دانستنی های حقوقی

حکم زنا با دختر باکره چیست؟

کهزنا، نزدیکی مرد و زن بدون داشتن علقه محرمیت و زوجیت است. زنا، جزو گناهان کبیره است و انجام ندادن آن توسط زن یا مرد مسلمان ضروری می باشد. علاوه بر این، در قوانین مجازات اسلامی برای انجام زنا با زن شوهردار و زنا با دختر باکره مجازات هایی وجود دارند.

مجازات زنا با دختر باکره چیست؟

قبل از هر چیز، بهتر است بدانید مردی که مرتکب زنا می شود، زانی و زنی که مرتکب زنا می شود زانیه هستند. جرم زنا، جزو آن دسته از جرایمی می باشد که به دلیل خارج شدن از حد شرعی، حرام حدی به شمار می رود. فردی که مرتکب انجام زنا می شود، مجازات حدی برای وی تعیین می گردد. انواع زنا مطابق با قوانین مجازات اسلامی، به دسته های مختلف نظیر زنا با محارم، زنای محصنه، زنای به عنف و زنای غیر محصنه تقسیم بندی می شوند.

مجازات های مختلفی برای انجام زنا با دختر باکره، وجود دارند که این نوع مجازات ها عبارتند از:

مجازات زنا با دختر باکره چیست؟

1. مطابق با ماده 221 قوانین مجازات اسلامی، می توان گفت:” دخول یا نزدیکی اندام تناسلی مرد در حد ختنه گاه در دبر یا قبل زن بدون داشتن علقه زوجین، زنا است. اگر طرفین نابالغ باشند، برای فرد نابالغ هیچ مجازاتی در نظر گرفته نمی شود و فرد بالغ مجازات خواهد شد”.

2. مطابق با ماده 230 قوانین مجازات اسلامی:” حد زنا در صورتی که زنای غیر محصنه باشد، 100 ضربه شلاق است.” با توجه به این که این نوع مجازات، جزو مجازات حدی به شمار می رود امکان تخفیف و تبدیل در مجازات آن وجود ندارد.

3. مطابق با ماده 232 قوانین مجازات اسلامی:” هرگاه زن یا مردی کمتر از 4 مرتبه اقرار به زنا کند، محکوم به 32 تا 74 ضربه شلاق تعزیری می شود”.

4. اگر دختری دوشیزه باشد و مرد یا پسری با وی رابطه نامشروع انجام دهد و به دوشیزگی دختر آسیب وارد شود، مجازات زنا با دختر مجرد 100 ضربه شلاق می باشد. در صورتی که دختر پرده بکارت خود را در حین رابطه از دست دهد، باید به پزشکی قانونی مراجعه نماید تا معاینات لازم انجام شود و مرتکب آن عمل مشخص گردد. اگر مدت زمان طولانی از انجام رابطه زنا بگذرد، دیگر امکان شناسایی مرتکب توسط پزشکی قانون وجود ندارد.

حکم زنا با دختر مجرد توسط پسر مجرد چیست؟

اگر بین پسر و دختر باکره زنا انجام شود، مطابق با قوانین مجازات اسلامی صد ضربه شلاق برای دختر و پسر تعیین می شود، ولی شرایطی وجود دارد که می تواند در حکم و مجازات تغییر ایجاد کند. در صورتی که دختر باکره راضی به انجام زنا نباشد و به اجبار مرد مورد تعرض قرار گیرد، در این صورت زنای عنف است و مجازات مرد نیز اعدام خواهد بود. اگر دختر در حالت بیهوشی و مستی مورد تعرض قرار بگیرد، مجازات مرد اعدام است. اگر مرد، دختر نابالغی را اغفال نماید یا وی را تهدید کند و به او تعرض نماید، مجازات او اعدام است.

حکم زنای مرد با دختر مجرد چیست؟

اگر مرد متاهل با دختر مجرد زنا کند، حکم زنا با دختر مجرد مطابق با قوانین مجازات اسلامی برابر با صد ضربه شلاق می باشد. ( این حکم در صورت رسیدن آسیب یا نرسیدن آسیب به باکرگی دختر قابل اجراء است). مطابق با برخی از شرایط، مرد متاهل به مجازات سنگسار یا اعدام محکوم می شود که این شرایط عبارتند از:

 1. همسر مرد بالغ باشد.
 2. مرد، همسر دائم داشته باشد.
 3. امکان رفع نیاز جنسی توسط همسر برای مرد وجود داشته باشد.
 4. بین مرد و همسرش مقاربت ( رابطه زناشویی ) برقرار شده باشد.

قوانین در رابطه با صدور حکم زنا

در زمان صدور حکم زنا با دختر باکره، قوانین زیر اجرا می شوند:

 1. اگر پسر مجرد و دختر باکره در زمان انجام زنا رضایت داشته باشند به مجازات محکوم می شوند و این مجازات قابل انجام خواهد بود.
 2. اگر انجام زنا به زور و بدون رضایت دختر باکره باشد، دختر به مجازات محکوم نمی شود. در این شرایط، مرد محکوم به اعدام می گردد. علاوه بر این، مرد محکوم به پرداخت ارش البکاره دختر و مهرالمثل خواهد شد.
 3. زنا که مطرح می گردد، هیچ تفاوتی وجود خواهد نداشت که این عمل از جلو یا عقب با دختر باکره انجام شده است، در هر صورت، مجازاتی برای این عمل در نظر گرفته می شود. اگر زنا از عقب انجام شده باشد و به مقعد دختر آسیب وارد شده باشد، مرد یا پسر به پرداخت ارش محکوم خواهند شد.

در چه مواردی حکم زنای به عنف اعدام است؟

حکم زنای عنف در موارد زیر اعدام خواهد بود:

 1. فریب یا اغفال دختر نابالغ
 2. ربایش دختر باکره
 3. تهدید دختر مجرد
 4. اجبار دختر به انجام زنا
 5. انجام زنا با دختر باکره در حالت بیهوشی
 6. انجام زنا با دختر باکره در حالت مستی
 7. انجام زنا با دختر باکره در حالت خواب

"</p

کلام آخر

زنا با دختر باکره، زنای غیر محصنه نام دارد. زنا، جزو جرایم حدی به شمار می رود و امکان تبدیل یا تخفیف در این حکم وجود ندارد. افرادی که به مجازات زنا با دختر باکره محکوم می شوند، می توانند برای دفاع از حق و حقوق خود از یک وکیل خبره کمک بگیرند.

5/5 - (3 امتیاز)

ندا خوشرو

سلام ندا خوشرو هستم، از سال ۱۳۹۴ فعالیت مو در حوزه نویسندگی و تولید محتوای متنی یونیک شروع کردم، به حرفه تولید محتوا علاقه زیادی دارم و همواره سعی بر افزایش اطلاعاتم در زمینه سئو و تولید محتوا یونیک دارم، امیدوارم بتوانم در این وب سایت مطالب با بهترین کیفیت را در اختیار شما عزیزان قرار دهم☘️💚

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا