دانستنی های حقوقی

چگونه از اداره پست شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از اداره پست با توجه به نوع مشکل ممکن است با روش های مختلفی امکان پذیر باشد. در این رابطه اغلب ممکن است مواردی مانند شکایت از نرسیدن مرسوله پستی، شکایت از مامور پست، شماره تلفن بازرسی اداره پست تهران، پیگیری شکایت پست پیشتاز و پیگیری تاخیر پست مطرح شوند.

ارسال کالا به شهرهای مختلف از طریق اداره پست انجام می شود. امروزه شرکت های خصوصی دیگری نیز برای ارائه خدمات پستی مشغول به فعالیت هستند؛ اما هنوز هم تعداد مرسولات پستی که از طریق اداره پست ارسال می شوند، بیشتر هستند. شکایت از اداره پست اغلب به دلیل نرسیدن مرسوله یا تاخیر آن انجام می شود. در این مقاله قصد داریم که روش های شکایت از آن را ذکر کنیم و بگوییم کدام مرجع برای رسیدگی به تخلفات اداره پست بهتر است.

در صورتی که شما نیز با این مشکل روبرو هستید و قصد شکایت از اداره پست را دارید، می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری شیراز مشورت کنید. وکلا با توجه به دانشی که دارند می توانند در این مسیر شما را همراهی کنند. ما در سایت وکیل از ما قصد داریم با معرفی وکلای با تجربه به شما برای رسیدن به نتیجه مورد نظر کمک کنیم.

پیگیری وضعیت مرسوله پستی قبل از شکایت

قبل از طرح هر گونه شکایت از اداره پست، بهتر است نسبت به رهگیری وضعیت مرسوله پستی اقدام شود. این کار بسیار ساده و آسان است و بدین منظور شما باید به سایت اداره پست post.ir وارد شوید. بعد از ورود به سایت به قسمت رهگیری مرسوله باید مراجعه کنید. با کلیک روی آن یک کادر به شما نمایش داده می شود که باید شماره مرسوله خود را در آن وارد کنید و بعد روی جستجو کلیک کنید.

همانطور که می دانید مرسولات پستی همگی دارای یک شماره خاص هستند که از طریق آن امکان پیگیری مرسوله وجود دارد. بعد از کلیک روی جستجو، وضعیت مرسوله به شما نمایش داده می شود. اگر که بسته پستی شما هنوز به مقصد نرسیده است باید منتظر بمانید. گاهی بسته تحویل نامه رسان شده است؛ اما به مقصد نرسیده است. گاهی نیز بسته تحویل نامه رسان داده شده است و به دلیل عدم حضور فرد در منزل، برگشت خورده است.

در صورتی که نامه رسان یک بار مراجعه کرده است و شخص در مقصد حضور نداشته باشد، فردا دوباره مراجعه می کند. می توانید با اداره پست منطقه که از طریق رهگیری وضعیت مرسوله پستی قابل مشاهده است، به شماره تلفن نامه رسان دسترسی پیدا کنید. در این صورت با تماس با وی می توانید نسبت به پیگیری آن اقدام کنید.

پیگیری وضعیت مرسوله پستی قبل از شکایت

موارد شکایت از اداره پست چه هستند؟

حال که ما در خصوص شکایت از اداره پست صحبت می کنیم، باید به این نکته اشاره کنیم که بیشترین شکایت از این اداره شامل چه مواردی می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

 • شکایت از پست پیشتاز به دلیل تاخیر در ارسال مرسوله
 • شکایت مربوط به گم شدن مرسوله پستی
 • شکایت در مورد آسیب به محتویات مرسوله پستی

این موارد بر اساس آمار هایی که از طریق شرکت پست منتشر می شوند، ذکر شدند. با توجه به این آمار بیشترین موارد شکایت از اداره پست به دلایلی مانند مفقودی، تاخیر در ارسال و یا آسیب به محتویات بسته پستی هستند. حال در این بخش می خواهیم به این موضوع اشاره کنیم که مرجع رسیدگی به شکایات پستی کدام ارگان است و به همین دلیل در ادامه با ما همراه باشید.

مرجع رسیدگی به شکایات پستی

اداره پست از طریق سامانه و سایت خود این مطلب را عنوان کرده است که این شرکت موظف است که مرسولات مشتریان را سریع و دقیق ارسال کند و بسته تا حداکثر 72 ساعت بعد به مقصد و به دست مشتری برسد.

در صورتی که مدت زمان ارسال مرسولات بیشتر از 72 ساعت باشد، در واقع تاخیر در ارسال به شمار می رود. شما می توانید با مراجعه به بخش پیگیری مرسوله پستی، وضعیت آن را بررسی کنید. در صورتی که هنوز مرسوله به شهر شما نرسیده باشد می توانید از طریق مراجعه به بخش ثبت شکایات، موضوع را گزارش دهید. با توجه به این موارد مرجع رسیدگی به شکایات پستی، اداره پست می باشد.

روش مطرح کردن شکایت پستی

به منظور ثبت شکایت از اداره پست به دلیل مفقودی، تاخیر یا آسیب به مرسوله روش های متعددی وجود دارد که با توجه به شرایط خود می توانید آنها را انتخاب کنید. در ادامه به ذکر این روش ها خواهیم پرداخت:

 • تماس با شماره تلفن 84470000 مرکز پاسخگویی شرکت پست
 • مراجعه به سامانه post.ir به منظور ثبت شکایات پستی
 • مراجعه به سایت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و ثبت شکایت
 • از طریق تماس با تلفن گویای 195
 • مطرح کردن شکایت در سازمان بازرسی کل کشور به دلیل عدم نتیجه گرفتن از طریق پست
 • مطرح کردن از طریق دیوان عدالت اداری

از طریق شیوه های ذکرشده امکان طرح شکایت از اداره پست وجود دارد. ساده ترین راه، تماس تلفنی با مرکز پاسخگویی شرکت پست می باشد. روش های دیگری مانند مراجعه به سامانه، سایت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، تلفن گویا و یا سازمان بازرسی کل کشور نیز می توانند گزینه های مناسبی در خصوص شکایت از اداره پست باشند. هر کدام از روش ها در دسترس باشند می توانید از آن طریق اقدام کنید. بهتر است در صورتی که فقط در ارسال مرسوله تاخیر وجود داشته است، به سامانه ثبت شکایت مراجعه کنید تا در کوتاه ترین زمان به شما پاسخ داده شود.

شیوه پاسخگویی به شکایات از طریق اداره پست

اداره پست بعد از ثبت شکایت از طرف افراد وظیفه دارد ظرف مدت 8 الی 24 ساعت نسبت به پاسخگویی اقدام کند. بعد از بررسی شکایت، کارمندان مربوطه با فرد تماس خواهند گرفت و موضوع از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. در کوتاه ترین زمان ممکن نیز نسبت به پیگیری شکایت اقدام می شود.

شما می توانید مشکلات خود را در این حوزه با وکیل در میان بگذارید. وکلا در این خصوص تجربیات زیادی دارند که می توانند آنها را در اختیار شما قرار دهند. با این شیوه می توانید شکایت از اداره پست را به صورت جدی تری دنبال کنید.

روش شکایت از پست از طریق سازمان بازرسی کشور

برای شکایت از اداره پست از طریق سازمان بازرسی کشور باید به سایت به آدرس 136.bazresi.ir مراجعه کنید. در این سایت بخشی برای ثبت شکایت با عنوان «شکایات و گزارش فساد» وجود دارد. می توانید شرحی از شکایت خود از پست را در این بخش ذکر کنید. امکان پیگیری شکایت نیز از طریق گزینه «پیگیری وضعیت گزارش» وجود دارد.

در هنگام ثبت شکایت می توانید مدارک و مستندات خود را نیز ضمیمه کنید. بعد از ثبت شکایت کد رهگیری برای شما صادر می شود و شما به وسیله آن می توانید از روند رسیدگی به شکایت مطلع شوید. ممکن است به دلیل خارج بودن موضوع شکایت از وظایف اداره بازرسی، شکایت شما بایگانی شود و به مرجع رسیدگی مرتبط ارجاع داده‌شود.

چه خدماتی در eop.post.ir ارائه می شوند؟

اداره پست به منظور پیگیری بهتر شکایات مردمی یک سامانه جداگانه را راه اندازی کرده است. شما با مراجعه به آدرس اینترنتی eop.post.ir می توانید نسبت به ثبت شکایت از اداره پست اقدام کنید. هنگام ورود به سایت شما با عناوینی مانند ثبت شکایت، ورود کاربران، فایل راهنما، پیگیری شکایت و گزارشات مردمی مواجه می شوید. خدمات  از طریق این سایت شامل موارد زیر می باشند:

 • ثبت گزارش های مردمی در سامانه
 • ثبت شکایت از طریق همکاران
 • امکان ثبت شکایت به وسیله پیمانکاران
 • ثبت شکایت از طریق مشتریان
 • پیگیری شکایت ها

با توجه به عناوین ذکرشده تمامی اقشار می توانند نسبت به ثبت شکایت از اداره پست اقدام کنند. به تمامی شکایات در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ داده‌می شود.

چه خدماتی در eop.post.ir ارائه می شوند؟

نتیجه شکایت از پست

یک مرسوله پستی ممکن است یا گم شود و یا با تاخیر ارسال شود. گاهی نیز آسیب به محتویات مرسوله در حین جابه جایی وارد می شود. در صورتی که شکایت در خصوص تاخیر مرسوله پستی باشد، مرسوله پستی برای گیرنده در اولین فرصت ارسال می شود. در این خصوص ممکن است تاخیر مربوط به ارسال کننده باشد که به منظور خسارت می توان شکایت کرد.

اگر بسته پستی گم یا به اصطلاح مفقود شده باشد، اداره پست باید غرامت پرداخت کند. این غرامت بر اساس فاکتور مشتری یا با توجه به نظر کارشناس پرداخت می شود.

کلام آخر

در این مقاله به روش شکایت از اداره پست اشاره کردیم. همانطور که ذکر شد روش های مختلفی برای طرح شکایت از اداره پست وجود دارد. مراجعه به سامانه شکایت اداره پست، سازمان بازرسی کشور و … از این موارد هستند. هر کدام از این روش ها دارای مراحلی است که باید با توجه به نوع مشکل، طی شوند که ما در این مقاله به هر یک از آنها پرداختیم.

در بیشتر مواقع شکایت به دلیل گم شدن مرسولات یا تاخیر در ارسال آنها می باشد. در این راستا شماره تلفنی که برای طرح شکایت در نظر گرفته شده است نیز می تواند کاربردی باشد. برخی از افراد ترجیح می دهند که این شکایت را از طریق مراجع بالاتر پیگیری کنند که این کار از طریق مشورت با وکیل ممکن خواهد بود.

3.7/5 - (3 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا