دانستنی های حقوقی

چگونه از مدرسه غیر انتفاعی شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از مدرسه غیر انتفاعی با استفاده از روش های مختلفی امکان پذیر است. در این زمینه ممکن است مواردی مانند شورای نظارت بر مدارس غیر انتفاعی، تلفن شکایت از مدارس غیر انتفاعی، شماره تلفن سازمان مدارس غیر دولتی و سامانه نظارت بر مدارس غیر دولتی مطرح شوند. مدارس غیر دولتی که با نام مدرسه غیر انتفاعی شناخته می شوند، ممکن است تخلفاتی را داشته باشند که باید به آن رسیدگی شود.

در این خصوص ممکن است شکایت از طرف اولیاء دانش آموزان یا معلمان این مدارس باشد. به منظور شکایت باید شروط لازم برای این امر رعایت شوند و در خصوص جنبه های حقوقی تنها افرادی مانند وکلا که تحصیلات مرتبط دارند، می توانند به شما کمک کنند. از طریق مشاوره با بهترین وکیل پایه یک دادگستری مشهد می توانید این نوع شکایات را مطرح کنید و نتیجه مناسب را به دست آورید.

ما در سایت وکیل از ما سعی داریم لیست بهترین وکلا را به شما ارائه دهیم تا بتوانید بر اساس نظر خود وکیل مناسب را برای پرونده مورد نظر انتخاب کنید. بدون شک بدون داشتن وکیل نمی توان انتظار داشت که در مراجع قضایی بتوان عملکرد مناسبی داشت. شکایت از مدارس غیر دولتی باید بر اساس یک دلیل منطقی باشد و به همین دلیل در این خصوص قصد داریم در این مقاله صحبت کنیم.

دلایل شکایت از مدارس غیر دولتی کدامند؟

قبل از اینکه در خصوص شیوه شکایت از مدرسه غیر انتفاعی صحبت کنیم، باید با دلایل شکایت از آن نیز آشنا شویم. ممکن است شخصی بر طبق دلایل مختص به خود نسبت به ثبت شکایت اقدام کند؛ اما دلایل وی محکمه پسند نباشد و در نتیجه شکایت وی بررسی نمی شود.

عوامل متعددی می توانند موجب ایجاد اختلاف بین مدارس غیر دولتی و والدین دانش آموزان شوند. باید گفت که دلیل خاص و مشخصی برای شکایت از مدارس غیر انتفاعی وجود ندارد! شاید اگر بخواهیم به صورت کلی تخلفات این مدارس را ذکر کنیم، به موضوعی مانند «عدم انجام وظایف مدارس» باید اشاره کنیم.

این دلیل قانع کننده است؛ اما باید در این خصوص اسناد و مدارک خود را ارائه کنید. در واقع شما باید اثبات کنید که مدرسه غیر دولتی نتوانسته است وظایف خود را به درستی انجام دهد. در صورتی که نتوانید دلایل مناسبی برای ثبت شکایت ارائه کنید، طبیعتا به نتیجه مطلوبی نیز دست پیدا نخواهید کرد. مدارک قانع کننده باید ضمیمه این نوع پرونده شوند و سپس این شکایت به مراجع صالح گزارش داده شود.

انجام تخلفات قانونی توسط هر ارگان، سازمان و … می تواند موجب ثبت شکایت علیه آن شود. ممکن است مدارس غیر انتفاعی در زمینه آموزشی تخلفاتی را انجام دهند. باید به این نکته دقت کنید که این مدارس زیر نظر آموزش و پرورش هستند و اولین و بهترین مرجع برای گزارش این تخلفات، آموزش و پرورش می باشد.

دلایل شکایت از مدارس غیر دولتی کدامند؟

مهم ترین دلایل شکایت از مدارس غیر دولتی

حال که با برخی از دلایل شکایت از مدرسه غیر انتفاعی آشنا شدیم، در این قسمت قصد داریم مهم ترین دلایل شکایت از مدارس غیر دولتی را ذکر کنیم. به دلیل پرداخت هزینه برای تحصیل در این مدارس، عملکرد آن ها بیشتر مورد توجه والدین است. در نتیجه هر گونه تخلف می تواند منجر به طرح شکایت بر علیه مدرسه شود. ما در این بخش به مهم ترین دلایل شکایت از مدرسه غیر انتفاعی اشاره خواهیم کرد.

1- عدم داشتن عملکرد مناسب در هنگام ثبت نام دانش آموزان

نحوه عملکرد مدارس به هنگام ثبت نام باید مناسب باشد. در این خصوص اگر ضعیف عمل شود موجبات شکایت از مدرسه غیر انتفاعی ایجاد می شود. بروز تخلف در این راستا می تواند از طرف والدین از طریق شکایت دنبال شود که عواقب جبران ناپذیری را در پی دارد.

دانش آموزانی که برای ثبت نام به مدارس غیر دولتی مراجعه می کنند باید اطلاعات و مدارک خود را ارائه دهند. مدرسه تنها از این طریق می تواند نسبت به احراز هویت دانش آموزان اقدام کند. اگر مدارس در این خصوص تخلف کنند امکان دارد که از آن ها شکایت شود.

شاید بتوان گفت از اصلی ترین اقدامات یک مدرسه داشتن عملکرد مناسب در زمان ثبت نام می باشد. کوتاهی و اهمال در این خصوص می تواند موجب شود که از عملکرد مدرسه شکایت شود. به همین دلیل در مدارس غیر انتفاعی باید به این موضوع بیشتر اهمیت داده شود.

2- اخذ شهریه بالا

یکی از تخلفاتی که در مدارس غیر دولتی شاهد آن هستیم و می تواند دلیلی برای شکایت از مدرسه غیر انتفاعی باشد، دریافت شهریه های نجومی است! در این نوع مدارس شهریه های نا متعارف از دانش آموزان اخذ می شود. این مبالغ زیاد در ظاهر به منظور ارائه خدمات آموزشی اخذ می شوند اما ممکن است عملا برای کار صرف نشوند. به همین دلیل می توان گفت مدارس غیر دولتی در این نوع تخلف از اولیا دانش آموزان سوء استفاده می کنند و شهریه بالا دریافت می کنند.

مشکلات مالی از اصلی ترین دلایل شکایت از مدارس غیر انتفاعی هستند و در این خصوص پیگیری های لازم انجام می شود. در حال حاضر نیز بیشتر اختلافات بین اولیا و مدارس بر سر موضوع شهریه است.

باید به این نکته توجه کنید که شهریه مدارس غیر دولتی در شهرهای مختلف یکسان نیست. هر مدرسه دارای نرخ مشخصی می باشد که باید توسط اولیا دانش آموزان پرداخت شود. یکی از دلایل اصلی دریافت هزینه های هنگفت نیز همین عدم وجود نرخ ثابت برای شهریه مدارس غیر انتفاعی است. در نتیجه امکان سوء استفاده از والدین وجود دارد.

افزایش ناگهانی شهریه بدون دلیل خاص و توجه به مقررات می تواند یک تخلف آموزشی محسوب شود و شرایط را برای شکایت از مدرسه غیر انتفاعی فراهم کند. بیشتر تخلفات مالی در شهرهای بزرگ رخ می دهند. مدارس غیر انتفاعی شهرهای بزرگ ممکن است شهریه را تا حد زیادی افزایش دهند. همین کار می تواند موجب نارضایتی والدین از این مدارس شود. همزمان با افزایش تورم در سال های اخیر، شهریه نیز افزایش پیدا کرده است که دیگر از توان پرداخت والدین خارج شده است.

اخذ شهریه بالا

3- خدمات آموزشی بی کیفیت و نامناسب

والدین انتظار دارند که مدارس غیر انتفاعی به دلیل اخذ شهریه، کیفیت آموزشی بهتری نسبت به مدارس دولتی داشته باشند. عدم ارائه خدمات آموزشی در سطح مناسب می تواند از دیگر دلایل شکایت از مدرسه غیر انتفاعی محسوب شود. با توجه به امکانات و وظایفی که برای یک مدرسه غیر دولتی وجود دارد، باید خدمات آموزشی مناسب به دانش آموزان ارائه شود.

سطح امکانات هر مدرسه می تواند تعیین کننده کیفیت خدمات آموزشی آن باشد. به همین دلیل والدین نیز بر همین اساس انتظار دارند که مدارس غیر دولتی خدمات آموزشی با کیفیتی را به فرزندشان ارائه کنند. اگر مدرسه ای با وجود داشتن شرایط مناسب نتواند کیفیت خدمات آموزشی خود را بهبود ببخشد، تخلف کرده است.

ممکن است تخلفات دیگری نیز توسط مدارس غیر دولتی رخ دهد که زمینه ساز شکایت از مدرسه غیر انتفاعی مورد نظر شوند. ما در این مطلب تنها به چند مورد تخلف این مدارس اشاره کردیم که هر یک می توانند منجر به ثبت شکایت شوند.

روش شکایت از مدرسه غیر انتفاعی به چه صورت است؟

مدارس به دو دسته دولتی و غیر دولتی تقسیم بندی می شوند. به مدارس غیر دولتی غیر انتفاعی گفته می شود که با مدارس دولتی تفاوت هایی دارند. برای تحصیل در این مدارس که از طریق بودجه دولتی تامین نمی شوند و در واقع خصوصی هستند، باید هزینه پرداخت شود.

با توجه به پایه تحصیلی ممکن است هزینه تحصیل متفاوت باشد. به دلایل مختلفی ممکن است در این مدارس تخلفاتی صورت بگیرد. در هر صورت مراجع صالح مسئول رسیدگی به این تخلفات هستند و می توان از طریق این مراجع نسبت به ثبت شکایت اقدام کرد.

شما می توانید به منظور شکایت از مدرسه غیر انتفاعی به دلایل آموزشی، از شیوه های آنلاین یا مراجعه به صورت حضوری استفاده کنید. یک سامانه توسط وزارت آموزش و پرورش طراحی شده است که برای ثبت شکایت کار را آسان کرده است.

رعایت مراحل قانونی در این راستا بسیار اهمیت دارد. فراهم بودن مجموعه ای از شرایط می تواند امکان شکایت از مدارس غیر دولتی را فراهم کند. در غیر این صورت ممکن است به شکایت شما در مراجع ذی ربط رسیدگی نشود!

مرجع پیگیری شکایت از مدارس غیر دولتی

مدارس غیر انتفاعی زیر نظر آموزش و پرورش اداره می شوند. از این رو شاید تصور کنید که مستقیما باید شکایات خود را از طریق این وزارتخانه مطرح کنید. در واقع چنین نیست و باید شکایت از مدرسه غیر انتفاعی از طریق ارگان هایی پیگیری شود که زیر نظر آموزش و پرورش اداره می شوند. شما در درجه اول باید به منظور طرح شکایت به اداره آموزش و پرورش مراجعه کنید و مدارک خود را ارائه دهید.

کلام آخر

در این مطلب در خصوص شکایت از مدرسه غیر انتفاعی صحبت کردیم. همانطور که می دانید مدارس غیر انتفاعی همان مدارس غیر دولتی هستند که به منظور تحصیل در آنها باید شهریه پرداخت شود. جالب است بدانید که این مدارس زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می شود.

اغلب مواردی مانند شهریه نامتعارف و عملکرد ضعیف در ثبت نام می توانند از دلایل اصلی طرح شکایت علیه مدارس غیر دولتی باشند. بدین منظور مراجع مختلفی مانند اداره آموزش و پرورش در این خصوص می توانند به شکایت شما رسیدگی کنند.

4.7/5 - (3 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا