دانستنی های حقوقی

چگونه از دندانپزشکی شکایت کنم؟ ⚖️【آپدیت 1403】

شکایت از دندانپزشکی می تواند به دلایلی مانند قصور پزشکی باشد. در این راستا مواردی مانند شماره تلفن شکایت از دندانپزشکان، نمونه شکایت از دندانپزشک، شکایت از دندانپزشک ایمپلنت، شماره تلفن شکایت از دندانپزشکان تهران، شکایت از دندانپزشک قلابی و شکایت از دندانپزشک ارتودنسی مطرح می شوند.

اشتباه یا قصور پزشکی یک دندانپزشک در هنگام ارائه خدمات به بیماران می تواند زمینه را برای شکایت از این صنف فراهم کند. بیمار در این راستا می تواند بر علیه دندانپزشکی و دندانپزشک شکایت خود را از طریق مراجع قانونی دنبال کند. عدم انجام وظایف قانونی و استاندارد هایی که از طرف سازمان نظام پزشکی ذکر شده اند زمینه را برای طرح شکایت از دندانپزشکی فراهم می کند.

اگر شما نیز درگیر چنین مشکلی هستید می توانید با بهترین وکیل پایه یک دادگستری در تهران مشورت کنید. ما در وکیل از ما سعی داریم در هر حیطه ای بهترین وکلا را به شما معرفی کنیم. در حال حاضر به دلیل آشنایی مردم با حق و حقوق خود در حیطه های مختلف، در هر زمینه ای ممکن است شکایت حقوقی مطرح شود. با کسب مشاوره از وکیل این امکان وجود دارد که روند پرونده های حقوقی نیز تسریع بخشیده شود.

بر طبق تبصره ای از ماده 336 قانون مجازات اسلامی، قصور پزشکی تحت هر عنوانی مانند بی احتیاطی یا عدم داشتن مهارت می تواند جریمه هایی برای صنف پزشک و دندانپزشک در پی داشته باشد. اغلب پزشکان در کلینیک های دندانپزشکی مشغول به کار هستند که در بیشتر مواقع شکایت از دندانپزشکی محل خدمت دندانپزشک می باشد.

انواع شکایت از دندانپزشکی

همانطور که می دانید شکایت از صنف دندانپزشکی می تواند به دلایل مختلفی باشد؛ چراکه دندانپزشک خدمات مختلفی مانند کشیدن دندان، پر کردن، عصب کشی، ایمپلنت، کامپوزیت، لمینت و … را به بیماران ارائه می دهد. به همین دلیل انواع شکایت از دندانپزشکی بستگی به نوع خدمات نیز دارد. اگر بخواهیم از زاویه کلی تر به این موضوع نگاه کنیم باید گفت که در واقع بیشتر شکایات از عدم مهارت و بی احتیاطی دندانپزشکان است! در نتیجه می توان گفت قصور پزشکی یکی از انواع شکایت در این خصوص است که ممکن است به دلایل مختلف صورت بگیرد.

انواع شکایت از دندانپزشکی

شکایت از دندانپزشک کامپوزیت

امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند که دندان های زیبا داشته باشند و در این راستا اقدام به کامپوزیت می کنند. کلینیک دندانپزشکی باید پزشکانی را استخدام کند که دارای مجوز فعالیت باشند و تخصص مورد نیاز را برای کامپوزیت داشته باشند. شکایت از دندانپزشکی کامپوزیت نیز یکی دیگر از شکایاتی است که در این خصوص مطرح می شود. عدم داشتن مهارت کافی در روال انجام کامپوزیت در این حالت از اصلی ترین دلایل طرح شکواییه است. هر فرد می تواند بدین منظور به دادسرا یا کلانتری مراجعه کند و شکایت خود را مطرح کند. در این راستا در صورتی که به سازمان نظام پزشکی مراجعه شود روند پاسخگویی بسیار کوتاه تر خواهد بود.

شکایت از دندانپزشک ارتودنسی

فرقی ندارد که شکایت از دندانپزشکی به چه علت باشد، در هر صورت سازمان نظام پزشکی در درجه اول می تواند مرجع مناسبی برای طرح شکایت باشد. در خصوص شکایت از دندانپزشک ارتودنسی نیز باید روند قبلی تکرار شود. اگر بخواهید از طریق دادسرا و مراجع قضایی روند پرونده را دنبال کنید مسلما بهتر است با یک وکیل با تجربه در این خصوص مشورت کنید.

شکایت از دندانپزشک ایمپلنت

امروزه ایمپلنت یا کاشت دندان به شیوه نوین یکی از محبوب ترین روش ها برای ترمیم دندان می باشد. دندانپزشکان بسیار زیادی نیز با توجه به تجربه و تخصصی که دارند برای بیماران ایمپلنت را به شیوه های مختلف انجام می دهند. روند انجام این کار با سایر اعمال دندانپزشکی تا حدودی متفاوت و دشوار تر است. در نتیجه شکایت از دندانپزشک ایمپلنت نیز مانند ارتودنسی بسیار زیادتر مطرح می شود. به همین دلیل می توان از طریق مراجع قانونی این مشکل را پیگیری کرد. باید گفت که ایمپلنت دارای هزینه بسیار زیادی است و به همین دلیل در صورت عدم رضایت مراجعه کننده از دندان ایمپلنت شده، اغلب شکایت قضایی در این خصوص مطرح می شود.

شکایت از دندانپزشکی می تواند به دلیل ایمپلنت نامناسب باشد. گاهی ایمپلنت دندان می تواند به شیوه نادرست انجام شود و همین امر زمینه را برای طرح شکایت علیه دندانپزشک فراهم می کند. ما در این مطلب روش های مختلفی برای شکایت را ذکر کرده ایم که می توانید از هر کدام بدین منظور استفاده کنید. در درجه اول باید این موضوع با دندانپزشک مطرح شود و در صورت تایید وی، عمل ایمپلنت دوباره انجام شود.

شماره تلفن شکایت از دندانپزشکان تهران

بسیاری از افرادی که به دندانپزشکی مراجعه می کنند ممکن است راضی نباشند. به همین دلیل در صدد طرح شکایت در این خصوص بر می آیند. شماره تلفن شکایت از دندانپزشکان تهران نیز به همین جهت در اینترنت توسط این افراد جستجو می شود. اگر شخص شاکی در تهران زندگی می کند و هر جای دیگر می توانید تنها با یک تماس شکایت خود را مطرح کند. شماره تلفن 190 با همکاری سازمان نظام پزشکی بدین منظور ارائه شده است. از این رو می توان از طریق تماس با این سامانه می توان شکایت خود را مطرح کرد.

برای هر صنفی یک اتحادیه نیز وجود دارد که می توان در خصوص مشکلات مربوط به آن صنف شکایت مطرح کرد. شکایت از دندانپزشک ها از دیرباز تا کنون یکی از روش ها برای گرفتن حق مشتری بوده است. همانطور که می دانید تعرفه های دندانپزشکی بالا است و مواد مربوط به پرکردن دندان و … از خارج از کشور وارد می شود. شاید این مورد موجب شود که فرد تصور کند که دندانپزشک بیشتر از تعرفه های دندانپزشکی از وی هزینه دریافت کرده است. از این رو به دنبال شماره تلفن برای طرح شکواییه هستند. این روش می تواند جایگزین مراجعه حضوری برای شکایت شود.

شکایت از دندانپزشک قلابی

در هر صنفی ممکن است کلاهبرداری صورت بگیرد. در مشاغلی مانند پزشکی، دندانپزشکی و … نیز شاهد این هستیم که برخی بدون داشتن تخصص اقدام به درمان بیماران می کنند. شکایت از دندانپزشک قلابی بیشترین آمار را در این خصوص به خود اختصاص داده است. گاهی دندانپزشک قلابی حتی تحصیلات مرتبط یا تجربه ای نیز ندارد و اقدام به انجام اعمال دندانپزشکی می کند. در نتیجه این امکان وجود داد که برای بیمار و فرد مراجعه کننده مشکلاتی ایجاد شود.

دندانپزشکان قلابی حتی اگر در این خصوص تجربه ای داشته باشند نیز باز هم نمی توان به آنها اعتماد کرد. در این رابطه اغلب از مواد بی کیفیت و تقلبی نیز برای کشیدن، پر کردن و … استفاده می شود. در نتیجه با آن چه که بیمار تصور می کند، متفاوت می باشد. در این خصوص مراجع صالح می توانند جرم مربوطه را ثابت کنند و در این راستا اقدامات لازم را انجام دهند. گاهی به دلیل ایجاد مشکلات فراوان این امکان وجود دارد که از طریق مراجع قضایی مشکل مورد نظر پیگیری شود. در این صورت از طریق مشورت با وکیل می توان روند رسیدگی به پرونده را سریع تر کرد.

شماره تلفن ثبت تخلفات دندانپزشکی

در راستای ثبت تخلف دندانپزشکی یک سامانه با شماره تلفن 190 راه اندازی شده است که افراد می توانند در هر کجای ایران باشند، شکایات خود را مطرح کنند. بعد از ثبت شکایت، در مدت زمان معینی به درخواست فرد رسیدگی می شود و مراحل قانونی آن طی می شود.

شماره تلفن شکایت از دندانپزشک

کلام آخر

ما در این مقاله در خصوص شکایت از عملکرد پزشکان در کلینیک های دندانپزشکی مطالبی را ذکر کردیم. امروزه بحث زیبایی دندان ها بسیار مطرح است و به همین دلیل اعمالی مانند کامپوزیت، لمینت، ایمپلنت و … توسط دندانپزشکان بسیار زیادی انجام می شوند. برخی از پزشکان به دلیل تجربه کم ممکن است در کار خود اشتباه داشته باشند. همین موضوع زمینه را برای طرح شکایت علیه دندانپزشک فراهم می کند.

در راستای برخورد با قصور دندانپزشکی در درجه اول سازمان نظام پزشکی باید پاسخگو باشد. بدین منظور افراد می توانند به این مراجع مراجعه کنند. در غیر این صورت مراجع قضایی نیز می توانند به قصور پزشکی به هر دلیلی رسیدگی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

مرضیه آریاکیا

مرضیه آریاکیا هستم. حدود پنج سال است که در زمینه تولید محتوای سایت فعالیت دارم. سعی دارم که با تحقیق در زمینه مسائل حقوقی بتوانم محتوای یونیک را با توجه به آموزه های حقوقی سایت وکیل از ما در اختیار شما قرار دهم. از این رو نظرات شما در راستای بهبود مقالات می تواند به من کمک فراوانی کند. سپاسگذارم...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا