دانستنی های حقوقی

حکم زنا با دختر باکره چیست؟

زنا به نزدیکی مرد و زن بدون داشتن علقه محرمیت و زوجیت گفته می شود، زنا جزو گناهان کبیره به شمار می رود و انجام ندادن آن توسط زن یا مرد مسلمان ضروری است، علاوه بر این در قوانین مجازات اسلامی برای انجام زنا با زن شوهردار و زنا با دختر باکره مجازات هایی در نظر گرفته شده است، برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان مطلب همراه ما باشید.

بررسی حکم زنا با دختر باکره

قبل از هر چیز بهتر است بدانید به مردی که مرتکب زنا می شود زانی و به زنی که مرتکب زنا می شود زانیه گفته می شود. جرم زنا جزو آن دسته از جرایمی می باشد که به دلیل خارج شدن از حد شرعی، حرام حدی به شمار می رود و فردی که مرتکب انجام زنا می شود مجازات حدی برای وی تعیین می گردد. انواع زنا مطابق با قوانین مجازات اسلامی به دسته های مختلف نظیر زنا با محارم، زنای محصنه، زنای به عنف و زنای غیر محصنه تقسیم بندی می شوند.

مجازات زنا با دختر باکره چیست؟

مجازات های مختلفی برای انجام زنا با دختر باکره در نظر گرفته شده است که این نوع مجازات ها عبارتند از:

مجازات زنا با دختر باکره چیست؟

1. مطابق با ماده 221 قوانین مجازات اسلامی می توان گفت:” دخول یا نزدیکی اندام تناسلی مرد در حد ختنه گاه در دبر یا قبل زن بدون داشتن علقه زوجین زنا نام دارد، اگر طرفین نابالغ باشند، برای فرد نابالغ هیچ مجازاتی در نظر گرفته نمی شود و فرد بالغ مجازات خواهد شد”.

2. مطابق با ماده 230 قوانین مجازات اسلامی:” حد زنا در صورتیکه زنای غیر محصنه باشد 100 ضربه شلاق است.” با توجه به اینکه این نوع مجازات جزو مجازات حدی به شمار می رود، امکان تخفیف و تبدیل در مجازات آن وجود ندارد.

3. مطابق با ماده 232 قوانین مجازات اسلامی:” هرگاه زن یا مردی کمتر از 4 مرتبه اقرار به زنا کند، 32 تا 74 ضربه شلاق تعزیری برای وی در نظر گرفته می شود”.

4. اگر دختری دوشیزه باشد و مرد یا پسری با وی رابطه نامشروع انجام دهد و به دوشیزگی دختر آسیب وارد شود، مجازات زنا با دختر مجرد 100 ضربه شلاق می باشد. اگر دختر پرده بکارت خود را در حین رابطه از دست دهد باید به پزشکی قانونی مراجعه نماید تا معاینات لازم انجام شود و مرتکب آن عمل مشخص گردد، زیرا اگر مدت زمان طولانی از انجام رابطه زنا بگذرد دیگر امکان شناسایی مرتکب توسط پزشکی قانون وجود ندارد.

حکم زنا با دختر مجرد توسط پسر مجرد چیست؟

اگر بین پسر و دختر باکره زنا انجام شود، مطابق با قوانین مجازات اسلامی صد ضربه شلاق برای دختر و پسر تعیین می شود، ولی شرایطی وجود دارد که می تواند در حکم و مجازات تغییر ایجاد کند. اگر دختر باکره راضی به انجام زنا نباشد و به اجبار مرد مورد تعرض قرار گیرد در این صورت زنای عنف انجام شده است و مجازات مرد نیز اعدام خواهد بود. اگر دختر در حالت بیهوشی و مستی مورد تعرض قرار بگیرد برای مرد مجازات اعدام در نظر گرفته می شود. اگر مرد، دختر نابالغی را اغفال نماید یا وی را تهدید کند و به او تعرض نماید مجازات اعدام برای وی در نظر گرفته می شود.

حکم زنای دختر مرد با دختر مجرد چیست؟

اگر مرد متاهل با دختر مجرد زنا کند، حکم زنا با دختر مجرد مطابق با قوانین مجازات اسلامی برابر با صد ضربه شلاق می باشد ( این حکم در صورت رسیدن آسیب یا نرسیدن آسیب به باکرگی دختر قابل اجراء می باشد). مطابق با برخی از شرایط، برای مرد متاهل نیز مجازات سنگسار یا اعدام در نظر گرفته می شود، که این شرایط عبارتند از:

 1. همسر مرد بالغ باشد.
 2. مرد، همسر دائم داشته باشد.
 3. امکان رفع نیاز جنسی توسط همسر برای مرد وجود داشته باشد.
 4. بین مرد و همسرش مقاربت ( رابطه زناشویی ) برقرار شده باشد.

قوانینی در رابطه با صدور حکم زنا

در زمان صدور حکم زنا با دختر باکره قوانین زیر در نظر گرفته می شود:

 1. اگر پسر مجرد و دختر باکره در زمان انجام زنا رضایت داشته باشند برای آن ها مجازاتی در نظر گرفته می شود و این مجازات قابل انجام خواهد بود.
 2. اگر انجام زنا به زور و بدون رضایت دختر باکره باشد، برای دختر مجازاتی در نظر گرفته نمی شود و مرد محکوم به اعدام می گردد، علاوه بر این مرد محکوم به پرداخت ارش البکاره دختر و مهرالمثل خواهد شد.
 3. زنا که مطرح می گردد هیچ تفاوتی وجود خواهد نداشت که این عمل از جلو یا عقب با دختر باکره انجام شده است، در هر صورت مجازاتی برای این عمل در نظر گرفته می شود. اگر زنا از عقب انجام شده باشد و به مقعد دختر آسیب وارد شده باشد مرد یا پسر به پرداخت ارش محکوم خواهند شد.

در چه مواردی حکم زنای به عنف اعدام است؟

در موارد زیر حکم زنای عنف اعدام خواهد بود:

 1. فریب یا اغفال دختر نابالغ
 2. ربودن دختر باکره
 3. تهدید یا ترساندن دختر مجرد
 4. اجبار دختر به انجام زنا
 5. انجام زنا با دختر باکره در حالت بیهوشی
 6. انجام زنا با دختر باکره در حالت مستی
 7. انجام زنا با دختر باکره در حالت خواب

در چه مواردی حکم زنای به عنف اعدام است؟

کلام آخر

زنا با دختر باکره ، زنای غیر محصنه نام دارد و جزو جرایم حدی به شمار می رود و امکان تبدیل یا تخفیف در این حکم وجود ندارد. افرادی که برای آن ها مجازات زنا در نظر گرفته می شود، می توانند برای دفاع از حق و حقوق خود از یک وکیل خبره کمک بگیرند. در این مطلب به بررسی حکم زنا با دختر باکره پرداختیم که امیدواریم از مطالعه مطلبی که پیش رو داشتید نهایت بهره را برده باشید.

5/5 - (2 امتیاز)

ندا خوشرو

سلام ندا خوشرو هستم، از سال ۱۳۹۴ فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم در این وب سایت مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا