دانستنی های حقوقی

چگونه از رستوران‌ ها شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از رستوران ها ممکن است به دلایل مختلفی صورت بگیرد. در این خصوص ممکن است مواردی مانند تعزیرات رستوران ها، تلفن رسیدگی به شکایات رستوران ها، شکایت از گرانفروشی رستوران و سامانه شکایت از رستوران ها مطرح شوند.

مراحل دریافت مجوز رستوران، کافی شاپ، فست فود و … بسیار دشوار است؛ زیرا در این خصوص سخت گیری های زیادی وجود دارد. به دلیل ارتباط مستقیم عملکرد رستوران ها با سلامت افراد جامعه، بهداشت بر این صنف نظارت بسیار سختگیرانه ای دارد. در صورت عدم رعایت قوانین، ممکن است از طرف مراجعه کنندگان شکایت ثبت شود. عدم انجام وظایفی که در حیطه کاری رستوران قرار دارند، می توانند زمینه ساز شکایت از رستوران شوند.

در صورتی که شما نیز قصد شکایت از رستوران را دارید می توانید در این خصوص با بهترین وکیل تهران مشورت کنید. وکلا می توانند در این رابطه تجربیات خود را در اختیار شما قرار دهند. ما در سایت وکیل از ما نیز قصد داریم لیست بهترین وکلا در این خصوص را به شما معرفی کنیم، تا بتوانید روند شکایت خود را بهترین شکل ممکن طی کنید.

هر رستوران با وجود داشتن مجوز نیز ممکن است نسبت به انجام کارهای غیر قانونی و تخلف اقدام کند. در واقع نمی توان وقوع تخلف از طرف رستوران را انکار کرد. وقوع تخلفات از روی عمد می تواند موجبات شکایت از این مراکز را فراهم کند. مواردی مانند گرانفروشی، عدم رعایت بهداشت و … از مواردی هستند که موجب طرح شکایت از طرف مشتریان رستوران می شوند.

دلایل رایج شکایت از رستوران ها چه هستند؟

رستوران ها اغلب دارای مجوز هستند و یک رستوران بدون مجوز نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد. دلایل مختلف وجود دارد که مشتریان می توانند از رستوران شکایت کنند. همانطور که اشاره کردیم گران فروشی یکی از دلایل این نوع شکایات است. همچنین عدم رعایت بهداشت از دیگر مواردی است که باید در نظر داشت. ما در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

دلایل رایج شکایت از رستوران ها چه هستند؟

گرانفروشی رستوران ها

هر رستوران باید منو خود را در جلوی دید مشتری قرار دهد و مشتری با توجه به آن غذای مورد نظر خود را سفارش دهد. با توجه به کیفیت غذا و حجم آن، قیمت آن مشخص می شود. مثلا نمی توان گفت یک غذای مشابه چرا در دو رستوران دارای قیمت متفاوتی است؛ زیرا ممکن است در یک رستوران کیفیت مواد غذایی بالاتر باشد. در هر صورت باید قیمت مشخص باشد و مشتری بتواند قبل از سفارش از قیمت ها مطلع شود.

گاهی نیز مشتریان با مراجعه به یک رستوران متوجه گرانی قیمت ها می شوند. در نتیجه می خواهند از طریق ثبت شکایت از رستوران، این موضوع را به گوش مراجع ذی صلاح برسانند. در این راستا اغلب مشتری به دنبال تلفن رسیدگی به شکایات رستوران ها است.

غذای بی کیفیت رستوران

یکی دیگر از دلایل شکایت از رستوران، ارائه غذای بی کیفیت به مشتریان است. همانطور که می دانید ارزش و اعتبار یک رستوران بستگی به کیفیت غذایی دارد که ارائه می دهد. ارائه غذای ناسالم به مشتریان می تواند زمینه ساز شکایت از رستوران شود و اعتماد مشتری به رستوران از دست می رود.

علاوه بر از دست رفتن اعتماد به رستوران، باید گفت که غذای نا سالم و بی کیفیت می تواند موجب به خطر افتادن سلامتی افرادی شود که از غذای رستوران استفاده کرده اند. گاهی مسمومیت غذایی می تواند دلیل اصلی مطرح کردن شکایت در این خصوص باشد.

عدم رعایت بهداشت در رستوران

با توجه به اینکه غذای رستوران ارتباط مستقیم با سلامت و بهداشت عمومی دارد، در این خصوص نظارت هایی وجود دارد. همین موضوع موجب می شود که در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به شناسایی رستوران های متخلف اقدام شود. رعایت اصول بهداشتی از وظایف اصلی رستوران ها است و باید تحت هر شرایط غذای سالم به دست مشتری برسانند. هر شخصی وظیفه دارد در صورت عدم رعایت بهداشت توسط رستوران آن را سریعا گزارش دهد.

برای شکایت از رستوران روش های قانونی وجود دارد که باید از یکی از آن استفاده کرد. این کار موجب می شود که سلامت افراد جامعه به خطر نیفتد.

شکایت از عدم رعایت بهداشت در رستوران

روش های شکایت از رستوران ها

به منظور ثبت شکایت از رستوران ها روش های مختلفی وجود که می توانید از طریق آنها اقدام کنید. ما در این بخش به این روش ها خواهیم پرداخت. روش های شکایت از رستوران ها عبارتند از:

  • ثبت شکایت از طریق سامانه 190: یکی از شیوه های ثبت شکایت از رستوران ها، تماس تلفنی با شماره 190 است. وزارت بهداشت سامانه 190 را بدین منظور طراحی کرده است. شما می توانید از طریق تماس با این شماره شکایت خود را مطرح کنید. در صورتی که یک تخلف در سامانه ثبت شود، از ابعاد مختلف مانند انتظامی، انضباطی و تعزیراتی مورد بررسی قرار می گیرد. بعد از آن نیز در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به رسیدگی به این شکایت اقدام می شود.
  • شکایت از طریق سازمان تعزیرات حکومتی: سازمان تعزیرات حکومتی یک سازمان غیر قضایی است که با نظارت دولت فعالیت خود را انجام می دهد. این سازمان نیز در خصوص رسیدگی به شکایات مردمی در خصوص تخلف رستوران ها اقداماتی را انجام می دهد. شکایت های ثبت شده از این طریق مربوط به گرانفروشی هستند.

دریافت مشاوره حقوقی برای شکایت از رستوران

بروز تخلفات و رفتارهای غیر قانونی موجب می شود که افراد تمایل به شکایت از رستوران را داشته باشند. بر اساس قانون این حق وجود دارد که مشتریان بتوانند در صورت مشاهده تخلف آن را گزارش دهند و یا از طریق مراجع صالح درخواست خود را ارائه دهند. برای پیگیری شکایت و دریافت مشاوره حقوقی می توانید با وکیل باتجربه در این راستا مشورت کنید.

کلام آخر

شکایت از رستوران ها در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. دلایل مختلفی ممکن است موجب شوند که مشتری قصد داشته باشد از رستوران شکایت کند. مثلا گران فروشی، عدم کیفیت غذا و عدم رعایت بهداشت از این دست موارد هستند. برای شکایت از گرانفروشی رستوران باید به سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه کرد. از طریق سامانه 190 نیز امکان گزارش تخلفات رستوران وجود دارد. شکایات ثبت شده در سامانه در مدت زمان کوتاهی رسیدگی می شوند.

4.4/5 - (5 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. سلام مطالب مفید بود اما در مورد مزاحمت های رستوران ها برای همسایگان چیزی نگفتین مثلا نزدیکی ما یه رستوران ماهی کبابی هست که روی یک تنور مانندی ماهی رو میچبونه به روی تنور گنبدی شکل بعد میده به مشتری اما مشکلی که هست در هواکشش حاظر نیست چندتا فیلتر زغالی بذاره و بوی ماهی همیشه مارو اذیت میکنه
    فکر کنم این دیدگاه هم برای سایر رستوران ها و همسایگانشان مهم باشه
    خصوصا که بیمار شیمی درمانی دارم و این بو داره با جونش بازی میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا