دانستنی های حقوقیوکیل خانواده

حضانت فرزند نامشروع بر عهده کیست؟

کهدر مقاله های پیشین به این موضوع اشاره کردیم که از جمله اصلی‌ ترین وظایفی که هر پدر و مادری در قبال فرزند خود دارند، حضانت آنها است. طبق همان اظهارات، حضانت به معنی مراقبت از فرزندان است و این مراقبت و محافظت به دو نوع جسمی و عاطفی می باشد. باید بدانید که حضانت از نظر حقوقی هم حق والدین می‌ باشد و هم جزو وظایف آنها محسوب می‌ گردد. اما آنچه در این مقاله مورد بررسی ما واقع می شود، حضانت فرزند نامشروع و آثار حقوقی آن با توجه به قوانین حاکم بر ایران است.

به منظور یادآوری یک بار دیگر در این مقاله قبل از شروع بحث حضانت فرزند نامشروع ، به مرور جرم نامشروع می پردازیم. قانون‌گذار بر اساس ماده 632 قانون مجازات اسلامی، رابطه نامشروع میان زن و مرد را به صورت زیر تعریف می کند:

«هنگامی که زن و مردی که با یکدیگر رابطه زوجیت ندارند، دست به عمل نامشروعی از قبیل کارهایی نظیر بوسیدن (تقبیل) و هم بستری (مضاجعه) و یا عملی که نفی کننده عفت طرفین باشد بزنند، طبق قانون جمهوری اسلامی به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد. اگر این رابطه نامشروع با اکراه همراه باشد، تنها فرد اکراه کننده تعزیر می‌ شود.»

جهت مطالعه بیشتر کلیک کنید: حضانت فرزند در طلاق توافقی

فرزند نامشروع

منظور ما از فرزند نامشروع در بحث حضانت فرزند نامشروع چیست؟ باید بگوییم فرزندی که از طریق زنا و رابطه نامشروع و در خارج از قالب ازدواج به دنیا می‌آیند، ولد زنا نامیده می‌ شوند. یا به عبارتی این فرزندان نامشروعند. با توجه به اینکه غالبا موارد قانونی در کسور ما بر پایه شرع و اسلام می باشد لازم به ذکر است که آیات بسیاری در قرآن کریم آمده‌ اند که دلالت بر مذمت ولد زنا دارند. علاوه بر آن، این عمل در شرع حاکم بر کشور ما، جزو گناهان کبیره و نابخشودنی محسوب می‌ گردد.

حضانت فرزند نامشروع

ماده 1167 قانون مدنی ایران در باب حضانت فرزند نامشروع اذعان می دارد که کودک متولد از زنا به زناکار منتسب نمی باشد. این بدین معناست که این فرزند، از حقوق قانونی فرزند مشروع بهره‌مند نیست. ولی نکته ای که در این حضانت وجود دارد، آن است که دیوان عالی کشور در طول سال‌ های اخیر، یک رای وحدت رویه در ابن باب صادر نموده است. امروزه به موجب این رای وحدت رویه مسئله حضانت فرزند نامشروع تعیین تکلیف می گردد.

این رای وحدت رویه که همچون قانون لازم الاجرا می‌ باشد، در این مورد اذعان می دارد که اصولا میان کودک مشروع و کودک نامشروع به لحاظ حقوق و تکالیف تفاوتی وجود ندارد. این رای وحدت رویه عنوان می دارد که در این موضوع، تنها رابطه توارث یا ارث بردن بین طفل نامشروع با والدینش منتفی خواهد بود.

پس نتیجه می گیریم که پدر و مادر نامشروع، حق و وظیفه حضانت فرزند نامشروع خود را خواهند داشت. به علاوه آنکه می‌ بایست نفقه فرزند نامشروع را هم به او پرداخت کنند و برای وی شناسنامه دریافت کنند. به این موضوع در ادامه بیشتر می پردازیم. با ما همراه باشید.

آثار حقوقی حضانت فرزند نامشروع

ضمانت اجرای حضانت فرزند نامشروع در قانون

ضمانت قانونی برای حضانت فرزند نامشروع چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که قانون گذار در این مورد مطابق ماده 54 قانون حمایت خانواده  در ابتدا زن و یا مردی که حضانت طفل را بر عهده دارند، ملزم به انجام وظیفه قانونی شان می نماید. سپس اذعان می دارد در صورت عدم الزام، شخص مسئول به پرداخت جزای نقدی درجه هشت محکوم می شود.

آثار قانونی حضانت فرزند نامشروع

اصولا هر اقدا یا وظیفه ای با توجه به آیین های دادرسی و قوانین حاکم بر کشور، دارای آثار قانونی برای افراد می باشند. حضانت فرزند نامشروع نیز مانند سایر امور حقوقی، آثار قانونی را به همراه دارد که بر آنیم تا به عنوان سخن پایانی تحت عنوان موارد پیش رو به بررسی آنها بپردازیم. از همراهی شما سپاسگزاریم.

نفقه در حضانت فرزند نامشروع

بدیهی است که نفقه از آن گروه وظایفی است که بر عهده پدر هر فرزندی می باشد. نفقه فرزند در حضانت فرزند نامشروع نیز از این قانون مستثنی نیست. این موضوع را به خاطر بدارید که، مادر در چنین شرایطی هیچ وظیفه ای در قبال فرزندش در خصوص پرداخت نفقه ندارد. این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که حتی اگر پدر کودک نیز توانایی نیازهای اولیه زندگی کودک را نداشته باشد انجام این وظیفه بر عهده جد پدری فرزند نامشروع می باشد.

ارث درحضانت فرزند نامشروع

این موضوع از موضوعات مهم و پر سوال در بحث حضانت فرزند نامروع است. به عبارتی باید بگوییم که از جمله تفاوت های مهم میان حقوق فرزند نامشروع و مشروع ، رابطه توارث او است. به  این دلیل که رابطه نسبی شرعی میان والدین کودک نامشروع با خود وی وجود ندارد، هیچگونه رابطه توارثی نیز میان آنها برقرار نمی باشد. در نتیجه در پاسخ به این سوال که آیا فرزند حاصل از رابطه نامشروع از والدینش ارث می برد باید بگوییم که نه فرزند نامشروع از والدین خود ارث می برد و نه آن ها از فرزندان خود که حاصل رابطه نامشروعند ارث می برند.

4.5/5 - (2 امتیاز)

شقایق آموزنده

شقايق آموزنده هستم. دانشجوي سال آخر حقوق و از ابتداي سال ١٤٠٠ كار توليد محتوا رو در زمينه حقوق شروع كردم. هدف من اين هست كه با توليد محتواي يونيك, با توجه به آموزه هاي حقوقي ام در سايت وكيل از ما ، بتونم اطلاعات مفيد و كاربردي را در اختيار كاربران سايت قرار بدهم. نظرات شما در قسمت ديدگاه سايت ميتواند به هدفمند تر شدن مقالاتم كمك كند، از وقتي كه ميگذاريد سپاسگزارم?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا