور حکم طلاق را داشته باشد. در این خصوص عسر و حرج و تحقق شروط ضمن عقد نکاح مد نظر قرار می گیرند. این مورد می تواند منجر به طلاق به دلیل خیانت مرد شود.

راه های اثبات خیانت شوهر به زن

به منظور درخواست طلاق به دلیل خیانت مرد باید این موضوع اثبات شود. راه های زیادی برای اثبات این امر وجود دارد. دادگاه برای اینکه جدایی به صورت یک طرفه از سمت زن باشد، خواهان مدارک و اسنادی در این خصوص است.  اگر خیانت مرد از طریق ازدواج بدون اطلاع همسرش باشد و این ازدواج  عقد دائم باشد، زن می تواند از ثبت احوال استعلام بگیرد و ثابت کند که همسرش به وی خیانت کرده است. در این شرایط امکان جدا شدن از همسر وجود دارد.

اگر مرد در خیانت به زن با شخص دیگری ازدواج موقت کرده باشد، تنها در صورت وجود صیغه نامه می توان این موضوع را ثابت کرد1 اثبات ازدواج و عقد موقت مرد مراحل دشوارتری نسبت به عقد دائم دارد. گاهی نیز مرد بدون ازدواج چه موقت و چه دائم، با زن دیگری رابطه نامشروع برقرار می کند. در این خصوص نیز باید این رابطه توسط زن برای دادگاه اثبات شود. از روشهای اثبات این نوع خیانت، شهادت 4 مرد عاقل و بالغ می باشد. ممکن است زن نتواند دلیل یا شهود کافی برای خیانت همسرش داشته باشد. در این حالت زن به جرم قذف مرتکب شده است؛ زیرا نتوانسته است خیانت را ثابت کند. مرد می تواند در این حالت از زن شکایت کند. به همین دلیل همواره روی این موضوع تاکید می شود که باید قبل از مطرح کردن شکایت در این خصوص، ادله جمع آوری شوند. در این خصوص مشورت با وکیل باتجربه می تواند موجب شود که شما در این مسیر دچار مشکل نشوید.

روش طلاق به علت خیانت مرد

همانطور که ذکر شد برای طلاق از مردی که خیانت کرده است، زن باید مدارک یا شواهدی را ارائه دهد. مواردی مانند اقرار مرد، فیلم یا عکس که نشان دهد مرد خیانت کرده است، استعلام از ثبت اسناد برای خیانت از طریق ازدواج دائم و یا ارائه صیغه نامه به دادگاه و شهادت 4 مرد در این خصوص مطرح می شوند. این مدارک هر کدام می توانند دلیل محکمی بر اثبات خیانت از طرف همسر باشند.

زوجه باید مدارک و مستندات خود را قبل از طرح شکواییه، جمع آوری کند. در این صورت با اثبات خیانت زن می تواند درخواست خود مبنی بر طلاق را ارائه دهد و دادگاه نیز با آن موافقت خود را اعلام می کند. در برخی مواقع زوجه می خواهد مهریه خود را نیز دریافت کند. در این خصوص باز هم وکلا می توانند شما را در این خصوص راهنمایی کنند. زن باید بعد از درخواست طلاق، منتظر باشد تا دادگاه به موضوع رسیدگی کند.

رای نهایی دادگاه بعد از بررسی مدارک و درخواست طلاق از طرف زن به دلیل خیانت شوهر، صادر می شود. مرد می تواند با ارائه درخواست فرجام خواهی و یا تجدید نظر رای صادر شده منتظر نظر نهایی دادگاه باشد. بعد از بررسی در بیشتر مواقع مجددا رای طلاق از طرف زن صادر می گردد و زوجین باید به محضر مراجعه کنند و از یکدیگر جدا شوند که آن هم دارای مراحل خاص خود می باشد.

کلام آخر

بر اساس قوانین مرد ها می توانند با جلب رضایت همسر اول، ازدواج کنند. این ازدواج ممکن است به صورت دائم یا موقت باشد. در هر صورت با توجه به رضایت همسر در این حالت، خیانت انجام نشده است. گاهی مرد بدون جلب رضایت زن اقدام به ازدواج موقت یا دائم می کند و حتی گاهی با روابط نامشروع به همسر خود خیانت می کند. تمامی این موارد مصداق خیانت هستند و در نتیجه امکان طلاق به دلیل خیانت مرد در این حالت وجود دارد.

زوجه می تواند با دریافت مشاوره از وکیل با تجربه در خصوص شکایت از زوج اقدام کند. در صورت اثبات خیانت مرد، امکان ارائه دادخواست طلاق از طرف زن وجود دارد. بدیهی است که این مراحل حقوقی بسیار تخصصی هستند و زوجه تنها و بدون وکیل نمی تواند نسبت به طی کردن این مراحل اقدام کند. از این رو در اکثر پرونده های این چنینی که نیاز به اثبات خیانت است، وکیل می تواند در این خصوص بسیار کمک کند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا