دانستنی های حقوقی

چگونه از کارفرما بابت عدم پرداخت عیدی شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از کارفرما بابت عدم پرداخت عیدی بر طبق قانون کار به روش های مختلفی انجام می شود که ما در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد. در این رابطه معمولا مواردی مانند متن شکایت از کارفرما بابت عیدی و سنوات، نمونه دادخواست مطالبه حقوق و عیدی و پاداش کارگر، عواقب شکایت از کارفرما، مهلت پرداخت عیدی و سنوات و عیدی و سنوات به چه کسانی تعلق نمی گیرد مطرح می شوند. به همین دلیل ما قصد داریم در این خصوص صحبت کنیم.

همانطور که می دانید بر اساس قراردادی که بین کارگر و کارفرما ثبت می شود، کارفرما باید در انتهای سال عیدی و سنوات را مطابق با قانون کار به وی بدهد. در غیر این صورت کارگر یا کارمند می تواند در این خصوص شکایت خود را مطرح کند. باید به این نکته توجه کنید که این موارد به صورت صریح و واضح در قانون کار ذکر شده اند و تخلف در این خصوص می تواند برای کارفرما عواقب ناخوشایندی در پی داشته باشد.

اگر شما نیز با چنین مشکلی مواجه هستید می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری اصفهان در این خصوص مشورت کنید. در این راستا وکلا می توانند به واسطه تجربه ای که دارند، راهنمای بسیار خوبی برای شما در این پرونده باشند. ما نیز در وکیل از ما قصد داریم که وکلای بسیار باتجربه را به شما معرفی کنیم.

عیدی و سنوات جزئی جدا نشدنی از کار کارمندان و کارگران بر اساس قانون کار هستند. از این رو کارفرما به هیچ عنوان نمی تواند این موارد را پرداخت نکند. حتی مبلغ دقیق هر ساله توسط سازمان تامین اجتماعی ذکر می شود که باید بر همین اساس عیدی و سایر مزایا پرداخت شوند.

عدم پرداخت عیدی و سنوات توسط کارفرما

ما در این مطلب در راستای شکایت از کارفرما بابت عدم پرداخت عیدی صحبت می کنیم. همانطور که می دانید کسی که دارای بیمه تامین اجتماعی است و به صورت ماهانه حقوق دریافت می کند باید در انتهای سال نیز مبلغی را به عنوان پاداش و عیدی دریافت کند.

این مورد در قانون کار به صراحت بیان شده است و کارفرما نباید آن را نادیده بگیرد؛ چراکه می تواند برای وی مسئولیت قانونی ایجاد کند و در واقع تخلف محسوب می شود. در نتیجه کارگر می تواند در صورت عدم پرداخت عیدی توسط کارفرما از وی شکایت خود را ثبت کند. بدیهی است که مراجعی برای ثبت شکایت از کارفرما وجود دارند که روند پیگیری را با سرعت بسیار زیادی انجام می دهند.

عدم پرداخت عیدی و سنوات توسط کارفرما

مرجع شکایت از کارفرما بابت عدم پرداخت عیدی و سنوات

هر گونه پاداشی که باید به کارگر تعلق بگیرد و کارفرما از پرداخت آن سر باز زند، قابل پیگیری می باشد. در این خصوص مرجع شکایت از کارفرما بابت عدم پرداخت عیدی و سنوات در درجه اول، اداره کار است. کارگر می تواند با مراجعه به اداره کار، مشکل خود را بیان کند. بعد از ثبت اعتراض در این اداره، روند رسیدگی به آن آغاز می شود و این احتمال وجود دارد که کارفرما در این خصوص جریمه شود.

در صورتی که مشکل از طریق اداره کار برطرف نشود، این امکان وجود دارد که از طریق مشورت با وکیل باتجربه، در این خصوص پیگیری های لازم انجام شود. در این صورت وکیل با مراجعه به مراجع قضایی روند پرونده را پیگیری می کند. می توان گفت که گاهی پرونده های عدم پرداخت عیدی و سنوات در همان اداره کار به سرانجام می رسند؛ اما برخی اوقات پرونده ها دارای پیچیدگی های خاص خود هستند و در نتیجه می توان آن ها را از طریق مراجع قضایی نیز دنبال کرد.

مرجع شکایت از کارفرما بابت عدم پرداخت عیدی و سنوات

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص شکایت از کارفرما بابت عدم پرداخت عیدی صحبت کردیم. باید گفت که پرداخت عیدی، سنوات و تمامی پاداش ها بر اساس قانون کار در انتهای سال الزامی هستند. بدیهی است که در صورت عدم پرداخت عیدی، کارگر می تواند از کارفرما به این دلیل شکایت خود را ثبت کند. اداره کار مرجع اصلی برای ثبت شکایات محسوب می شود و امکان رسیدگی به آن نیز در مدت زمان کوتاه بیشتر است.

4/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا