دانستنی های حقوقی

چگونه از ثبت احوال شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از ثبت احوال در صورت بروز تخلف دارای شیوه های مختلفی می باشد که در این مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد. در این رابطه امکان دارد مواردی نیز مانند شماره بازرسی ثبت احوال، سامانه پاسخگویی ثبت احوال، سامانه شکایت ثبت احوال، حراست سازمان ثبت احوال کشور و ورود به سامانه ثبت احوال با کد ملی مطرح شوند.

یکی از ادارات و سازمان های مهم در کشور که وظایف مختلفی بر عهده دارد، سازمان ثبت احوال می باشد. به دلیل وظایفی که این سازمان بر عهده دارد به عنوان زیر مجموعه وزارت کشور در حال فعالیت می باشد. بروز تخلف در روند کار ثبت احوال به دلیل وظایف خطیر و مهم آن قابل چشم پوشی نیست و باید پیگیری شود. به همین دلیل هر شخصی می تواند در صورت مشاهده تخلف به سادگی شکایت خود را در این مورد ثبت کند. همچنین در صورت عدم انجام امور محوله به صورت قانونی توسط این سازمان، مشکلات فراوانی به وجود خواهند آمد.

در صورتی که قصد دارید در این خصوص شکایتی مطرح کنید بهتر است قبل از هر چیز با بهترین وکیل پایه یک دادگستری تهران مشورت کنید. ما در وکیل از ما قصد داریم بهترین وکلا را به منظور پیگیری شکایات، به شما معرفی کنیم. به دلیل تجربه و داشتن تخصص در مسائل حقوقی، وکلا می توانند راهنمای مناسبی در این خصوص باشند.

همانطور که می دانید وظیفه اصلی سازمان ثبت احوال، ثبت اطلاعات در خصوص تولد، مرگ و میر و ازدواج است. همچنین در راستای صدور مدارک هویتی مانند کارت ملی و شناسنامه خدمات مختلفی ارائه می کند. می توان گفت که این مرجع امور هویتی مردم را از زمانی که به دنیا می آیند تا زمانی که از دنیا می روند را به ثبت می رساند.

دلایل شکایت از سازمان ثبت احوال

شکایت از ثبت احوال به دلایل مختلفی صورت می گیرد. هر سازمانی وظایفی دارد که در صورت عدم انجام آنها یا انجام اشتباه این امور باید پاسخگو باشد. به همین دلیل سازمان ثبت احوال نیز به عنوان یک ارگان دولتی نباید در خصوص انجام وظایف خود تخلف داشته باشد. در صورت بروز تخلف در هر زمینه کاری امکان شکایت از این سازمان فراهم می شود.

معمولا سازمان ثبت احوال عملکرد مطلوب تری نسبت به سایر ارگان ها از خود نشان داده است؛ اما مسلما این سازمان نیز دارای خطاها و اشتباهاتی در زمینه امور مختلف بوده است. در نتیجه در این خصوص همواره انتقادات یا حتی شکایاتی مطرح می شوند.

دلایل شکایت از سازمان ثبت احوال

بروز خطا در ثبت تولد و صدور شناسنامه

همانطور که در ابتدای مقاله شکایت از ثبت احوال ذکر شد، یکی از اصلی ترین وظایف این ارگان دولتی ثبت تولد و صدور شناسنامه برای افراد می باشد. شاید بتوان گفت که بیشتری شکایات در این خصوص مطرح می شوند! در واقع سازمان ثبت احوال در ثبت ولادت و صدور شناسنامه همواره دارای خطا است.

هنگامی که یک نوزاد متولد می شوند و برای دریافت شناسنامه وی اقدام می شود، گواهی تولد نوزاد به کارمندان ثبت احوال تحویل داده می شود. در نتیجه باید بر همان اساس ولادت نوزاد ثبت شود که متاسفانه با خطاهایی همراه است. این خطاها اغلب به دلیل اشتباهات کارکنان ثبت احوال صورت می گیرند.

به منظور صدور شناسنامه مدت زمان مشخصی تعیین می شود که در صورت عدم صدور می توان از طریق اداره ثبت احوال این مورد را پیگیری کرد. در صورت بروز خطا و اشتباه در خصوص ثبت تولد و صدور شناسنامه افراد می توانند شکایت خود را در این زمینه مطرح کنند.

خطا در ثبت نام و نام خانوادگی افراد

یکی از موارد دیگر مربوط به شکایت از ثبت احوال، خطا و اشتباه در ثبت نام و نام خانوادگی افراد می باشد. هنگامی که شخصی برای دریافت شناسنامه به این سازمان مراجعه می کند باید اطلاعات درستی در اختیار سازمان قرار دهد. اگر اطلاعات از طرف متقاضی به اشتباه داده شوند، مقصر اداره ثبت احوال نیست؛ اما در صورتی که اشتباهات مربوط به خطای کارکنان و مسئولان ثبت احوال در درج نام و نام خانوادگی افراد باشد، می توان این امور را پیگیری کرد.

اشتباه در ثبت وفات و صدور گواهی فوت

از دیگر اشتباهات ثبت احوال که منجر به شکایت از این سازمان می شود، خطا و اشتباه در ثبت وفات و صدور گواهی فوت است. بدیهی است که زمان وفات باید به درستی ثبت شود تا یک گواهی فوت به صورت درست صادر شود. در صورتی که گواهی فوت به اشتباه صادر شود، زمینه برای شکایت فراهم می شود. به همین دلیل همواره این مورد به کارکنان تاکید می شود که در ثبت مواردی مانند وفات و گواهی فوت دقت لازم را به کار گیرند.

خطا در هنگام تعویض شناسنامه

یکی از دیگر وظایف ثبت احوال، تعویض شناسنامه می باشد. در حال حاضر شناسنامه ها به صورت جدید صادر می شوند و افراد باید شناسنامه های قدیمی خود را برای تعویض به ثبت احوال ارائه دهند. ممکن است خطاهایی در هنگام ثبت اطلاعات در شناسنامه جدید به وقوع بپیوندند که زمینه شکایت از ثبت احوال را فراهم می کنند.

امکان سوء استفاده از اطلاعات هویتی افراد!

اطلاعات شخصی افراد در سازمان ثبت احوال ثبت می شود و این سازمان به این اطلاعات هویتی دسترسی دارد. ممکن است این تخلف صورت گیرد که از اطلاعات افراد سوء استفاده شود. در صورتی که این تخلف اثبات شود، می تواند از طریق وزارت کشور این شکایت را پیگیری کرد.

مرجع پیگیری شکایت از سازمان ثبت احوال

ما در بالا به مواردی اشاره کردیم که از دلایل اصلی انتقاد و شکایت از سازمان ثبت احوال بودند. باید گفت که در اولین مرحله بهتر است که شکایت خود را در این رابطه با خود سازمان مطرح کنید. در صورتی که به شکایت شما ترتیب اثر داده نشود می توانید به منظور پیگیری شکایت به مراجع بالاتر مراجعه کنید.

مرجع پیگیری شکایت از سازمان ثبت احوال

مراجعی مانند وزارت کشور و دیوان عدالت اداری به منظور رسیدگی به تخلفات ثبت احوال به مردم خدمات ارائه می دهند. همچنین در راستای گزارش تخلفات سازمان ثبت احوال یک سامانه طراحی کرده است که مردم می توانند شکایات خود را در آن مطرح کنند.

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص تخلفات ثبت احوال و نحوه شکایت از آن مطالبی را ذکر کردیم. باید گفت که ثبت احوال نیز مانند هر سازمانی وظایفی دارد که ممکن است در انجام آنها به صورت عمدی یا سهوی دچار خطا و اشتباه شود.

در اولین مرحله افراد باید شکایت خود را از طریق خود سازمان پیگیری کنند. در صورت عدم پاسخ مناسب به شکایت و انتقاد مطرح شده، مراجعی مانند دیوان عدالت اداری و وزارت کشور می توانند به شکایات مردمی رسیدگی کنند. تخلفات سازمان ثبت احوال ممکن است در خصوص ثبت ولادت، وفات، صدور شناسنامه، سوء استفاده از مدارک هویتی و … باشند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا