دانستنی های حقوقی

چگونه به صورت غیر حضوری به دادگاه شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت غیر حضوری به دادگاه یکی از شیوه های محبوب برای طرح شکواییه می باشد که امروزه طرفداران زیادی دارد. در این راستا معمولا مواردی نیز مانند ثبت شکایت اینترنتی، سامانه ثبت شکایت قوه قضاییه، ثبت شکایت در ثنا، ثبت شکایت کلاهبرداری اینترنتی، هزینه ثبت شکایت در سامانه ثنا، ثبت شکایت اینترنتی در پلیس فتا و پیگیری شکایت در سامانه ثنا مطرح می شوند. به همین دلیل ما در قصد داریم در خصوص شکایت غیر حضوری در این مقاله صحبت کنیم.

با ورود تکنولوژی و استقبال مردم از آن بسیاری از اموری که تنها به صورت حضوری انجام می شدند، غیر حضوری شدند. الکترونیکی شدن ساختارها و امور اداری با سرعت بالایی در حال طی شدن است و این موضوع می تواند جنبه های مثبتی در پی داشته باشد. در سال های اخیر نیز اینترنت موجب شده است که تغییرات بسیار زیادی در ساختار قضایی کشور ایجاد شود. این سوال در خصوص ارائه شکواییه نیز مطرح می شود که آیا می توان به صورت غیر حضوری شکایت ثبت شود یا نه؟

در سال های گذشته به منظور طرح شکایات حقوقی و کیفری باید تمامی مراحل به صورت حضوری انجام می شد. با الکترونیکی شدن و غیر حضوری شدن مراحل مربوط به شکایت و دادرسی، ابلاغیه ها نیز به صورت اینترنتی برای افراد ارسال می شوند. خواهان و خوانده نیازی نیست در این حالت برای دریافت جواب به دادگاه مراجعه کنند.

اگر در این خصوص سوالی برای شما مطرح است می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری تبریز مشورت کنید. در این حوزه ما در سایت وکیل از ما، وکلای با تجربه ای را به شما معرفی خواهیم کرد که بتوانید روند شکایات خود را با سرعت بیشتری طی کنید.

طرح شکایت به دادگاه به صورت غیر حضوری به چه صورت است؟

همانطور که می دانید در صورت شکایت اخطاریه و ابلاغیه برای طرفین ارسال می شود. در گذشته این موارد توسط مامورین به درب منازل فرستاده می شدند. مسلما این شیوه دارای نقص های بسیار زیادی بود که با الکترونیکی شدن ارسال ابلاغیه و اخطاریه تا حدودی حل شد.

در حال حاضر به منظور سرعت دهی به طرح شکایات، این موارد از طریق مراجع قضایی در سامانه ثنا ثبت می شوند. هر فرد باید در این سامانه ثبت نام کند تا در صورت طرح شکایت، بتواند ابلاغیه های مربوط به خود را مشاهده کند. بدین منظور باید با وارد کردن کد و رمز شخصی به سامانه ثنا وارد شد و ابلاغیه های جدید را مشاهده کرد.

باید گفت که در حال حاضر به منظور ثبت نام در این سامانه باید به صورت حضوری مراجعه کرد و در موارد خاص مانند شیوع بیماری های فراگیر، این امکان فراهم می شود که به صورت غیر حضوری انجام شود. با طرح شکایت غیر حضوری به دادگاه می توان در وقت و هزینه های مختلف صرفه جویی کرد.

طرح شکایت به دادگاه به صورت غیر حضوری به چه صورت است؟

ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا

همانطور که گفته شد در گذشته به منظور طرح شکایت باید به صورت حضوری به دادگاه مراجعه‌می شد. در فرآیندهای دادرسی نیز باید شخص به صورت حضوری از ابلاغیه ها آگاه می شد. طراحی درگاه خدمات الکترونیک قضایی موجب شد که بسیار از پیچیدگی هایی که در این روند در گذشته وجود داشت، از بین بروند. شکایت غیر حضوری به دادگاه نیز در این حالت با استقبال مردم مواجه شد.

در حال حاضر ابلاغیه های کاغذی به صورت ابلاغیه الکترونیکی در سامانه ثنا ثبت می شوند. بدین منظور خوانده و خواهان باید به منظور مشاهده ابلاغیه به سایت مراجعه کنند. طبیعتا بدین منظور باید از قبل ثبت نام کرده باشید تا بتوانید به سامانه ثنا وارد شوید. با استفاده از کد ملی و کد ثنا این امکان وجود دارد که بتوانید ابلاغیه را رویت کنید.

روش ارائه دادخواست غیر حضوری از طریق سامانه ثنا

در خصوص شکایت غیر حضوری به دادگاه این سوال مطرح می شود که آیا این امکان وجود دارد که دادخواست از طریق سایت ثنا ثبت شود که ما در این بخش به آن پاسخ خواهیم داد. باید به این نکته اشاره شود که به منظور طرح شکایت، دفاتر خدمات قضایی و وکلا می توانند این دسترسی را به سامانه ثنا داشته باشند. در واقع برای این موارد امکان دسترسی به سامانه ثنا بازگشایی شده‌است.

شاید بتوان گفت که هنوز برخی از مراحل شکایت به دادگاه به حضوری دنبال می شوند؛ اما همین موارد نیز توانسته اند از شلوغی دادگاه ها جلوگیری کنند و مسئولیت هایی برای سایر مراکز مانند دفاتر خدمات قضایی ایجاد شود.

روش ارائه دادخواست غیر حضوری از طریق سامانه ثنا

کلام آخر

در این مقاله در خصوص شکایت غیر حضوری به دادگاه و امکان آن مطالبی را ذکر کردیم. سامانه ثبت شکایت قوه قضاییه با نام ثنا چند سالی است که موجبات این امر را فراهم کرده است. در این راستا نیازی نیست که به صورت حضوری به دادگاه مراجعه شود و می توان از طریق دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی، شکایت خود را مطرح کنید و در صورت وجود ابلاغیه آن را از طریق سامانه ثنا مشاهده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا