دانستنی های حقوقی

چگونه از دفتر اسناد رسمی شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از دفتر اسناد رسمی ممکن است به دلایل مختلفی صورت بگیرد. در این راستا اغلب مواردی نیز مانند تلفن بازرسی دفاتر اسناد رسمی، نمونه شکایت از دفترخانه اسناد رسمی، سامانه شکایت از دفترخانه اسناد رسمی، نحوه بازرسی از دفاتر اسناد رسمی، نحوه شکایت از دفاتر ازدواج و طلاق، آدرس بازرسی دفاتر اسناد رسمی تهران و برای شکایت از دفاتر اسناد رسمی کجا باید رفت مطرح می شوند.

جالب است بدانید که در خصوص شکایت از ارگان هایی مانند دفاتر اسناد رسمی نیازی نیست که شکواییه ثبت شود. در این خصوص باید از طریق مراجعه به آدرس بازرسی در کانون سردفتران و دفتریاران و یا با استفاده از شیوه تماس تلفنی می تواند شکایت خود را مطرح کرد. بدین منظور بازرس شکایت مورد نظر را پیگیری می کند و گزارش خود را به اداره ثبت ارائه می هند. در این خصوص اداره ثبت باید نتیجه نهایی را به دادسرای انتظامی سردفتران ارجاع دهد.

اگر شما نیز با چنین پرونده ای روبرو هستید می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در گیلان مشورت کنید. در خصوص چنین پرونده هایی ممکن است نیاز به پیگیری از طریق مراجع قضایی وجود داشته باشد که در این صورت وکیل می تواند شما را در این مسیر همراهی کند. ما نیز در وکیل از ما سعی داریم در این خصوص بهترین وکلا را به شما معرفی کنیم.

همانطور که می دانید دفاتر اسناد رسمی که با نام دفترخانه نیز شناخته می شوند زیر مجموعه هایی از اداره ثبت اسناد و املاک محسوب می شوند. در این مراکز خدماتی مانند تنظیم و انتقال سند صورت می گیرد. با توجه به حساسیت های مربوط به این خدمات این امکان وجود دارد که از این دفاتر شکایت شود.

برای شکایت از دفاتر اسناد رسمی کجا باید رفت؟

شکایت از دفاتر اسناد رسمی دارای مراحل مختلفی است. در حال حاضر و تا قبل از اینکه سامانه ای در این خصوص راه اندازی گردد بدین منظور باید به صورت حضوری مراجعه شود. در این راستا همانطور که ذکر شد مراجعی مانند بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران وجود دارند که می توان به آنها مراجعه کرد و شکایت خود را ثبت کرد.

مراتب شکایات از این طریق به اطلاع اداره ثبت می رسد و رسیدگی های مورد نیاز در این خصوص صورت می گیرد. این اداره نیز گزارش مورد نظر را بررسی می کند، سپس با درج اظهارنظر خود به دادسرا انتظامی ارجاع می دهد. بر اساس ماده 34 قانون نیز دادسرا یا دادگاه بدوی باید به این مساله رسیدگی کند. در این خصوص نیز مواردی مانند دادنامه، کیفرخواست و … به دفتر اسناد رسمی مورد نظر ابلاغ می گردد.

برای شکایت از دفاتر اسناد رسمی کجا باید رفت؟

سامانه شکایت از دفاتر اسناد رسمی

در راستای بحث شکایت از دفتر اسناد رسمی بیشتر افراد به دنبال سامانه ای برای ثبت شکایات خود هستند. باید گفت که امروزه دولت بر این موضوع تاکید دارد که شکایت از دفترخانه ها نیز به صورت الکترونیکی صورت بگیرد؛ اما متاسفانه هنوز سامانه شکایت از دفتر اسناد رسمی ایجاد نشده است و این نوید داده شده است که در آینده یک سامانه برای ثبت شکایات ایجاد شود!

سامانه شکایت از دفاتر اسناد رسمی

کلام آخر

ما در این مطلب در خصوص شکایت از دفتر اسناد رسمی مطالبی را ذکر کردیم. در این راستا مرجع مشخصی مانند بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران وجود دارد که باید به صورت حضوری به آن مراجعه شود. در هنگام مراجعه به دفتر اسناد رسمی اغلب موضوع تنظیم سند و یا انتقال آن می باشد. این مورد دارای حساسیت بسیار زیادی است و هر گونه خطا و اشتباه در این صورت می تواند قابل پیگیری باشد. از این رو شکایات متعددی در این خصوص ثبت می شوند. در این رابطه هنور سامانه ای برای ثبت شکایت وجود ندارد و شکایات باید به صورت حضوری ثبت شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا